A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 232
113
Kár, hogy nem lehet szerkeszteni, a gp lövészdandárokból lehagytam a felderítő osztályokat, amik szintén kijönnek a gumikerekes APC darabszámból!
 
M

molnibalage

Guest
Egyszer csináltam egy számítást a gazdasági fejlettség alapvető adatainak összevetésével arról, hogy ha a politikai szándék olyan lenne, mint a többi NATO tagállamban, akkor mekkora haderőnknek kellene lennie, pontosabb mennyi technikai eszközzel kellene rendelkeznünk. Ezt berakom újra, mert megint itt tart a vita:

49721bc5928b568c37936a1ce80ede82.jpg


Tehát mégegyszer, ezek a számok itt azt jelentik, hogy Magyarországnak hány darab ilyen eszköze lenne, ha a magyar kormány az adott kormányzatot fejével, az adott kormányzatok szerint reális fenyegetettség ellenében fegyverkezne. Például "Olaszország: 54 tank) azt jelenti, hogy ha a magyar kormány olyan mértékben fenyegetettnek érezné magát, mint az olasz, a GDP olyan arányában költene a hadseregre és ezt a pénzt olyan formában osztaná el, mint az olasz, akkor ennyi tankunk lenne.
Teljesen aránytalan a felvázolt haderő szerkezete mennyiségileg...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 232
113
Teljesen aránytalan a felvázolt haderő szerkezete mennyiségileg...

Elnézést, a GDP 2%-ra is fel vannak szorozva a számok a táblázatban és Magyarország esetében csak a meglévő eszközökkel számolt! Az arányos számokat a NATO átlagból tudod levezetni, feljebb hadrendi szervezet alapján is összesítettem azokat a számok és igen arányos ez a NATO átlag egy Magyarország méretű és anyagi lehetőségű ország számára!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 232
113
Minden esetben a papíron hadrendben lévő eszközöket szoroztam fel és le az összes NATO tagállam esetében a gazdasági és GDP arányos finanszírozási különbségek kiküszöbölése után (ugyan a helyi vásárlóerő eltér, de mivel a fegyverpiac globális, ezért a vásárlóerő különbségét nem vettem figyelembe). Magyarán összehasonlíthatóvá tettem papíron a NATO hadseregeket az USA kivételével, mivel ez utóbbi brutális aránytalanságot vitt volna az átlag számításába. Nyilván lehetne finomítani ezt a durva összehasonlítást, de egy átlag számításához elegendő.

Ha megnézed, mi jött ki NATO átlagnak, akkor láthatod, hogy ez egy Magyarország méretű országtól a GDP 2%-án elvárható.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
A magyar tervekben legfeljebb harminc helikopter beszerzése szerepel, ennek becsült forrásigénye 142 milliárd forint.
http://nol.hu/belfold/putyin-a-szovetsegeset-lathatja-orbanban-1585265
Régebben 170-ről szóltak a beszédek, ha jól emlékszem.
Azt gondolom, itt inkább Paks finanszírozása és az EU görénykedése lesz a lényeg. Az orosz helikopterek nem hinném, mindkét gyárnak van elég megrendelése. Vagy csak fedősztori. És az is amit majd a sajtótájékoztatón elmondanak :)
 
M

molnibalage

Guest
APC terén teljesen eltúlozza az egszet. Ezen felül a cirka 30 gépes vadászgép flottának sincs értelem, a 20-24 gépesnek annáé inkább és mellé helikopter és más technika.

A valaki által felvázolt egy dandár + 1 zl. hk erő egyáltalán nem elhanyagolható a szomszédokat nézve. A bantu lándzsás alakulatot mellé írni egy ilyen javaslat leszólására elég nagy trollkodás az én szememben.
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
Szerintem 24 önjáró löveg 12 milliárdból ki kell, hogy jöjjön.
Gvozdika van rogyásig a világban, nekünk csak be kellene vásárolni és leporolni az Árpád M2-t. De szerintem még így is túlárazom.

Az Arpadot nem kene eroltetni. Hagyni kell a koporsojan]ban. Hiaba a mi narancsunk sajnos magyar narancs es ezt a tuzer szakemberek mondjak akik teszteltek.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 232
113
APC terén teljesen eltúlozza az egszet. Ezen felül a cirka 30 gépes vadászgép flottának sincs értelem, a 20-24 gépesnek annáé inkább és mellé helikopter és más technika.

Ez a statisztika. Az APC-be itt beleszámít minden páncélozott, valamilyen szinten védett jármű, tehát például a HMMWV is.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
<blockquote rel="silurusglanis">Szerintem 24 önjáró löveg 12 milliárdból ki kell, hogy jöjjön.
Gvozdika van rogyásig a világban, nekünk csak be kellene vásárolni és leporolni az Árpád M2-t. De szerintem még így is túlárazom.

Az Arpadot nem kene eroltetni. Hagyni kell a koporsojan]ban. Hiaba a mi narancsunk sajnos magyar narancs es ezt a tuzer szakemberek mondjak akik teszteltek. </blockquote>

Vajon mennyi idő lehet egy ilyet a nulláról fejleszteni? A koncepció mindenképp előremutató volt.
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
<blockquote rel="kalapacs"><blockquote rel="silurusglanis">Szerintem 24 önjáró löveg 12 milliárdból ki kell, hogy jöjjön.
Gvozdika van rogyásig a világban, nekünk csak be kellene vásárolni és leporolni az Árpád M2-t. De szerintem még így is túlárazom.

Az Arpadot nem kene eroltetni. Hagyni kell a koporsojan]ban. Hiaba a mi narancsunk sajnos magyar narancs es ezt a tuzer szakemberek mondjak akik teszteltek. </blockquote>

Vajon mennyi idő lehet egy ilyet a nulláról fejleszteni? A koncepció mindenképp előremutató volt.</blockquote>

A gyakorlatban katasztrofalis volt a megbizhatosaga. De nem csak ez hanem pl a lovegek is hamar elvesztettek a kapcsolatot a parancsnoki jarmuvel es ezer mas problema. Nem veletlen hogy annak ellenre hogy az elso generacioja meg a hideghaboru vegen megjelent a gyakorlati bemutato utan sem az oroszok sem senki mas nem kapkodott EGYALTALAN erte.

Az egyetlen aki sikerkent elte meg a projektet a fejleszto csapat ami eveken keresztul kapta ra a penzt.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 710
12 730
113
Attól tartok lehet itt bármilyen előremutató, potens és jól kiegyensúlyozott hadsereget elképzelni, ha lesz is olyan értelmes kormány amelyik hajlandó beleállni ebbe és becsületesen végigvinni egy értelmes és tisztességes haderőreformot, akkor sem az ellenség lesz a legfőbb veszélyforrás a hadseregre.

A kormányok jönnek mennek aztán egyszercsak megint a nyakunkon találunk valami liberális csürhét, akik már alig várják, hogy a rengeteg munkával és ráfordítással felépített haderőt megsemmisítsék.
Mert ugye pfúj fegyverek meg katonák micsoda náczi dolog ez. (közben meg jön a boríték a zsebbe valahonnan ahol nem tetszik hogy Magyarországnak esetleg ütőképes hadereje van)
Jobb esetben hagyják lassan elrohadni az egészet, rosszabb esetben 2 Ft/kg áron eladják az egészet valahova Allahisztánba. A befolyó pénzből meg kitömnek valami jó kis tűzközeli tanácsadócéget, hogy ugyan mondaná meg, hogy hogyan is kellene kinézzen a magyar honvédség.

Aztán ha jön az ellenség akkor bevetik a csodafegyvert, a csúnya nézést. A hazai lapok meg megírják, hogy a magyarok maguknak köszönhetik hogy megtámadták őket, mert micsoda élhetetlen népség vagyunk és különben is itt mindenki náczi.

Egészen addig nem tesznek semmit az intervenció ellen ameddig az idegen harckocsik le nem tapossák valamelyik kormánytag szőlőjét. Na akkor futnak Brüsszel bácsihoz árulkodni, hogy a csúnya ellenség rosszakat mondott és a lábamra lépett.


Ezért mondom, hogy amellett, hogy kiképezünk és felépítünk egy kiváló és az ország igényeihez-lehetőségeihez szabott haderőt, a lehető legtöbb értelmes és motivált önkéntest kellene használható honvédelmi alapismeretekkel és alapkiképzéssel ellátni.

A hadsereget bármelyik áruló kormány eladhatja a fejünk fölül, de az emberek fejéből a tudást már nem fogják tudni kiszedni az a kocka már el van akkor vetve.
 

Star Trek

Active Member
2010. április 19.
1 252
6
36
Kis vitaindítónak .Vajon mit ajánlhat fel Putyin? Régi mi-8 mi-17 mi-24 felújítását? Esetleg modernebb technikát? KUB helyett BUK vagy valami hasonló?T-90?
 
M

molnibalage

Guest
Kis vitaindítónak .Vajon mit ajánlhat fel Putyin? Régi mi-8 mi-17 mi-24 felújítását? Esetleg modernebb technikát? KUB helyett BUK vagy valami hasonló?T-90?

A meglevő helikopterek helyett sokkal újabb használt heli heli vagy inkább új kellene. A végtelenségig nem lehet 40+ éves képességgekkel bíró vacakkal bohóckodni. Éjszakai képesség kell. Pont. Anélkül ma nem ér fabatkát sem egy eszköz. Ezen felül multirole könnyű szállító / harci kell. A dedikált harci heli csak egy álom, nem telik rá. Ez be kell látni. Ha CAS kell, akkor a Gripen flottával vagy így kell megoldani.

A Kub és a Buk a névhasonlósága ellenére nem azonos szinten voltak/vannal. A Buk hadsereg szintű légvédelem (volt) dandárban, a Kub meg ezred meg hadosztály szintű légvédelem (volt). Elvi szinten lehetne egy osztály Buk-ot rendszeresíteni négy helyett - ezt ajánlották anno a szovjetek fel - egy teljes dandár helyett - de én értelmét nem látom. Iszonyatosan drága. a Finnek anno 126 millió USD-ért vettek egy ilyen ezredet (osztályt) úgy, hogy az dandár szintű eszközökből nem is volt része az üzletnek.

Hpaspnak van egy jó angol nyelvű kivonata a finnek részéről, hogy mit, miért és hogyan szereztek be légvédelem terén. Nagyon érdekes. Ha nem felejtem el, akkor este feltöltöm. Úgy kb. 10 oldalas olvasmány asszem. Ők végül a Buk kiszórását és a NASAMS-ot választották.

A kategória kb. jó, középhatótávolságú rendszer kell. Viszont én inkább nem orosz vennék, hanem mást. Szóba jöhet a NASAMS (eszméletlen jó ár/érték aránya van) vagy a SAMP-T (ami meg már azért nagy hatótávolságő a 80-100 km-es HMZ-vel.) A NSAMS durván szétszórható és a rakétája közös a Gripen BVR AAM-mel.

(Páran mondjuk emiatt tiltakoznának ellene, mert a nemzeti szuverenitás egyesek szerint korlátozott az AMRAAM-mal. Erre én azt tudom mondani, hogy akkor bármilyen importált eszközre ráhúzható ez a címke...)
 
M

molnibalage

Guest
Közben rájöttem, hogy most is megvan a szöveg.
http://www.mediafire.com/view/dd7fxw5n3sibk98/Suomi-FIN-SAM.txt
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 450
23 645
113
Szállító helik kellenének, meg légvédelem, ami most szerintem a legfontosabb. Pár nem a legújabb technika is szóba jöhetne, de kétlem hogy lenne belőle üzlet (BMP-3, T-90).
Én is a nyugati technikát részesíteném előnyben (Leo-2, Piranha, Archer, CV-90), de pár Mi-17 és néhány Pancir S-1 jól jöhetne.
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 754
2 618
113
<b>@erdifefe1</b> Te nagyon nem vagy képbe a mai honvédséggel kapcsolatban én nem alkottam semmi nagyon újat, csak a mai MH szerkezetét csoportosítóttam át egy kicsit és kb. 4000-5000 fővel növeltem a mai harcoló alakulatok arányát (tartalékos csapatokkal együtt 2000 fő) a papír harcosok rovására, így a harcolok 10-12ezer fő lett. Szerintem elemezd egy kicsit jobban.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 048
113
molnibalage

<i>"Szóba jöhet a NASAMS (eszméletlen jó ár/érték aránya van) </i>

Ez szerintem nem igaz! Mennyi bele egy AIM-120 ?
1.5-2 millió dollár/darab egy ilyen rakéta.

A Pancir S-1 be való rakéta ezzel szemben 0.3 millió dollár/darab.

A NASAMS elméleti lőtávolsága 25 km vízszintesen, függőlegesen 15 km.

A Pancir S-1 elméleti lőtávolsága 20 km vízszintesen, függőlegesen 15 km.
(Ha jól tudom)

Szóval nem hiszem, hogy valóban ár/érték arányos lenne a rendszer.

A BUK M1-2 vízszintes lőtávolsága 42 km, függőlegesen 15 km. Szerintem más kategória, mint a NASAMS.
A BUK rakéták árával nem vagyok tisztában.