A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 466
46 367
113
a 77 alapkonstrutcó sikertermék vólt (mert olcsó vólt) de az összes többi próbálkozás szinte semmit nem produkált eladás terén. cserébe egyáltalán nem olcsó. emellett a mit tudnak ajánlani egy esetleges vevőnek? hazai fődarab gyártást alkatrészgyártást? eggyiket se ? összeszerelést szintén nem igazán...
szép gép d az ára miatt eladhatatlan zsákutca...
mivel az előző konstrutciók eladhatatatlanok vóltak az új termékekbe az eladhatatlanok fejlesztésének megtérülését is el akrják érni (mert lépcsőfokként tekintik és ez hiaba)

mi mennyit vennénk ha vennénk 24-48-legjobb esetben is 60 db ot... és fizessük ki a további 3-4-5 protó árát... tehát alapból 10% os drágulás lenne a piaci árhoz mérten. és még ha 60 at rendelnék se csinálhatnánk magunk rajta szinte semmit mert nem érné meg a gyártónak...
24 löveg árán a gyárat meg lehetne venni tervestől mindenestől szerintem
Minek kellene nekünk tornyos Zuzana utánzat?
Egyértelműen a piacilag versenyképes terméke a Konstruktának az EVA.
Az működő konstrukció, amivel folyik az EUROArtillery PESCO program (tűzvezető rendszer+intelligens lőszer).
Automata 12-es tárral (+ mostmár 24-et szállít még). Akármilyen alapjárműre felrakható. MRSI képes, L52-es löveggel. És olcsóbb, mint a Caesar!
8x8-as Tátrán:
De most már befejezem az ingyenreklámot, mert még a végén kapok egy masnival átkötött szakajtónyi knédlit, vagy valami hasonlót.
:)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 224
33 681
113
Felderitő volt a Luchs is, Fennek is, pedig az az utóda, nézz utána ;)
csak a luchs harcfelderítő vólt. míg a fennek alkalmatlan harcfelderítésre vagy csak nagyon korlátozottan alkalmas rá. afennek egy általános felderítő jármű. (a felderítő változata) a fennek nem is úszóképes ezért sok harcfelderítési feladatból alapból kiesik.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 224
33 681
113
a Luchs a FV101-107 avgp puma ajax felderitő változata M3 bradley Panhard VRC-ERC kategória : na ezekkel a fennek össze sem hasonlítható teljesen másra való
(nekünk ol a lynxből lessz harcfelderítő változatunk.) de attól még ugyan úgy kelleni fog Gidrán/NMS alvázón általános felderítő jármű majd : ammi a fennek kategoria.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 628
5 351
113
csak a luchs harcfelderítő vólt. míg a fennek alkalmatlan harcfelderítésre vagy csak nagyon korlátozottan alkalmas rá. afennek egy általános felderítő jármű. (a felderítő változata) a fennek nem is úszóképes ezért sok harcfelderítési feladatból alapból kiesik.

Akkor menj, és írj 13 kommentet a Bundeswehrnek is, hogy Te tudod a tutit. A Fennekkel váltották, emészd meg, ez van ;)
 
  • Tetszik
Reactions: borisz
K

kamm

Guest
Biztosan hogy ennyivel drágább? Mert a löveg, a töltőgép, a tűzvezető rendszer, lőszer készlet stb. ugyanannyiba kerül. Csak az alap jármű drágább. Persze lelet hogy az önmagában pár millió EUR.
A kerekes akkor olcsóbb lényegesen, ha egyebeken is spórolsz. Mint pl. a CAESAR -nál. ott nincs torony, töltő gép is sokkal egyszerűbb.
Sokkal. Gondolj bele az egesz lanctalpas hajtasba stb. Kb ugyannyi, mint a torony. Ha azt levaltod egy HX3 10x10-re, szerintem minimum 30-40% olcsobban kell, hogy adjak, a mindossze ketfos crew elonyerol mar nem is beszelve (igy sincs eleg emberunk, nemhogy 5 fot tenni minden csore.)
 
K

kamm

Guest
Minek kellene nekünk tornyos Zuzana utánzat?
Egyértelműen a piacilag versenyképes terméke a Konstruktának az EVA.
Az működő konstrukció, amivel folyik az EUROArtillery PESCO program (tűzvezető rendszer+intelligens lőszer).
Automata 12-es tárral (+ mostmár 24-et szállít még). Akármilyen alapjárműre felrakható. MRSI képes, L52-es löveggel. És olcsóbb, mint a Caesar!
8x8-as Tátrán:
De most már befejezem az ingyenreklámot, mert még a végén kapok egy masnival átkötött szakajtónyi knédlit, vagy valami hasonlót.
:)

A legkemenyebb alatta az a lakoldalmas-lagzilajcsis, olyan pattogos mulatos-szintis verzioja a George Michael Too Funkyjanak... ugy rohogok tole, alig birom a delutani kavemat legyurni.... :D :D :D
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 502
5 052
113
Sokkal. Gondolj bele az egesz lanctalpas hajtasba stb. Kb ugyannyi, mint a torony. Ha azt levaltod egy HX3 10x10-re, szerintem minimum 30-40% olcsobban kell, hogy adjak, a mindossze ketfos crew elonyerol mar nem is beszelve (igy sincs eleg emberunk, nemhogy 5 fot tenni minden csore.)
Szerintem nem bonyolultabb a láncos hajtás, mint egy 10x10 -es kerekes. Az árkülönbözet inkább abból adódik, hogy a teherautó nagy szériában gyártott termék, a lánctalpas alváz és hajtás meg nem. Az üzemeltetési költségben viszont még nagyobb szerintem a különbség. A lánctalpasok elég szomjas jószágok. :D

A kétfős személyzet amúgy szerintem túl kevés. Ha az egyiknek bármilyen baja van, működésképtelen a löveg. A minimum szerintem a 3 fő.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 224
33 681
113
Akkor menj, és írj 13 kommentet a Bundeswehrnek is, hogy Te tudod a tutit. A Fennekkel váltották, emészd meg, ez van ;)
nem a tutit tudom csak a különbségeket (ezért írtam hogyha így van akkor nem ez vólt a németek utolsó balfaszsága.) egyébként nemsokára a feneket is váltják és nagy valószínűséggel visszafogják hozni a harcfelderítőket. (mert így a fenekkel egyenlőre nincs nekik ilyen képesség)
bocsi hogy rá akartam reflektálni a felderítő szakma változatosságára.

egyébként az első szólt neked ahova idéztelek is a többi az általad megválaszolt kérdés válaszára ment
 
  • Tetszik
Reactions: ms07
K

kamm

Guest
Szerintem nem bonyolultabb a láncos hajtás, mint egy 10x10 -es kerekes. Az árkülönbözet inkább abból adódik, hogy a teherautó nagy szériában gyártott termék, a lánctalpas alváz és hajtás meg nem.
No meg a a lanctalpas hajtas 10x bonyolultabb, mint a kardan-kerekes, van rajta extra 10-20 tonna pancel, kell bele egy 2x olyan teljesitmenyu motor (1000LE a PzHban vs 500LE a MAN D26) es meg sorolhatnam.
Ha tippelnem kellene, vagy 4-5x annyiba kerul a PzH tornya alatt levo Leopard hull, mint egy vadiuj HX3 10x10.


Az üzemeltetési költségben viszont még nagyobb szerintem a különbség. A lánctalpasok elég szomjas jószágok. :D

A kétfős személyzet amúgy szerintem túl kevés. Ha az egyiknek bármilyen baja van, működésképtelen a löveg. A minimum szerintem a 3 fő.
Hogy mit tetszik? Mi az hogy baja van, baszki? Ez katonasag, nem irodai munka, bazz. :D
A PzHnal az 5 meelle mennyi tennel meg be "betegszabis" letszamnak, masik 2-3 fot? :p

Egy vezet, egy meg celoz es gombokat nyomkod. Barmelyik tudja a masik dolgat is vegezni termeszetesen.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 035
113
No meg a a lanctalpas hajtas 10x bonyolultabb, mint a kardan-kerekes, van rajta extra 10-20 tonna pancel, kell bele egy 2x olyan teljesitmenyu motor (1000LE a PzHban vs 500LE a MAN D26) es meg sorolhatnam.
Ha tippelnem kellene, vagy 4-5x annyiba kerul a PzH tornya alatt levo Leopard hull, mint egy vadiuj HX3 10x10.



Hogy mit tetszik? Mi az hogy baja van, baszki? Ez katonasag, nem irodai munka, bazz. :D
A PzHnal az 5 meelle mennyi tennel meg be "betegszabis" letszamnak, masik 2-3 fot? :p

Egy vezet, egy meg celoz es gombokat nyomkod. Barmelyik tudja a masik dolgat is vegezni termeszetesen.


...T-72 "teknő"! :oops: :p :p:p (...100e $!!!)
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 723
5 786
113
Minek kellene nekünk tornyos Zuzana utánzat?
Egyértelműen a piacilag versenyképes terméke a Konstruktának az EVA.
Az működő konstrukció, amivel folyik az EUROArtillery PESCO program (tűzvezető rendszer+intelligens lőszer).
Automata 12-es tárral (+ mostmár 24-et szállít még). Akármilyen alapjárműre felrakható. MRSI képes, L52-es löveggel. És olcsóbb, mint a Caesar!
8x8-as Tátrán:
De most már befejezem az ingyenreklámot, mert még a végén kapok egy masnival átkötött szakajtónyi knédlit, vagy valami hasonlót.
:)
Sztrapacskát!

Meg kell venni a design-t azt’ ráhegeszteni Manra magyar földön - az úgy kompakt -, RM-nek sem kell tovább fejlesztgetnie a saját cuccát (mint a Gidrán esetében), mehet a polcra az « ùj ökonomikus önjáró howitzer » aka ÙÖÖH. Neue, jetzt im kino.
Adunk hozzá gránátot is! Várpaliról. Csomagban olcsóbb!

tenor.gif
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 466
46 367
113
nem a tutit tudom csak a különbségeket (ezért írtam hogyha így van akkor nem ez vólt a németek utolsó balfaszsága.) egyébként nemsokára a feneket is váltják és nagy valószínűséggel visszafogják hozni a harcfelderítőket. (mert így a fenekkel egyenlőre nincs nekik ilyen képesség)
bocsi hogy rá akartam reflektálni a felderítő szakma változatosságára.

egyébként az első szólt neked ahova idéztelek is a többi az általad megválaszolt kérdés válaszára ment
Háát a Fennek egyelőre MLU-t kap, de valószínűleg a felderítő funkcióit át fogja venni a Boxer.
Az a nagy előnye van a Boxernek - ma már - , hogy tart ott az UAV és az UGV technológia, hogy felderíteni már nem kell az ellenség szájába menni.
A Boxerben rendelkezésre álló sok hely pedig biztosítja azt, hogy akár UAV akár UGV control station-ökkel pakolják tele, és még pár lövész is el fog férni a puttonyban.
Ha vissza is állítják a harcfelderítőket (szerintem nem fogják), akkor sem lesz külön jármű erre a feladatra. Az IFV pont jó lesz.
Tulajdonképpen a Boxer CRV is egy IFV konfig.