A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 551
46 567
113
Minek?

Az 1/2/4/5 pontok amik eddig le voltak szarva most prioritást élveznek?

Mert elmegy Korom?

A volt katonai vezető, most honvédelmi miniszter eddig miért nem tett ezen úton sok lépést.

Sem katonaként, sem politikusként.

Mondanám vicces de inkább szánalmas.
Ha lehetne tippelni, akkor kb. az eddigi nyilatkozatok, beszédek alapján Korom egyéb érdemei mellett a humán vonal nem a kellő mértékben fejlődött. Gondolom, hogy tájékoztatta a vezetést, hogy ha azonnal nincs fizuemelés, akkor nemhogy létszámnövekmény nem lesz, de a rendkívüli jogrend kivezetése után tömeges leszerelés lesz.
Ez meg kb. olyan hatású volt, mint Simicskóra a határzár problémája.
Hangsúlyozom, hogy találgatok, mivel nincs több infóm. Nekem különben Korom tábornok kimondottan alkalmas vezetőnek tűnt. (Attól eltekintve, hogy ő is intenzíven gyakorolta a 2015M kerülését :cool: )
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 551
46 567
113
Ezért mondom, hogy nem várok csodát.
"Mondottam ember: Küzdj, és bízva bízzál!"
Ha meg is volt említve az "Ember", meg az, hogy a "középpontban van" az rendszerint csupán egy eposzi jelző, egy szónoki fordulat volt.
Itt konkrétan Orbán adta meg a feladatszabást, amit Benkő elég részletesen ki is bontott. Külön kitérve az életpálya modellre.
Én '23-ra tippeltem a jelentősebb fizuemelést, de ahogy a költségvetés számai intenzíven emelkednek, még akár '22 év középi updatebe is beleférhet...
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 178
5 037
113
de ha tudtátok hogy ez a helyzet miért nem foglalkozott vele valaki külön ha ennyire rendszerbe akartátok tartani?
Emlékeim szerint màr 6 éve se rúgtak ki senkit alapkiképzésen.
Hogy összességében hogy teljesített azt nem tudom, én mindig csak vv-t oktatok nekik.

Amellett egyébként lehet hogy a munkáját jól ellàtja. Kiváló logisztikus lehet valaki attól még hogy fél a tűztől vagy nem bírja a gázàlarcot.
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 178
5 037
113
ez viszot a te sarad akkor (nállunk az ilyen repült volna 6 éve) Te döntésed magad hibáztasd hogy ilyen a rendszerbe maradt... (és még altiszt is lessz)
Megvédeni magam. Én egy egyszerű külsős oktató vagyok. A parancsnokai majd eldöntik hogy mi legyen vele.

Egyébként azért mert valaki nem bírja a gázàlarcot vagy fél a tűztől még kivàló logisztikus személyügyes stb lehet.

Nagyobb gond hogy néha közveszélyesen ügyetlen vagy szellemileg nem teljesen oké emberekkel is talàlkozom. Hát ilyenkor szoktam javasolni hogy ne eröltessék.
 
K

kamm

Guest
Megvédeni magam. Én egy egyszerű külsős oktató vagyok. A parancsnokai majd eldöntik hogy mi legyen vele.

Egyébként azért mert valaki nem bírja a gázàlarcot vagy fél a tűztől még kivàló logisztikus személyügyes stb lehet.

Nagyobb gond hogy néha közveszélyesen ügyetlen vagy szellemileg nem teljesen oké emberekkel is talàlkozom. Hát ilyenkor szoktam javasolni hogy ne eröltessék.

Ismertem fapuskas konyhast (sorallomanyut) egy vilagvegi orson (rendszervaltas korulrol van szo) Egy kitelepules alatt meselte el, hogy o hivatalosan sem kaphat fegyvert a kezebe, mert nagyon erosen kabitoszerezett bevonulas elott evekig es nem voltak hajlandoak alkalmatlannak minositeni, igy fapuskaskent vonultattak eleve be, meg az alapkikepzest is mindig ures tarral csinalta vegig, sosem volt elesloveszeten.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 960
18 473
113
A nagy gond az lesz a honvédségnek hogy ha beindul a gazdasàg ( pedig befog), akkor nehéz lesz fiatal agilis katonát találni hosszú távra.

Egy megoldás lehet hogy lenne. Max 5 évben gondolkodunk 2 misszîóval. Az első 2 év kőkemény kiképzés. A maradék 3 évbe belefér 2 misszió. Így 5 év alatt lesz kiképzett katona aki a civil életbe a kezdésnek elegendő tőkével rendelkezik és ki is van képezve.

Nyilván az 5 hetes alapkiképzés felejtős.
A mindenkit felveszünk szintén.

Aki bejön az el is végzi szintén.

Én olyat tudnék elképzelni hogy a leggyengébb 10% mindig repüljön.

A kiáramlással elképzelésem sincs hogy mit lehetne tenni.

Próbálom hinni hogy a HM-ben van valaki hozzáértő, aki teljesen véletlenül betévedt a miniszterhez, mert eltévesztette az ajtót. Aztán ha már oda került, előadta hogy épp megnézte a versenyszféra idei átlagbér alakulását, felsővezetőtől, szakmunkásig. Aztán az a számokat közölte Benkő miniszterrel. A kiáramlás megállítására kizárólag egy drasztikus illetményemelés és a munkakörülmények javítása lehet a megoldás. Mindenféle hangzatos "életpályamodell", csak porhintés, ha ebben a modellben egy katona számára csak a versenyszférás hasonló végzettségű, beosztású, ember fizetésének a felét, vagy harmadát kapja. Legyen az diplomás, vagy szakmunkás.
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 178
5 037
113
Próbálom hinni hogy a HM-ben van valaki hozzáértő, aki teljesen véletlenül betévedt a miniszterhez, mert eltévesztette az ajtót. Aztán ha már oda került, előadta hogy épp megnézte a versenyszféra idei átlagbér alakulását, felsővezetőtől, szakmunkásig. Aztán az a számokat közölte Benkő miniszterrel. A kiáramlás megállítására kizárólag egy drasztikus illetményemelés és a munkakörülmények javítása lehet a megoldás. Mindenféle hangzatos "életpályamodell", csak porhintés, ha ebben a modellben egy katona számára csak a versenyszférás hasonló végzettségű, beosztású, ember fizetésének a felét, vagy harmadát kapja. Legyen az diplomás, vagy szakmunkás.
Ebben van igazsàg. A fizetésemelés azonban nem old meg sokmindent.
Ha mindenkinek megduplázod a fizetését az kb 2 hónapig motivàl aztàn aki addig se dolgozott az azutàn sem fog. Mert tudod a mondást a fizetés az jàr...

Ha nincsen valami objektív teljesítményhez kötve illetve a nem teljesítésének illetve a gyenge teljesítménynek nincs valamiféle negatív következménye akkor marad minden a régiben.

Egy egyszerű példa: ha valaki most sem sportol hiàba adsz neki dupla fizetést azutàn sem fog. Viszont ha azt mondod hogy mondjuk tesi pontszámhoz kötödik a fizetèsed egy része rögtön màs lesz a hozzáállás. Objektívan mérhető mindenki egyéni felelőssége hogy mennyit tesz érte.

Sajnos a munkavégzés minőségét nem lehet ennyire egyszerűen és objektívan mérni a legtöbb esetben. De biztosan ki lehetne talàlni valami rendszer erre is.

Nyilván sok embernek nem tetszene különösen azoknak aki eddig is a langyos vizet szerették. A döntèst viszont meg kell hozni. Jönnek az új cuccok ezeket nem lehet a régi módszerek szerint se üzemeltetni se kikèpzeseket csinàlni velük. "A mindegy ki jön csak jöjjön aztàn majd megtaláljuk azt hogy hol okozza a legkevesebb kárt" (egy magas beosztású parancsnok mondta pár évvel ezelőtt) elv nem lesz jó
 
K

kamm

Guest
Próbálom hinni hogy a HM-ben van valaki hozzáértő, aki teljesen véletlenül betévedt a miniszterhez, mert eltévesztette az ajtót. Aztán ha már oda került, előadta hogy épp megnézte a versenyszféra idei átlagbér alakulását, felsővezetőtől, szakmunkásig. Aztán az a számokat közölte Benkő miniszterrel. A kiáramlás megállítására kizárólag egy drasztikus illetményemelés és a munkakörülmények javítása lehet a megoldás. Mindenféle hangzatos "életpályamodell", csak porhintés, ha ebben a modellben egy katona számára csak a versenyszférás hasonló végzettségű, beosztású, ember fizetésének a felét, vagy harmadát kapja. Legyen az diplomás, vagy szakmunkás.
1. Lehet, de sehol a fejlett világban nem keresnek annyit, mint a versenyszféraban. Holnap 20 ezer informatikus mernokot tudna felszívni a hazai gazdaság, miközben a HM most vág bele a legnagyobb technológiai forradalmaba, szerinted valaha fog tudni annyit kinalni, mint mondjui egy Microsoft vagy akárcsak egy HP? Ugyan dehogy fog.

2. Ha most beinditanak egy komoly emelést, azzal meyy a levesbe a hardber és rendszerek cseréje, ráadásul az utána mar csak felfelé megy, örökre csapdaba ejtve a beszerzeseket, lasd a csehek szenvedését mindennel stb.

A megoldás egyelőre az egyéb juttatások és kedvezmények, például illegális hacking az egyedül a szolgalatoknal ill a hadseregnel legalis, az teljesen egyedi munka. Fegyverrendszereket, radarok stb programozasa megint csak teljesen egyedi stb.

Emellett persze okosan kell toborozni, kampanyt nem a budai dombtetokon folytatsz az uri középosztály körében :D, hanem mondjuk az Alfoldon avagy északkeleten stb.
 
K

kamm

Guest
Ebben van igazsàg. A fizetésemelés azonban nem old meg sokmindent.
Ha mindenkinek megduplázod a fizetését az kb 2 hónapig motivàl aztàn aki addig se dolgozott az azutàn sem fog. Mert tudod a mondást a fizetés az jàr...

Ha nincsen valami objektív teljesítményhez kötve illetve a nem teljesítésének illetve a gyenge teljesítménynek nincs valamiféle negatív következménye akkor marad minden a régiben.

Egy egyszerű példa: ha valaki most sem sportol hiàba adsz neki dupla fizetést azutàn sem fog. Viszont ha azt mondod hogy mondjuk tesi pontszámhoz kötödik a fizetèsed egy része rögtön màs lesz a hozzáállás. Objektívan mérhető mindenki egyéni felelőssége hogy mennyit tesz érte.

Sajnos a munkavégzés minőségét nem lehet ennyire egyszerűen és objektívan mérni a legtöbb esetben. De biztosan ki lehetne talàlni valami rendszer erre is.

Nyilván sok embernek nem tetszene különösen azoknak aki eddig is a langyos vizet szerették. A döntèst viszont meg kell hozni. Jönnek az új cuccok ezeket nem lehet a régi módszerek szerint se üzemeltetni se kikèpzeseket csinàlni velük. "A mindegy ki jön csak jöjjön aztàn majd megtaláljuk azt hogy hol okozza a legkevesebb kárt" (egy magas beosztású parancsnok mondta pár évvel ezelőtt) elv nem lesz jó
Nem ördöngösség ám a performance review.
En nem csináltam sosem belőle nagy ügyet, de ha új rendszert vezettem be stb, az világos volt, hogy mondjuk heteken belül elvárom, hogy elölről-hatulrol ismerjek. Ha nem vilahos valami, ott a doksi vagy kérdezzenek.
Akinél az elején kellett, azzal megbeszéltük, hogy mondjuk a következő negyedév végére mit tanul meg, miben fejlődik stb, aztan 3-4 hónap múlva újra leültünk.
Nincs ebben semmi, ráadásul nekik is nyugodtabb, tisztább volt így - napersze ha valaki a megfelemlitos-zsarolos terrorfonok, annak ez pont nem jó...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 960
18 473
113
Ebben van igazsàg. A fizetésemelés azonban nem old meg sokmindent.
Ha mindenkinek megduplázod a fizetését az kb 2 hónapig motivàl aztàn aki addig se dolgozott az azutàn sem fog. Mert tudod a mondást a fizetés az jàr...

Ha nincsen valami objektív teljesítményhez kötve illetve a nem teljesítésének illetve a gyenge teljesítménynek nincs valamiféle negatív következménye akkor marad minden a régiben.

Egy egyszerű példa: ha valaki most sem sportol hiàba adsz neki dupla fizetést azutàn sem fog. Viszont ha azt mondod hogy mondjuk tesi pontszámhoz kötödik a fizetèsed egy része rögtön màs lesz a hozzáállás. Objektívan mérhető mindenki egyéni felelőssége hogy mennyit tesz érte.

Sajnos a munkavégzés minőségét nem lehet ennyire egyszerűen és objektívan mérni a legtöbb esetben. De biztosan ki lehetne talàlni valami rendszer erre is.

Nyilván sok embernek nem tetszene különösen azoknak aki eddig is a langyos vizet szerették. A döntèst viszont meg kell hozni. Jönnek az új cuccok ezeket nem lehet a régi módszerek szerint se üzemeltetni se kikèpzeseket csinàlni velük. "A mindegy ki jön csak jöjjön aztàn majd megtaláljuk azt hogy hol okozza a legkevesebb kárt" (egy magas beosztású parancsnok mondta pár évvel ezelőtt) elv nem lesz jó

Az illetmények emelése megoldás lehet a kiáramlás megállítására és arra, hogy nagyobb számban jelentkezzenek a fiatalok katonának. Ebben az esetben, már lehet szelektálni az emberanyagot. Mert ugye a létszám, az véges. Most 37.000 fő, ha jól tudom ? Nyilván hiányzik több ezer ember, most. Nagyobb jelentkező létszám és az aktívak megmaradása esetén, már lehet válogatni a jobbakat, ha elérték a felső létszámhatárt. Egyébként nincs a Honvédségnél teljesítmény értékelés ? Mert ahol én dolgozom, az is egy lehetőség a béremelésre. Már, akit úgy értékelnek, persze. Van egy általános céges béremelés, ami jár mindenkinek és van még a teljesítményértékelés alapján adható emelés.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 178
5 037
113
Az illetmények emelése megoldás lehet a kiáramlás megállítására és arra, hogy nagyobb számban jelentkezzenek a fiatalok katonának. Ebben az esetben, már lehet szelektálni az emberanyagot. Mert ugye a létszám, az véges. Most 37.000 fő, ha jól tudom ? Nyilván hiányzik több ezer ember, most. Nagyobb jelentkező létszám és az aktívak megmaradása esetén, már lehet válogatni a jobbakat, ha elérték a felső létszámhatárt. Egyébként nincs a Honvédségnél teljesítmény értékelés ? Mert ahol én dolgozom, az is egy lehetőség a béremelésre. Már, akit úgy értékelnek, persze. Van egy általános céges béremelés, ami jár mindenkinek és van még a teljesítményértékelés alapján adható emelés.
Van teljesítményértékeles de nincs hatàsa a fizudra közvetlenül.
Az előmeneteledet befolyásolja mindösszesen.
 
  • Tetszik
Reactions: honved and Pogány

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 491
18 411
113
Ha lehetne tippelni, akkor kb. az eddigi nyilatkozatok, beszédek alapján Korom egyéb érdemei mellett a humán vonal nem a kellő mértékben fejlődött. Gondolom, hogy tájékoztatta a vezetést, hogy ha azonnal nincs fizuemelés, akkor nemhogy létszámnövekmény nem lesz, de a rendkívüli jogrend kivezetése után tömeges leszerelés lesz.
Ez meg kb. olyan hatású volt, mint Simicskóra a határzár problémája.
Hangsúlyozom, hogy találgatok, mivel nincs több infóm. Nekem különben Korom tábornok kimondottan alkalmas vezetőnek tűnt. (Attól eltekintve, hogy ő is intenzíven gyakorolta a 2015M kerülését :cool: )
Langyosodik....
 
H

Hummen23

Guest
Akárhogy kerülgetik a dolgot előbb vagy utóbb kénytelenek lesznek versenyképes fizetést adni, modern infrastruktúrát kiépíteni. Egységes, modern, elegendő mennyiségű egyéni felszerelést biztosítani. Működő, igazi életpálya modellt kidolgozni.
Olyanokra gondolok, mint kedvezményes oktatás, kedvezményes lakhatás, kedvezményes lakáshitel, adómentesség, ingyenes jogosítványok, civil életben is használható szakmák, plusz pontok felsőoktatásban caló jelentkezéskor...
Lehetőleg úgy, hogy ne lehessen kicsipegetni azt az embernek amire szüksége van, és utána tipli.
 
  • Tetszik
Reactions: honved and Blitz97

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 407
14 452
113
Mármint ki?
RR -nak biztosan ez a személyi érdeke, mert ellenkező esetben neki is elküldik a selyemzsinórt...

Benkőre gondoltam.

Nem tudom, nem hiszem, hogy Koromon múlt volna.
RR-en múlna ezután?
A fizetés emeléséről a katonai vagy politikai vezetés dönt?

RR bukik ha nem jön össze, Benkőpapa marad?
Csak mert most Korom bukott, Benkő nem. o_O
Ha ez volt az ok.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss