A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 730
30 253
113
Azt talán válasszuk ketté, hogy jelenleg közel bárki tud "civil" megfigyelőket, levegő szerelmeseit küldeni egy légi támaszpont környékére és ha Szíriából nyugodtan lehet ilyen amatőr fotókat feltölteni nyugati internet-szervergépekre orosz repülőgépekről, akkor ilyesmiből valszeg nem lenne probléma Európában sem.
Detektálni egy gép indulását (és esetleg hozzávetőleges repülési irányát) meg rakétát rávezetni (vagy csak pusztán követni és megfigyelni) már két külön műfaj.
Abban igazad van, hogy el kéne dönteni már végre, hogy mit akarunk a lopakodó képességgel egy vadászrepülőn. Azt, hogy csinos ukrán lányok bugyogóját is el tudja lopni, és még észre sem veszi; vagy ne tudják bevetés közben bemérni és lelőni, ha egy megadott irányban áll a gép.

Ebben az utóbbi esetben egy sor kérdés felmerülne bennem. Le tudom-e lőni az 5. gent hőkövetővel? Elvileg nem, mert nem a hajtóművét látom. És beépített radarú rakétával sem, mert nem látja. Ha viszont tudok egy elég jó helyet, ahol lehet ott van, akkor a legújabb rakétákkal tudok-e "szektorra indítani" egyet és ha mondjuk 150 méteren belül kerül a géphez, akkor már látni fogja? (Illetve ez infrában jelenti-e azt, hogy ennél a sebességnél már nagyon nehéz a súrlódás miatti hőt teljesen elrejteni.)



Legyen külön szeminárium/kurzus a tiszt jelölteknek, hogyan kell sírni és Moszkvában könyörögni, hogy valamit szeretnénk kapni? Politikailag és gazdaságilag nem -olyan- rossz a kapcsolatunk, ezt a tudást leszerelés után is tudnák kamatoztatni. (Ismerem a legendát az egyszerű szerb légvédelmisről, akinek egyik éjszaka eszébe jutott, hogyan láthatná a radarjuk a lopakodókat és otthon a garázsban megcsinálta.)
Most volt az orosz topikban. @Wilson rakta be a cikket, a deciméteres és a méteres hullámhosszon látják.
A fórum keresőjébe írd: Monolit
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 730
30 253
113
Igen csak a múltkor valaki levezette, hogy 1 db nem elég. Legalább 4 kell, hogy a kommunikáció folyamatos legyen.
Uppsz!

;)
Amúgy "TÓVÁM"!
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 021
11 856
113
Képzeljünk el mondjuk a Nagy-Biharon (1850m) egy lokátort.
Ez nagyjából a legnagyobb hegy amit Kecsóhoz képest 250km-en belül találtam.
Azért 250km, mert nagyjából addig látnak egy vadászrepülőgép méretű célt a mai lokátorok.

2021-07-07-17-55-12-Google-Earth-Pro.jpg


A Nagy-Bihar 230km-re van Kecsótól, és elvileg nincs köztük más nagyobb hegy.

Gyorsan számolunk egy föld görbületet, mondjuk innen.
2021-07-07-19-17-02-Radar-Horizon-and-Target-Visibility-Calculator-Electrical-RF-and-Electronics.jpg

Kecsó (110m) és a Nagy-Bihar (1850m) radarhorizont 220km, vagyis Kecsóra nem látni rá a Nagy-Biharról.
Éppen hogy.
Ellenben a teljes Tuszántúlt belátják.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
(Nemtudom miért van az a fejemben hogy 350km-re látnak az S-300 -ok :confused: )

Az Sz-400 MFR maximális felderítési távolsága 600km, amint az a kép is tetején is látszik.

m.jpg


Azok a szürke lebukó vonalak jellemzik a föld görbületét, 300km távolságon 5km magasság, 400km távolságon 10km magasság, 500km-en 15km magasság, 575km-en már 20km magasság felett lehetséges csak a célfelderítés.

A fentiekhez jön hozzá még, hogy egy átlagos méretű vadászrepülőt 250km távolságból, egy bombázót 350km-ről, egy B52-est mondjuk 500km-ről képes felderíteni.

Szóval a 600km inkább csak elméleti érték.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
Most volt az orosz topikban. @Wilson rakta be a cikket, a deciméteres és a méteres hullámhosszon látják.
A fórum keresőjébe írd: Monolit
Ezt eddig is tudtuk.P18 egy VHF radar-csak azok se látják elég messziről.Csak messzebbröl,mint egy rövidebb hullámhosszú,de az SDB-k és hasonlók korában ez már nem elég.
Éppen hogy.
Ellenben a teljes Tuszántúlt belátják.
Csak ott már egy F35 "harci módban" van-Gripent megláhatja,de az amcsi csodát nem.
Szerintem ha nem erted, mit magyaraz, akkor egyszerubb lenne rakerdezned, mint spammelni a temat... ahogy irta, nem a betonfeluletet latjak, hanem parszaz meterrel felette. Az is trivialis volt eddig is, hogy amint vennenk F-35, azonnal lenne a szomszednal bovites (ballonos, tornyos vagy AEW&C, budgettol es helytol fuggoen) - nem veletlenul mondjuk paran, hogy minimalis lehet a szerepe meg a limitalt internal-onlyloadout eseten is a stealth modnak.
Ezért jó,ha van nagy hatósugarú területvédő légvédelmi rakétád.Mert az AWACS nem vadászgép,kivűl kell maradnia a hatósugarán.
Meg ezért (is) kellenek a REH csapatok.Nem csak konténer egy gépre,hanem dedikált csapatok.
Végül pedig,mihelyst felszállt,csukta a futót,felvette a harci helyzetet,az AWACS is elveszti,még ha addig látta is.Vagyis van esélye ugyan a felszállás tényét detektálni (márha nem vagyunk képesek zavarni,vagy távol tartani.Mert a földhátteres detektálási képesség hatótávja még ma sem végtelen),de a célját már nem.
Plusz egy AWACS nem tud folyamatosan a levegőben lenni.Minimum 4db kellene belőle-momentán meg egy sincs.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 321
113
Folyamatban van az első, Magyarországnak épülő Airbus Helicopters H225M közepes többfeladatú helikopter végszerelése. Ennek alkalmából látogatott el ma a védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos vezette delegáció a gyártó franciaországi Marignane-ban lévő gyárába. Illő pillanat a LégierőBlogger századik hírbejegyzéséhez

SOF 1, Final Assembly Line, Marignane.

Erről volt ma hír???
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Azt talán válasszuk ketté, hogy jelenleg közel bárki tud "civil" megfigyelőket, levegő szerelmeseit küldeni egy légi támaszpont környékére és ha Szíriából nyugodtan lehet ilyen amatőr fotókat feltölteni nyugati internet-szervergépekre orosz repülőgépekről, akkor ilyesmiből valszeg nem lenne probléma Európában sem.

Most volt az orosz topikban. @Wilson rakta be a cikket, a deciméteres és a méteres hullámhosszon látják.
A fórum keresőjébe írd: Monolit

Ahogy Negan is említette, ezt tudjuk és a felvetett dologhoz nagyon kevés relevanciája van.

Hogy én is koptassam a billentyűzetet... A problémánk nem azzal lesz, hogy egy angol rombolót milyen messziről képes észlelni az orosz radar, vagy egy repülőgépet milyen távolságból detektál. Én hiszékeny ember vagyok, ha valaki azt mondja, hogy az oroszok a lopakodókat is ugyan olyan távolságról tudják majd észlelni, én elhiszem.
Egyfelől az eredeti vitát már nagyjából lezártuk azzal, hogy ha a felszállás tényét akarják figyelemmel kísérni a szomszédok, akkor Béla bácsi UFO figyelőt kiállítják az út szélére egy Trabantban és közel azonnal megtudják, amikor felszálltunk. Ha ki van engedve a kifutó, ha nincs. (És fél percbe sem fog belekerülni, egy nálunk állomásozó amerikai gép egészen biztosan be fogja húzni a kerekeit. De ha a mi pilótáinknak lesz F-35-ösük, akkor mi is. Értelme nincs vitatkozni azon, hogy az Üveghegyről kukkolva távcsővel észre vesszük-e Romániából, illetve Ukrajnából a kecskeméti felszálló gépeket.)

Az 5. gen gépeknél toronyiránt a légvédelem felé repülve akkor is csökkenni fog a román radar hatótávolsága, ha a hegy tetejére teszik ki. Ukránoké is. A szerbeket külön választanám, ők harcoltak már több évtizeddel ezelőtt lopakodók ellen. Bőven tudják, hogy mit kell csinálni. Egészen pontosan... szakmailag nagyon jól tudják megfogalmazni Moszkva felé, hogy mit szeretnének kapni/megvásárolni. Ők nem egy típust. Jelenleg sem, pedig még nincs is a környéken 5th gen.
Amit a rácok szeretnének -és bele kéne túrni a zsebükbe- több kisebb passzív radar. Ezeket szinte alig tudod érzékelni. Legalábbis nem világítanak radarhullámokkal, csupán hőképet néznek meg aszem valami ibolyántúli spektrumról is hadováltak, amit rakéták és repülők után az égés miatt pár mp-ig láthatod. A másik amit szeretnének a már említett lopakodók ellen optimálisabb hullámhosszú radarok. Ezen kívül olcsó csalik a légvédelmi ütegek körül, melyek visszaverik a felületükről a radarjelet és ezért primitívebb radaros rakétákat megbolondítanak. De akár komolyabb zavaró szerkezetek is a légvédelem védelmére. Meg egy rétegzett és korszerű légvédelmi rakétarendszert.
Ez az amit a sajtójukban szeretnének. Ez az, amire nem biztos, hogy lenne pénzük. De a lényeg, hogy a déliek nem egy nagy méretű radarkomplexumban gondolkodnának, hanem a fronthoz közel sok kis passzívban, amiben egy F-35-ös könnyen fennakadhat, ha nem óvatosan forgolódik. És mögötte jól kiszámolt távolságban rétegzett detektáló rendszer és elhárító rakéták.

MÁS:

Én örömmel olvasom a vitát erről az egy radarral meddig látunk el kérdésről, de ha valakinek van esze, akkor szvsz berak a nagy hatótávolságú löveg elé egy kis hatótávolságú elfogót és amennyiben az F-35-ös rá akar repülni, akkor az majd lelövi a levegő-föld rakétákat. Kevés dolgot tud vinni az F-35-ös, ezért hamarabb kifogy az egész század, mintsem újra kelljen tölteni a picit. Lehet rosszul gondolom, nem vagyok járatos a légi harcban. Ha meg "csak" a frontvonalat akarja bombázni, mondjuk a gyalogságot, akkor meg hazaúton kell választ adni az utána küldött szeretet csomagoknak. (De az F-35-öst rendszeresítő országok nem igazán aggódnak amiatt, hogy problémát fog okozni nekik a hazaút. Ők azt mondják, van megoldás.)
Ez ma még nem kérdés. Ukrajna és Románia is 2030-ra hirdeti nagy büszkeséggel, hogy "már majdnem le is szállították, szinte a tárgyalás is kész, csak ki kell fizetni, ha nem vagyunk hülyék, akkor megvásároljuk". Párunknak van kétségünk azzal kapcsolatban, hogy mennyire fogják zsebből kirántani.
Ha az a kérdés, hogy mi akarunk-e venni meg hasznos lenne-e, arra az egyik válasz az, hogy ha az egyik szomszéd igen, akkor mi abban a pillanatban. Másik válasz az, hogy a második század legyen F-35-ös!
 
K

kamm

Guest
Az Sz-400 MFR maximális felderítési távolsága 600km, amint az a kép is tetején is látszik.

m.jpg


Azok a szürke lebukó vonalak jellemzik a föld görbületét, 300km távolságon 5km magasság, 400km távolságon 10km magasság, 500km-en 15km magasság, 575km-en már 20km magasság felett lehetséges csak a célfelderítés.

A fentiekhez jön hozzá még, hogy egy átlagos méretű vadászrepülőt 250km távolságból, egy bombázót 350km-ről, egy B52-est mondjuk 500km-ről képes felderíteni.

Szóval a 600km inkább csak elméleti érték.
Ez egy adott ponton (tengerszinten), ugye?

Van esetleg egy olyan chartod, ami az RCS v detection range mutatja az ujabb orosz ill kinai UHF/VHF radaroknal (a mostaniakrol biztosan nincs, logikusan)...?

Engem a radartema ennyire sosem izgatott, de halvanyan emlekszem, hogy tobbszor is belefutottam valahol egy RCS gorbebe, talan a Nyeborol (az ujabb AESArol), ott 1m RCS remlik nekem meg 500m koruli magassagban is 150km vagy tovabb, de nem emlekszem semmi masra (power stb, mert ugye mondjuk tudjuk, hol van Kecskemet, tehat lehet szuk nyalabbal dolgozni stb.)
 
K

kamm

Guest
Ezt eddig is tudtuk.P18 egy VHF radar-csak azok se látják elég messziről.Csak messzebbröl,mint egy rövidebb hullámhosszú,de az SDB-k és hasonlók korában ez már nem elég.

Csak ott már egy F35 "harci módban" van-Gripent megláhatja,de az amcsi csodát nem.
Ez teljesen gyerekes elkepzeles, nem is ertem, hogyan irhatsz le ilyet.
Nincs ilyen "harci mod", hogy megnyom egy gombot es eltunik mindenhonnan, mint valami buta Marvel-filmben.

Van low-observ allapot, de kozismert, hogy az szimplan rendkivul alacsony RCSt jelent, nem lathatatlansagot.

Ezzel az elso Obol-haboru ota tisztaban vannak az oroszok es a kinaiak is. Az oroszok a 90-es eveket azzal toltottek, hogy az osszes rendszeruket fejlesztettek (2D-3D, AESA stb) es ragyurtak a counter-stealth kepessegre. A kinaiak nemikeppen lemaradva, az elmult 10 evben tettek ugyanezt.
Ha valamiben nem szabad lebecsulni az oroszokat, az a radartechnologiajuk. A marketingjuk nagyon nem szofisztikalt az izraeli meg amerikaihoz kepest, de attol meg a tech solid es folyamatosan fejlesztik.

Ha erdekel, keresd meg, volt egy nyilvanossagra hozott ausztral szenatusi vedelmi bizottsagi elemzes, ami az F-35 rendelesuk utani kavalkadban keszult es vilagosan leirja, hogy az amerikaiak szamara is teljesen vilagos, mar akkor is milyen szinten kepesek az oroszok es a kinaiak is nemcsak eszlelni, de kovetni is a JSFet, mert ugye amikor terveztek (kilencvenesek), akkor nem ezek ellen a frekik ill technologia ellen lett tervezve.
Termeszetesen az F-35-ot is probalgatjak upgradelni, volt hir valami ujfajta bevonatrol 10+ eve, de logikusan a gep mar megepitett termeszetebol fakadoan ez egy sokkal limitaltabb probalkozas, mint az oroszok avagy a kinaiak tucatszam epitenek vadonatuj radarokat.

Pontosan ez vezette anno egyebkent a Gripen E tervezesenel a svedeket, hogy hatalmas penzbefektetest igenyelt volna, de baromi rizikos haszonnal a stealth, ennel sokkal jobban megterulo volt az amugy is elvonalbeli EW es a csucsot kepviselo networked warfare tovabbfejlesztese, csereben meg lehetett tartani a sokkal olcsobb uzemeltetest, a rugged environment supportjat stb.

Ezert is mondogatom, hogy amig nincs F-35 a szomszedban, addig kidobott penz lenne 3x annyit kolteni egy operettszazadra - ahelyett, hogy ugyanannyibol 2x annyi E lehet a levegoben, fejlettebb networked es EW kepessegekkel, remekul felfegyverezve - en tovabbra is sirok egy Taurus-fele long-range standoff, terepkoveto cruise missile utan - a meglevo infraval stb.

Ezért jó,ha van nagy hatósugarú területvédő légvédelmi rakétád.Mert az AWACS nem vadászgép,kivűl kell maradnia a hatósugarán.
Meg ezért (is) kellenek a REH csapatok.Nem csak konténer egy gépre,hanem dedikált csapatok.
Végül pedig,mihelyst felszállt,csukta a futót,felvette a harci helyzetet,az AWACS is elveszti,még ha addig látta is.Vagyis van esélye ugyan a felszállás tényét detektálni (márha nem vagyunk képesek zavarni,vagy távol tartani.Mert a földhátteres detektálási képesség hatótávja még ma sem végtelen),de a célját már nem.
Plusz egy AWACS nem tud folyamatosan a levegőben lenni.Minimum 4db kellene belőle-momentán meg egy sincs.
Ugyan dehogy veszti el. 100-150 km tavolsagrol van szo es modern radarokrol, amelyek halozatban dolgoznak. Felszallas utan mar latja barmelyik counter-stealth radar, ha vesznek egyet (pontosabban pl a szlovakoknal feltelezem van Nyebo, amit barmikor upgradelhetnek-becserelhetnek stb, akar sutyiban is.) Az hagyjan, de NATOban kozos legiiranyitas is van, tehat eleve tudnak mindenrol...
 
  • Vicces
Reactions: Negan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
Ez teljesen gyerekes elkepzeles, nem is ertem, hogyan irhatsz le ilyet.
Nincs ilyen "harci mod", hogy megnyom egy gombot es eltunik mindenhonnan, mint valami buta Marvel-filmben.

Van low-observ allapot, de kozismert, hogy az szimplan rendkivul alacsony RCSt jelent, nem lathatatlansagot.

Ezzel az elso Obol-haboru ota tisztaban vannak az oroszok es a kinaiak is. Az oroszok a 90-es eveket azzal toltottek, hogy az osszes rendszeruket fejlesztettek (2D-3D, AESA stb) es ragyurtak a counter-stealth kepessegre. A kinaiak nemikeppen lemaradva, az elmult 10 evben tettek ugyanezt.
Ha valamiben nem szabad lebecsulni az oroszokat, az a radartechnologiajuk. A marketingjuk nagyon nem szofisztikalt az izraeli meg amerikaihoz kepest, de attol meg a tech solid es folyamatosan fejlesztik.

Ha erdekel, keresd meg, volt egy nyilvanossagra hozott ausztral szenatusi vedelmi bizottsagi elemzes, ami az F-35 rendelesuk utani kavalkadban keszult es vilagosan leirja, hogy az amerikaiak szamara is teljesen vilagos, mar akkor is milyen szinten kepesek az oroszok es a kinaiak is nemcsak eszlelni, de kovetni is a JSFet, mert ugye amikor terveztek (kilencvenesek), akkor nem ezek ellen a frekik ill technologia ellen lett tervezve.
Termeszetesen az F-35-ot is probalgatjak upgradelni, volt hir valami ujfajta bevonatrol 10+ eve, de logikusan a gep mar megepitett termeszetebol fakadoan ez egy sokkal limitaltabb probalkozas, mint az oroszok avagy a kinaiak tucatszam epitenek vadonatuj radarokat.

Pontosan ez vezette anno egyebkent a Gripen E tervezesenel a svedeket, hogy hatalmas penzbefektetest igenyelt volna, de baromi rizikos haszonnal a stealth, ennel sokkal jobban megterulo volt az amugy is elvonalbeli EW es a csucsot kepviselo networked warfare tovabbfejlesztese, csereben meg lehetett tartani a sokkal olcsobb uzemeltetest, a rugged environment supportjat stb.

Ezert is mondogatom, hogy amig nincs F-35 a szomszedban, addig kidobott penz lenne 3x annyit kolteni egy operettszazadra - ahelyett, hogy ugyanannyibol 2x annyi E lehet a levegoben, fejlettebb networked es EW kepessegekkel, remekul felfegyverezve - en tovabbra is sirok egy Taurus-fele long-range standoff, terepkoveto cruise missile utan - a meglevo infraval stb.


Ugyan dehogy veszti el. 100-150 km tavolsagrol van szo es modern radarokrol, amelyek halozatban dolgoznak. Felszallas utan mar latja barmelyik counter-stealth radar, ha vesznek egyet (pontosabban pl a szlovakoknal feltelezem van Nyebo, amit barmikor upgradelhetnek-becserelhetnek stb, akar sutyiban is.) Az hagyjan, de NATOban kozos legiiranyitas is van, tehat eleve tudnak mindenrol...
Bocs Kamm,de ez egy marhaság.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 905
4 744
113
Ezt eddig is tudtuk.P18 egy VHF radar-csak azok se látják elég messziről.Csak messzebbröl,mint egy rövidebb hullámhosszú,de az SDB-k és hasonlók korában ez már nem elég.

Csak ott már egy F35 "harci módban" van-Gripent megláhatja,de az amcsi csodát nem.

Ezért jó,ha van nagy hatósugarú területvédő légvédelmi rakétád.Mert az AWACS nem vadászgép,kivűl kell maradnia a hatósugarán.
Meg ezért (is) kellenek a REH csapatok.Nem csak konténer egy gépre,hanem dedikált csapatok.
Végül pedig,mihelyst felszállt,csukta a futót,felvette a harci helyzetet,az AWACS is elveszti,még ha addig látta is.Vagyis van esélye ugyan a felszállás tényét detektálni (márha nem vagyunk képesek zavarni,vagy távol tartani.Mert a földhátteres detektálási képesség hatótávja még ma sem végtelen),de a célját már nem.
Plusz egy AWACS nem tud folyamatosan a levegőben lenni.Minimum 4db kellene belőle-momentán meg egy sincs.
Teljesen félrementél. Minek egy ilyen kicsi országnak 4 AVACS? Izraelita barátaink folyamatos háborúskodás közben sem tartanak fenn ekkora flottát.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
Quod erat demonstrandum... mindig bebizonyitod, hogy felesleges egyaltalan figyelemre meltatni a gyerekes elkepzeleseidet, plane irni rajuk, mert ugysem jon erdemi valasz.
Le lett neked irva már minden,csak ignorálod a tényeket.Minek irjam le néked én,vagy akárki más újra?Példa
AWACS mondjuk 600km-re lát el.De,ott már csak egy toronyháznyi jelet produkáló teherszállitót lát,égháttérben.Egy f16ost már csak 400km-ről lát égháttérben,földháttérben meg már csak 150km-ről.(ezek csak szemléltető értékek ).Meglátja az F35öt is-30km-ről,égháttér esetén.....Csak az meg 70km-ről lelövi.
Mert lehet látni az F35öt is a radaron,ahogy egy álcaháló alá rejtett tankot is meg lehet látni 30méterről simán-de 1km-ről meg nem szurod ki.De a fegyverei hatásos lötávja meg 3km.
Amig ezt (sem) vagy hajlandó felfogni,nem tudod harcászati jelentőségét értelmezni,addig nyomod tovább a marhaságaidat.