A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 550
46 564
113
  • 621 milliárd forint ,működési költségvetési kiadás
  • 381 milliárd forint a felhalmozási célú kiadás
  • MH Egészségügyi Központ kiadási előirányzata, 37-ről 64 milliárd forintra. Az egészségügyi központ növekményét döntően az orvosi és szakdolgozói béremelésekre fordítják.
Beszerzések, fegyverrendszerek költségei 2022

  • 28 mrd Gripen
  • 48 mrd H225M
  • H145M kifizetve idén
  • Helikopter hangár 7.6mrd iden, 9.3mrd jövőre, 6.4 mrd 2023
  • 133 mrd. Leopard A7, Pzh2000, egyéb műszaki, kiképző
  • 6.8mrd. Tata infrastruktúra
  • 1.7 mrd páncéltörő
Nem szoktam a MN-et bújni, de ha már betetted ezt a linket, akkor ott van mellette (ezek szerint párosával érkeznek)
Nándi bá'-val is egy inter-júhhh:
https://magyarnemzet.hu/belfold/ujratervezett-helikopteres-kepessegek-9773963/
Pár kiemelés a cikkből:
Kilián Nándor vörgy. said:
– Bár új harci helikopterek beszerzéséről sem mondott le végleg a légierő, de ez egyelőre csak távlati célként jöhet szóba, valamikor a 2030-as években. Ugyanakkor a másik két új helikopterfajtából lesznek olyan példányok, amelyek fegyverzetet – géppuska, gépágyú, irányított rakéta földi célok ellen – is kapnak. A H145-ösnek ráadásul nemcsak blokkból indítható páncéltörő rakétája lesz, hanem páncélosok nagyobb távolságról történő megsemmisítésére alkalmas rakétái is – mutatta be a fejlesztéseket Kilián Nándor. A vezérőrnagy által említett utóbbi fegyverzet annyira új technika, hogy jelenleg még fejlesztés alatt áll.
(Ugye itt az integrálás/feklesztés alatt álló Spikeokra gondolnak )

Kilián Nándor vörgy. said:
- a Jas–39 Gripen harcászati repülőgépek képességeit is tovább növelik újabb földi célok elleni fegyverzet beszerzésével.

Maróth részéről viszont egyértelműbb, hogy a helyzet ez:

Maróth said:
– Egy felszerelt harci helikopter ára egy vadászgép árával vetekszik: több tíz millió euró darabja. Nyilvánvalóan van létjogosultsága a teljes helikopterképesség kiépítésének, de sem az elvárások, sem a gazdasági realitások nem teszik lehetővé, hogy ezen eszközök beszerzéséről érdemben gondolkodjunk – tette hozzá.

Szóval előbb lesz 2-3 század Gripen, mint ugyan ennyi harci helikopter.

És innentől lesz "érdekes" o_O az a részlet a Spirit FM-es interjúból, hogy ott harci helikopterről fojt a diskurzus - és pont Maróth részéről -, pedig inkább "katonai helikopter" lett volna a helyes megfejtés/megnevezés.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 969
19 290
113
Itt egy másik cikk, még nem láttam a fórumon. Kifejezetten helikopteres téma, de van benne sok érdekesség:

"A H145-ösnek ráadásul nemcsak blokkból indítható páncéltörő rakétája lesz, hanem páncélosok nagyobb távolságról történő megsemmisítésére alkalmas rakétái is – mutatta be a fejlesztéseket Kilián Nándor.
... Azt is hozzáteszi, hogy a Jas–39 Gripen harcászati repülőgépek képességeit is tovább növelik újabb földi célok elleni fegyverzet beszerzésével."
Az önálló drónfejlesztés még érdekesebb!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 413
120 762
113
De ezzel menjünk át a Magyar biztpolba. Az, hogy kínai meg orosz hitelből veszünk haditechnikát meg abszurd. Attól az országtól fogunk hitelt felvenni rá aki gyártja ha egyáltalán mint a norvég hitel a NASAMS-nál

Sima publicity stunt Vadai elvtársassony részéről amivel a hozzáértésének teljes hiányát igyekszik palástolni meg kelteni a hangulatot, a 10000 milliárdos összeg meg magában vicc....
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Felfegyverzett szállító helikoptert hard célpontok levadászására használni pld Európai környezetben az álmoskönyv szerint korai elhalálozást jelent.

Mielőtt : igen tudom, van olyan és használják ld Harpy, de mire?
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Felfegyverzett szállító helikoptert hard célpontok levadászására használni pld Európai környezetben az álmoskönyv szerint korai elhalálozást jelent.

Mielőtt : igen tudom, van olyan és használják ld Harpy, de mire?
Oppá, itt nagyon elbactam, összekevertem a típusjelzést a majd később érkező közepessel.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 413
120 762
113
Felfegyverzett szállító helikoptert hard célpontok levadászására használni pld Európai környezetben az álmoskönyv szerint korai elhalálozást jelent.

Mielőtt : igen tudom, van olyan és használják ld Harpy, de mire?
SPIKE NLOS-al jó nagy távolságból mé nem jó pl egy H145M-en? Nagyon szituáció és főleg légvédelmi környezet függő a dolog.
Megint kiragadsz egy félmondatot és okos vagy. (vagyishogynem) :rolleyes:
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 202
8 062
113
Hagyjuk már a picsába ezeket a politikai lófaszokat itt!! Egyetem, vasút, kinai hitel.
CEU fasza, kinai egyetem nem.
Unios hitel fasza, kinai nem.
Vasútépítés fasza, Belgrád vasút nem.
Paksot bővítsék a franciák fasza, oroszok bővítik xar.

Ez a kormány több lábon akar állni, ha úgy tetszik több segget nyal. Te az mondod USA meg az Uniós segg az igazi. Próbáltuk már azt is, fogjuk is később is, ne aggódj!!

De itt maradjunk már a témánál!!
Feljebb van egy igényes MN cikk, ahol nem a szokasos mit veszünk darabra van, hanem picit mesélnek a stratégiáról, milyen szempontok szerint haladunk. Mit, miert tettünk, teszünk. Sztem ebben a topikban az sokkal érdekesebb.
Fordítva ülsz a pacin.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 063
10 200
113
A belgrádi vonal elsőre marhaságnak tűnik, de ott sem csak transit és transport gazdasági haszna van a projektnek. Én azt mondanám, hogy az egy hosszútávú és jelentős pénzügyi kockázattal "megáldott" ügyről van szó. Ha bejön, akkor az egész nemzetgazdaság profitálhat belőle.
Én profitálok belőle, mert lehet rajta dolgoznom :)
De az ország nem fog.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 063
10 200
113
Szerintem a Budapest-Belgrád vonal volt a belépő egyéb kereskedelmi infrastrukturális projektekbe. Amolyan jóindulat vásárlás.
Nem, nem az.
A Budapest-Belgrád az azt építő vállalkozók kontroll nélküli helyzetbe hozása. Semmi más stratégia nincsen mögötte. Meg üzlet Kínának. Valamivel több a haszna mint a montenegrói autópályának, de nem sokkal.
A kínai egyetem idejövetelét nem bánom, remélem tele lesz jobbnál jobb műszaki képzésekkel, ha még lesz agysejtem ami működik és lesz nekem érdekes képzés hátha elmegyek ami működik. A fizika itt is fizika, meg Kínában is fizika. Ha én nem hátha valamelyik kölköm mehet. Az építése lehetne annak is nem kínaiakhoz kötött, azt nem értem miért gondoljuk hogy a kínaiaknak kell építeni, ha már mi fizetjük. Aki olcsóbban megépíti, építse az. DE az érdekes kérdés hogy ennyi pénz elverésével mit lehetne kihozni egy itthoni egyetemből...
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 202
8 062
113
Mert be kell csukni az ezeréves hőerműveket mert nem gazdaságosak és baromi környezetszennyezők a megújúlóból meg nem tudod pótolni a kiesést (Lásd a németek esetét akik most külföldről vesznek áramot...) Jelenleg sajnos a bősi vízerűmőből kapunk áramot ha a fogyasztás megugrik.

A CEU-ért meg enyhén szólva sem kár....
Ez így nem igaz. Először is úgy tudom, hogy megvannak az erőművek, csak hirtelen terhelésigénynél a földgáz alapúak azonnal tudnak indulni (qva drága), a szén alapúak pedig sokára (drága). Az atomerőmű meg lelőhetetlen (túlzással, de legalább óccó). Ezért van szerepe a MAVIR-nak, amelyik irányítja az áramtermelést és kereskedik a külföldi beszállítókkal is. Magyarország soha nem volt áramból önellátó.

Atomerőművek (blokkjaik) élettartamára Pakson '86-ban a helyiek 50 évet mondtak: 25 év alatt visszatermeli az ötvenéves működési (és az építési) költséget, 25 évig profitot termel. Utána le kell állítani, és be kell 300 évre betonozni.
Az, hogy kell egy alapellátást biztosító atomerőmű, szerintem nem kérdés, és igazából az sem, hogy orosz kell(ene). Vagy építünk egy flansziát a nulláról a szakmai vélemények ellenére.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and krisss

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 202
8 062
113
Nem, nem az.
A Budapest-Belgrád az azt építő vállalkozók kontroll nélküli helyzetbe hozása. Semmi más stratégia nincsen mögötte. Meg üzlet Kínának. Valamivel több a haszna mint a montenegrói autópályának, de nem sokkal.
A kínai egyetem idejövetelét nem bánom, remélem tele lesz jobbnál jobb műszaki képzésekkel, ha még lesz agysejtem ami működik és lesz nekem érdekes képzés hátha elmegyek ami működik. A fizika itt is fizika, meg Kínában is fizika. Ha én nem hátha valamelyik kölköm mehet. Az építése lehetne annak is nem kínaiakhoz kötött, azt nem értem miért gondoljuk hogy a kínaiaknak kell építeni, ha már mi fizetjük. Aki olcsóbban megépíti, építse az. DE az érdekes kérdés hogy ennyi pénz elverésével mit lehetne kihozni egy itthoni egyetemből...
A montenegroi autópályának van haszna, ugyanis baromira lerövidíti az utat odáig, így nem kell két napig tekerednek keskeny hegyiutakon, hogy leérj a tengerpartra. A bevételeik nagy része a turizmusból származik.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
SPIKE NLOS-al jó nagy távolságból mé nem jó pl egy H145M-en? Nagyon szituáció és főleg légvédelmi környezet függő a dolog.
Megint kiragadsz egy félmondatot és okos vagy. (vagyishogynem) :rolleyes:
SPIKE NLOS-t hogyan fogod használni, ha nincsenek meg hozzá a megfelelő eszközeid ? Nincs olyan eszköz rendszeresítve, és a nyilatkozatokban szó sem esik róla, hogy lesz belátható időn belül, amivel az eszköz képességei kihasználhatóak...

Igen az USA 2020ban bejelentette hogy neki kell, az Apache-ra, de azt ne vedd már egy kalap alá a 145-össel...


..... Because the Spike NLOS has a range beyond the line of sight of the Apache and FARA, the US Army is hoping to use offboard sensors, carried by soldiers, armoured vehicles, tactical unmanned air vehicles (UAVs) or air-launched effects, to relay targeting data. For example, last October, an AH-64E, a Textron Shadow RQ-7BV2 Block 3 tactical UAV and a General Atomics Aeronautical Systems MQ-1C Gray Eagle Extended Range UAV successfully worked together to carry out an air-to-ground Hellfire missile attack at the Dugway Proving Ground in Utah....
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 063
10 200
113
A montenegroi autópályának van haszna, ugyanis baromira lerövidíti az utat odáig, így nem kell két napig tekerednek keskeny hegyiutakon, hogy leérj a tengerpartra. A bevételeik nagy része a turizmusból származik.
Hát, ha amúgy csődbe mész érte, ráadásul a hiteled csak az egész negyedére elég akkor nem térül meg.
 

Atlas

Active Member
2018. június 20.
44
127
33
De ezzel menjünk át a Magyar biztpolba. Az, hogy kínai meg orosz hitelből veszünk haditechnikát meg abszurd. Attól az országtól fogunk hitelt felvenni rá aki gyártja ha egyáltalán mint a norvég hitel a NASAMS-nál

Sima publicity stunt Vadai elvtársassony részéről amivel a hozzáértésének teljes hiányát igyekszik palástolni meg kelteni a hangulatot, a 10000 milliárdos összeg meg magában vicc....

Vadai egy ökör, az avatásomon ő volt az előljáró, nagy örömmel töltött el mindenkit...
Az OFF-ot sajnálom.
Akivel lehet értelmes eszmecserét folytatni azzal fogunk is, akivel nem nem.
Azt is egyértelmű hogy semmi sem fekete és fehér, de én ezeknek azt sem hiszem el amit kérdeznek.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 202
8 062
113
Hát, ha amúgy csődbe mész érte, ráadásul a hiteled csak az egész negyedére elég akkor nem térül meg.
Pontos számokat nem ismerek, de négy éve sehol nem tartottak, két éve pedig már közel voltak a tengerparthoz az építők. Német cégek (is) dolgoztak ott, azt hiszem. Uniós pénzből készül, úgy tudom.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 980
14 064
113
Nem tudom ez-e a legjobb út.
Minden más képességet és gyártást másoktól vásárolunk, ráadásul az élvonalból.
Még a legegyszerűbbet, a kézi lőfegyvereket is. Ahhoz képest a hadi drónok fejlesztése űrtechnika.

A "Maradjunk kicsik!" elvet hallottuk új megfogalmazásban.

A sikeres jövő lehetősége ezen a területen is, továbbra is: Merjünk kicsik maradni! :hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:

U.I: ...ezzel a véleménnyel nincs is árnyékod: Nincs mit átlépni!
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 413
120 762
113
SPIKE NLOS-t hogyan fogod használni, ha nincsenek meg hozzá a megfelelő eszközeid ? Nincs olyan eszköz rendszeresítve, és a nyilatkozatokban szó sem esik róla, hogy lesz belátható időn belül, amivel az eszköz képességei kihasználhatóak...

Igen az USA 2020ban bejelentette hogy neki kell, az Apache-ra, de azt ne vedd már egy kalap alá a 145-össel...


..... Because the Spike NLOS has a range beyond the line of sight of the Apache and FARA, the US Army is hoping to use offboard sensors, carried by soldiers, armoured vehicles, tactical unmanned air vehicles (UAVs) or air-launched effects, to relay targeting data. For example, last October, an AH-64E, a Textron Shadow RQ-7BV2 Block 3 tactical UAV and a General Atomics Aeronautical Systems MQ-1C Gray Eagle Extended Range UAV successfully worked together to carry out an air-to-ground Hellfire missile attack at the Dugway Proving Ground in Utah....
A középtávon pedig egy olyan battlefield management system van tervben ami ezt lehetővé teszi.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely