A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

sisimoto

Well-Known Member
2020. február 1.
523
2 774
93
Az a furcsa, hogy elég nagy sajtó kuss van Izraelben a Magyar spike business -el kapcsolatban. Miközben korábban a Lengyel vagy Amerikai eladásokról, vagy gyártásról azonnal cikkeztek. Vajon ez mit is jelenthet?
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby
K

kamm

Guest
Az a furcsa, hogy elég nagy sajtó kuss van Izraelben a Magyar spike business -el kapcsolatban. Miközben korábban a Lengyel vagy Amerikai eladásokról, vagy gyártásról azonnal cikkeztek. Vajon ez mit is jelenthet?
Szerintem csak egyszeruen nullas hir eppen. FYI a lengyelek lassan 20 eve gyartjak a sajat Spike LR-jeiket, szerintem jarhatnak lassan 10 ezer korul, az kicsit mas kategoria, az amerikaiak meg hiresen nem vesznek semmit, viszont ezt nagyon tesztelgetik, na ok aztan plane mas kategoria lesz...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Amúgy nekem tetszik meg minden… a 25 km pláne, de gondolom ezek nem túl gyors eszközök. Szóval ezek amúgy ilyen távon potensek? gondolok itt álcázó füstre, manőverre, esetleg vmi Skyrangerhez hasonló csapat légvédelemre??
Szerinted? Quadrokopter felderít 17,6 kilométerre, 3 domb és 2 erdő takarásában meg indul a rakéta.
Harckocsik esetén is hasonló módon szeretnék kitolni a lőtávot, nagyon vastagon benne van a pakliban, hogy hamarosan megjelennek a nem Line of Sight lövedékek/rakéták. Az amik 30 éve játszottak már az XM943 STAFF lövedékkel, francik reszelgetik a Polynege névre hallgató lövedéket, Dél-Koreának ott a KSTAM, az olaszok is dolgoznak valamin (aminek hirtelen nem jut eszembe a neve) és ez csak az amiről tudunk.
Kombináld ezt össze mondjuk csak egy kábelen a harckocsihoz kapcsolt és 50 méterre felemelkedni képes quadrokopterrel. Gyakorlatilag azt jelenti, hogy egy jó pozícióban lévő harckocsi képes úgy leküzdeni célpontot, hogy elő sem jön a takarásból.
V0blq4z.jpeg

120_term_pict.jpg
 
T

Törölt tag 1586

Guest
,de majd ő elmondja hogy gondolta.
Nem igazán tudom mit kéne még elmondanom...???
Talán annyit tudok még hozzátenni hogy Maróth GYÁRTÁSRÓL beszélt, nem pedig ÖSSZESZERELÉSRŐL.
Ha gyártásról van szó akkor jelenleg egy Spike kategóriájú rakéta semmilyen fontosabb elemének a gyártására nem vagyunk felkészülve.
Szerintem amikor zárt klubbot említett akkor olyan stratégiai alkatrészek gyártására gondolt mint a rakéta motor, a CCD/IR chipek, IMU egység vagy a software.
Ezeket csak néhány cég tudja gyártani a világon és bármelyik ilyen cég beédesgetése Mo.ra abszolút stratégia lépés lenne.
A Spike esetében sem feltétlen a Rafaelt kell behozni Mo.ra. A Spike német megfelelőjéhez (MELLS) pl. a Hensoldt, Diehl, Rheinmetal trio gyártja az összes fontosabb alkatrészt. A technológia jöhetne akár ezektől a német cégektől is...
 
K

kamm

Guest
Nem igazán tudom mit kéne még elmondanom...???
Talán annyit tudok még hozzátenni hogy Maróth GYÁRTÁSRÓL beszélt, nem pedig ÖSSZESZERELÉSRŐL.
Ha gyártásról van szó akkor jelenleg egy Spike kategóriájú rakéta semmilyen fontosabb elemének a gyártására nem vagyunk felkészülve.
Szerintem amikor zárt klubbot említett akkor olyan stratégiai alkatrészek gyártására gondolt mint a rakéta motor, a CCD/IR chipek, IMU egység vagy a software.
Sw meg CCD (sic!) chipek, mint zart klub? :D
Hat, utoljara ugy a kesoi 80-as evekben... :D

A raketahajtas az valoban az, ahigy feljebb is megindokoltam.

Ezeket csak néhány cég tudja gyártani a világon és bármelyik ilyen cég beédesgetése Mo.ra abszolút stratégia lépés lenne.
A Spike esetében sem feltétlen a Rafaelt kell behozni Mo.ra. A Spike német megfelelőjéhez (MELLS) pl. a Hensoldt, Diehl, Rheinmetal trio gyártja az összes fontosabb alkatrészt. A technológia jöhetne akár ezektől a német cégektől is...
Jajjj... pont azert ment a Rafaelhez, mert az Eurospike trional esélyünk nem volt hazai gyartasra. Ezt mar kitargyaltuk, Maroth meg is erősítette.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 893
7 166
113
A detektor tervezését és gyártási technológiáját hűtéssel vagy anélkül senki nem adja senkinek, és infrastruktúra szükséges a Focal Plane Array gyártásához. A legjobb az, ha összeszereléssel kezdjük, és biztosítjuk, hogy itt szilárd tüzelésű motorokat állítsanak elő.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Azért ez a rakéta gyártás = misztikum, az kb a csőgyártás = lehetetlen kategóriát súrolja.
Nos nézzük, ki mindneki gyárt rakétát:
Szerbia - EDEPro (licence, és saját fejlesztések)
Lengyelország - Mesko (licence és saját fejlesztések)
Spanyolország - Santa Barbara
Norvégia - Nammo (talán még a finneknél is gyártanak)
Bulgária - a mai napig gyártják az orosz licence termékeket.
Szlovákia - A Diehlel közösen csinálták meg az RM-70/85 modernizálását
Svájc - alkatrész szinten beszállító

Szerteágazó rakétaiparral rendelkeznek : USA, Németország, Oroszország, Kína, Dél-Korea, Franciaország, UK, Svédország, Izrael, Brazília, Kanada, Japán, India, Törökország, Irán, Dél-Afrika, Ausztrália, Olaszország, Görögország (bár utóbbiak főleg licenceben)...

Azt gondolom, hogyha a szerbek megoldják saját kútfőből, akkor nálunk is menni fog.
Valójában a nagyobb vállalatok hazai telepítése azért lehet hasznos, mert - ahogy a RM, CZ esetében is - a marketing részt megoldják ők.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 657
76 637
113
Egyszerűbb rakétákat legalább 3 szomszédunk is gyárt, ez így nem tűnik annyira "elit klub"-nak...
Persze nem tudjuk, milyen rakétagyártásra gondolt. Jól működő iránytott rakétát vagy az űrbe műholdat juttató rakétát már sokkal kevesebben gyártanak.
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 946
7 714
113
Nem gondolkoztok ésszerűen , Mit hív a magyör embör rakétának ? ezt :

Titan2_color_silo.jpg

Ilyenek gyártása tényleg egy elit klub , ide akarunk belépni és ezzel egyidejűleg hadi és űripari utakra térni , teljesen logikus ... űr meg ballisztikus
rakétát most kell fejleszteni nem 20 év múlva , szerintetek mivel megy majd fel a magyar űrhajós az űrbe ? space x ? Roscosmos ? NASA ?!! NEM !

A magyar űrhajós magyar Yurta 3-as rakétával megy fel az űrbe , ahol eltölti 1 hetes próba küldetését a magyar ETELINTERKÖZI űrállomáson hogy a későbbi küldetésekhez felkészítse az állomást...

kcK8Ux0.png
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 992
23 116
113
Egyszerűbb rakétákat legalább 3 szomszédunk is gyárt, ez így nem tűnik annyira "elit klub"-nak...
Akkor helyezd el a Spike-ot és a többi izraeli rakétatechnológiát a "rakéták egyszerűségi listáján" és húzd meg a vonalat, ahol kezdődik az "elit klub"...csak hogy képbe legyünk :)
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 975
8 518
113
Itt minden csak összeszerelés. Magyarországnak nincs olyan releváns katonai K+F kapacítása, sem humán erőforrás, sem technikai eszközök tekintetében (laborítoriumok, tesztpályák, stb) amivel komolyan hozzá tudunk járulni fejlesztéshez. Ki a fene vette be a dumát, hogy pld. magyar szellemi tőke is kell az új Europai harci helikopter fejlesztéséhez? Az Aribus (eruocopter) magyar segítség nélkül is kifejlesztett már vagy két tucat forgószárnyast, de most Asbóth Oszkár unokái kellenek, az új koncepcióhoz :) Tegnap voltam egy on-line védelmi kutató konferencián, ahol a Nemzeti Katonai Stratégia kivesézve. Nos minden kutató egyetért, hogy még a beszállítói hálózathoz, és marginális kis fejlesztések hazai kutatásához is legalább egy évtized kemény munkája kell, mert magyaroszágon gyakorlatilag 2000 után megszünt a védelmi iparhoz kapcsolható hadiipari K+F.. Ez egy komoly lemaradás, szinte a 0-ról kell újrateremteni.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 657
76 637
113
Akkor helyezd el a Spike-ot és a többi izraeli rakétatechnológiát a "rakéták egyszerűségi listáján" és húzd meg a vonalat, ahol kezdődik az "elit klub"...csak hogy képbe legyünk :)
Nem inkább az a választóvonal, hogy más rakétáját gyártják-e vagy van saját rakétafejlesztése az adott országnak?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Egyszerűbb rakétákat legalább 3 szomszédunk is gyárt, ez így nem tűnik annyira "elit klub"-nak...
Persze nem tudjuk, milyen rakétagyártásra gondolt. Jól működő iránytott rakétát vagy az űrbe műholdat juttató rakétát már sokkal kevesebben gyártanak.
Én két szomszédról tudok (Szerbia, Ukrajna) akik képesek önállóan irányított rakétákat gyártani (nem csak összeszerelni)
Ha Spike kategóriában gondolkozunk akkor viszont a hangsúly a KORSZERŰ kifejezésen van.
A Spike gyártás azt jelenti hogy képes vagy pl. nagy felbontású multi color CCD/IR érzékelőket és MEMS IMU egységeket gyártani.
Erre egyik szomszédunk sem képes...még az Ukránok sem...
Erre legközelebb hozzánk csak a Németeknek, Franciáknak és az Olaszoknak van technológiája.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 992
23 116
113
Nem inkább az a választóvonal, hogy más rakétáját gyártják-e vagy van saját rakétafejlesztése az adott országnak?
Nem tudom, de szerintem elengedhetetlenül szükséges, hogy legyen "valamilyen" meglévő gyártási tapasztalatod, hogy az utóbbiba - saját fejlesztés - egyáltalán bele tudj fogni....or?
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 707
113
Egyreszt senki nem beszelt minden alkatresz otthoni gyartasarol, masreszt megint nem ertem ezt az egesz eszmefuttatast, kezdve azzal, megis mi koze lenne egy Spike-szintu ATGM gyartasnak egy SAMP/T-szintu ICBM gyartasahoz...? :rolleyes:
Ja es persze erzekelok gyartasa != raketagyartas, de ezt mar csak amugy mellekesen.



Ez is igaz, a motor = engine = hajtomu, esetunkben angolul rocket engine, ami a propulsion azaz (meg)hajtas 'motorja' (fajtaja) magyarul.
Tehát még egyszer: a magyar terminológia hajtóművet jelöl rakéta, repülőgép és forgószárnyas esetében. Motort pedig a szárazföldi (belső égésű ) motorok esetében. Ebben lehet vitázni, de nem angolok, hanem magyarok vagyunk.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 603
14 942
113
Amúgy nekem tetszik meg minden… a 25 km pláne, de gondolom ezek nem túl gyors eszközök. Szóval ezek amúgy ilyen távon potensek? gondolok itt álcázó füstre, manőverre, esetleg vmi Skyrangerhez hasonló csapat légvédelemre??


Én simán el tudnám mind a 3 dandárra képzelni Nms-en.

Nem az ellen nem véd:D
Persze minden ellen lehet védekezni.
De az ahed lőszeres csapatlégvédelemre, ami egy ekkora rakéta ellen hatékony még nem annyira elterjedt. Bár ezt inkább molnitól kellene megkérdezned.
A jövőben mennyi ilyen lessz, a lehetséges ellenségeinknek, és az mindenhol?

Manőver, füst minden csökkentheti a hatékonyságot. Dehát semmi nem 100%os.

Ha meg nincs radar, egy 20km-ről történő indítást észre sem vesz az ellen, csak amikor betalál.
Egy elhúzódó konfliktusban(pl ukrán) meg nem mindenhol van, csúcs csapatlégvédelem.

Amúgy meg nem csak páncélosok ellen szokták használni.
Irakban/afgánban is bevetették.
Kinek mire éri meg.

Ah64-re is felrakták már. :rolleyes: ott 30k fölötti lőtávot érték el vele.
Terv szintjén sem olvastam hforce-ba való integrálást, de ez sokat nem jelent.
Szerintem meggondolandó, mert így a helieinknek nem kellene bemenni annyira a sűrűjében.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 498
93 701
113
Itt minden csak összeszerelés. Magyarországnak nincs olyan releváns katonai K+F kapacítása, sem humán erőforrás, sem technikai eszközök tekintetében (laborítoriumok, tesztpályák, stb) amivel komolyan hozzá tudunk járulni fejlesztéshez. Ki a fene vette be a dumát, hogy pld. magyar szellemi tőke is kell az új Europai harci helikopter fejlesztéséhez? Az Aribus (eruocopter) magyar segítség nélkül is kifejlesztett már vagy két tucat forgószárnyast, de most Asbóth Oszkár unokái kellenek, az új koncepcióhoz :) Tegnap voltam egy on-line védelmi kutató konferencián, ahol a Nemzeti Katonai Stratégia kivesézve. Nos minden kutató egyetért, hogy még a beszállítói hálózathoz, és marginális kis fejlesztések hazai kutatásához is legalább egy évtized kemény munkája kell, mert magyaroszágon gyakorlatilag 2000 után megszünt a védelmi iparhoz kapcsolható hadiipari K+F.. Ez egy komoly lemaradás, szinte a 0-ról kell újrateremteni.
Az alaphelyzetben nincs sok vita. Viszint nincs szükség 10 év kemény munkára a felzárkózáshoz. Sztem nagyon lerövidültek ezek a folyamatok. Csak annyit mondok, hogy a német prémiumautók elektromos motorfejlesztő központja Magyarországon van, nem Németországban.

Vminek a felépítése csak pénzkérdés, megtölteni modern eszközökkel szinten. Tapasztalt projektvezetőket, mérnököket szintén le tudsz akasztani Európából, csak meg kell fizetni. Főleg ha egy multival közösen teszed nem saját zsíron. A tapasztalatot importálod, a hazai lábát pedig oktatással, külföldi képzéssel felfejleszted.

Lásd, ahogy a Hirtenbergert költöztetjük Várpalotára.
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 980
5 307
113
Azért ez a rakéta gyártás = misztikum, az kb a csőgyártás = lehetetlen kategóriát súrolja.
Nos nézzük, ki mindneki gyárt rakétát:
Szerbia - EDEPro (licence, és saját fejlesztések)
Lengyelország - Mesko (licence és saját fejlesztések)
Spanyolország - Santa Barbara
Norvégia - Nammo (talán még a finneknél is gyártanak)
Bulgária - a mai napig gyártják az orosz licence termékeket.
Szlovákia - A Diehlel közösen csinálták meg az RM-70/85 modernizálását
Svájc - alkatrész szinten beszállító

Szerteágazó rakétaiparral rendelkeznek : USA, Németország, Oroszország, Kína, Dél-Korea, Franciaország, UK, Svédország, Izrael, Brazília, Kanada, Japán, India, Törökország, Irán, Dél-Afrika, Ausztrália, Olaszország, Görögország (bár utóbbiak főleg licenceben)...

Azt gondolom, hogyha a szerbek megoldják saját kútfőből, akkor nálunk is menni fog.
Valójában a nagyobb vállalatok hazai telepítése azért lehet hasznos, mert - ahogy a RM, CZ esetében is - a marketing részt megoldják ők.
Az EDEPro ráadásul hasonlít is az Nlos-ra...!:rolleyes: