A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Alapvetően én elsősorban csövespárti vagyok(ezért is nem dolgozok most :D na jó, van hol laknom), abból is a sokat kedvelem. Volt egy ÖTT agymenésem aminek szintén adnék önjárókat/vontatottat, hely kérdése. Kevésbé atomfizika mint a rakettyák kezelése. Ha megyénként egy üteggel számolunk, az már tisztes védelmi képesség enne, akárha modernizált korábbi, de NATO szabvány egységekről is lenne szó. A három dd-os haderőhöz lesz ugye ismert 24 db 155-ösünk, ezt a mennyiséget a kerekesekhez minimum igényelném, és kerekes vagy láncos alapon még egy önálló osztályt is el tudnék képzelni, hogy legyen rugalmasan bevethető tartalék tűzerő. Ez így összeadva 72+76 155-ös önjáró(vagy x számú vontatott) lenne. A speciálisoknak légiszállítható 105-ösöket adnék, vagy ha nagy teherbírási képességünk lesz helikkel, akkor vegyesen 105-155, hogy variálható legyen az igények szerint, akár nem is teljes osztályszervezetben kiépítve.

Aknavető szinten 120 mm-ből zlj-ként egy üteg erő minimum kell, de én perverz vagyok, és szívesen adnék századonként egy üteg erőt a gyalogság mellé. Amit szét kell veretni az legyen szétveretve a század útjában, amíg a dd tüzérség messzebb tisztogat mindenki előtt.

Ugye mivel ezek a tűzhenger, de korlátozott harcérintkezésben vannak, a közvetetségük okán, ahogy a nagy hatótávú rakétatüzérség is, itt léphetnek a képbe a nagy tömegben indítható kis űrméretű rakéták. Az előnyük ugyanaz, mint egy tank ágyújának, azonnali tűzkiváltást tesz lehetővé, ha van. Nem kell infóáramlással és döntési láncolattal húzni az időt, hogyan és mivel lőjünk oda, hanem mivel ezért van ott, egyből képes a tűzcsapásra. Hirtelen helyzetben élet múlhat rajta, hiába jön aztán a csapás, az egy ilyen esetben már csak megtorlás lesz. Persze a rajtámogató, szakasztámogató aknavetők nem véletlen vannak, de ezeknél is gyorsabb és a röppálya miatt adott esetben jobb választást biztosítóak az ilyen kisméretű, de éppen ezért tömegesen szórható rakéták. Nincs nagy logisztikai terhelésük és könnyen mozgathatóak.

Rheinmetall_Mission_Master_unmanned_ground_vehicle_armed_with_70mm_rockets_925_001.jpg

DSC_0147-1-1024x681.jpg




Amivel szembemennék ezzel a gondolatmeneteddel, hogyha a fiktív háborúnkban Ionescu Pál példás magyar állampolgár felfedezi magában a nagyrománt(amiért egyáltalán ide küldték lakni) és telefonál egyet, amikor látja a konvojt, akkor az az 54 db indító máris megkapta a céladatokat. Elég ha megeszi az ellátmányt, meg szétveri a hidakat az egységeink mögött és az árából vett 300 kerekes máris arra van utalva, hogy védekezzen és kitartson amíg remélhetőleg megoldódik az utánpótlás kérdése.
kis kaliberből ennek az RM mnek lenne inkább értelme de ez is elsősorban azért mert irányított.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
Mi lenne a kisebb rakéták előnye? Csöves tüzérség van 40 kilométerig. És ezt különböző kategóriában kaphatjuk.
Egy 10 km-es hatótávolságú sorozatvetőnek mi lenne az összharcászati jelentősége? Átolvastam Wilson infóit, amit aszem te ajánlottál. Ott a legújabb aknavetőkre már 4 km feletti távot adnak meg. És elég nagy a tűzgyorsaságuk. A legtöbb ágyú pedig nem csak hatótávval (5-től 40 km), de olyan kezdeti tűzgyorsasággal is rendelkezik, ami pontos találat esetén kivált szerintem egy sok csöves rakétavetőt. (10 mp alatt 3 lövés, az ágyú túlmelegedése miatt ez után a tűzgyorsaságot csökkenteni kell. 3 becélzott ágyúgolyó szerintem kivált 12 saccra elengedett rakétát.) És olcsóbbnak is tűnik egy ágyúhoz a muníció, mint egy rakétát összeszerelni. (Ha csak nem amerikai intelligens lőszert akarunk, amibe GPS-t és aranyórát is beleépítenek.)
Tényleg érdekelne, hogy a rakétának mi előnye van még a nagy távolságon túl... Az ukrán példa nekem inkább kínjában érett banánnak tűnik.


Mire gondolsz?
A HírTV a kormány sajtójának zászlóshajója. Sokkal jobban viszi az infót, ha valaki épp meg akarja tudni, mint öt kis portál. Viszont nem hangzott el semmi, amit sulykolni akarnának. A migrik, a nátha, meg az oltás témáját átveszik, mert ezek központi kérdések. Népszerűek, eladhatók, miközben ha 50 orgánumban megjelenik a jobboldali perspektíva, ugrani fognak a balos politikusok és ők is lehozzák az ellenkoncepciójukat minimum a saját lakájaik csatornáiban. Ezeket már át lehet venni a jobboldali fórumoknak is (fórum: valami lehetőség a kommunikációra, a sima sajtótájékoztató László József f@szbóók posztjára, egészen a foglalkozzatok a témával, menjenek a beszélgetős műsorok, szólaltassatok meg szakértőket és minket politikusokat kategóriáig bezárólag) és lehet ijesztgetni a saját tábort, hogy "nézzétek meg, hogy mit akar a másik oldal, pofám leszakad, de van képük lenyilatkozni, hogy az én agyam 70-80%-ban csak vízből van!" A Maróth dologban viszont nincs semmi, amivel kiválthatnák a baloldal beszólogatásait, sem nincs külön mozgósító erővel a jobboldal számára.

Szóval nem értem, miért kellett volna átvenni másnak az anyagot. A Leok kiemelt anyag volt, mert az átmegy a civileken, hogy mi a különbség a Leo2 és a T-72 között, miért akarunk cicákat. A Lynx pörgetve volt, mert... A felét nem értette a civil, de baromi jól hangzott, hogy megint német vas és lánctalpon fut. Mi gyártjuk, azt érti mindenki, hogy a lerombolt hadiipar sírból kirángatása. És Vadai ATV-s hosszú műsoridős válasza pont az volt, amit a kormány emberei úgy hívnak, hogy POLITIKAI HASZON. Baloldal elmondta, hogy ő az AT-AT lépegetőt is támogatná, de hát miért pont az idő? Biztosan egy járvány és az őt kísérő gazdasági összeomlás idején kell költeni a hadseregre? És ezt nagyszerűen le lehet kezelni a jobboldalnak. Nézzétek meg, hogy ezek már megint megtalálták a Válságukat, hogy ne költsenek a honvédelemre. Gyurcsány-éra. Tudod mi volt ott. Elvették a nyugdíjat meg a Gyest.

Mi hangzott el az interjúban, ami miatt plusz energiát fektetnél bele a téma iránt nem érdeklődök figyelmének kikényszerítésére és valamiről meggyőzésére? (Drónok még nagyon ködös. Politikai offenzíva még nem építhető rá. A kerekesről keveset tudtunk meg, nincsenek meggyőző vágóképek, nem lekommunikálható az, hogy miért nem a szovjet vasak maradnak, de nem erősebbek a kicsi cicáinknál, nem harctérre és frontharcra tervezzük.)
Nem fogja futtatti a kormány, egy ideig fősodorban, mert a lakosságot jobban érdeklik jelenleg az kilövő élelmiszerárak, meg a megugró infláció... és Kuszaszem jóslataival szemben nem lesz a járvány után magasugró Pannon Puma, sőt...
 
  • Vicces
Reactions: zeal and arcas

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 015
32 991
113
rakéta vetőből kicsit szerintem továbbra sem érdemes beszerezni. közép nagy hatótávólságútinkább.
egyszerűen nem lehet rejteni. ahonnan indul felveri a port és bekormól majd szépen magamögött húzza jó darabon a koromcsóvát... közép nagy hatótávnál már a rakétamotor kiég és biztos távolságból indítható saját mélységbe... emelett a hatalmas pontatlanság oké hogy többet indít. de a többől kevesebb talál be oda ahova kellene...
dandáronként elférne 4-6 db indító... speciális feladatokr legfeljebb... igazábó ha tartalékosokkal és kéöbbi duzzasztással kiképzőanyaggal is számolunk...50 legfeljebb 60 db indító a teljes seregnek... de nem tudom hogy ekkora db számmal érdemes e foglalkozni... esetleg pont a kis tétel miatt talán... de semmi esetre sem prioritás.

közepes/nagy hatótávolságból...

egy oosztáy 220+ és egy löveg valami nagyobb. én ezt egészíteném ki egy osztály 155 ös teherautós üzerséggel. és +nlos és késsz lenne egy tüzér ezred.

debrecen hódmező csöves 155 teherautó +nlos

tATA +nlos

én legalább 3 önálló zászlóaljat hozznák létre ezek csöves tüzérségel 155 teherautó és nlos képességel látnám el

+kiképzés és valamennyi tartaléék.

aknavető mindenhova.

tehát én inkább nlos párti vagyok (de csak ha thermobar vagy repeszromboló fej is rendelkezésre állna) ami rövidtávot illeti rakéta terén (és az elengedhetetlen aknnavetők)

közeéptávon a csövest preferálom. némi rakétás képességel.

nagy hatótávnál ugye a rakéta irányítva...

ilyen 10-20-30 km körüli rakétasorozatvetőt max kiképzési anyagnak és speciális feladatokra (erdőírtás füst zavarás elterelés)...
Törökök spes még a kinai Type63t is gyártják TR107 néven-és a zsákmányanyagot még az IDF is használta,sőt,saját rakátát is fejlesztettek hozzá.Kinaiak is még mindig használják és fejlesztk
ar_mrl_type63_m4.jpg

Taljánoknak meg még 51milis is van
unknown.png

Hydrához meg többen is gyártanak vetőt.Ez koreai
Hanwha_Corporation_70_mm_Multiple_Rocket_System_MRS_South_Korean_Korea_Defense_Industry_002.jpg

A mai ilyen jobb rendszerek már önjáróak.Inditás után helyet változtatnak.Kontéberizáltak,újratöltés ugyanúgy végrehajtható egy gyors csóköteg cserével,mint pl az MLRS rendszernél.És ugyan az az előnyük-hátrányuk mint a nagyobb rendszereknek,csak kicsiben.Nem váltják ki század/zl szinten az egyéb eszközöket,hanem kiegészitik.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
T-34s and KV tanks were often depicted to be very reliable tanks that overwhelmed German tanks in both numbers and strength.
While German tanks, particularly the Tigers and the Panther were often called very unreliable and were a waste of resources.
In reality however, these "revolutionary" Soviet tanks were actually far more unreliable than most German vehicles.
During the first encounters of the T-34 and KV tanks by the Germans in the beginning of Operation Barbarossa, these tanks were only seen in limited numbers, even though the Soviets had deployed over 1,000 T-34s and 500 KV tanks which were concentrated in 5 of their 29 mechanized corps.
Part of this was because the Germans tried to avoid engaging in tank vs tank battles and Soviet tanks often faced German infantry and anti-tank gun positions.
The main reason however was because majority of Soviet tanks were lost to breakdowns even before they engaged in combat.
In just the first two weeks of the German invasion the Soviets had already lost most of its tanks including T-34s and KVs.
By 27 June, the 6th Mechanized Corps had ceased to exist, having lost all of their 450 new tanks.
By 7 July, the 8th Mechanized Corps only had 43 tanks left, both old and new, out of their original 899 tanks.
By 7 July, the 15th Mechanized Corps only had 66 tanks left, both old and new, out of their original 749 tanks.
By 12 July 1941, the 4th Mechanized Corps only had 45 tanks left out of their original 414 new tanks.
German reports however did not tell about such massive enemy losses because they hadn't even encountered them in combat.
This number of tanks lost to breakdowns was unprecedented to the point that Stalin thought that the tanks were being sabotaged by their own crews to avoid being sent to battle.
By the end of December 1941, the Soviet Union had lost over 2,300 T-34s and over 900 KV tanks in just 5 months, accounting for 15% of the 20,500 tanks lost that year.
~Licayan09~
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Honnan veszi, hogy ez a rendszer a drónok ellen is jó?
Onnan hogy Maróth elmondta hogy a Lynxek a Rheinmetall aktív védelmi rendszerét kapják meg (Strike Shield) a Leo 2 nél meg még vizsgálják hogy milyen ADS rendszer legyen és nem kizárt valamelyik Izraeli megoldás (Trophy vagy Iron Fist) sem.

A Rheinmetall Strike Shield (alias: ADS) a blokkok megfelelő elhelyezésével (függőleges és vízszintes síkban is) 360 fokos védelmet jelenthet, így védhet a beérkező kamikaze drónoktól és drónokról indított egyéb fegyverekkel szemben is.

Egy Strike Shild blok tartalmazza a rendszer minden elemét - radar pre warning, EO/IR close proximity warning és az elhárító töltetet.
389781CE-61BA-42F2-9627-C3410E31BFCD-1068x363.jpeg

Ezekből kell a lehető leg többet elhelyezni a jármű oldalain, mint itt is:
Rheinmetall-StrikeShield-01.jpg
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
T-34s and KV tanks were often depicted to be very reliable tanks that overwhelmed German tanks in both numbers and strength.
While German tanks, particularly the Tigers and the Panther were often called very unreliable and were a waste of resources.
In reality however, these "revolutionary" Soviet tanks were actually far more unreliable than most German vehicles.
During the first encounters of the T-34 and KV tanks by the Germans in the beginning of Operation Barbarossa, these tanks were only seen in limited numbers, even though the Soviets had deployed over 1,000 T-34s and 500 KV tanks which were concentrated in 5 of their 29 mechanized corps.
Part of this was because the Germans tried to avoid engaging in tank vs tank battles and Soviet tanks often faced German infantry and anti-tank gun positions.
The main reason however was because majority of Soviet tanks were lost to breakdowns even before they engaged in combat.
In just the first two weeks of the German invasion the Soviets had already lost most of its tanks including T-34s and KVs.
By 27 June, the 6th Mechanized Corps had ceased to exist, having lost all of their 450 new tanks.
By 7 July, the 8th Mechanized Corps only had 43 tanks left, both old and new, out of their original 899 tanks.
By 7 July, the 15th Mechanized Corps only had 66 tanks left, both old and new, out of their original 749 tanks.
By 12 July 1941, the 4th Mechanized Corps only had 45 tanks left out of their original 414 new tanks.
German reports however did not tell about such massive enemy losses because they hadn't even encountered them in combat.
This number of tanks lost to breakdowns was unprecedented to the point that Stalin thought that the tanks were being sabotaged by their own crews to avoid being sent to battle.
By the end of December 1941, the Soviet Union had lost over 2,300 T-34s and over 900 KV tanks in just 5 months, accounting for 15% of the 20,500 tanks lost that year.
~Licayan09~
bocs, az a hk hadviselési topicba ment volna.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and krisss

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
520
1 739
93

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 228
37 025
113

Átvették.
Nesze semmi fogd meg jól, új hírt nagyon nem hozott, azon kívül hogy mennek kuksizni török drónokat meg elhalasztják a rakéta tüzérség beszerzését. Harci helikoptereket meg majd akkor szereznek be, ha kijön valami új típus, de az se biztos az új kerekes harcjármű meg valami új fejlesztés lesz nem a boxer ha jól értettem. Hát mi a rossebnek nekünk az a rakétákos durrantyú egyáltalán!!!!!!! Hú de berágtam most ezekre, irgum burgum!!!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 906
123 287
113
Nesze semmi fogd meg jól, új hírt nagyon nem hozott, azon kívül hogy mennek kuksizni török drónokat meg elhalasztják a rakéta tüzérség beszerzését. Harci helikoptereket meg majd akkor szereznek be, ha kijön valami új típus, de az se biztos az új kerekes harcjármű meg valami új fejlesztés lesz nem a boxer ha jól értettem. Hát mi a rossebnek nekünk az a rakétákos durrantyú egyáltalán!!!!!!! Hú de berágtam most ezekre, irgum burgum!!!
A rakéták elhárítására alkalmas c-ram rendszer nem üti meg az ingerküszöböd?
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Csodálkoztam is, hogy ennyire visszanyúlunk fejlesztési témákban. :D
Hát, lehetne modernizálni a T-34-et is. Van benne még potenciál. Megkapná a Lynx aktív védelmét, egy pár érzékelő és szenzort belekrempácsolni. Gombokból meglenne. Nincs esetleg Angolában elfekvő készlet, vagy talán reaktiválni a kiállított darabokat? A T-72 menne második vonalba, a T-55 harmadik, a T-34 negyedik vonalba.

[Bocs, semmi rossz szándék :) ]
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 228
37 025
113
A rakéták elhárítására alkalmas c-ram rendszer nem üti meg az ingerküszöböd?
Valószínűleg nem fogja elhárítani az összes rakétát, a szuper hiper vaskipa is csak úgy 2/3-át tudja csak megfogni a bejövő rakétáknak, másrészről amennyiben nincs nagy hatótávolságú rakétatüzérségünk, vissza sem tudunk lőni, vagy akár ne adj isten bevinni egy első csapást! Légierő nem helyettesítheti a rakéta tüzérséget mert levadásszák a gépeket két perc alatt.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 906
123 287
113
Valószínűleg nem fogja elhárítani az összes rakétát, a szuper hiper vaskipa is csak úgy 2/3-át tudja csak megfogni a bejövő rakétáknak, másrészről amennyiben nincs nagy hatótávolságú rakétatüzérségünk, vissza sem tudunk lőni, vagy akár ne adj isten bevinni egy első csapást! Légierő nem helyettesítheti a rakéta tüzérséget mert levadásszák a gépeket két perc alatt.
Most komolyan egy egész országot lefedő rendszert hasonlítasz össze egy objektum/csapatlégvédelmi eszközzel?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 488
93 657
113
Valószínűleg nem fogja elhárítani az összes rakétát, a szuper hiper vaskipa is csak úgy 2/3-át tudja csak megfogni a bejövő rakétáknak, másrészről amennyiben nincs nagy hatótávolságú rakétatüzérségünk, vissza sem tudunk lőni, vagy akár ne adj isten bevinni egy első csapást! Légierő nem helyettesítheti a rakéta tüzérséget mert levadásszák a gépeket két perc alatt.
Nem azt mondta nem lesz, azt hogy tolódik. Ennek lehet szakmai és anyagi oka is. Hiába lesz 1.000 milliárd a jövő évi büdzsé, már az eddigi csomagot is csengetni kell. Nem korlátlanok a lehetőségek. Építkezés van, ami fokozatos. Lehet azt mondani rossz a prioritás, de látni kell, hogy mondjuk a drónprojekt, vagy az Oerlikon vedelmi rendszer ugyanilyen fontos. Mivel mindkettőnél lesz/felmerült a hazai gyártás ertelemszerűen az került előtérbe.

Ha azt mondod a rakétatüzérség fontos, akkor azt is meg kell nézni, mit toljunk hátrébb helyette???

Egyébként valóban ez a legkérdésesebb döntés. A harci helikopterek jegelése, szemben a drónokkal sztem nem vitakérdés. Persze jó lenne életben tartani a Mi-24-eseket vagy vmi használt cuccot hozni a helyére, de ezt a HForce Spike rendszer tükrében el lehet engedni.

Kiképzőgép szintén csúszik. Én ezt a kérdést a Gripen jövőjével, 2.század vadászgép, egyértelműen összekötném.

A rakétatüzérség valóban lyuk, a Pzh2000 nem pótolja. Remélhetőleg a kerekes tüzérség még idén be lesz jelentve, akár a szlovák Eva, akár RM HX3 alapokon, akár vmi vegyes.
 

Brácsa

Active Member
2020. szeptember 10.
61
205
33
  • Tetszik
Reactions: Nero von Schwartz