En azt mondom, hogy még hasonló háborúban sem vettek részt egy afganisztani megszallashoz kepest. Lehet akarmekkora az a hatarvillongas, az kb semmi egy Afganisztán meghoditasahoz es plane pacifikalasahoz kepest. A proxyk meg vegkepp irrelevansak.
Az amerikaiakat lehet szidni, de (sajnos) mindenkinél több tapasztalatuk van ilyesmiben és egy rendkívül hatékony (és pazarló) hadigepezetuk. A kinaiakrol keveset tudni, hadgyakorlatokon mindenki tud villantani, a komminkaciorol tudjuk, hogy nem eros oldaluk. Haborus tapasztalatuk minimalis, pacifikalashoz meg kommunikáció kellene.
Az amerikaiak villámtaktikáznak (villámháborúznak) villámháborúval könnyű hódítani de megszállni megtartani nehez. (régen úgy hívták ezt hogy portyázások/hadjárat) az amerikaiak épp ezt a portyázást csinálják csak nagyba). A németek ennek egy durvább válfaját alkalmazták a 2. vh ba (ezért volt szükség a tömeggyilkosságaikra...) ahogy az oroszoknak is amikor taktikát váltottak és ők is villámháborúzni kezdtek.... a szövetségesek a megosztottságuk miatt europa nyugati felébe ezt az utat nem választhatták (keleten középen is csak mérsékelten...) mert ezzel a túlkapó könnyen a saját szövetségese "zsákmányát" könnyen a "szövetségese karjába lökhette vólna" ezzel kiszorulva a jussból.....)
No afganisztánba usa szövetségeseinek csak némi konc jut... Amerika vólt a hódító... villámháborűval "szálta meg a területet" de el nem foglalta soha... tehát portyázott egyett...
az orosz portyázással akarta szétverni az afgán csapatokat. ezért az afgánok átmentek gerrillábba...
ez a guerilla harcmodor honosodott meg utánnuk mert az így szétesett vezetés több db ba találta magát.....
jött usa a káoszba és gondolta villámháborúzik (kivel igy kivel ugy megeggyezik....fegyverrel vagy pénzel...) egységes teljhatalmu hadsereg híján a legerősebbnek ment neki... úgy hogy a gyengék egy részével nem törődve saját vezetést kreált ami kiszolgálja...és védi a seggét...
igen ebbe valóban nincs tapasztalata kínának.... kináak ennek mértékét kell nővelni ahogy usanak is adott esetbe szintet kell lépnie...ugyan úgy... csak mig az sa felészervez a villámháborús taktikáánka hála addig kína mellészervez...
de van tapasztalata végrehajtó állomány szinten (nem csak lövész hanem idegen seregek kinai fegyver vásárlásakor nyuljtott gyártói támogatásokkal) értsd ahol komolyabb kinai fegyver működött élesbe kina jelen volt sőt néha irányzott...)
tapasztalata megvan kisalegység színttől ezred sőt a vietnámi incidensek kapcsán megerősített dd müveletekre (légierővel légvédelemmel egy öszfegyvernemi hadosztály szintig.) Spartely szigeteki kis alegységes de távoli logisztikailag bonyolult bevetésektől. a vietnámba éves szinten milliós nagyságrendű tűzcsaásig főleg csöves tüzérséggel...
végülis ezek így eggyütt nem kevés tapasztalat... arrol nem is beszélve hogy az állandó kisebb balhékban való résztvétel mellett állandóan lógott a levegőbe egy nagy balhé de inkább 2.
tengeren is próbálgatta a szárnyát a sárkány ami nem túl gyakori...
egy biztos kína nem villámháborúzik ezért villámháborúba nem gyűljtött tpasztalata nem releváns teljes mértékbe....
kina nem ültet vezetőt kína elfogadja a hűséget
oroszországnak megfelelt ha hűséges.
stb... kina elöbb szabdalná fel (osztaná fel) afganisztánt aztán támadna (ebbe nagyon hasonlít a múlt és jelenbeli török katonapolitikára)
nem össze egyeztethető a két taktika így harctapasztalat alapját sem szabályozhatja a nagy háborúk száma... hisz kína a jelenleg is és sok ezer éve létező alirányítási (tartományi) rendszernek hála max hadosztályokat írányít egyszerre legnagyobb egységként... az e felett lévők kiszolgálók kisegítők rendszerét maga a működés és egyéb dolgok végrehalytása (Katasztrófa hadgyakorlat páthuzamos incidensek) feladatát jól leszimulálta ugymond...ami a modernizációval karöltve ami ez időtályt kezdett felfuni. elég nagy tapasztalatott jelentett szervezés és logisztika terén.