A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

Törölt tag 1586

Guest
Tájékoztató az eljárás eredményéről

Elnevezés:

Kecskemét, polgári zóna kialakításának tervezése

Rövid meghatározás:
Kecskemét, MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis repülőtér közös (katonai-polgári) felhasználása, polgári zóna kialakításának tervezése.
Tervezési szerződés keretében Kecskemét, MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis repülőtér közös
(katonai-polgári) használatára, polgári zóna kialakításának tervezése az alábbiak szerint:
~ 1 000 m2 terület tervezési munka
  • Koncepcióterv elkészítése
  • Építési engedélyezési tervdokumentáció elkészítése
  • Kivitelezési tervdokumentáció, tűzjelző rendszer létesítési engedélyezési és kiviteli terv, valamint
a gáz engedélyezési terv elkészítése.
Jelen eljárás tárgya utas- és áruforgalom kiszolgálására alkalmas infrastruktúra megtervezése,
melyen belül egy terminál épület, egy árukezelő épület, egy eszköztároló, egy őrzés-védelmi
irodaépület, valamint belső úthálózat és parkolók telepítése.

A nyertes ajánlattevő neve és címe
UVATERV Út-, Vasúttervező Zrt.

A szerződés/rész értékére vonatkozó információk (áfa nélkül)
A szerződés/rész eredetileg becsült összértéke: 393 700 787.00 HUF
A szerződés/rész végleges összértéke: 146 000 000.00 HUF

Erről jut eszembe....ha egyszer bunkereket is akarnak építeni akkor találtam egy jó cikket mennyibe is kerül a szuperbeton köbmétere...
29 000 PSI betonnak $652 / yd3 (=$852 /m3) az ára.
(ha ennél is komolyabb szerkezetet akarunk akkor $2000 /yd3 árért már 60 000 PSI szilárdságú betont is lehet alkalmazni, de szerintem ez már túlzás lenne...)
Ha egy bunkerre kb. 4500 m3 betont számolunk akkor az anyag klts. kb. $3.8 millió / bunker
Munkabér, NER adó, stb.....mindennel együtt sem kerül többe mint $5 millió / bunker.
Totál hülyék vagyunk ha nem építünk ilyeneket a Gripeneknek....
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Erről jut eszembe....ha egyszer bunkereket is akarnak építeni akkor találtam egy jó cikket mennyibe is kerül a szuperbeton köbmétere...
29 000 PSI betonnak $652 / yd3 (=$852 /m3) az ára.
(ha ennél is komolyabb szerkezetet akarunk akkor $2000 /yd3 árért már 60 000 PSI szilárdságú betont is lehet alkalmazni, de szerintem ez már túlzás lenne...)
Ha egy bunkerre kb. 4500 m3 betont számolunk akkor az anyag klts. kb. $3.8 millió / bunker
Munkabér, NER adó, stb.....mindennel együtt sem kerül többe mint $5 millió / bunker.
Totál hülyék vagyunk ha nem építünk ilyeneket a Gripeneknek....
ezek nem túl nagy védelmet nyúljtó fedezékek. igaz karbantartásra is alkalmas méretűek. 15 éve 3,2 millió vólt/db
India 5 éve kicsit komolyabb 7.7 millió
több mint 11 millo (egyéb létesítményekkel)

agusztus 10. én összeszedtem pár pl.t 5 millióból nem biztos hogy kijönne ha normálisat akarnánk db ja.
nem vóltam az ötlet ellen sem.
csak kell számolni olyanokkal is amik nincsenek használatba csalinak. kellenek szervízelésre alkalmas nagyobbak késszenléti gépeknek olyan amiből egyből startolhat nem kell kivontatgatni.... (és ha összeadjuk elérie egy igazán combos légvédelmi egység árát vagy sem (mert nasams és sky...valami biztos lessz... de annyi betonfedezék árából ami passzív védelem lehet egy nasamsnál nagyobb hatótávú légvédelmi egység is kijöhetne (nemtudom)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and Vogon

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
bocsánat hüyyeséget írtam.
nem kellene egy osztály modern légvédelmi rendszerből kecsó védelmére a nasams és a közel légvédelem mellé (hanem valami ami integrálható az airbus rendszerébe az izraeli radarok mellé.) 2X4 rakéta indító indító.(+egy pk központ nem full extrás)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Erről jut eszembe....ha egyszer bunkereket is akarnak építeni akkor találtam egy jó cikket mennyibe is kerül a szuperbeton köbmétere...
29 000 PSI betonnak $652 / yd3 (=$852 /m3) az ára.
(ha ennél is komolyabb szerkezetet akarunk akkor $2000 /yd3 árért már 60 000 PSI szilárdságú betont is lehet alkalmazni, de szerintem ez már túlzás lenne...)
Ha egy bunkerre kb. 4500 m3 betont számolunk akkor az anyag klts. kb. $3.8 millió / bunker
Munkabér, NER adó, stb.....mindennel együtt sem kerül többe mint $5 millió / bunker.
Totál hülyék vagyunk ha nem építünk ilyeneket a Gripeneknek....
plussz a minőségi acél ami nen lehet normál telepi spirálbetonacél. és dúrván be kellene vasalni. acélajtók szintén minőségi.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
igen lessz miből válogatni (területi eloszlásban vannak érdekességek a jelentkezők létszámát tekintve.) ne kezdjük előrröl PLS a megbontja a felsőoktatás rendszerét. mert (1% át sem fogja elérni a felsőoktatásban részvevőknek a létszám) és 0 pontrol indul mindenki aki bekerül a rendszerbe ahhoz hogy maximális pontszámot érjen el sokat kell majd letennie (vállalnia) és max pontszámmal bizony bizony a rendszerbe kell maradnia az illetőnek... 12-16os is lessz szeritem de 20-24 körül lessz szeintem az átlag.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 703
76 717
113
A német-magyar együttműködés erősítéséről tanácskoztak Berlinben...

A találkozón áttekintették a két ország közötti szerteágazó védelmi együttműködés legidőszerűbb kérdéseit.

A találkozó során a német védelmi tárca államtitkára elismerését fejezte ki a Magyar Honvédség képességfejlesztés terén elért eredményeit illetően, amivel összefüggésben Szabó István hangsúlyozta a német fél szerepének fontosságát és köszönetet mondott az újonnan beszerzett haditechnikai eszközök kezelőszemélyzetének képzéséhez nyújtott német támogatásért.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
agusztus 10. én összeszedtem pár pl.t 5 millióból nem biztos hogy kijönne ha normálisat akarnánk db ja.
nem vóltam az ötlet ellen sem.
csak kell számolni olyanokkal is amik nincsenek használatba csalinak. kellenek szervízelésre alkalmas nagyobbak késszenléti gépeknek olyan amiből egyből startolhat nem kell kivontatgatni.... (és ha összeadjuk elérie egy igazán combos légvédelmi egység árát vagy sem (mert nasams és sky...valami biztos lessz... de annyi betonfedezék árából ami passzív védelem lehet egy nasamsnál nagyobb hatótávú légvédelmi egység is kijöhetne (nemtudom)

Igen, a múltkor már átrágtuk magunkat ezen -ahogy már jó néhányszor- és nincs abszolút értelme "bomba biztos" fedezéket építeni, mert

1, Mindig van nagyobb romboló erő. Azért nincs értelme mindent felfogó bunkereket építeni, mert vagy bevágják neked nagyobb romboló erővel és megsemmisítik a vadászgépet... de legalább egy méreg drága hangárral együtt, ami egyetlen alkalommal sem védte le a támadást.
2, Ha valamelyik bombájuk nem tud beverni semmit Kecskeméten, de van elég hatótávolsága hozzá, akkor találni fognak ezer másik stratégiai fontosságú célpontot, amit nem védtél meg bunkerrel. (Például Debrecenben a reptér, Szolnokon a helikopterek, Százhalombatta, Paks)
3, Egy hangárnak elsődleges feladata az kell legyen majd, hogy öngyilkos drónok vagy más kis pusztító erővel rendelkező fegyver erejét lefogja. A nagyobb, erősebb fenyegetés ellen pedig objektum védelem a leghangsúlyosabb. A NATO-ban is azt mondtuk, hogy ez van elterjedve. Viszont Szittya nem véletlen hangoztatja, hogy ezekből a kisebb védelmet adókból több darab kellene, hogy ne tudják biztosra, hogy melyikben van a gép. (És ez felőlem lehet olyan is, hogy több mobil hangárt vásárolunk és találják ki, hogy melyikben áll éppen gép!)

De itt mindig ugyan oda térünk vissza. Hogy Moli szerint egy erős beton bunker filléres költség. Szittya meg hozta a példákat, hogy ahol megvalósult az igazán erős, az akár egy fél gép ára. És minden ilyen beruházás az a légvédelemtől és a légierő modernizálásától együtt veszi el a pénz forrásokat. Bele kell számolni, hogy ha te 5 millió dollárral többet költesz el egy fedezékre, akkor az 5 NASAMS rakéta legalább, amit nem tudunk elindítani az elfogásukra, de cserébe semmi nem garantálja, hogy a leendő csapás ellen pont elegendő a fal vastagsága. Arról nem is beszélek, hogy ha két gépnek csak egy egyszerű bunkert építesz, abból a te számításod alapján is kijön egy Lynx légvédelmi jármű, ami 4 rakétával és gépágyúval védi az összes repcsit. Vagy meg kell nézni, hogy mennyi egy Cheata konténer 20-30 darabbal!

Szóval én azt mondom, hogy ezt ki kell számolni valós árak alapján és az alapján dönteni, hogy melyik az olcsóbb és afelé eltolni a hangsúlyt. Mert legalább állagmegóvás miatt kell nekik egy mobil hangár. De az objektum védelem sem hagyható el sehogy sem, mert az bármikor bárhová áttelepíthető és a gépek csoportját védi, nem csak 1-1 darabot. Mind a kettő fontos, de mind a kettőnél a maga jelentőségével kell befektetni, mert egyelőre egy századunk van csak és azt bármennyire is védjük a földön, de magát nem tudja megvédeni a levegőben túlerővel szemben.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Igen, a múltkor már átrágtuk magunkat ezen -ahogy már jó néhányszor- és nincs abszolút értelme "bomba biztos" fedezéket építeni, mert

1, Mindig van nagyobb romboló erő.
Nagyon is van értelme bunkert építeni korszerű szuperbetonból...

A jelenleg létező leg erősebb bunker romboló fegyver az GBU-57/B-es.
A tömege 13.6 tonna (!!)
Kizárólag a B2 es B52 tudja hordozni.
Na ez a legnagyobb bomba mértékadó források szerint képes behatolni:
  • normál 5 000 psi betonba - 60 m
  • erősebb 10 000 psi betonba - 8 m
  • UHPC 30 000 psi betonba - 2 m

Természetesen el lehet képzelni a GBU-57-nél nagyobb rombolóerőt, amit viszont már atombombának hívnak.

Azt hiszem a kecskeméti Gripnek védelme szempontjából bőven elég lenne az a védelmi szint amit egy 2 m falvastagságú 30 000 psi betonból készült bunker nyújtani képes.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Nagyon is van értelme bunkert építeni korszerű szuperbetonból...

A jelenleg létező leg erősebb bunker romboló fegyver az GBU-57/B-es.
A tömege 13.6 tonna (!!)
Kizárólag a B2 es B52 tudja hordozni.
Na ez a legnagyobb bomba mértékadó források szerint képes behatolni:
  • normál 5 000 psi betonba - 60 m
  • erősebb 10 000 psi betonba - 8 m
  • UHPC 30 000 psi betonba - 2 m

Természetesen el lehet képzelni a GBU-57-nél nagyobb rombolóerőt, amit viszont már atombombának hívnak.

Azt hiszem a kecskeméti Gripnek védelme szempontjából bőven elég lenne az a védelmi szint amit egy 2 m falvastagságú 30 000 psi betonból készült bunker nyújtani képes.
igen szerintem te hasonlóra gondolsz.
facility_4.jpg
csak az a bibi hogy ez közelebb van a 20 millio dollárhoz... 14 gép esetén. 280 millio. 4 vadászgép ára. (lehet inkább a 4 vadászgépet választanám pápára.)

vagy egy alacsonyabb hegymellé repteret építeni amibe kialakítani a fedezékeket bevályással. (lehet ennyiből az is kijönne) bár biztonságos nem lenne
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and Vogon

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
nem aazt mondom hogy 5-6 milliárd sok lenne egy gép védelmére ilyen szinten. (de ennek a feléből állami/önkormányzati ingatlan átadással (1 iyen bunker árának a feléből.) minden járásba egy specializált objektumot tudnák kialakítani) (az eggyik nagy befogadó kapacitású a másik egyéb anyag raktár a harmadik karbantartó javító bázis stb.) és új alapokra keülne a tartalékos rendszer...
szerintem ha komoly légvdelem lenne kecskeméten nem túl valószínű hogy meg mernék támadni. egy esetleges részleges pápáratelepülésesetén meg szinte feleslegessé is vállna... hisz amivel a kecskeméti gépek és a kecskeméti légvédele nem bírna azt kifele a pápáról felszállók rendeznék le.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Nagyon is van értelme bunkert építeni korszerű szuperbetonból...

A jelenleg létező leg erősebb bunker romboló fegyver az GBU-57/B-es.
A tömege 13.6 tonna (!!)
Kizárólag a B2 es B52 tudja hordozni.
Na ez a legnagyobb bomba mértékadó források szerint képes behatolni:
  • normál 5 000 psi betonba - 60 m
  • erősebb 10 000 psi betonba - 8 m
  • UHPC 30 000 psi betonba - 2 m

Természetesen el lehet képzelni a GBU-57-nél nagyobb rombolóerőt, amit viszont már atombombának hívnak.

Azt hiszem a kecskeméti Gripnek védelme szempontjából bőven elég lenne az a védelmi szint amit egy 2 m falvastagságú 30 000 psi betonból készült bunker nyújtani képes.

Na, hát itt van a gond!
Kicsit korábban valaki más még 1 méter vastag normál betonról beszélt...
Remélem érted a problémát. Ő azt elegendőnek tartotta, mert úgy sem fog erősebb bomba jönni. És az ár feléből bármelyik potenciális ellenfelünk beszerez olyan rakétát például a HIRMAS-hoz, ami azt átüti, vagy ennyi pénzért fejlesztenek is neked egy újat, de abban az esetben neked volt igazad, hogy itt több gép árát el kéne költeni inkább és akkor nyugodtan alhatunk.

Egyszerűen a helyzethez kéne igazítani -szerintem- a terveinket. Kecskemét egy kibahott nagy síkság kellős közepén helyezkedik el, van legalább 100 km minden potenciális indító helytől. Ha felküldünk a légtérbe egy légtérellenőrző gépet, mert én remélem, hogy lesz, nincs az a talaj követő rakéta, aminek reális esélye lenne láthatatlanul jönni.
Én még mindig azon az elven vagyok, hogy a kisebb bombák, támadások elleni védelmet meg kell oldani. De egy öngyilkos drónnak jelenleg igen korlátos a szállító kapacitása. És a sebessége sem a rakéták sebessége. A légvédelemre kell nagyobb hangsúlyt fektetni, és a fedezék az csak azokra az olcsó lőszer lehetőségek ellen kell, amivel meg lehetne szívatni a légvédelmet olcsó túlterheléses támadással.
Egy 250e $-os keringő lőszerre nagyon nem éri meg ráküldeni egy 1 millás rakétát, de pont ezért kell odafent a figyelő szem, hogy a vadászgépek elintézzék a nagyját, mire odaérne Kecsóra és az objektum védelemmel leszednénk a maradékot. Úgy kell az egészet megtervezni, hogy a legrosszabb esetben is csak 1-2 jusson át. És azok sem biztos, hogy pusztítanak, mert lehet olyan hangárt talál el, amely gépe épp a levegőben van.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 151
113
Na, hát itt van a gond!
Kicsit korábban valaki más még 1 méter vastag normál betonról beszélt...
Remélem érted a problémát. Ő azt elegendőnek tartotta, mert úgy sem fog erősebb bomba jönni. És az ár feléből bármelyik potenciális ellenfelünk beszerez olyan rakétát például a HIRMAS-hoz, ami azt átüti, vagy ennyi pénzért fejlesztenek is neked egy újat, de abban az esetben neked volt igazad, hogy itt több gép árát el kéne költeni inkább és akkor nyugodtan alhatunk.

Egyszerűen a helyzethez kéne igazítani -szerintem- a terveinket. Kecskemét egy kibahott nagy síkság kellős közepén helyezkedik el, van legalább 100 km minden potenciális indító helytől. Ha felküldünk a légtérbe egy légtérellenőrző gépet, mert én remélem, hogy lesz, nincs az a talaj követő rakéta, aminek reális esélye lenne láthatatlanul jönni.
Én még mindig azon az elven vagyok, hogy a kisebb bombák, támadások elleni védelmet meg kell oldani. De egy öngyilkos drónnak jelenleg igen korlátos a szállító kapacitása. És a sebessége sem a rakéták sebessége. A légvédelemre kell nagyobb hangsúlyt fektetni, és a fedezék az csak azokra az olcsó lőszer lehetőségek ellen kell, amivel meg lehetne szívatni a légvédelmet olcsó túlterheléses támadással.
Egy 250e $-os keringő lőszerre nagyon nem éri meg ráküldeni egy 1 millás rakétát, de pont ezért kell odafent a figyelő szem, hogy a vadászgépek elintézzék a nagyját, mire odaérne Kecsóra és az objektum védelemmel leszednénk a maradékot. Úgy kell az egészet megtervezni, hogy a legrosszabb esetben is csak 1-2 jusson át. És azok sem biztos, hogy pusztítanak, mert lehet olyan hangárt talál el, amely gépe épp a levegőben van.
Igen.Kell a fedezék,de az nem kell,hogy mindentől védjen.Költséghatékonysági számitással meg kell találni azt a szintet,ami szükséges és megéri.És több fedezék kell,hogy szétszort célpontot jelentsenek.
A fedezék a védelem utolsó vonala.Kell elé a többi védvonal is.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
241071804_5909695662433743_917907937003721951_n.jpg

volt már?mobil lőkonténer.de ami szerintem fontosabb az maga a konténer. (tudom nem új az összecsukható konténer (anno a honvédség támogatta is az otletet a kifejlesztőnek.) De én örülök hogy terjed ez a dolog. hisz táborépítés szempontjábol nagyon sokat jelent az ilyen.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
241071804_5909695662433743_917907937003721951_n.jpg

volt már?mobil lőkonténer.de ami szerintem fontosabb az maga a konténer. (tudom nem új az összecsukható konténer (anno a honvédség támogatta is az otletet a kifejlesztőnek.) De én örülök hogy terjed ez a dolog. hisz táborépítés szempontjábol nagyon sokat jelent az ilyen.
Én meg is jegyeztem egy beszélgetésben, hogy nagyon elsikkadt, de szerintem repnapi rendezvény egyik legfontosabb újdonsága volt ez.
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
igen szerintem te hasonlóra gondolsz.
facility_4.jpg
csak az a bibi hogy ez közelebb van a 20 millio dollárhoz... 14 gép esetén. 280 millio. 4 vadászgép ára. (lehet inkább a 4 vadászgépet választanám pápára.)

vagy egy alacsonyabb hegymellé repteret építeni amibe kialakítani a fedezékeket bevályással. (lehet ennyiből az is kijönne) bár biztonságos nem lenne
Pápán régen volt beton fedezék is. Meg vannak még?