A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 334
13 697
113
Én Krisss-szel egyet értek. Itt óriási előny pusztán az idő, amivel korábban kijött az F-35, mint bármelyik riválisa. Európai piacon az orosz meg kínai fejlesztés nem érdekes, de a kontinensen saját gyártmány egyelőre nincs.
Két dolog is stabil piacot ad az F-35-nek.

Aki európai stealth gépre vár, az elfogadja, hogy a halálba küldi a pilótáit egy jövendőbeli konfliktusban (nem csak ha enemy LO gépek jelennek meg, hanem a légvédelmi fejlődést tekintve is). Mert az a gép 2040 előtt nem lesz IOC közelében, ennyi. Lehet ezt kerülgetni, politikai meg gazdasági (jogos) érveket felhozni, de a tény ez marad. Legutoljára a svájciak értették ezt meg.

Megjegyzem a NY-Eu vezetői semmivel sem jobbak semmilyen szempontból felénk, mint az USA vezetősége, én konkrétan jobban tartok tőlük. Főleg pedig attól, hogy még erősebb függésbe kerüljön az ország tőlük, de kinek mi a gusztusa.
Ha fegyvert veszel akármilyet, az függés. És én a Ny-Eu vonalat rosszabbnak tartom, mint az amerikait, sokkal.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 880
91 440
113
Aki európai stealth gépre vár, az elfogadja, hogy a halálba küldi a pilótáit egy jövendőbeli konfliktusban (nem csak ha enemy LO gépek jelennek meg, hanem a légvédelmi fejlődést tekintve is). Mert az a gép 2040 előtt nem lesz IOC közelében, ennyi. Lehet ezt kerülgetni, politikai meg gazdasági (jogos) érveket felhozni, de a tény ez marad. Legutoljára a svájciak értették ezt meg.

Megjegyzem a NY-Eu vezetői semmivel sem jobbak semmilyen szempontból felénk, mint az USA vezetősége, én konkrétan jobban tartok tőlük. Főleg pedig attól, hogy még erősebb függésbe kerüljön az ország tőlük, de kinek mi a gusztusa.
Ha fegyvert veszel akármilyet, az függés. És én a Ny-Eu vonalat rosszabbnak tartom, mint az amerikait, sokkal.
Én az aktualis politikai vonalat nem venném figyelembe. Se hazait, se a kintit. Nagyon helyesen ettől függetlenül mentek a beszerzések.
Ki tudja mi lesz pontosan 10 év mulva, ahogy 2008ban is más volt a felállás. Persze trendek vannak, de minél rövidebb távra adsz előrejelzést (5-10 év) , annál bizonytalanabb.

Ezért nem ez a fontos, hanem a közép, hosszú táv. Mi lesz 15-20 év múlva, mi lesz 40-50 év múlva. Ha nem a részleteket, hanem a trendeket nézi hozzáértő, azt jobban előre tudja jelezni.

Ebből a szempontból Európa, Németország valószínűleg nekünk sokkal fontosabb marad, mint az USA. Ezt is figyelembe kell venni egy beszerzésnél, ha konkrét, azonnali konfliktus nem fenyeget.

2020 végére sztem ez a kérdés eldőlt itthon. Lesz hosszú, távú potens haderőfejlesztés, ami a hazai hadiiparra épül és a nyugat-európai, vmint török - izraeli technikára alapoz, néhány extra del-amerikai, esetleg ázsiai (semmiképpen nem Kína) profilba illeszkedő kiegészítéssel.

Az USA részére csak a kötelezőt fizetjük. Ez se kevés, de látványosan kisebb, ha a térség átlagát nézem. Ezek nem növelik az F-35 esélyeit. Ha pénz és a hadiipari szempontok nem számítanának, csak szigorúan melyik vadaszgép tudja a legtöbbet, akkor az F-35 az egyetlen választás. De a magyat haderőfejlesztés ennél több.
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 177
4 996
113
Simán ezer éves abv cuccaink vannak amiket cserélni kell nem kéne túlmisztifikálni csak duma


Na ez nagy igazság tényleg sokat le kéne cserélni. Ráadásul jó részét magyar fejlesztésűre lehetne.

Jelenleg új képesség kialakítások folynak és ezekkel egyidőben vannak azonban nagyon előremutató K+F fejlesztések is.

ABV ügyben remélhetőleg jövő évben sok jó hír fog megjelenni.
 
W

Wilson

Guest
Nem találom a topikját, ideteszem

A kérdés, ilyen BV206, Bronco, HiMoLaP típusú jármű mennyire szükséges nekünk.

Mindenesetre a németek most tesztelik.
Pöcshuszár szerint már tegnap be kellett volna belőlük szerezni egy rakással:):)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 410
113
Na ez nagy igazság tényleg sokat le kéne cserélni. Ráadásul jó részét magyar fejlesztésűre lehetne.

Jelenleg új képesség kialakítások folynak és ezekkel egyidőben vannak azonban nagyon előremutató K+F fejlesztések is.

ABV ügyben remélhetőleg jövő évben sok jó hír fog megjelenni.
Ment a like, de ezt a sok jó hírt tavaly, idénre ígérted! :D :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97 and SilvioD

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 410
113
Pöcshuszár szerint már tegnap be kellett volna belőlük szerezni egy rakással:):)
Van itt egy kis félreértés. :rolleyes:
Én annyit állítok, hogy ideális megoldás lenne a láncos alakulatokhoz, azokra a feladatokra, amikre a egyelőre a Gidrán, és az NMS van tervezve, meg amire az Unimog alkalmas lehet.
Ezen kívül a katasztrófavédelemnek, és civil felhasználóknak is el lehetne sütni, természetesen az olcsóbb páncélozatlan civil variánst.
Emellett egy aktív marketinggel be lehetne ugrani a hasonlóakat üzemeltető országok flottacseréjébe.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
W

Wilson

Guest
Van itt egy kis félreértés. :rolleyes:
Én annyit állítok, hogy ideális megoldás lenne a láncos alakulatokhoz, azokra a feladatokra, amikre a egyelőre a Gidrán, és az NMS van tervezve, meg amire az Unimog alkalmas lehet.
Ezen kívül a katasztrófavédelemnek, és civil felhasználóknak is el lehetne sütni, természetesen az olcsóbb páncélozatlan civil variánst.
Emellett egy aktív marketinggel be lehetne ugrani a hasonlóakat üzemeltető országok flottacseréjébe.
Magyarul hülye lenne a katonai és védelmi beszerzésekért felelős tótumfaktum ha nem szerezne be pár "raklapnyit" belőlük:):).
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 146
73 710
113
2021. március 5.

Részvételi felhívás

Vállalkozási keretszerződés „Tűzoltó gépjárművek és utánfutók üzembentartása 2021-2023” tárgyban

A teljesítés helye: Magyar Honvédség Anyagellátó Raktárbázis KHR, Vegyivédelmi Raktár (Budapest)

Keretösszeg: nettó 251 968 505 Ft (bruttó 320 000 002 Ft)

Keretösszeg tervezett éves felhasználása:
2021. évben nettó: 94 488 189
2022. évben nettó: 78 740 158
2023. éven nettó: 78 740 158

Ajánlatkérő a keretösszeg 40 %-ának kitöltésére vállal kötelezettséget.

Közbeszerzési értesítőből...


Tájékoztató az eljárás eredményéről

A beérkezett ajánlatok száma: 1

A nyertes gazdasági szereplő neve: HM CURRUS Gödöllői Harcjárműtechnikai Zártkörűen Működő Részvénytársaság

A szerződés végleges összértéke: 251 968 505,00 HUF (Áfa nélkül)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 146
73 710
113
Erre a cikkre hivatkozik a szerző:

 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 714
15 498
113
A program nevében benne van a 2026-os évszám. Szerintem legalább addig, de inkább ‘30-ig fölösleges egy az egyben hasonlítgatni a haderőnk teljes képességét más haderőkével.
Mondjuk vicces, hogy pont a népszava emleget tűzoltást, meg ráncfelvarrást a zrínyivel kapcsolatban. :D
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 187
8 025
113
A program nevében benne van a 2026-os évszám. Szerintem legalább addig, de inkább ‘30-ig fölösleges egy az egyben hasonlítgatni a haderőnk teljes képességét más haderőkével.
Mondjuk vicces, hogy pont a népszava emleget tűzoltást, meg ráncfelvarrást a zrínyivel kapcsolatban. :D
A Népszava cikkét nem olvastam, de a telexében nem találtam hibust. Mellesleg, ha az igazat írják, akkor tőlem találhatod viccesnek bármelyik újság cikkét.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Jogos. Utána néztem, van a sztoriban csavar.


Tavalyi, de a témába vág. Aztán hogy ez mennyire jó nekünk, passzolom.

Hogy mennyire jó nekünk? Ilyenekből lesznek olyan jelentések, hogy biztonsági kockázatot jelent számunkra az instabil déli és keleti irány és a helyzet kiszámíthatatlan. (Teljesen logikus és jó döntés a részükről, és nem jelent semmiféle biztonsági kockázatot a számukra... ha vesznek mellé egy század F-16-ot.)
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 410
113
A Népszava cikkét nem olvastam, de a telexében nem találtam hibust. Mellesleg, ha az igazat írják, akkor tőlem találhatod viccesnek bármelyik újság cikkét.
Akkor sorolom:

Bár a kormányzati nyilatkozatok egy erős hadsereg megteremtéséről szólnak, Magyarország az elmúlt évek haderőfejlesztésével is csak a középmezőnyben van a régióban. A GDP-ből 1,4 százalékot fordít a fegyveres erőkre, amivel nem éri el az EU 1,86 százalékos átlagát – derül ki a Népszava pénteki cikkéből.
Tavaly bőven több volt már a 1,4%-knál.
A tervek szerint Magyarország 2026-ra érné el a NATO által kívánt célt azzal, hogy 2 százalékra növeli a ráfordítást a GDP-hez mérten.
Ahogy @krisss is már írta. A 2% 2024-re van előirányozva. Mondjuk nem tudom, hogy ez az előző évre, vagy az aktuális évre értendő, de mindkét esetben sanszos, hogy hamarabb meglesz 2024-nél, az évközi extra források biztosításával.
Kétségtelen, hogy 2016 óta jelentős – főként német – haditechnikai beszerzések voltak, ám a „meghirdetett hadsereg-modernizáció a valóságban sokkal inkább tűzoltás és gyorsított ütemű ráncfelvarrásról szólt” – írta a Népszava.
Úgy, hogy gyakorlatilag nem tudsz olyan fegyvernemet, vagy szakcsapatot mondani, amit nem érintene gyökeresen a Zrínyi program... o_O
A létszámtervek régiós szinten nem kiugróak: jelenleg 22 ezer ember szolgál a magyar hadseregben – ennek töredéke vethető be fegyveresen –, a román haderő 65 ezer körüli, míg a lengyel sereg 120 ezer.
...amiknek szintén csak a töredéke vethető be fegyveresen...
A terv 2026-ra, hogy 30 ezer professzionális katonája legyen az országnak, és 20 ezer tartalékosa. Összevetésképp, a szlovén haderő 7 ezer fős, a horvát 15 ezres, a szlovák 12 ezres, Ausztriáé szintén 22 ezres, de kétszeres katonai költségvetéssel.
Ausztriának kurvár@ nincs 2x-es katonai költségvetése. A tavaly év végi 1000Mrd-os költéssel nagyjából pariba került a költés.

Szerencsére csak azért volt ennyi hiba benne, mert rövid a cikk... :hadonaszos:
Ezzel szemben a Népszava cikk hosszú.... ehhez mérten hemzsegnek a hibák.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 880
91 440
113
A Népszava cikkét nem olvastam, de a telexében nem találtam hibust. Mellesleg, ha az igazat írják, akkor tőlem találhatod viccesnek bármelyik újság cikkét.
A népszava/telex cikkében a számok sem stimmelnek. Nem tudom milyen 2020as becslést használnak, ami alapján 1.8 milliárd dolláros költségvetést írnak, de a magyar költségvetés alapján (miert nem ezt használják???) 2020as is 2 milliárd dollár fölött volt, a 2021es is fölötte van, jövőre meg majdnem cseh szintű 3, 3 milliárd dollár lesz.

Egyébként az évközi pluszpénzekkel tavaly is majdnem megvolt, plusz hadiipar.

A láncos technikát anno eladták, most meg számon kéri a tűzoltást... Hát ööö... es aszongya a román faszább amikor upgradelt T-55-ön meg MIG-21-en csapatják.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 146
73 710
113
Itt egy másik beszámoló a lakossági fórumról: A miniszter válaszolt a rátótiak kérdéseire...


Ez pedig a honvedelem.hu verziója:

https://honvedelem.hu/hirek/lakossagi-forumon-vett-reszt-benko-tibor.html

Még egy összefoglaló a gyulafirátóti bázisépítésről: