A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
Például a Cockerill XC-8 torony 120-as lövege kb. Leopard 2 szintű tűzerőt adhatna hozzá a 8x8-as zászlóaljakhoz.
Lengyelek a Rosomakra ezt tették.

John_Cockerill_cockerill_xc-8_105mm_120mm_turret_4.jpg
Dehogy tettek, egy proto erejeig csinaltak max, 120mm csak a Rak mortar van hadrendben Rosomakon.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár
K

kamm

Guest
Aknavetős és ATGM biztos, hogy lesz - MGS-nek is lenne haszna szerintem, de lehet hogy erre már nem költenek...
Zero ertelme van egy ekkora seregnel. ZERO.
Teljesen feleslegesen komoly penz lenne ra elbaszva, amibol lehetne helyette 120mm mortart avagy tovabbi Lynxeket venni, Spikeokkkal teleaggatva. Egy igazi oszver okorseg, max nagy hadseregeknel lehet talan valami ertelme, ott is csak akkor, ha alapvetoen nem egy alfoldi sartengerben avagy nem hegyes-dombos derekig ero hoban kell elorenyomulni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 385
113
Zero ertelme van egy ekkora seregnel. ZERO.
Teljesen feleslegesen komoly penz lenne ra elbaszva, amibol lehetne helyette 120mm mortart avagy tovabbi Lynxeket venni, Spikeokkkal teleaggatva. Egy igazi oszver okorseg, max nagy hadseregeknel lehet talan valami ertelme, ott is csak akkor, ha alapvetoen nem egy alfoldi sartengerben avagy nem hegyes-dombos derekig ero hoban kell elorenyomulni.
Nem a mortar helyett, ha nem mellett! A Spike és a 120-as lőszer között van egy 10x árbeli különbség legalább, 120-as lőszert meg valszeg fogunk gyártani, a Spike meg import - olvasd végig az egész komment folyamot, aztán reagálj!
Konkrét számokat írtam alátámasztásként.

Lehet, hogy nem lesz rá keret vagy nem tart rá igényt a honvédség, de "ab ovo" hülyeségnek nevezi - na, az a hülység! :p
 
K

kamm

Guest
Nem a mortar helyett, ha nem mellett! A Spike és a 120-as lőszer között van egy 10x árbeli különbség legalább,
Tobb is az, mint 10x, mert a Spike $150-200k vs egy ilyen semmire nem jo 8x8 oszver $8 millio - konkretan egyetlen ilyen fostaligabol 40-50 (!) Spike raketa jon ki. :cool:

120-as lőszert meg valszeg fogunk gyártani, a Spike meg import - olvasd végig az egész komment folyamot, aztán reagálj!
Konkrét számokat írtam alátámasztásként.
Gondolod, eloszor jon ez fel? :rolleyes:
10x leragtuk mar (tudom, te nem vagy hajlando visszaolvasni)...

Van mondjuk 1000 milliard forintod, mire koltod, 2A7+ es Lynxre es egy valag Spike avagy sokkal kevesebbet veszel mindkettobol es ezt a semmire nem jo szart szerzed be harmadiknak, ugyanugy $8 millioert darabjat...? :rolleyes:

Meg1x: 20 ilyen arabol kijon kb 1000 (!) Spike...

In short: kutyat nem erdekli a loszer ara, amikor egy Spike = egy K.O talalat es az a Lynx masra is jo.

Lehet, hogy nem lesz rá keret vagy nem tart rá igényt a honvédség, de "ab ovo" hülyeségnek nevezi - na, az a hülység! :p
Ab ovo hulyeseg, lasd fenn. Egyszeruen ertelmetlen lenne ilyesmire pazarolni a limitalt budzsebol.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 947
5 077
113
Nem a mortar helyett, ha nem mellett! A Spike és a 120-as lőszer között van egy 10x árbeli különbség legalább, 120-as lőszert meg valszeg fogunk gyártani, a Spike meg import - olvasd végig az egész komment folyamot, aztán reagálj!
Konkrét számokat írtam alátámasztásként.

Lehet, hogy nem lesz rá keret vagy nem tart rá igényt a honvédség, de "ab ovo" hülyeségnek nevezi - na, az a hülység! :p
Jó lenne, csak előbb még millió fontosabb eszközt be kellene szerezni. Hogy mást ne mondjak a 155-ös önjáró tarack biztos, hogy előrébb van a fontossági sorrendben. Egyébként egy század Centauro II sokat lendítene a közepes dd harcértékén. A 120 mm-es RM löveggel elég potens, ráadásul a gránátot gyártani is fogjuk. Arról nem beszélve, hogy az olaszok nem kizárólag honvédelmi célra vásárolják, hanem jól jön a tűztámogatás a békefenntartó missziókban is. De a dolog felejtős, kizárható, hogy nálunk MGS tervben lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss and Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 385
113
Tobb is az, mint 10x, mert a Spike $150-200k vs egy ilyen semmire nem jo 8x8 oszver $8 millio - konkretan egyetlen ilyen fostaligabol 40-50 (!) Spike raketa jon ki. :cool:


Gondolod, eloszor jon ez fel? :rolleyes:
10x leragtuk mar (tudom, te nem vagy hajlando visszaolvasni)...

