A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 138
73 682
113
Interjú Maróth Gáspár védelmi beszerzésekért felelős kormánybiztossal... (sajnos előfizetéses, így a cikk vége nem látszik)

Haderőreformmal csábította Magyarországra a német mamutcégeket a kormány.
A védelmi beszerzésekért felelős kormánybiztost a fegyverkezés okáról, hasznáról és kockázatairól kérdeztük.

Leopard és Lynx páncélosok, Airbus helikopterflotta, hazai gyártású gépfegyverek: néhány eszköz a magyar honvédség nagybevásárlásaiból, amelyeket az elmúlt évben jelentettek be a Zrínyi 2026 program részeként, és amelyeket az ön szervezete, az állami tulajdonú Védelmi Beszerzési Ügynökség intézett a hadseregnek. Azt viszont nem tudjuk, hogy mennyit költenének a modernizálásra – a sajtóban 3500 milliárd forintos keretet emlegetnek. Mennyi lesz a haderőreform végső összege?

Maróth Gáspár: Ezt pontosan nem lehet megmondani, hiszen NATO-tagállamként számos fejlesztési kötelezettséget vállaltunk – olyanokat is, amelyek tervezés alatt állnak. Ha a szakma szabályai alapján „húznék fel” egy modernizált hadsereget, akkor a ráköltött forrás nem állna meg a 10 ezer milliárdnál. Eddig mindenesetre nagyot nem hibáztunk, a NATO minősítési rendszerében kiemelkedő értékelést kaptunk a tervezett és a már végrehajtott katonai beszerzések miatt.

Azért megkérdezném újra: mennyibe kerültek a honvédség frissen beszerzett és fejlesztés alatt álló fegyverrendszerei?

MG: Erről nem nyilatkozhatok a törvények szerint. A sajtóban megjelent pénzügyi becsléseket mindenesetre nem cáfoltuk, ezeket veheti irányadónak is. (Lásd erről keretes írásunkat – K. T.)

A Zrínyi 2026 programnál a kormányzati kommunikáció mindig megemlíti, hogy a haditechnika zömét új magyar gyárakban – Kaposváron, Zalaegerszegen, Gyulán – állítják össze, amelyek exportra is dolgoznak. A haderőreform és a fegyvergyártás azonban két különböző történet, még ha együtt is hivatkoznak rájuk.

MG: Nyilván, hiszen a honvédelmi beruházás csak egy projektnek számít. Alapvetően nem is a Zrínyi 2026 miatt nyitottunk a hadiipar felé. Azt láttuk, hogy ezen a területen olyan konjunktúra alakult ki, amit a világ mérnöki fejlesztéseiben élen járó egyetlen ország sem hagy ki a saját ipari szerkezetéből. A kezünkre játszott az a történelmi lehetőség, hogy a német hadiipar nagy szereplői, mint a Rheinmetall vagy az Airbus hosszú évtizedek után megmozdultak, új helyszíneket keresnek. Őrült versenyfutás kezdődött a térség államai között – nem tagadom, ebben a versenyben meggyőző érvünknek számított az országunkban zajló haderőreform.

Az tényleg meggyőzőnek tűnik, hogy a kormány 60 milliárd forintot biztosít a német–magyar tulajdonú Rheinmetall Hungary Zrt. zalaegerszegi Lynx-gyárának építésére, aztán a Magyar Honvédség 2 milliárd euróért vásárol a magyar leánycégtől 218 páncélost.

MG: Ami közel sem pénzszórás. A magyar állam kisebbségi tulajdonos a cégben, osztozunk a bevételeken. Kimondott kormányzati elvárás volt a Védelmi Beszerzési Ügynökség felé, hogy próbáljunk annyi pénzt itthon elkölteni, amennyit csak lehet, forgassuk vissza a befektetett százmilliárdokat a hazai GDP növelésére. A helyi gyártás munkahelyeket, infrastruktúrát teremt, az itt befektető vállalatok iparűzési adót fizetnek. De ami a legfontosabb: ezek a beruházások számtalan magyar kis- és középvállalat számára nyitják meg az utat a lehetséges beszállításra.

Persze, de közben a kormány fizet a Rheinmetall első nagy hazai munkája után. Ha van is bevétel, az az állam egyik zsebéből a másikba vándorol.

MG: A gyár beindulása után komoly külső profitra számítunk, amiből az ország részesedni fog. Ne gondolja, hogy a német Rheinmetall AG-t egy 2 milliárd eurós megrendeléssel el lehetne csábítani, csak ezért nem települnének ide. Mondok egy példát: az Egyesült Államok a közeljövőben körülbelül ötezer darabot vásárolna egy, a Lynxhez hasonló kaliberű gyalogsági harcjárműből. A megrendelésért a Rheinmetall is versenyben van – ők ilyen tételekben gondolkodnak. (Azért a 2 milliárd euró sem kis tétel: a vállalat a saját üzleti beszámolója szerint 2019-ben például 6,22 milliárd eurós forgalmat bonyolított le – K. T.)

...

Hosszú a cikk, 2,5 oldal. Egy érdekes információ van benne: a következő két hónapban a Gripenek képességeinek a továbbfejlesztéséről szóló szerződés véglegesítésén dolgoznak.

Akkor ma én megyek a boltba. :)

Megszívtam. Itt nálunk vidéken nem árulják ezt a belpesti, libsi szennylapot. :D Vagy elkapkodták! :eek:
Mindegy legalább a kevenc söröm van, az asszony képtelen megjegyezni, de inkább szivat! :)

Végül nem vette meg senki ezt az újságot? Online nem lehet megvenni ezt az egy számot?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 877
91 417
113
Végül nem vette meg senki ezt az újságot? Online nem lehet megvenni ezt az egy számot?
Tegnap voltam egy plázában majdnem megvettem, de már az új szám volt, így kihagytam. Utolag sem teszik online elérhetővé??? Úgy lattam elofiztéssel olvasható. Onnan meg ki lehet kopizni.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 877
91 417
113
Még egy összefoglaló a gyulafirátóti bázisépítésről:

100 fő vett részt a fórumon. Amit itt látunk az gyanusan nem az aminek mondják, hanem 2024-ről és a helyi viszonyokról szól. Nem véletlen, hogy a vesztes polgármesterjelölt a szószóló. Nem akar mindig jelölt maradni.
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 175
4 982
113
Közbeszerzési értesítőből...


Tájékoztató az eljárás eredményéről

A beérkezett ajánlatok száma: 1

A nyertes gazdasági szereplő neve: HM CURRUS Gödöllői Harcjárműtechnikai Zártkörűen Működő Részvénytársaság

A szerződés végleges összértéke: 251 968 505,00 HUF (Áfa nélkül)
Te jó Isten, csak tűz ne legyen...
 
K

kamm

Guest
vis majorra hivatkozik.Ennyi.
Ez a legviccesebb. :D
Én Krisss-szel egyet értek. Itt óriási előny pusztán az idő, amivel korábban kijött az F-35, mint bármelyik riválisa. Európai piacon az orosz meg kínai fejlesztés nem érdekes, de a kontinensen saját gyártmány egyelőre nincs.
Két dolog is stabil piacot ad az F-35-nek.

1, Akik F-16 üzemeltetők voltak (vagy még mindig azok), azok nem igazán európai hadiparban gondolkodnak. Ők szívesen ülnek át tengerentúli lopakodóba.
2, A közelmúltban számos ország cserélte le akár elavult orosz vasakat, de úgy tudom, hogy Olaszország is EF mellé vásárol most F-35-öt. Vagy Vipereket vesznek mások, amiknek szintén lehet akár jóval később a váltó típusa. Illetve aszem tán a britek is a kontinenssel közös tervezési szokásaikat adták föl azért, hogy már igen korán beszálljanak ennek a gépnek a tervezésébe. Ezek erős pozíciók lesznek arra, hogy -ahogy Krisss mondta- a legelterjedtebb 5th gen legyenek. Főleg a Nyugat számára! (Bár nem lepődnék meg, ha akár öböl térségében is adnának el, amint kifutott nálatok meg mifelénk a megrendelés dömping.)

Nem hasonlítanám össze az egyben amerikai piacot a nagyon szétdarabolt európaival. Itt olyanokat kell figyelembe venni, hogy ha a kontinens kiköhög végre egy saját lopakodót, akkor azt mi szívesen megvesszük. A románok meg elkezdik majd vásárolni az F-35-öt. Én arra számítok, hogy nálatok azért ennek a gépnek jól fog szerepelni az eladása. Az meg, hogy panaszkodnak a honatyák a fenntartási költségeken...

"Minden nőt fel lehet izgatni. Hidd el, hogy egy kurvát is! Mondjuk... ha nem fizeted ki."
More bad news - a GAO is negatív jelentést írt, a ktg "out of control" és cselekvést javasol, a Pentagon egyetert a ktgcsokkentessel (csak ugye egyedül kevés a LM lobbija ellen, ezért okosan bevarja a politikai harag hatszelet):

 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
More bad news - a GAO is negatív jelentést írt, a ktg "out of control" és cselekvést javasol, a Pentagon egyetert a ktgcsokkentessel (csak ugye egyedül kevés a LM lobbija ellen, ezért okosan bevarja a politikai harag hatszelet):

Mennyi esélyt látsz, hogy ezeket a "nem kapnak több pénzt, ha nem oldják meg a problémát" meg "évtized végére max a földre kényszerülnek, ha..." kijelentésekből pusztán csak annyi fog kijönni, hogy a jelenleg a programra szánt pénzeket csont nélkül önteni fogják az F-35-ösbe továbbra is, "hiszen megígérték", meg lesznek jól fizetett politikusok, akik lobbizni fognak azért, hogy "mennyit engedsz a feléből"?
Mert én csak ezt látom az általad berakott sokadik cikkben is. Nyugaton egyedül Amerika rendelkezik értékesíthető 5. gennel. És nem fog pusztán pénz miatt lemondani a képességről. Amíg Oroszország csak pár darabbal rendelkezik, addig azért. Ki akarja használni továbbra is a már rég meglévő előnyét eddig mi se nagyon vontuk kétségbe, hogy a csatatéren kevesebb darabszám is jelentős előnyt biztosít azokkal szemben, akiknek nincs. (Lehet, hogy ugyan annyiból kijön 3-szor annyi 4++; de 1000 vs 3000 esetén már jóval kisebb jelentősége van, az ellenség légvédelmének ütése és a légi párbajok felértékelődnek.)
Ha fel tudja pörgetni a ruszki a gyártását, akkor az meg egy nagy pénzes zsák az LM-nek. Onnantól egyetlen eltévelyedett szenátor sem fogja megkérdőjelezni, hogy Amerika játszhat-e alárendelt szerepet másokkal szemben.

A 6th gen már más kérdés. Ha a Boeing ebben eredményt ér el az elkövetkezendő 10 évben, azzal haza fogja baszni az F-35-öt és a gyártóját. De még itt is az LM-nek kedvez az, hogy rengeteg pénzt kaszál. És ő fejleszti első sorban a lopakodó gépét. Én ma például nem vennék a riválistól sem részvényt. (A civil repülésben is voltak kellemetlenségei, és kiszorulni látszik a katonai tervezésből.)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 138
73 682
113
Németországba látogatott a Magyar Honvédség parancsnokának megbízott helyettese

"A látogatás apropóját a München melletti Königsdorfban rendezett vezetői szintű digitalizációs bemutató szolgáltatta, melyet német startup cégek szerveztek katonai és civil felsővezetők számára a fegyveres erők digitalizálásának új, innovatív módjainak ismertetésére.

A látogatás második napján Sándor vezérőrnagy találkozott Martin Schelleis altábornaggyal, a német Összhaderőnemi Támogató Parancsnokság (JSES) parancsnokával. Schelleis altábornagy tájékoztatta vendégét a Szolgálat képességeiről és bemutatta a német hátországvédelem vezetésének rendjét. A továbbiakban eszmecserét folytattak a Magyar Honvédségben bekövetkezett szervezeti változásokról, a Bundeswehr tervezett átalakításáról és annak a német-magyar területvédelmi együttműködésre gyakorolt hatásairól.

A találkozó végén ünnepélyesen aláírtak egy szándéknyilatkozatot, amely definiálja a Magyar Honvédség és a Bundeswehr JSES közötti együttműködési területeket. Az esemény fontos mérföldkőnek számít a német-magyar katonai együttműködés területén."

--------


JSES: Joint Support and Enabling Service
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 187
8 020
113
Akkor sorolom:


Tavaly bőven több volt már a 1,4%-knál.

Ahogy @krisss is már írta. A 2% 2024-re van előirányozva. Mondjuk nem tudom, hogy ez az előző évre, vagy az aktuális évre értendő, de mindkét esetben sanszos, hogy hamarabb meglesz 2024-nél, az évközi extra források biztosításával.

Úgy, hogy gyakorlatilag nem tudsz olyan fegyvernemet, vagy szakcsapatot mondani, amit nem érintene gyökeresen a Zrínyi program... o_O

...amiknek szintén csak a töredéke vethető be fegyveresen...

Ausztriának kurvár@ nincs 2x-es katonai költségvetése. A tavaly év végi 1000Mrd-os költéssel nagyjából pariba került a költés.

Szerencsére csak azért volt ennyi hiba benne, mert rövid a cikk... :hadonaszos:
Ezzel szemben a Népszava cikk hosszú.... ehhez mérten hemzsegnek a hibák.

A népszava/telex cikkében a számok sem stimmelnek. Nem tudom milyen 2020as becslést használnak, ami alapján 1.8 milliárd dolláros költségvetést írnak, de a magyar költségvetés alapján (miert nem ezt használják???) 2020as is 2 milliárd dollár fölött volt, a 2021es is fölötte van, jövőre meg majdnem cseh szintű 3, 3 milliárd dollár lesz.

Egyébként az évközi pluszpénzekkel tavaly is majdnem megvolt, plusz hadiipar.

A láncos technikát anno eladták, most meg számon kéri a tűzoltást... Hát ööö... es aszongya a román faszább amikor upgradelt T-55-ön meg MIG-21-en csapatják.
@kriss a 2%-ot 2 évvel korábban elérjük hozzászólását elfogadom, mert hibus.
Ausztria 3,494 milliárd USD-t költött 2020-ban, ami a mi tavalyi ~2,2 milliárdunkhoz képest nem 400 millió eltérés.... Igaz, nem is a duplája, csak 158%-a.
A GDP-nk várható értéke 154.56 milliárd USD volt 2020-ban. Ehhez képest 778 milliárd forint a honvédelmi költségvetés 2021-ben. Ez 2 milliárd USD felett van, de nem 3 milliárd....
Az éves honvédelmi költségvetésről törvény rendelkezik, a külön forrásból történő beszerzések külön kalapból mennek. Ne tessék összekeverni, még ha örvendetes. A hadiipari beruházások pedig másik tárca alá tartoznak.

A csehek 3,3 milliárdja nem 2%, ha ők is meglépik, nekik 4,4 milliárd lenne....

(Az utolsó sorokhoz: Azt az apró, de többször emlegetett tényt ne tessék már elfelejteni, hogy a Keleti-féle koncepciót a kedves vezetőtök zúzta szét. Az is tény, hogy a később jövők is romboltak, de a legalacsonyabb honvédelmi költségvetéseket (1% alatt) a Fidesz produkálta. Tehát közös a felelősség. Annyit lehet mondani, hogy a kormány végre elkezdte a képességek visszaépítését, és a hadiipari fejlesztéseknek is örülhetünk. Az meg, hogy miért ugrottak ilyen nagyot, igazából engem nem érdekel.)

Az, hogy tűzoltás van, tény, mert az elvesztett képességeket újra fel kell építeni. Ezt mondhatta volna akár az Origo, MN, MTV meg a többi kormányszócső, de nem kaptak rá engedélyt.

Szóval, szerintem nem hemzsegnek a hibák, ellenben nektek már megint vörös posztó a Népszava. (De még egyszer megjegyzem: nem azt a cikket olvastam, azt @Terminator linkelte be.)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 877
91 417
113
@kriss a 2%-ot 2 évvel korábban elérjük hozzászólását elfogadom, mert hibus.
Ausztria 3,494 milliárd USD-t költött 2020-ban, ami a mi tavalyi ~2,2 milliárdunkhoz képest nem 400 millió eltérés.... Igaz, nem is a duplája, csak 158%-a.
A GDP-nk várható értéke 154.56 milliárd USD volt 2020-ban. Ehhez képest 778 milliárd forint a honvédelmi költségvetés 2021-ben. Ez 2 milliárd USD felett van, de nem 3 milliárd....
Az éves honvédelmi költségvetésről törvény rendelkezik, a külön forrásból történő beszerzések külön kalapból mennek. Ne tessék összekeverni, még ha örvendetes. A hadiipari beruházások pedig másik tárca alá tartoznak.

A csehek 3,3 milliárdja nem 2%, ha ők is meglépik, nekik 4,4 milliárd lenne....

(Az utolsó sorokhoz: Azt az apró, de többször emlegetett tényt ne tessék már elfelejteni, hogy a Keleti-féle koncepciót a kedves vezetőtök zúzta szét. Az is tény, hogy a később jövők is romboltak, de a legalacsonyabb honvédelmi költségvetéseket (1% alatt) a Fidesz produkálta. Tehát közös a felelősség. Annyit lehet mondani, hogy a kormány végre elkezdte a képességek visszaépítését, és a hadiipari fejlesztéseknek is örülhetünk. Az meg, hogy miért ugrottak ilyen nagyot, igazából engem nem érdekel.)

Az, hogy tűzoltás van, tény, mert az elvesztett képességeket újra fel kell építeni. Ezt mondhatta volna akár az Origo, MN, MTV meg a többi kormányszócső, de nem kaptak rá engedélyt.

Szóval, szerintem nem hemzsegnek a hibák, ellenben nektek már megint vörös posztó a Népszava. (De még egyszer megjegyzem: nem azt a cikket olvastam, azt @Terminator linkelte be.)
Én a 98as kritikát elfogadom. Kisgazda honvédelmi miniszter mellett, hát nah, Keletihez képest nagy szinvonalesés volt. És ez sajnos 2002 után folytatódott Hendéig bezárólag. Simicskó már vmi újnak a kezdete. De ez alapvetően szemléletváltáshoz köthető, bár személyekben Simicskó, Benkő is kifejeződik. Mondjuk a kulcs Orbán - Maróth-(Palkovics).

Számok. Egyértelműen hülyeségekből dolgozott a Népszava érthetetlen okokból, hisz ezek ismert adatok. Az államkincstár adatait vki tavasszal linkelte. Abból egyértelműen látszik, hogy 616 milliárd volt tervezve 2020ra, de 1.000 milliárdig felkúszott a HM költségvetés az év végén.

Covid hatás : nem kellett tartani a 3%-os Uniós hianycél, ahogy idén sem, így előre hoztak néhány kifizetést, illetve beleugrottak komolyabb megrendelésekbe. Ez vplt az év végi bejelentéscunami.

A jövő évre tervezett 1.000 milliárd a GDP-nkhez képest nagyobb vállalás mint a cseh 1.200 milliárd. Ott halasztották a 2%-os honvédelmi kiadaáscélt. Sztem nem is akarják, fogják elérni.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 045
11 969
113
Mennyi esélyt látsz, hogy ezeket a "nem kapnak több pénzt, ha nem oldják meg a problémát" meg "évtized végére max a földre kényszerülnek, ha..." kijelentésekből pusztán csak annyi fog kijönni, hogy a jelenleg a programra szánt pénzeket csont nélkül önteni fogják az F-35-ösbe továbbra is, "hiszen megígérték", meg lesznek jól fizetett politikusok, akik lobbizni fognak azért, hogy "mennyit engedsz a feléből"?
Mert én csak ezt látom az általad berakott sokadik cikkben is. Nyugaton egyedül Amerika rendelkezik értékesíthető 5. gennel. És nem fog pusztán pénz miatt lemondani a képességről. Amíg Oroszország csak pár darabbal rendelkezik, addig azért. Ki akarja használni továbbra is a már rég meglévő előnyét eddig mi se nagyon vontuk kétségbe, hogy a csatatéren kevesebb darabszám is jelentős előnyt biztosít azokkal szemben, akiknek nincs. (Lehet, hogy ugyan annyiból kijön 3-szor annyi 4++; de 1000 vs 3000 esetén már jóval kisebb jelentősége van, az ellenség légvédelmének ütése és a légi párbajok felértékelődnek.)
Ha fel tudja pörgetni a ruszki a gyártását, akkor az meg egy nagy pénzes zsák az LM-nek. Onnantól egyetlen eltévelyedett szenátor sem fogja megkérdőjelezni, hogy Amerika játszhat-e alárendelt szerepet másokkal szemben.

A 6th gen már más kérdés. Ha a Boeing ebben eredményt ér el az elkövetkezendő 10 évben, azzal haza fogja baszni az F-35-öt és a gyártóját. De még itt is az LM-nek kedvez az, hogy rengeteg pénzt kaszál. És ő fejleszti első sorban a lopakodó gépét. Én ma például nem vennék a riválistól sem részvényt. (A civil repülésben is voltak kellemetlenségei, és kiszorulni látszik a katonai tervezésből.)
Az LM az utóbbi 25 évben túlnyerte magát, a Pentagon alapvető erdeke, hogy legalább 2 versenyző maradjon, ezért én a Boeingre tennék.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 400
113
@kriss a 2%-ot 2 évvel korábban elérjük hozzászólását elfogadom, mert hibus.
Ausztria 3,494 milliárd USD-t költött 2020-ban, ami a mi tavalyi ~2,2 milliárdunkhoz képest nem 400 millió eltérés.... Igaz, nem is a duplája, csak 158%-a.
A GDP-nk várható értéke 154.56 milliárd USD volt 2020-ban. Ehhez képest 778 milliárd forint a honvédelmi költségvetés 2021-ben. Ez 2 milliárd USD felett van, de nem 3 milliárd....
Az éves honvédelmi költségvetésről törvény rendelkezik, a külön forrásból történő beszerzések külön kalapból mennek. Ne tessék összekeverni, még ha örvendetes. A hadiipari beruházások pedig másik tárca alá tartoznak.
Csatlakoznék az előttem szólóhoz.
A kincstári kimutatás szerint némileg túllépte a tavalyi évben a HM kifizetése az 1000Mrd HUF összeget. A honvédelmi költségvetés hiába rendelkezik összegekről az ELŐZŐ évben, ha év közben olyan beszerzésekre is történtek kifizetések, amik előző évben nem voltak betervezve. Az 1000Mrd HUF pedig
már ugyan úgy a 3+Mrd USD kategória, mint az osztrák.
Csak náluk gyakorlatilag nincsenek beszerzések, mert mindent elvisz a katonák fizuja.