A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Az EDEPro ráadásul hasonlít is az Nlos-ra...!:rolleyes:
Az EDEPro a cég neve. :D
Amire te gondolsz, az az ALAS.
Gyártanak ott mindent cirkáló "rakétát" sugárhajtóművel. Páncéltörő rakétát. Buta fedélzeti NIR-t, meg fejlesztett 122mm-es butarakétát, rakétatüzérséghez is
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Én megkísérelnék bele vinni a kérdésbe még egy csavart.

Izraellel közös űr... dolgokat akarunk az interjú alapján. Ma minden K+F a bejelentések szintjén, de mindig jön rá a válasz, hogy de hát nincs is semmink. Nos, az űrkutatás az nem semmi.

Az a kérdés, hogy mit és miért. Gyorsan elintéztétek azzal, hogy ott csak a cég átadásáról van szó, nem kell bele látni komolyabb dolgot. És igen, az interjúban többször ki lett hangsúlyozva, hogy ezek civil célra lesznek, ami így helyes. A világon még senki nem lőtt fel katonai célra műholdat, csak a mezőgazdaságot támogatta, tengert kutatott, a világ természeti katasztrófáit vagy a bolygó pusztulását próbálta meg orvosolni. Ne mi legyünk az elsők, aki katonai felhasználásra lövünk fel valamit!

Szóval miért? Már ki lett tárgyalva, hogy mélységesen áron alul kaptuk meg. Vagy nagyon fontos volt számukra, hogy maradjon szemük KK-Európa felett egy geostacionárius ponton vagy valami kihagyhatatlan üzletet ajánlottunk nekik.

Ha komoly volt a felvetés, hogy űrrakéta kilövőállomásban és gyártókapacitásban gondolkodunk, akkor az lenne a kérdésem, hogy milyen a viszonya Izraelnek úgy általában Elon Muskkal? Annyit tudok a gyerekről, hogy apartheid és az ellene lázadó feketék következtében tette át a székhelyét előbb Kanadába, majd az USA-ba.
Viszont űrkilövésben versenyezni nem tűnik testhez álló feladatnak a számunkra. És ezzel kő keményen az USA nemzetbiztonsági érdekeibe szállnánk bele, akinek meg az a prioritása, hogy az odahaza gyártott rakéták legyenek sikeresek. Még ha olcsóbb műhold fellövés ígérete valóban egy olyan tétel lenne, amiért megérte áron alul eladni azt a céget.

Illetve itt kanyarodnék vissza a Tüske kérdésére. Bárminek a fejlesztését is ígértük közel-keleti barátainknak, ha elfogadjuk azt a tényt, hogy az űrben valamilyen területen közösen gondolkodunk, akkor nem olyan hajmeresztő elképzelés egy licence gyártás kérése. K+F-nek meg mondjuk alsó határon az is elmegy, hogy integráljuk több olyan járműre, amin ez még nem megoldott. A Lynxet meg az új APC-t kapásból ezzel kínáljuk, ha a vevőnek más kell, akkor fizeti annak is az integrációját. Illetve az Airbus helikre lehet mi fizetjük ki. (De az még mindig jó üzlet lenne a számunkra, ha mi kifizetjük és ezzel piacot teremtünk más vásárlók megrendeléseinek, de cserébe kapunk egy saját skuló gyárat. Plusz mondjuk a mi gyár telephelyünkön gyártsák azokat a részegységeket, amik az integrációhoz szükséges, kapjunk vissza pénzt hosszú távon abból is!)


De az a bajom, hogy még tippelni is csak pár helyen tudok. Konkrét adatot meg nagyjából sehol nem olvastam.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 312
12 674
113
Nem gondolkoztok ésszerűen , Mit hív a magyör embör rakétának ? ezt :

Titan2_color_silo.jpg

Ilyenek gyártása tényleg egy elit klub , ide akarunk belépni és ezzel egyidejűleg hadi és űripari utakra térni , teljesen logikus ... űr meg ballisztikus
rakétát most kell fejleszteni nem 20 év múlva , szerintetek mivel megy majd fel a magyar űrhajós az űrbe ? space x ? Roscosmos ? NASA ?!! NEM !

A magyar űrhajós magyar Yurta 3-as rakétával megy fel az űrbe , ahol eltölti 1 hetes próba küldetését a magyar ETELINTERKÖZI űrállomáson hogy a későbbi küldetésekhez felkészítse az állomást....
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 992
23 116
113
Egy mondhatnám "tűzközeli" érdekes gondolat Zord-tól (blogválasz) a magyarországi német ipar térnyeréséről:

"Én inkább a globalisták és a szuverenisták-lokalisták között látom egyre inkább a törésvonalat - még akkor is, ha mint viseletes ragtapaszok nyúlnak, gyűrődnek rajtuk letűnt korok intézményei tízezres siserehadakkal próbálva összetartani azt, amit nem lehet.

Ugyanakkor a modern szuverenizmus mögé is beállhatnak multicégek, melyek konzervatívan, mondhatni reálisan látják a világot, s a nagy közös, multikulti-szivárványos jövőt utópiának tartják, amiről csalódottan, koszosan, véresen minden bizonnyal lefordul majd egyszer az emberiség.
Rájön, hogy a legalább derékig tartó kerítések nem rosszak a létformánknak."
https://legiero.blog.hu/2021/07/15/egerszegi_probapalyan

Minden szavával egyet tudok érteni,...
 
G

Galthran

Guest
A Spike esetében sem feltétlen a Rafaelt kell behozni Mo.ra. A Spike német megfelelőjéhez (MELLS) pl. a Hensoldt, Diehl, Rheinmetal trio gyártja az összes fontosabb alkatrészt. A technológia jöhetne akár ezektől a német cégektől is...
sztem épp elég német érdekeltség van, jöjjön nyugodtan a rafaeltől a cucc
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 657
76 638
113
"Dr. Babos Tibor ezredes, miniszteri biztos és Charles R. Miller vezérőrnagy, végrehajtási megbízott aláírták a Magyarország Kormánya és az Amerikai Egyesült Államok Kormánya között hatályban lévő Védelmi Együttműködési Megállapodás (Defense Cooperation Agreement - DCA) keretében a kecskeméti, és a pápai repülőbázisokat érintő Végrehajtási Megállapodásokat az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison."

218802454_4173075046080530_4774251653496152517_n.jpg
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 542
32 028
113
Biztos véletlen, hogy a digit nem engedték a mobil hálózat közelébe ugye? A kábelesből is ki kellene rugdosni. Az egész hálózatot román munkások építik román gépekkel. Nem lennék meglepődve, ha a szakszolgálatok tudnák, hogy a digi be van drótozva (értitek, hahaha)
A Digi nem magyar kézben van már majdnem?

 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and SilvioD
K

kamm

Guest
Tehát még egyszer: a magyar terminológia hajtóművet jelöl rakéta, repülőgép és forgószárnyas esetében. Motort pedig a szárazföldi (belső égésű ) motorok esetében. Ebben lehet vitázni, de nem angolok, hanem magyarok vagyunk.
Err, FYI ugyanazt mondjuk, en csak az angol oldalat tettem helyre a kontextusban. :)


Én két szomszédról tudok (Szerbia, Ukrajna) akik képesek önállóan irányított rakétákat gyártani (nem csak összeszerelni)
Ha Spike kategóriában gondolkozunk akkor viszont a hangsúly a KORSZERŰ kifejezésen van.
Nem, nem azon, hanem a raketahajtomuvon.
Harmadszor probaljuk elmgyarazni...

A Spike gyártás azt jelenti hogy képes vagy pl. nagy felbontású multi color CCD/IR érzékelőket és MEMS IMU egységeket gyártani.
Nem, nem azt jelenti elsosorban, mert az szimplan penzkerdes, nem több.
Semiconductor gyarat epiteni alapvetően draga mulatsag es igazabol csak scale kell hozza, hogy megerje - azaz nem parezer raketaba CCD ami ugye MOS blokkokbol all es tonnaszam gyartjak a kinaiak, japanok, indiaiak, amerikaiak, de vannak ausztral, thai, malaj, del-amerikai braziliai, mezikoi) uzemek is, europai gyar van hollandoknal, belgaknal, franciaknal, olaszoknal, briteknel, a németeknel egy tucatnyi.
Teljesen értelmetlen otlet lenne ehhez kotni a raketagyartast.

Bar kétségtelenül egyre kurrensebb, ketlem, hogy ebbe kellene penzt olni, hacsak az autoipar nem szall be, de nekik pont most epitenek tobb extra gyarat a nemet Silicon Valleyben (Drezda korul.)
Raadasul a legtobb ceg ma mar fabless azaz designt keszit es leadja a foundrynak, ahol szepen kisutik neki a megadott waferbol a megrendelt processen (40-30-10-7nm), ez utobbi az igazi hozzaadott ertek.


Erre egyik szomszédunk sem képes...még az Ukránok sem...
Erre legközelebb hozzánk csak a Németeknek, Franciáknak és az Olaszoknak van technológiája.
Ja, a holland ASML meg a legnagyobb litography gyartosor beszallito, szoval meg mindig nem igy van, egesz Európa plusz a fél vilag képes ilyesmire es nem errol beszelt Maroth.

Ez semiconductor industry, nincs koze modern raketahajtas gyartasahoz (engine + propellant) es osszeszereleshez, ami valoban sokkal ritkabb kepesseg.

Itt egy lista a vilagban jelenleg üzemelő gyarakrol: https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_semiconductor_fabrication_plants

Itt minden csak összeszerelés. Magyarországnak nincs olyan releváns katonai K+F kapacítása, sem humán erőforrás, sem technikai eszközök tekintetében (laborítoriumok, tesztpályák, stb) amivel komolyan hozzá tudunk járulni fejlesztéshez. Ki a fene vette be a dumát, hogy pld. magyar szellemi tőke is kell az új Europai harci helikopter fejlesztéséhez? Az Aribus (eruocopter) magyar segítség nélkül is kifejlesztett már vagy két tucat forgószárnyast, de most Asbóth Oszkár unokái kellenek, az új koncepcióhoz :) Tegnap voltam egy on-line védelmi kutató konferencián, ahol a Nemzeti Katonai Stratégia kivesézve. Nos minden kutató egyetért, hogy még a beszállítói hálózathoz, és marginális kis fejlesztések hazai kutatásához is legalább egy évtized kemény munkája kell, mert magyaroszágon gyakorlatilag 2000 után megszünt a védelmi iparhoz kapcsolható hadiipari K+F.. Ez egy komoly lemaradás, szinte a 0-ról kell újrateremteni.
Te nem ertesz igazan a modern rendszerek tervezéséhez, ugye...? :)
FYI a dolog nagy része sw ill. specialis célterületen fejleszteni valamit, amihez rengeteg mernok kell, ami egyreszt nincs eleg, masreszt Nyugaton draga (en messze nem ilyen szigoruan titkos irányítási rendszereket tervezek, de legalabb 15 eve nem kerestem hatszamjegyu osszeg alatt evente.)
Amirol ott beszeltek tegnap, az a sajat erobol felallo beszállítói-fejleszto hatter - szerinted az honnan lesz? Onnan, hogy a behozott technológiat megtanult mernokokbol lesz majd, aki kilep es elmegy beszallitonak X ev utan, mert meglátja a lehetoseget, lesz otlete stb.
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 946
7 714
113
Err, FYI ugyanazt mondjuk, en csak az angol oldalat tettem helyre a kontextusban. :)



Nem, nem azon, hanem a raketahajtomuvon.
Harmadszor probaljuk elmgyarazni...


Nem, nem azt jelenti elsosorban, mert az szimplan penzkerdes, nem több.
Semiconductor gyarat epiteni alapvetően draga mulatsag es igazabol csak scale kell hozza, hogy megerje - azaz nem parezer raketaba CCD ami ugye MOS blokkokbol all es tonnaszam gyartjak a kinaiak, japanok, indiaiak, amerikaiak, de vannak ausztral, thai, malaj, del-amerikai braziliai, mezikoi) uzemek is, europai gyar van hollandoknal, belgaknal, franciaknal, olaszoknal, briteknel, a németeknel egy tucatnyi.
Teljesen értelmetlen otlet lenne ehhez kotni a raketagyartast.

Bar kétségtelenül egyre kurrensebb, ketlem, hogy ebbe kellene penzt olni, hacsak az autoipar nem szall be, de nekik pont most epitenek tobb extra gyarat a nemet Silicon Valleyben (Drezda korul.)
Raadasul a legtobb ceg ma mar fabless azaz designt keszit es leadja a foundrynak, ahol szepen kisutik neki a megadott waferbol a megrendelt processen (40-30-10-7nm), ez utobbi az igazi hozzaadott ertek.



Ja, a holland ASML meg a legnagyobb litography gyartosor beszallito, szoval meg mindig nem igy van, egesz Európa plusz a fél vilag képes ilyesmire es nem errol beszelt Maroth.

Ez semiconductor industry, nincs koze modern raketahajtas gyartasahoz (engine + propellant) es osszeszereleshez, ami valoban sokkal ritkabb kepesseg.

Itt egy lista a vilagban jelenleg üzemelő gyarakrol: https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_semiconductor_fabrication_plants


Te nem ertesz igazan a modern rendszerek tervezéséhez, ugye...? :)
FYI a dolog nagy része sw ill. specialis célterületen fejleszteni valamit, amihez rengeteg mernok kell, ami egyreszt nincs eleg, masreszt Nyugaton draga (en messze nem ilyen szigoruan titkos irányítási rendszereket tervezek, de legalabb 15 eve nem kerestem hatszamjegyu osszeg alatt evente.)
Amirol ott beszeltek tegnap, az a sajat erobol felallo beszállítói-fejleszto hatter - szerinted az honnan lesz? Onnan, hogy a behozott technológiat megtanult mernokokbol lesz majd, aki kilep es elmegy beszallitonak X ev utan, mert meglátja a lehetoseget, lesz otlete stb.
Ezek alapján Kamm is az Etelinterközi űrállomást pártolja mint Maróth cêlja , helyes helyes , alakul a projekt :D
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 602
25 016
113
Menő bogár tények: amikor Maróth Gáspár különféle interjúkban "a szakmai olvasóközönséget" emlegeti, "akik a lehetséges fejlesztési irányokat tippelgetik," egész konkrétan a HTKA fórumozókra gondol.

Rajta kívül persze mások is olvassák a fórumot, de ő kifejezetten szereti ezt a platformot, ezért is küld nektek ilyen kikacsintásokat az interjúi során.
Elhiszem, ha legközelebb a "gombokért" szlogenünket beleszövi a mondandójába :D
 
W

Wilson

Guest
Azt hiszem màr körvonalazódik a fórumon a magyar "Csaba kiràlyfi" monumentàlis űrprogram aminek a legfőbb küldetése , hogy eljussunk a Siriusra:).Hiszen a napnàl is vilàgosabb, hogy onnan szàrmazunk:)
Aki esetleg nincs képben az alternatív magyarsàgkutatàs az internet és a közösségi oldalak eldugott zugaiban elért nagyszerű eredményeivel annak íme egy idézett a magyarsàg siriusi eredetére:

"„Az emberi faj DNS-ének adott hosszegységén két-három csavarodása van, míg a magyarnak (és japánnak, akikkel távoli rokonok vagyunk) kilenc, ami megegyező a Szíriuszról a Földre jövő fény megcsavarodási számával. Ebből is származik a magyar elme, lélek, szellem kivételes volta, kozmikus származása, a magyarok kiválasztottsága”

Úgy,hogy a pajeszosok és a nagyhatalmak felköthetik a gatyàjukat,amikor majd pàr év múlva a most megvett izraeli céget felhasznàlva a büdöskútpusztai magyar kozmodrómról elindul az Àrpàd vezér ionhajtàsú mélyűri űrhajónk a Siriusra. :) :)
 
T

Törölt tag 008

Guest
A Digi nem magyar kézben van már majdnem?

Lehet attól ez még 100% román banda, román gépekkel és autókkal. Egyik sem tud egy szót sem magyarul.
Majd októbertől lehet szabolcsiakkal ásatják a gödröt meg betonoztatnak, addig megy a digi előfizetők pénze HIMARSra.
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 946
7 714
113
Aki esetleg nincs képben az alternatív magyarsàgkutatàs az internet és a közösségi oldalak eldugott zugaiban elért nagyszerű eredményeivel annak íme egy idézett a magyarsàg siriusi eredetére:

"„Az emberi faj DNS-ének adott hosszegységén két-három csavarodása van, míg a magyarnak (és japánnak, akikkel távoli rokonok vagyunk) kilenc, ami megegyező a Szíriuszról a Földre jövő fény megcsavarodási számával. Ebből is származik a magyar elme, lélek, szellem kivételes volta, kozmikus származása, a magyarok kiválasztottsága”

Úgy,hogy a pajeszosok és a nagyhatalmak felköthetik a gatyàjukat,amikor majd pàr év múlva a most megvett izraeli céget felhasznàlva a büdöskútpusztai magyar kozmodrómról elindul az Àrpàd vezér ionhajtàsú mélyűri űrhajónk a Siriusra. :) :)
Szaniszló Ferenc lesz az űrflotta admirálisa , ő fogja irányítani a sziriusz vissza foglalását