Van mondjuk 1000 milliard forintod, mire koltod, 2A7+ es Lynxre es egy valag Spike avagy sokkal kevesebbet veszel mindkettobol es ezt a semmire nem jo szart szerzed be harmadiknak, ugyanugy $8 millioert darabjat...? :rolleyes:

Meg1x: 20 ilyen arabol kijon kb 1000 (!) Spike...

In short: kutyat nem erdekli a loszer ara, amikor egy Spike = egy K.O talalat es az a Lynx masra is jo.


Ab ovo hulyeseg, lasd fenn. Egyszeruen ertelmetlen lenne ilyesmire pazarolni a limitalt budzsebol.
Aha...egy BTR-re, BMP-re vagy valami más komolyabb IFV-re (pl. Bumerang) is eregeted 150-200ezer dolláros Spike-ot, amikor 8-10 ezerért is ki lehetne lőni 120-assal vagy akár egy 105-össel 2-3 kilométerről?!?
Ha közelebb engeded őket ennél, nekik is van 30mm-esük - gagyibb tűzvezető rendszerrel, de azért tudnának ártani a Lynxnek is...
Tuti nem kerülne 8 millióba egyébként, mert sima Boxer kerül kb. 5millió dollárba, úgy hogy semmi saját gyártás nincs benne.
Hazai kivitelezésben egy löveges kerekes IFV biztos olcsóbb lenne, de a matek kedvéért legyen 8 millió USD.
Tegyük fel, hogy Spike mindig talál, de lövegirányzónk "béna" és átlag két lövéssel intéz el egy célpontot.
Löveggel tehát legalább 130ezer dollárt spórolunk kilőtt célpontonként (150k-20k=130k USD) - és itt most direkt baromi olcsó Spike és drága lőszer árral számolok. 62 célpont kilövése után a jármű megkereste az árát, ha drágán vettünk Spike-ot (pl. 200 ezerért), akkor meg 44 célpont kilövése után "fizeti ki" magát. 40-60 Spike "feláldozta magát", megsemmisült míg ez a járgány némi szerencsével még használható, javítható és további célpontokat lőhet ki.
A közepes dandár döntően kerekes lesz, MBT-k nélkül. Ezt tudná valamennyire pótolni egy 120-as löveggel felszerelt 8x8-as - mint korábban adatokkal levezettem: a Leopard 2A4 L/44-es lövegének páncéltörő képességét tudná hozni, ami szinte minden MBT ellen hatásos, ami a szomszédságunkban fellelhető. Kevésbé védett mint egy MBT, de nem is kerül 15millió dollárba mint a Leopard 2A7 és mozgékonyabb is.

Nyilván fontosabb a IFV változat, az aknavetős, 155-ös meg még a légvédelmi is, de löveges verzióban is van fantázia - pénzügyi keret meg érdeklődés lesz-e rá az más kérdés. A saját 8x8-asból még évekig nem lesz széria példány, utána legyártják a legfontosabb verziókat, szóval ez a löveges 8x8 a 2020-as évek végén merülhet fel legkorábban. Addig meg tudja a fene, hogy mi lesz...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Páncéltörő képesség: 470mm

Akkor mondjuk el még egyszer, még egyértelműbben!

Hiába mondod azt, hogy ez egy Leopárd2-vel egyenértékű jármű, mert annak a lőszerét lövi ki. És beraksz egy teljesen elavult, a '80-as években használt muníciót.

TR-85 amit én tudok 580RHA.

Meg kérdezném tőled még egyszer. Szerinted ha azt mondjuk, hogy a modern MBT kivételével és nem én használtam ezt a szó-összetételt, akkor mit tekintünk a környezetünkben modern MBT-nek? Ha a román T-55-ösök ellen sem jó...
Csak hogy értsd! Nekem az az elvem, hogy ha 2 könnyű tank árából tudunk venni 1 Leopárd2A7HUN-t, akkor azt kell, mert jobb a páncélja és DM73-ra mondanak valami 900mm penetrációt. Érződik a különbség a csökkentett nyomású kamra és egy modern MBT között?


Olvastam valami román ajánlatról egyszer Kolumbia hk tenderére. Ott 2 millió dollárért kínálták az újonnan összerakott TR-85-ösüket. Ha összehasonlítod a Tüske árával, ami ennek még a tizede sincs, még mindig bőven megéri ráindítani és kibahni a picsába Lynxenként 2 románt 1 járművel. De az ukrán Oplot árára is Kijev 5 millió dolcsit mond. (És nem lesz náluk olcsóbb a te csökkentett gáznyomású RM120-as tankod sem.)

Nekünk meg van a saját MGS-ünk. T-72-nek hívják. Nem kell megvásárolni, és ezeket a vitákat már nagyon régen lefolytattuk. 44 darab modern MBT mellé nem tudom, mennyi ennél több kis tank kell még? Amit nem értek az érvelésedben, hogy te kukáznád ezeket és vennél helyettük több millió dolláros darabáron olyat, ami páncélzata nem áll ellen az Abrams vagy a Leopárd2 lövéseinek (vagyis nem rendelkezik nagyobb túlélő képességgel, mint egy IFV), nem tud több/más célpontot megsemmisíteni, mint a mi IFV-nk a felpimpelt 30-assal és nem tudja ugyan azt a lőszert lőni, mint a mi Leopárd2-esünk, vagyis a logisztikának plusz egy lőszerfajtát kell használnia, hiába RM-től van az ágyú. Cserébe legalább ugyan úgy nem lesz rákötve a hálózatra, mint a T-72.

Pontosan mi az előnye a T-72-vel szemben, amitől szabadulnál és ami olcsóbb?
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 524
93 793
113
Nem a mortar helyett, ha nem mellett! A Spike és a 120-as lőszer között van egy 10x árbeli különbség legalább, 120-as lőszert meg valszeg fogunk gyártani, a Spike meg import -
Hát ezzel a Spike import dologgal várnék. Régóta tárgyalunk Izraellel. Ha pár rakétát szeretnénk venni már rég lenne megállapodás.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 830
113
Az MGS (mobile gun system) nem tüzérség, nem ATGM, nem aknavető.Az MGS egy gyengített harckocsiágyúval felfegyverzett valamilyen jármű. Ne keverd a szezont a fazonnal. Amúgy a berakott akanvető sem tüzér hanem gyalogsági fegyver...
B2 Centauro már teljes értékű ágyút használ. Hitfack MK II torony, régóta mondogatom. :D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
B2 Centauro már teljes értékű ágyút használ. Hitfack MK II torony, régóta mondogatom. :D
Jaja, csak azt felejtitek el, hogy a sikeres kerekes tűztámogató járművek mind saját platformot kaptak. Nem az eredeti gyalogsági szállítóra teszik fel őket. Vagy módosítják, vagy már eleve teljesen új testet terveznek neki. (pl. a japánok)
Egyszerűen túl magasépítésű a gyalogsági verzió ahhoz, hogy stabil maradjon egy rohadt nehéz toronnyal. Ez csak hatványozottan igaz, ha nagynyomású ágyút pakolnak fel rá.

Nekem alapvetően nem borsódzik tőle a hátam, de ennek azonban van egy feltétele. Én csak olyannal állnék szóba, amelyik képes atgm-et indítani a csőből.
Ebben az esetben pedig szerintem elég rájuk a 105mm-es ágyú. Kevesebb vele a gond. Használható mennyiségű lőszert vihet magával, és amire nem elegendő egy teljes értékű 105-ös páncéltörő lövedék, arra meg ott a csőből indítható top attack Lahat.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and Aladeen

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 830
113
Jaja, csak azt felejtitek el, hogy a sikeres kerekes tűztámogató járművek mind saját platformot kaptak. Nem az eredeti gyalogsági szállítóra teszik fel őket. Vagy módosítják
Mi is zárná ki pont ebben az esetben a dolgot? :rolleyes: Nem mintha nem inkább tankot (vagy méginkább rohamlöveggé konvertált tankot) használnék tűztámogatónak. Neeem, nem buta dobozt, páncéltoronnyal, forgathatót, extra páncéllal tűzvezetőrendszerrel, meg rövid 155 mm-es csővel.
 
K

kamm

Guest
Mai játékunk következik.
Mindenki számolja össze, hogy hány "szabad" lövész katona van a képen ( "szabad" az akinek nem kell kollektív fegyver kiszolgálásával foglalkoznia).
received-252928766325269.webp
off

Ez amúgy mi ez a hülye divat? Ennyire ráér mindenki...?
Ez majdnem annyira ostoba, mint a valami csumpi zenere tancra perdulo noverek és hasonlók (bár nem, mert azokat legalább valahol megértem, ritka nyomasztó szar évük volt.)

/off
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
off

Ez amúgy mi ez a hülye divat? Ennyire ráér mindenki...?
Ez majdnem annyira ostoba, mint a valami csumpi zenere tancra perdulo noverek és hasonlók (bár nem, mert azokat legalább valahol megértem, ritka nyomasztó szar évük volt.)

/off
Tavalyi divat konkrétan kb minden haderő letolta. (még oroszt is láttam valamerre)
De legalább nektek informatív hogy mit kell betömni egy harcjárműbe
 
K

kamm

Guest
Tavalyi divat konkrétan kb minden haderő letolta. (még oroszt is láttam valamerre)
Jézusom. Szóval ez is ilyen SM óvoda... en ehhez túl oreg vagyok.
De legalább nektek informatív hogy mit kell betömni egy harcjárműbe
:D Ez igaz, bár pont a BTRt szerintem kb sejtettük. Az ismeretlen majd az uj rendszerek lesznek, azokba már nehezebben tippelnem meg...
 
H

Hummen23

Guest
Ha már lesz robbanóanyag gyárunk, akkor lesz kézigránát gyártás is?
Tudom, hogy eddig szó sem esett róla nyílvánosan, de adja magát a dolog.
A kézigránátoknak van valami fejlesztési iránya a nagyvilágban? Vagy ki van maxolva a konstrukció, és már nem szükséges /lehetséges a további reszelgetése?