A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 944
7 706
113

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
A halak két dandárba vannak szétosztva vagy két dd-ba tervezik szétosztani őket? Úgy rémlik, hogy eddig 30 darab lett leszállítva belőlük. A többi hazai gyártás, ami mostanában fog beindulni.
Csak azért kérdezem, mert nekünk még a Tatai felszerelése sincs meg, de az elkövetkezendő 5 évre elég sok dolgot jósolnék a környékünkön. Egy gyors összefoglaló, hogy mennyi lett eddig a pillanatban leszállítva (délben érkeznek a HIRMAASok, ne feledd), és mennyi van a két oldalon csak tervben?

Románia valóban nagyobb. És az összGDP is kisebb arányban, de nagyobb. És eddig ők sokkal nagyobb arányban költöttek hadseregre, mint mi. Ezért is drukkolok nekik, hogy a TR-85-ösöket minél tovább rendszerben tartsák. 300 belőlük többet fogyaszt. mint mi a Leókkal. Plusz légierőnél is teli vannak kacatokkal.

Viszont még nincs meg az az idő, amire azt mondanám, hogy már eldőlt, hogy nem is akarják lereagálni a mi bejelentéseinket, fejlesztéseinket. Mi évtizedekig megvoltunk tetemes lemaradással. Kíváncsi leszek, nekik mennyi időbe fog telni, amíg visszahozzák a mi most megszerzett előnyeinket.

És még mindig nem tudjuk, hogy a létszámbeli fölény (sosem lesz lekörözve) mellett mikor reagálunk a tüzérségi mennyiségükre. Ők a területvédőiket simán csak beültetik falvakba meg városokba és jelenleg onnan nem tudjuk kirobbantani őket. Jelenleg inkább tippelném, hogy egy patthelyzetben vagyunk, mint sem egy ütőképes sereg vs. reménytelen rozsdahalom.

(És ami még reménytelenebb már, hogy legfőbb igyekezetem ellenére is a magyar haderőnél beszéljük ki a román haderő válságát és a román topicban a magyar haderő társadalmi támogatottság mélypontját.)
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 441
67 678
113
Pogány, ne támadásnak vedd! Igen, én kérdeztem a kis hatótávolságú rakétavetőt.

A nagyobb hatótávolságot azért raktam bele a csövesekhez, hogy elhelyezzem egy elképzelt elméleti felállításba. Azt hiszem érdemesebb átfogalmaznom azt, amit nem értek és amiről érdekel a logikus válasz.

Rövid hatótávolságú sorozatvetőnek szánt feladata:

1, Valamilyen képességet váltanánk ki vele? (Van-e olyan előnye, hogy egy rakétás kivált 12 csövest? Kis létszámú hadsereg rövidtávú tűztámogatásához lenne ideálisabb, mint az alternatívák?)

2, Ad-e plusz képességet, amit más nem? (Például egy kiépített állás 12 rakétával való teljes megsemmisítése, ami elhangzott. Biztosítani tudjuk-e a dinamikus előre haladást vele, mert rövid távon úgy is gyors tűzleadásra és az offenzíva folytatására készülünk?)


Azért forszírozom az elhangzott 10 km-et meg kebabos futkosókra szerelt előnyeit, hogy megértsem, miért ezt vennétek előre. A harci helikopterek egy jó időre altatva vannak. A minisztérium saját megfogalmazása szerint is az új helikopterek csak 80% hatékonyságban tudják kiváltani ennek a hiányát. Csöves tüzérség elszórt foszlányokban van jelen. Inkább úgy fogalmaznék, hogy kizárólag csak Tatán.
Szeretnék világosan látni, hogy az ágyúk hiányát hány százalékban váltaná ki a rövid távú rakéta és a rövid távú rakéta hiányát hány százalékban váltaná ki egy klasszikus tüzérséghez jött nagyobb beszerzés.

A nagy hatótávolság behozatala pedig egy újabb elem a kirakósban, ami szintén foglalkoztat. Ott a rakétának már egyértelműen 2, vagyis látom a plusz szerepét a nagyobb hatótávolsággal. Viszont még egy sor kérdés nem világos. A rövid hatótávolság az kisebb szint megtámogatásaként kéne megjelenjen? Vagyis olcsóbb-e a meglátásotok alapján mondjuk raj és szakasz szintjén rakétások tömegét beszerezni és hátrébb sorolni a zászlóalj és a dandár szintű tüzérségi támogatás megszervezését? (Ha már feljött a kérdés, ott is rakétával menne Tata kivételével 40 km-ig a mennyiség megteremtése vagy elsődlegesen ágyúval és nagyobb szervezeti egységnél már legyen külön rakéta a másként elérhetetlen távolságokra, míg a odáig lehet simán csak golyós?)

Összefoglalva: Kéne látnom, hogy milyen ütemezésben gondolkodnátok. És melyik részre mondanátok, hogy egyébként inkább már a Tigris helikopter jöjjön, ez meg hozzá képest opcionális. Megoldható az egyik a másik nagyobb számú beszerzésével. (Még ha teljesen mindegy is, mert délben érkeznek a román csapatok és úgy is mindent elölről kell majd kezdenünk. )
Alapvetően én elsősorban csövespárti vagyok(ezért is nem dolgozok most :D na jó, van hol laknom), abból is a sokat kedvelem. Volt egy ÖTT agymenésem aminek szintén adnék önjárókat/vontatottat, hely kérdése. Kevésbé atomfizika mint a rakettyák kezelése. Ha megyénként egy üteggel számolunk, az már tisztes védelmi képesség enne, akárha modernizált korábbi, de NATO szabvány egységekről is lenne szó. A három dd-os haderőhöz lesz ugye ismert 24 db 155-ösünk, ezt a mennyiséget a kerekesekhez minimum igényelném, és kerekes vagy láncos alapon még egy önálló osztályt is el tudnék képzelni, hogy legyen rugalmasan bevethető tartalék tűzerő. Ez így összeadva 72+76 155-ös önjáró(vagy x számú vontatott) lenne. A speciálisoknak légiszállítható 105-ösöket adnék, vagy ha nagy teherbírási képességünk lesz helikkel, akkor vegyesen 105-155, hogy variálható legyen az igények szerint, akár nem is teljes osztályszervezetben kiépítve.

Aknavető szinten 120 mm-ből zlj-ként egy üteg erő minimum kell, de én perverz vagyok, és szívesen adnék századonként egy üteg erőt a gyalogság mellé. Amit szét kell veretni az legyen szétveretve a század útjában, amíg a dd tüzérség messzebb tisztogat mindenki előtt.

Ugye mivel ezek a tűzhenger, de korlátozott harcérintkezésben vannak, a közvetetségük okán, ahogy a nagy hatótávú rakétatüzérség is, itt léphetnek a képbe a nagy tömegben indítható kis űrméretű rakéták. Az előnyük ugyanaz, mint egy tank ágyújának, azonnali tűzkiváltást tesz lehetővé, ha van. Nem kell infóáramlással és döntési láncolattal húzni az időt, hogyan és mivel lőjünk oda, hanem mivel ezért van ott, egyből képes a tűzcsapásra. Hirtelen helyzetben élet múlhat rajta, hiába jön aztán a csapás, az egy ilyen esetben már csak megtorlás lesz. Persze a rajtámogató, szakasztámogató aknavetők nem véletlen vannak, de ezeknél is gyorsabb és a röppálya miatt adott esetben jobb választást biztosítóak az ilyen kisméretű, de éppen ezért tömegesen szórható rakéták. Nincs nagy logisztikai terhelésük és könnyen mozgathatóak.

Rheinmetall_Mission_Master_unmanned_ground_vehicle_armed_with_70mm_rockets_925_001.jpg

DSC_0147-1-1024x681.jpg



kis turpisságal 5 közepes lövész zászlóalj 3 rakétás osztály ellenében...
a közeljövőbe kb a felállás modern eszközökből az lessz romániába hogy 3 közepes lövész zl 3 rakétás osztály és erre jut 3 patriot osztály. tök jól hangzik meg minden de egy oaztály batriot és egy osztály atacms-himars hoz egy lövész zászlóalj inkább őr-bitosító mindsem hogy ezek támogassák... minden más gatya... vagyhát rendelhet hozzá tüzérséget... sokraa megy vele... btr 60 ast...

mli 84 a modernizált kitesz egy zászlóaljat. a többi ami egy zaszlóaljnyi bmp1 es... (romániába gyártott bmp1 es) de az m ek uzemeltetése sem megy...

tr 85
van egy zaszllóalj M ez elfér a zlnyi mli 84 m melé. tehát egy ezred+1 zl prihanna+1 osztály atacms+ 1 patriot osztály.
ennyi

egy másik dd modernizálatlan tr85 modernizálatlan mli 84 prihanna patriot himars

a3.
prihanna btr 60 némi tr85 himars patriot.

a maradék jltv meg btr 60

a jltv ket szétosztják a fenti 3 dd közt más értelme nem sok van...

tehát 3 dd ami esetleg ér valamit... a többi hurkapálca a célövöldébe román bátorsággal megáldva. (de ez a 3 dd se úl combos a nagyerejű támogatás ellenére sem)
Amivel szembemennék ezzel a gondolatmeneteddel, hogyha a fiktív háborúnkban Ionescu Pál példás magyar állampolgár felfedezi magában a nagyrománt(amiért egyáltalán ide küldték lakni) és telefonál egyet, amikor látja a konvojt, akkor az az 54 db indító máris megkapta a céladatokat. Elég ha megeszi az ellátmányt, meg szétveri a hidakat az egységeink mögött és az árából vett 300 kerekes máris arra van utalva, hogy védekezzen és kitartson amíg remélhetőleg megoldódik az utánpótlás kérdése.
 

Nero von Schwartz

Well-Known Member
2020. december 16.
445
1 469
93
Ionescu Pál példás magyar állampolgár felfedezi magában a nagyrománt(amiért egyáltalán ide küldték lakni)
Emiatt sokan fogják azt gondolni, hogy megszaladt a fantáziád, vagy simán paranoid vagy.
Még mindig nem ment át a magyar köztudatba, hogy Románia milyen intenzitással folytat/ott aktív hírszerzést Magyarország ellen már akkor is, amikor épp VSZ-KGST tagként voltunk "szövetségesek", és milyen mélyen beépültek a magyarországi államapparátusba. Wilhelm Einhorn (sz. Einhorn Vilmos), Valter Roman (sz. Neuländer Ernő, Petre Roman volt miniszterelnök apucija), Alexandru Drăghici, Alexandru Mureșanu (sz. Ady László...), Nicolae Pleșiță neve Mo.-n nem túl közismert, ahogy a 0920., 0110. számú egységek tevékenysége sem. Pedig meglepően nagy szakirodalma van magyarul és angolul is. Majd a biztpolRo-ban erre nem ártana kitérni.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 441
67 678
113
Emiatt sokan fogják azt gondolni, hogy megszaladt a fantáziád, vagy simán paranoid vagy.
Még mindig nem ment át a magyar köztudatba, hogy Románia milyen intenzitással folytat/ott aktív hírszerzést Magyarország ellen már akkor is, amikor épp VSZ-KGST tagként voltunk "szövetségesek", és milyen mélyen beépültek a magyarországi államapparátusba. Wilhelm Einhorn (sz. Einhorn Vilmos), Valter Roman (sz. Neuländer Ernő, Petre Roman volt miniszterelnök apucija), Alexandru Drăghici, Alexandru Mureșanu (sz. Ady László...), Nicolae Pleșiță neve Mo.-n nem túl közismert, ahogy a 0920., 0110. számú egységek tevékenysége sem. Pedig meglepően nagy szakirodalma van magyarul és angolul is. Majd a biztpolRo-ban erre nem ártana kitérni.
Holnap belemélyedhetünk(azaz ma). Legalább ez is tisztába lesz téve.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Volt egy ÖTT agymenésem aminek szintén adnék önjárókat/vontatottat, hely kérdése. Kevésbé atomfizika mint a rakettyák kezelése.

Szerintem a vontatott verziót egyelőre zárjuk ki teljesen...
Az eddigiek alapján ez a kormány semmit nem tervez lerakni földre. Minden keréken vagy láncon fog gurulni, ami NATO felajánlásra megy. (Vagyis ami komoly forrásokat fog kapni.)

Ha indokot kéne keresnem, vaktában tapogatózom, de én két dolgot sejtek.
1, Valamivel oda kell vontatni. Ha már kell neki legalább egy teherautó, akkor rakjuk fel rá és ha már páncélozunk az utánpótlás szállításában is, akkor legyen már bőr a fegyver körül is! Védelem, mobilitás és tűzerő szenthármasa szerintem minden szegmensben meg fog jelenni, ezért a csak tűzerőt nyújtó, de nem mozgékony és védelem nélküli lehetőségeket simán csak figyelembe sem veszik.
2, A közeltávon mindent ki fogunk dobni a kukába, ami nem rendelkezik a digitalizációval. Minden jármű érzékelőit látnia kell a magasabb szint tisztjeinek, a felderítők célkijelölései azonnal meg kell jelenjen a támogatást végzők kijelzőin. Valós idejű harcra szeretnék -szerintem- az összes egységet átfegyverezni. Egy vontatott ágyúnál nem lesz laptop, hogy nézegesd két lövés közben, mikre kértek megsemmisítést. Szimplán csak nem lesznek. (Egyetlen kivétel reményeim szerint a rajok aknavetői lesznek, mert abból nagyon szeretnék nagyon sokat. :) )
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Emiatt sokan fogják azt gondolni, hogy megszaladt a fantáziád, vagy simán paranoid vagy.
Még mindig nem ment át a magyar köztudatba, hogy Románia milyen intenzitással folytat/ott aktív hírszerzést Magyarország ellen már akkor is, amikor épp VSZ-KGST tagként voltunk "szövetségesek", és milyen mélyen beépültek a magyarországi államapparátusba. Wilhelm Einhorn (sz. Einhorn Vilmos), Valter Roman (sz. Neuländer Ernő, Petre Roman volt miniszterelnök apucija), Alexandru Drăghici, Alexandru Mureșanu (sz. Ady László...), Nicolae Pleșiță neve Mo.-n nem túl közismert, ahogy a 0920., 0110. számú egységek tevékenysége sem. Pedig meglepően nagy szakirodalma van magyarul és angolul is. Majd a biztpolRo-ban erre nem ártana kitérni.

Azt azért elég sokan értik, hogy a román hírszerzés egyszer elérte azt is, hogy az egyik beszervezett ügynöke legyen Magyarország miniszterelnöke. Vagy csak én vagyok paranoiás meg idealista a magyar néppel szemben egyszerre?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 910
123 308
113

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Szerintem a vontatott verziót egyelőre zárjuk ki teljesen...
Az eddigiek alapján ez a kormány semmit nem tervez lerakni földre. Minden keréken vagy láncon fog gurulni, ami NATO felajánlásra megy. (Vagyis ami komoly forrásokat fog kapni.)

Ha indokot kéne keresnem, vaktában tapogatózom, de én két dolgot sejtek.
1, Valamivel oda kell vontatni. Ha már kell neki legalább egy teherautó, akkor rakjuk fel rá és ha már páncélozunk az utánpótlás szállításában is, akkor legyen már bőr a fegyver körül is! Védelem, mobilitás és tűzerő szenthármasa szerintem minden szegmensben meg fog jelenni, ezért a csak tűzerőt nyújtó, de nem mozgékony és védelem nélküli lehetőségeket simán csak figyelembe sem veszik.
2, A közeltávon mindent ki fogunk dobni a kukába, ami nem rendelkezik a digitalizációval. Minden jármű érzékelőit látnia kell a magasabb szint tisztjeinek, a felderítők célkijelölései azonnal meg kell jelenjen a támogatást végzők kijelzőin. Valós idejű harcra szeretnék -szerintem- az összes egységet átfegyverezni. Egy vontatott ágyúnál nem lesz laptop, hogy nézegesd két lövés közben, mikre kértek megsemmisítést. Szimplán csak nem lesznek. (Egyetlen kivétel reményeim szerint a rajok aknavetői lesznek, mert abból nagyon szeretnék nagyon sokat. :) )
Nézd csak vontatott és mégis digitalizált:
50f9a6e3-40e5-41b0-b74d-2f2f31257580.png

De az amerikai M777A1 155-ös méretben is digitalizált, mi több az A2 meg már digitalizált gyújtóállítású, ami lehetővé teszi az intelligens lövedékek (Excalibur) használatát.

Milyen rajokba akarsz te aknavetőket?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Alapvetően én elsősorban csövespárti vagyok(ezért is nem dolgozok most :D na jó, van hol laknom), abból is a sokat kedvelem. Volt egy ÖTT agymenésem aminek szintén adnék önjárókat/vontatottat, hely kérdése. Kevésbé atomfizika mint a rakettyák kezelése. Ha megyénként egy üteggel számolunk, az már tisztes védelmi képesség enne, akárha modernizált korábbi, de NATO szabvány egységekről is lenne szó. A három dd-os haderőhöz lesz ugye ismert 24 db 155-ösünk, ezt a mennyiséget a kerekesekhez minimum igényelném, és kerekes vagy láncos alapon még egy önálló osztályt is el tudnék képzelni, hogy legyen rugalmasan bevethető tartalék tűzerő. Ez így összeadva 72+76 155-ös önjáró(vagy x számú vontatott) lenne. A speciálisoknak légiszállítható 105-ösöket adnék, vagy ha nagy teherbírási képességünk lesz helikkel, akkor vegyesen 105-155, hogy variálható legyen az igények szerint, akár nem is teljes osztályszervezetben kiépítve.

Aknavető szinten 120 mm-ből zlj-ként egy üteg erő minimum kell, de én perverz vagyok, és szívesen adnék századonként egy üteg erőt a gyalogság mellé. Amit szét kell veretni az legyen szétveretve a század útjában, amíg a dd tüzérség messzebb tisztogat mindenki előtt.

Ugye mivel ezek a tűzhenger, de korlátozott harcérintkezésben vannak, a közvetetségük okán, ahogy a nagy hatótávú rakétatüzérség is, itt léphetnek a képbe a nagy tömegben indítható kis űrméretű rakéták. Az előnyük ugyanaz, mint egy tank ágyújának, azonnali tűzkiváltást tesz lehetővé, ha van. Nem kell infóáramlással és döntési láncolattal húzni az időt, hogyan és mivel lőjünk oda, hanem mivel ezért van ott, egyből képes a tűzcsapásra. Hirtelen helyzetben élet múlhat rajta, hiába jön aztán a csapás, az egy ilyen esetben már csak megtorlás lesz. Persze a rajtámogató, szakasztámogató aknavetők nem véletlen vannak, de ezeknél is gyorsabb és a röppálya miatt adott esetben jobb választást biztosítóak az ilyen kisméretű, de éppen ezért tömegesen szórható rakéták. Nincs nagy logisztikai terhelésük és könnyen mozgathatóak.

Rheinmetall_Mission_Master_unmanned_ground_vehicle_armed_with_70mm_rockets_925_001.jpg

DSC_0147-1-1024x681.jpg




Amivel szembemennék ezzel a gondolatmeneteddel, hogyha a fiktív háborúnkban Ionescu Pál példás magyar állampolgár felfedezi magában a nagyrománt(amiért egyáltalán ide küldték lakni) és telefonál egyet, amikor látja a konvojt, akkor az az 54 db indító máris megkapta a céladatokat. Elég ha megeszi az ellátmányt, meg szétveri a hidakat az egységeink mögött és az árából vett 300 kerekes máris arra van utalva, hogy védekezzen és kitartson amíg remélhetőleg megoldódik az utánpótlás kérdése.
kis kaliberből ennek az RM mnek lenne inkább értelme de ez is elsősorban azért mert irányított.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
Mi lenne a kisebb rakéták előnye? Csöves tüzérség van 40 kilométerig. És ezt különböző kategóriában kaphatjuk.
Egy 10 km-es hatótávolságú sorozatvetőnek mi lenne az összharcászati jelentősége? Átolvastam Wilson infóit, amit aszem te ajánlottál. Ott a legújabb aknavetőkre már 4 km feletti távot adnak meg. És elég nagy a tűzgyorsaságuk. A legtöbb ágyú pedig nem csak hatótávval (5-től 40 km), de olyan kezdeti tűzgyorsasággal is rendelkezik, ami pontos találat esetén kivált szerintem egy sok csöves rakétavetőt. (10 mp alatt 3 lövés, az ágyú túlmelegedése miatt ez után a tűzgyorsaságot csökkenteni kell. 3 becélzott ágyúgolyó szerintem kivált 12 saccra elengedett rakétát.) És olcsóbbnak is tűnik egy ágyúhoz a muníció, mint egy rakétát összeszerelni. (Ha csak nem amerikai intelligens lőszert akarunk, amibe GPS-t és aranyórát is beleépítenek.)
Tényleg érdekelne, hogy a rakétának mi előnye van még a nagy távolságon túl... Az ukrán példa nekem inkább kínjában érett banánnak tűnik.


Mire gondolsz?
A HírTV a kormány sajtójának zászlóshajója. Sokkal jobban viszi az infót, ha valaki épp meg akarja tudni, mint öt kis portál. Viszont nem hangzott el semmi, amit sulykolni akarnának. A migrik, a nátha, meg az oltás témáját átveszik, mert ezek központi kérdések. Népszerűek, eladhatók, miközben ha 50 orgánumban megjelenik a jobboldali perspektíva, ugrani fognak a balos politikusok és ők is lehozzák az ellenkoncepciójukat minimum a saját lakájaik csatornáiban. Ezeket már át lehet venni a jobboldali fórumoknak is (fórum: valami lehetőség a kommunikációra, a sima sajtótájékoztató László József f@szbóók posztjára, egészen a foglalkozzatok a témával, menjenek a beszélgetős műsorok, szólaltassatok meg szakértőket és minket politikusokat kategóriáig bezárólag) és lehet ijesztgetni a saját tábort, hogy "nézzétek meg, hogy mit akar a másik oldal, pofám leszakad, de van képük lenyilatkozni, hogy az én agyam 70-80%-ban csak vízből van!" A Maróth dologban viszont nincs semmi, amivel kiválthatnák a baloldal beszólogatásait, sem nincs külön mozgósító erővel a jobboldal számára.

Szóval nem értem, miért kellett volna átvenni másnak az anyagot. A Leok kiemelt anyag volt, mert az átmegy a civileken, hogy mi a különbség a Leo2 és a T-72 között, miért akarunk cicákat. A Lynx pörgetve volt, mert... A felét nem értette a civil, de baromi jól hangzott, hogy megint német vas és lánctalpon fut. Mi gyártjuk, azt érti mindenki, hogy a lerombolt hadiipar sírból kirángatása. És Vadai ATV-s hosszú műsoridős válasza pont az volt, amit a kormány emberei úgy hívnak, hogy POLITIKAI HASZON. Baloldal elmondta, hogy ő az AT-AT lépegetőt is támogatná, de hát miért pont az idő? Biztosan egy járvány és az őt kísérő gazdasági összeomlás idején kell költeni a hadseregre? És ezt nagyszerűen le lehet kezelni a jobboldalnak. Nézzétek meg, hogy ezek már megint megtalálták a Válságukat, hogy ne költsenek a honvédelemre. Gyurcsány-éra. Tudod mi volt ott. Elvették a nyugdíjat meg a Gyest.

Mi hangzott el az interjúban, ami miatt plusz energiát fektetnél bele a téma iránt nem érdeklődök figyelmének kikényszerítésére és valamiről meggyőzésére? (Drónok még nagyon ködös. Politikai offenzíva még nem építhető rá. A kerekesről keveset tudtunk meg, nincsenek meggyőző vágóképek, nem lekommunikálható az, hogy miért nem a szovjet vasak maradnak, de nem erősebbek a kicsi cicáinknál, nem harctérre és frontharcra tervezzük.)
Nem fogja futtatti a kormány, egy ideig fősodorban, mert a lakosságot jobban érdeklik jelenleg az kilövő élelmiszerárak, meg a megugró infláció... és Kuszaszem jóslataival szemben nem lesz a járvány után magasugró Pannon Puma, sőt...
 
  • Vicces
Reactions: zeal and arcas

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 016
32 993
113
rakéta vetőből kicsit szerintem továbbra sem érdemes beszerezni. közép nagy hatótávólságútinkább.
egyszerűen nem lehet rejteni. ahonnan indul felveri a port és bekormól majd szépen magamögött húzza jó darabon a koromcsóvát... közép nagy hatótávnál már a rakétamotor kiég és biztos távolságból indítható saját mélységbe... emelett a hatalmas pontatlanság oké hogy többet indít. de a többől kevesebb talál be oda ahova kellene...
dandáronként elférne 4-6 db indító... speciális feladatokr legfeljebb... igazábó ha tartalékosokkal és kéöbbi duzzasztással kiképzőanyaggal is számolunk...50 legfeljebb 60 db indító a teljes seregnek... de nem tudom hogy ekkora db számmal érdemes e foglalkozni... esetleg pont a kis tétel miatt talán... de semmi esetre sem prioritás.

közepes/nagy hatótávolságból...

egy oosztáy 220+ és egy löveg valami nagyobb. én ezt egészíteném ki egy osztály 155 ös teherautós üzerséggel. és +nlos és késsz lenne egy tüzér ezred.

debrecen hódmező csöves 155 teherautó +nlos

tATA +nlos

én legalább 3 önálló zászlóaljat hozznák létre ezek csöves tüzérségel 155 teherautó és nlos képességel látnám el

+kiképzés és valamennyi tartaléék.

aknavető mindenhova.

tehát én inkább nlos párti vagyok (de csak ha thermobar vagy repeszromboló fej is rendelkezésre állna) ami rövidtávot illeti rakéta terén (és az elengedhetetlen aknnavetők)

közeéptávon a csövest preferálom. némi rakétás képességel.

nagy hatótávnál ugye a rakéta irányítva...

ilyen 10-20-30 km körüli rakétasorozatvetőt max kiképzési anyagnak és speciális feladatokra (erdőírtás füst zavarás elterelés)...
Törökök spes még a kinai Type63t is gyártják TR107 néven-és a zsákmányanyagot még az IDF is használta,sőt,saját rakátát is fejlesztettek hozzá.Kinaiak is még mindig használják és fejlesztk
ar_mrl_type63_m4.jpg

Taljánoknak meg még 51milis is van
unknown.png

Hydrához meg többen is gyártanak vetőt.Ez koreai
Hanwha_Corporation_70_mm_Multiple_Rocket_System_MRS_South_Korean_Korea_Defense_Industry_002.jpg

A mai ilyen jobb rendszerek már önjáróak.Inditás után helyet változtatnak.Kontéberizáltak,újratöltés ugyanúgy végrehajtható egy gyors csóköteg cserével,mint pl az MLRS rendszernél.És ugyan az az előnyük-hátrányuk mint a nagyobb rendszereknek,csak kicsiben.Nem váltják ki század/zl szinten az egyéb eszközöket,hanem kiegészitik.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
T-34s and KV tanks were often depicted to be very reliable tanks that overwhelmed German tanks in both numbers and strength.
While German tanks, particularly the Tigers and the Panther were often called very unreliable and were a waste of resources.
In reality however, these "revolutionary" Soviet tanks were actually far more unreliable than most German vehicles.
During the first encounters of the T-34 and KV tanks by the Germans in the beginning of Operation Barbarossa, these tanks were only seen in limited numbers, even though the Soviets had deployed over 1,000 T-34s and 500 KV tanks which were concentrated in 5 of their 29 mechanized corps.
Part of this was because the Germans tried to avoid engaging in tank vs tank battles and Soviet tanks often faced German infantry and anti-tank gun positions.
The main reason however was because majority of Soviet tanks were lost to breakdowns even before they engaged in combat.
In just the first two weeks of the German invasion the Soviets had already lost most of its tanks including T-34s and KVs.
By 27 June, the 6th Mechanized Corps had ceased to exist, having lost all of their 450 new tanks.
By 7 July, the 8th Mechanized Corps only had 43 tanks left, both old and new, out of their original 899 tanks.
By 7 July, the 15th Mechanized Corps only had 66 tanks left, both old and new, out of their original 749 tanks.
By 12 July 1941, the 4th Mechanized Corps only had 45 tanks left out of their original 414 new tanks.
German reports however did not tell about such massive enemy losses because they hadn't even encountered them in combat.
This number of tanks lost to breakdowns was unprecedented to the point that Stalin thought that the tanks were being sabotaged by their own crews to avoid being sent to battle.
By the end of December 1941, the Soviet Union had lost over 2,300 T-34s and over 900 KV tanks in just 5 months, accounting for 15% of the 20,500 tanks lost that year.
~Licayan09~