A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

erdifefe1

Active Member
2016. január 13.
246
220
43
Én is szeretném kifejteni fejlesztési lázálmaimat. Nem lenne bajom a mostani harcoló alakulatok elosztásával és elhelyezkedésével , az maradhatna úgy ahogy van. Én 3 gépesített lövész dandárt képzelek el Hódmezővásárhely, Debrecen ,Tata, A dandárokhoz 5-6 zászlóalj tartózna ebből a 3-4 lenne hivatásos és 1-2 tartalékos ami csak kiképzéskor és szükség helyzetben lenne feltöltve.

A tatai 25.Klapka lenne egy nehéz dandár
-1 zászlóaljnyi harckocsival
-1 tűztámogató zászlóalj (2 üteg rakétaüzérség, 2 üteg önjáró csöves tüzérség 155mm, 1 üteg csapat légvédelmi mistral, 1 üteg páncéltörő-rakéta ),
-1 zászlóalj gépesítet lövész ( IFV – kel)
-2 zászlóalj gépesítet lövész (Tartalékos rendszerű) ( APC –kel)

A hódmezővásárhelyi (önálló új dandár lenne) , és a debreceni 5. Bocskai megerősítet gépesítet lövész dandárok
- 2 zászlóalj gépesítet lövész ( IFV – kel, APC –kel vegyesen)
- 1 zászlóalj tűztámogató zászlóalj ( 3 üteg önjáró aknavetős 120mm tüzérség , 1 üteg csapat légvédelmi mistral, 1 üteg páncéltörő-rakéta)
-2 zászlóalj gépesítet lövész (Tartalékos rendszerű) ( APC –kel )


Szolnokon különleges műveleti és légi mozgékonyságú ezred lenne, megerősítet zászlóaljakkal
- 1 zászlóalj különleges műveleti ( Bercsényi ) emelt létszámmal
- 1 zászlóalj légi mozgékonyságú ( 88. ) emelt létszámmal, légi utón szállítható 120mm aknavetőkkel és kézi légvédelmi rakétákkal.
És persze a 86. helikopter bázis
- 1 zászlóalj harci helikopter (10db harci )
- 1 zászlóalj szállító helikopter (12 db közepes szállító)
- 1 zászlóalj kiképző ( 6db könnyű helikopter, 8 db merevszárnyú kiképzőgép)

Kecskemét 59. Szentgyörgyi repülő bázis
- Gripen 18db ( 14db C , 4db D )
- Szállító zászlóalj ( 3db C-27j , 2db modernizált AN-3)

Győr 12. Arrabona Légvédelmi Rakéta dandár
- 2 osztály közép hatótávolságú légvédelmi rakéta rendszer ( BUK..stb)
- 1 osztály SHORAD ( mistral..stb )
- 1 zászlóalj gépesítet lövész (Tartalékos rendszerű) ( APC –kel )

És ők a fentiek adnák a honvédség gerincét.

Mindenképpen megtartanám:
MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred
MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred
MH 54. Veszprém Radarezred
MH 43. Nagysándor József Híradó
MH 64. Boconádi Szabó József Logisztikai Ezred
MH Pápa Bázisrepülőtér
MH 93. Petőfi Sándor Vegyvédelmi

Viszont van egy két alakulat akiket megszüntetnék PL. : ÖHP…stb
És a honvéd korházat az egészségügyi tárcához kapcsolnám.
MH Bakony Harckiképző Központ és a MH Béketámogató Kiképző Központ pedig össze vonnám egy szervezetbe. Több telephelyen de egy irányítás.
Logisztikát nem felejtetem el csak már nem volt kedvem azt is boncolgatni és feltüntetni.
Ja és ez csak ötletellés volt !!!!

A csillagrombolókat kihagytad.No meg mégis mi a frásznak egy ekkora hadsereg? Ha a görögök sorsára akarsz juntni akkor persze megértem nah de azé ez egy kicsit durva.
Nah de leírom mán az én elképzelésemet is. :DDD

Az én vad fantáziámban lenne 1 Összfegyvernemi Dandár.

4 Gépesített lövész zászlóalj.
(2-2 Debrecenben és Hódmezővásárhelyen. Kb 180 Patria AMV vel felszerelve,azok meg 30mm es gépágyúval és páncéltörő rakétákkal.Továbbá zászlóaljanként 1 üteg aknavető és egy páncéltörő szakasz közvetlen tűztámogatásként.)

1 Harckocsizászlóalj (valami modernizált T-72)

2 Önjáró tüzérosztály (kb 24 PZH 2000. + 24 db rakétatüzérség. pl tos 1)

Különleges műveleti zászlóalj


Továbbá a Harctámogató, kiszolgáló alegységek

Légvédelmi ezred
Műszaki század
Karbantartó század
Híradó század
Egészségügyi század
Vegyvédelmi század
Logisztikai század

Ezen felül a Gripenek.Meg azért nemártana néhány helikopter.

Ez egy kicsi,az ország méretéhez és gazdasági képességeihez mérten megfelelő létszámú,és mindezenfelül modern hadsereg lenne,valós képességekkel,kimagasló páncélelhárítással.Finanszírozható.A szomszédoknak eszük ágában nem lenne benézni hozzánk.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
<blockquote rel="molnibalage">Ez álmodozásnak jó, de realitása nincs. Dedikált harci helikoptert úgy felejtsók el, ahogy van. A világ leggazdagabb országainak telik ilyenre úgy, hogy van mellette más és leépítenek más. Hollandiának is úgy van AH-64, hogy felszámolta a Leo2A5 páncélosait. Izé...

Akkor a Görögök nagyon gazdagok, mert a 170 db Leopard 2A6 HEL (és 183 Leopard 2A4 és 500 Leopard-1-es is) mellett van még nekik:

168 db F-16-os (ebből 40 Block 30-as, 40 Block 50-es és 88 db Block 52-es)
Lásd: http://www.f-16.net/f-16_users_article5.html
- minusz amit leamortzáltak pl.: Spanyolországi gyakorlaton, de a Wiki szerint így is van még vagy 155 db ...

Továbbá 44 db Mirage-2000

Na és akkor ott van az a 29 db AH-64 Apache, amiből 10 db D verzió!

Így az olyan apróságokat, mint az Erieye radaros Embraer légtérellenörzők, vagy az NH-90-esek, vagy a Chinook-ok, vagy a 8 db C-27-es Spartan, 13 db C-130-as, ... már nem is érdemes megemlíteni.
</blockquote>

A görögök mindig is durván túltolták a hadsereget. Az első világháború előtt is vettek 2 dreadnought-ot, ami még az akkori nagyhatalom Monarchiának is csak 4 volt.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
<blockquote rel="Luthero">Én is szeretném kifejteni fejlesztési lázálmaimat. Nem lenne bajom a mostani harcoló alakulatok elosztásával és elhelyezkedésével , az maradhatna úgy ahogy van. Én 3 gépesített lövész dandárt képzelek el Hódmezővásárhely, Debrecen ,Tata, A dandárokhoz 5-6 zászlóalj tartózna ebből a 3-4 lenne hivatásos és 1-2 tartalékos ami csak kiképzéskor és szükség helyzetben lenne feltöltve.

A tatai 25.Klapka lenne egy nehéz dandár
-1 zászlóaljnyi harckocsival
-1 tűztámogató zászlóalj (2 üteg rakétaüzérség, 2 üteg önjáró csöves tüzérség 155mm, 1 üteg csapat légvédelmi mistral, 1 üteg páncéltörő-rakéta ),
-1 zászlóalj gépesítet lövész ( IFV – kel)
-2 zászlóalj gépesítet lövész (Tartalékos rendszerű) ( APC –kel)

A hódmezővásárhelyi (önálló új dandár lenne) , és a debreceni 5. Bocskai megerősítet gépesítet lövész dandárok
- 2 zászlóalj gépesítet lövész ( IFV – kel, APC –kel vegyesen)
- 1 zászlóalj tűztámogató zászlóalj ( 3 üteg önjáró aknavetős 120mm tüzérség , 1 üteg csapat légvédelmi mistral, 1 üteg páncéltörő-rakéta)
-2 zászlóalj gépesítet lövész (Tartalékos rendszerű) ( APC –kel )


Szolnokon különleges műveleti és légi mozgékonyságú ezred lenne, megerősítet zászlóaljakkal
- 1 zászlóalj különleges műveleti ( Bercsényi ) emelt létszámmal
- 1 zászlóalj légi mozgékonyságú ( 88. ) emelt létszámmal, légi utón szállítható 120mm aknavetőkkel és kézi légvédelmi rakétákkal.
És persze a 86. helikopter bázis
- 1 zászlóalj harci helikopter (10db harci )
- 1 zászlóalj szállító helikopter (12 db közepes szállító)
- 1 zászlóalj kiképző ( 6db könnyű helikopter, 8 db merevszárnyú kiképzőgép)

Kecskemét 59. Szentgyörgyi repülő bázis
- Gripen 18db ( 14db C , 4db D )
- Szállító zászlóalj ( 3db C-27j , 2db modernizált AN-3)

Győr 12. Arrabona Légvédelmi Rakéta dandár
- 2 osztály közép hatótávolságú légvédelmi rakéta rendszer ( BUK..stb)
- 1 osztály SHORAD ( mistral..stb )
- 1 zászlóalj gépesítet lövész (Tartalékos rendszerű) ( APC –kel )

És ők a fentiek adnák a honvédség gerincét.

Mindenképpen megtartanám:
MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred
MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred
MH 54. Veszprém Radarezred
MH 43. Nagysándor József Híradó
MH 64. Boconádi Szabó József Logisztikai Ezred
MH Pápa Bázisrepülőtér
MH 93. Petőfi Sándor Vegyvédelmi

Viszont van egy két alakulat akiket megszüntetnék PL. : ÖHP…stb
És a honvéd korházat az egészségügyi tárcához kapcsolnám.
MH Bakony Harckiképző Központ és a MH Béketámogató Kiképző Központ pedig össze vonnám egy szervezetbe. Több telephelyen de egy irányítás.
Logisztikát nem felejtetem el csak már nem volt kedvem azt is boncolgatni és feltüntetni.
Ja és ez csak ötletellés volt !!!!

A csillagrombolókat kihagytad.No meg mégis mi a frásznak egy ekkora hadsereg? Ha a görögök sorsára akarsz juntni akkor persze megértem nah de azé ez egy kicsit durva.
Nah de leírom mán az én elképzelésemet is. :DDD

Az én vad fantáziámban lenne 1 Összfegyvernemi Dandár.

4 Gépesített lövész zászlóalj.
(2-2 Debrecenben és Hódmezővásárhelyen. Kb 180 Patria AMV vel felszerelve,azok meg 30mm es gépágyúval és páncéltörő rakétákkal.Továbbá zászlóaljanként 1 üteg aknavető és egy páncéltörő szakasz közvetlen tűztámogatásként.)

1 Harckocsizászlóalj (valami modernizált T-72)

2 Önjáró tüzérosztály (kb 24 PZH 2000. + 24 db rakétatüzérség. pl tos 1)

Különleges műveleti zászlóalj


Továbbá a Harctámogató, kiszolgáló alegységek

Légvédelmi ezred
Műszaki század
Karbantartó század
Híradó század
Egészségügyi század
Vegyvédelmi század
Logisztikai század

Ezen felül a Gripenek.Meg azért nemártana néhány helikopter.

Ez egy kicsi,az ország méretéhez és gazdasági képességeihez mérten megfelelő létszámú,és mindezenfelül modern hadsereg lenne,valós képességekkel,kimagasló páncélelhárítással.Finanszírozható.A szomszédoknak eszük ágában nem lenne benézni hozzánk.


</blockquote>

Ez neked nagy???
Nem kellene már lezárni a haderőreformot? Túl nagy károkat okozott. 1 dandár mint elrettentő erő?? Rugalmatlan lenne az egész haderő (amennyiben ez annak számít). Akkor már inkább különálló zászlóaljak.

Ennyi erővel lehetne 1 önálló "bantu néger" lándzsás dandárunk is. Abba tényleg nem rokkan bele az ország.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ijasz:
Nekem is az jutott eszembe, hogy most is ekkora az MH. :)
A 180 Patria helyett 600 BTR van.
Csak önjáró lövegek tekintetében előrelépés, de 24 db megvan 20-30 milliárd forintból.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Szerintem 24 önjáró löveg 12 milliárdból ki kell, hogy jöjjön.
Gvozdika van rogyásig a világban, nekünk csak be kellene vásárolni és leporolni az Árpád M2-t. De szerintem még így is túlárazom.
 

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
egyébként ha azt nézem, a példa kedvéért papíron a

szlovákoknak van 163 ifv és ~110 apc
horvátoknak 128 ifv és 126 apc
finneknek 196 ifv és '470 apc
portugálokak ~430 apc/ifv
cseheknek ~290 apc/ifv
belgáknak ~200 apc/ifv

mindez papíron, plusz ilyen olyan könnyű 4x4-es csapatszállítók
ebből kiindulva 180 ifv/apc nem egy rossz szám, szvsz 600 apc/ifv tök felesleges idehaza
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
De ha azt nézed, hogy teszem azt 1200 katona+felszerelés+valamennyi tartalék cucc harcba mozgatásához mennyi jármű kell (én 6fő/jármű arányt gondoltam, így rögtön indokolt a mi darabszámunk) akkor nem tűnik elégségesnek az általad felsorolt országok gyakorlata. Illetve elmélete, mert a finneknél papíron is több gép van mint 600.
 

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
a Patriában 8-12 fő a desszant
a Boxerban 8fő
a Frecciaban 8fő
a BTR-ben 7 fő
a Pandur II-ben 12 fő
a VBCI-ben 9 fő
a Bumerangban 9 fő
az M113-ban 11 fő
a Marderban 7 fő
a Dardoban 6 fő
a CV90-ben 8 fő
A Pumában 6 fő
a Tulparban 9 fő

szóval elmondható, hogy átlagban több mint 6 fő az arány per jármű
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 069
18 793
113
Hoppá !

http://www.portfolio.hu/gazdasag/energia/putyinek_kertek_talalkozot_orbantol.225669.html
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Tisztában vagyok a járművek befogadóképességével, ezért is írtam, hogy plusz felszerelés és tartalékok bemálházása esetén ennyi az annyi. Mert mondjuk egy nagyobb váratlan behatolás esetén így működne, abban biztos vagyok.
De lényegesen akkor sem változik ha hat helyett nyolc fővel számolunk.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
A Népszabadság értesülései szerint!
Nem lesz heli...
Bár ha jól gondolom az orosz problémák sem állják meg a helyüket.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 069
18 793
113
Várjuk ki a végét miről lesz szó a tárgyalásokon.
Egyenlőre ez csak egy cikk, de nyilván az írójának voltak némi infói.
Kíváncsi vagyok, mert nem mertem volna fogadni arra, hogy Orosz fegyvervásárlás egyáltalán szóba kerülhet.
Viszont azt is tudhatjuk, OV. teljesen kiszámíthatatlan, pláne az ellenfeleinek.
Bármi megtörténhet.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 232
113
Egyszer csináltam egy számítást a gazdasági fejlettség alapvető adatainak összevetésével arról, hogy ha a politikai szándék olyan lenne, mint a többi NATO tagállamban, akkor mekkora haderőnknek kellene lennie, pontosabb mennyi technikai eszközzel kellene rendelkeznünk. Ezt berakom újra, mert megint itt tart a vita:

49721bc5928b568c37936a1ce80ede82.jpg


Tehát mégegyszer, ezek a számok itt azt jelentik, hogy Magyarországnak hány darab ilyen eszköze lenne, ha a magyar kormány az adott kormányzatot fejével, az adott kormányzatok szerint reális fenyegetettség ellenében fegyverkezne. Például "Olaszország: 54 tank) azt jelenti, hogy ha a magyar kormány olyan mértékben fenyegetettnek érezné magát, mint az olasz, a GDP olyan arányában költene a hadseregre és ezt a pénzt olyan formában osztaná el, mint az olasz, akkor ennyi tankunk lenne.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 934
56 892
113
Hàt ez nekem nem tünik megfizethetetlennek. És igy nagyjàból egy szinten lennénk a környzetünkkel..
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 232
113
Nézd meg a NATO átlagot, ami alapján Magyarországnak:

<b>2 gépesített lövészdandárral:</b>
2 harckocsi osztállyal
6 gépesített lövészzászlóaljjal (lánctalpas)
2 rakétatüzér osztállyal (tüzérségi radarral ellátva!)
3 önjáró tüzérosztállyal
csöves + MANPAD csapatlégvédelemmel
közepes légvédelemmel (KUB, NASAMS pl.)

<b>3 tartalékos gépesített könnyűlövész dandárral:</b>
12-15 közepes és könnyű lövészzászlóaljjal (gumikerekes 8x8-4x4)
3 vontatott tüzérosztállyal

<b>2 harcászati repülődandárral (2-2 századdal):</b>
4 harci repülőszázaddal

<b>1 kiképződandárral:</b>
1 sugárhajtású kiképzőszázaddal
1 közepes motoros kiképzőszázaddal (Pilatus pl.)
1 könnyű motoros kiképzőszázaddal

<b>1 szállítórepülő dandárral:</b>
1 közepes szállítórepülő századdal (Hercules pl.)
1 könnyű szállítórepülő századdal (Spartan pl.)
1-3 VIP repülőgéppel

<b>1 harcászati helikopterdandárral:</b>
1 harci helikopterszázaddal
2 közepes szállítóhelikopterszázaddal (Mi-17 pl.)
2 könnyű helikopterszázaddal

és néhány nagyobb UAV-al kellene rendelkeznie. Ez az, amit a többi NATO tagállam példáján megengedhetünk magunknak a pénzünkből, amennyiben annyit költenénk a haderőnkre, mint a NATO átlag az USA nélkül!
 
M

molnibalage

Guest
<blockquote rel="honved">Hoppá !

http://www.portfolio.hu/gazdasag/energia/putyinek_kertek_talalkozot_orbantol.225669.html
NA VÉGGRE VALAMI... BÁR TUTI EGYBŐL TÁMADNAK MAJD MINKET AZ AMCSIK
</blockquote>
A görögök tobb féle orosz ezközt rendszeresítettek. Senki nem szólt egy szót sem.