A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
OFF
Én abba sem vagyok biztos, hogy lesz Ukrajna az évtized végén!
Egyébként annyira a szakadék illetve az összeomlás szélén táncol Ukrajna egyfolytában, hogy Magyarországra nem jelentenek veszélyt: örülnek ha magukat egyben tartják. Ebben nem is várható nagy változás, amíg Oroszországban Putyin van hatalmon.

Néha elgondolkodom azon, hogy ki kellene egyezni az oroszokkal: övék lehet Kelet-Ukrajna meg a Krím elismerten, cserébe hagyják Nyugat-Ukrajnát nyugat felé orientálódni. (Nem is tagság, de valamilyen kiemelt társulás a NATO-ban és EU-ban) Dnyeper lenne nagyjából a határfolyó - mondjuk Kiev és környéke menne még Ukrajnához.
Most hogy Kína van a fókuszban, az USA-nak sem ártana megbékíteni az oroszokat és egyezséget kötni hogy hol legyen "Kelet és Nyugat határa". Kína 2020-ban szájkarate szintjén bejelentkezett az orosz-távol keletre (mondjuk hova nem?! :D), szóval Putyin annyira nem örülne ha Kína tovább erősödne, mert neki is fenyegetést jelent. Ha sikerül az USA-t kijjebb szorítania Kínának a térségből, akkor lehet hogy gyéren lakott ám nyersanyagban gazdag Szibéria lenne a következő. Beszivárgós taktikával, "kis zöld emberkézéssel" pár évtized alatt ki is nyomhatná onnan az oroszokat. Ha már többségben vannak a kínaiak, akkor csinálnak egy népszavazást - és kész! (Krími módszer)

Nyilván ez elég nehezen vagy leginkább semennyire nem kivitelezhető ez jelenleg ez a kiegyezés, de szerintem lenne ráció ebben a koncepcióban. Mindenesetre mi szívesen vigyázunk Kárpátaljára, ha esetleg szétesne Ukrajna! :D
Talán nekik sem lenne ellenükre egy hozzájuk képest gazdagabb és stabilabb EU országhoz csatlakozni - akár még autonómiát is kaphatnak. Nagy részük egyébként is nálunk dolgozik már... :D
ON

OFF

Az elmélettel teljesen egyetértek.
Egy bajom van, az a gyakorlat. Három évtizeddel ezelőtt a SZU elengedte a Varsói Szerződés államait, ő maga is szétesett darabjaira. Kötöttek egy úri megállapodást. A Nyugat tényleges határa odébb tolódik vagy 500 km-et. Egy puskalövés nélkül! De a FÁK államait nem piszkálják, nem bujtogatják Moszkva ellen és nem állomásoztatnak nagyobb csapatokat az egykori csatlós államok területén.
Ezt a Nyugat nem tartotta be. Volt két évtized, amit Oroszország megkapott arra, hogy gazdaságilag felerősödjön, az elavult termelő eszközeit modernekre cserélje. Politikailag és gazdaságilag jött előre ez alatt is a Nyugat. Ez nem zavarta volna, ha ebből profitál.

7 évvel ezelőtt utcai zavargások során kergették el az oroszbarát elnököt és lépett helyébe a jobbnál jobb elnök és Parlament, ami nyíltan Oroszország érdekei ellen politizál. Nem olyan régen Fehéroroszországban is hasonló folyamatok zajlottak le, én a téma szakértőire bízom, hogy lezárult eredménytelenül vagy csak parázslik a mély és várja, hogy kirobbanjanak a véres események.

Egyszerűen nem fog még egyszer kiegyezni a semmire. Nem fogja eljátszani, hogy békésen fejlődhet Ukrajna megmaradt lakossága, egy EU tagság azt jelentené, hogy pár évtizeden belül körülbelül megnégyszereződik az ottani GDP és meglesz a szükséges forrása egy valóban modern 200ezres hadseregre. Mondjuk az évtized közepére. Ezt a Föderáció nem lenne képes lekövetni.

Nem tudja anyagilag finanszírozni Határvidéket. De nem vonulhat vissza újabb százkilométereket. És ez nagy fejtörő...

ON
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 761
35 952
113
Tetszik emlékezni a NATO felajánlásra a hidegháború után? Nem megy közelebb az Orosz honhoz. Ezen mit nem lehet megérteni?
Tényleg volt egy ilyen egyezség, de eleve jogszerűtlen volt: nem lehet szuverén országokról nélkülük egyezkedni. Az nem nemzetközi jog, hanem "imperializmus".

Szuverén országok dönthetnek úgy, hogy csatlakoznak egy katonai vagy politikai szövetséghez. A keleti blokk nagy része kérte felvételiét a NATO-ba. Milyen alapon nehezményezi ezt Oroszország? Mert volt egy alapból jogszerűtlen megállapodása?
Talán bánhatott volna jobban ezekkel az országokkal az "Szovjet-orosz birodalom" és akkor nem érezték volna szükségét, hogy egyből "nyugat felé szaldjanak". Az a baj hogy az oroszok a "répa és bot" politikából csak a botot ismerik, mert "répájuk" nekik is alig van. Akkor viszont ne csodálkozzanak ha "futnak előlük"...
 
K

kamm

Guest
Mármint amiből nem lett megtartva kb semmi?
Az hagyján, de nem is tortent ilyen felajanlas. :)
Anno a nemet egyesítés kapcsán volt az egyik felvetés szóban, hogy akkor a volt NDK területén nem lesznek NATO erők, de végül ez sem került bele a végleges szerződésbe, mert Gorbacsov szimplan markamilliardokat kért, amire az amerikaik azt mondtak Kohlnak, hajrá, ezt ti fizetitek.
Érdekesség, hogy az a ketbites Thatcher váltig ellenezte az egészet, utálta, hogy nem egész 50 evvel azután, hogy legyűrték a nemeteket, megint egyesulhetnek és újra itt lesz vezető erőnek a kontinensen.
 
  • Tetszik
Reactions: enzo

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Tényleg volt egy ilyen egyezség, de eleve jogszerűtlen volt: nem lehet szuverén országokról nélkülük egyezkedni. Az nem nemzetközi jog, hanem "imperializmus".

Szuverén országok dönthetnek úgy, hogy csatlakoznak egy katonai vagy politikai szövetséghez. A keleti blokk nagy része kérte felvételiét a NATO-ba. Milyen alapon nehezményezi ezt Oroszország? Mert volt egy alapból jogszerűtlen megállapodása?
Talán bánhatott volna jobban ezekkel az országokkal az "Szovjet-orosz birodalom" és akkor nem érezték volna szükségét, hogy egyből "nyugat felé szaldjanak". Az a baj hogy az oroszok a "répa és bot" politikából csak a botot ismerik, mert "répájuk" nekik is alig van. Akkor viszont ne csodálkozzanak ha "futnak előlük"...
Jalta megvan?
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 761
35 952
113
Az egy háborús helyzet volt és jó régen - a tordesillasi szerződésben meg felosztották Amerikát. Meddig megyünk vissza? :D
Onnantól kezdve, hogy Oroszország elismerte a balti államok, Belarusz, Ukrajna és az egykori keleti blokk szuverenitását, nincs joga semmire ezekkel az országokkal kapcsolatban!
 

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 303
93
Ezt miből gondolod?
Ez csak az én gondolatom. Minden konkrétum nélküli.
Csupán arra alapozom a megfigyelésem,hogy akár hová kattintottam akkor amikor a beszerzéseinket,vagy az üzleti tapogatózásainkat figyeltem,a Cockerill mindig képben volt a háttérben.
És mivel élvonalbeli 105-milit toronyban nem sokan tudnak kínálni a piacon,nekem nagyon kézenfekvőnek tűnik.
Persze mivel ez a topik fejlesztési irányokról szól,így elengedtem kicsit a szubjektív fantáziám...
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson and Pogány
K

kamm

Guest
Ha volt sem fogja úgysem elismerni senki.
Hogy érted? Nyilvanos minden jegyzokonyv, voltak jelen szakertok tucatjaval stb, ez egy komoly tárgyalássorozat volt. Az a szobeli ajánlat jól ismert, de végül nem kerult bele a megegyezesbe. A Foreign Affairs cikk jol osszefoglalja.

Oké, formálisról én sem tudok. Egyébként ha lett volna, akkor is semmi nemzetközi jogi szempontból.
Ha a NATO neveben, ha toluk alairtak volna barmi ilyesmit, akkor de iure nem semmis, de ha egy ország maskeppen dont es a nyguati blokkhoz csatlakozik, akkor de facto lenyegtelenne valik, igen.
 
K

kamm

Guest
Ez csak az én gondolatom. Minden konkrétum nélküli.
Csupán arra alapozom a megfigyelésem,hogy akár hová kattintottam akkor amikor a beszerzéseinket,vagy az üzleti tapogatózásainkat figyeltem,a Cockerill mindig képben volt a háttérben.
És mivel élvonalbeli 105-milit toronyban nem sokan tudnak kínálni a piacon,nekem nagyon kézenfekvőnek tűnik.
Persze mivel ez a topik fejlesztési irányokról szól,így elengedtem kicsit a szubjektív fantáziám...
Ne klikkelgess reklamokra es akkor nem fogsz osszezavarodni.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Tényleg volt egy ilyen egyezség, de eleve jogszerűtlen volt: nem lehet szuverén országokról nélkülük egyezkedni. Az nem nemzetközi jog, hanem "imperializmus".

Szuverén országok dönthetnek úgy, hogy csatlakoznak egy katonai vagy politikai szövetséghez. A keleti blokk nagy része kérte felvételiét a NATO-ba. Milyen alapon nehezményezi ezt Oroszország? Mert volt egy alapból jogszerűtlen megállapodása?
Talán bánhatott volna jobban ezekkel az országokkal az "Szovjet-orosz birodalom" és akkor nem érezték volna szükségét, hogy egyből "nyugat felé szaldjanak". Az a baj hogy az oroszok a "répa és bot" politikából csak a botot ismerik, mert "répájuk" nekik is alig van. Akkor viszont ne csodálkozzanak ha "futnak előlük"...

Teherán, Jalta, Málta, Potsdam? Imperializmus van. Azóta is változatlanul. Az USA büszke is rá jelenleg is. A lőtéri kutyát nem érdekli ki mit akar errefelé.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Az egy háborús helyzet volt és jó régen - a tordesillasi szerződésben meg felosztották Amerikát. Meddig megyünk vissza? :D
Onnantól kezdve, hogy Oroszország elismerte a balti államok, Belarusz, Ukrajna és az egykori keleti blokk szuverenitását, nincs joga semmire ezekkel az országokkal kapcsolatban!
A mostani az egy békés helyzet? Egyáltalán mit jelent a jog a történelemben államok között? Sosem vót háború, bábállam, bábkormány, zsebdiktátor?
 
W

Wilson

Guest
Ez csak az én gondolatom. Minden konkrétum nélküli.
Csupán arra alapozom a megfigyelésem,hogy akár hová kattintottam akkor amikor a beszerzéseinket,vagy az üzleti tapogatózásainkat figyeltem,a Cockerill mindig képben volt a háttérben.
És mivel élvonalbeli 105-milit toronyban nem sokan tudnak kínálni a piacon,nekem nagyon kézenfekvőnek tűnik.
Persze mivel ez a topik fejlesztési irányokról szól,így elengedtem kicsit a szubjektív fantáziám...
Ok azt hittem kijött valami konkrét infó...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 761
35 952
113
A mostani az egy békés helyzet? Egyáltalán mit jelent a jog a történelemben államok között? Sosem vót háború, bábállam, bábkormány, zsebdiktátor?
OFF
Zsebdiktrátorunk nekünk is van - de őt mi ültettük a saját nyakunkra nem Obama, nem Putyin.
ON

A mostani egy nagyon békés helyzet történelmi távlatból nézve - legalábbis Európában. Elég ha az elmúlt 150-200 évet nézed.
A mostani balhék semmik, ahhoz képest ami 20. században itt folyt!
Lehet, hogy az amerikaiak imperialisták (ez vitatható, de mindegy), de azért meg lehet nézni ki hova jutott az "orosz-szovjet birodalom" illetve az "amerikai birodalom" alatt.
Ha már "birodalmat" kell választani, akkor inkább az amerikaiak, mint az oroszok vagy a kínaiak! :D
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 761
35 952
113
Szerintem a mindenkori magyar vezetés akkor jár el helyesen és felelőségteljesen a magyar honvédelem tekintetében, ha reméli a legjobbakat de a legrosszabra készül fel...
Ez így "fair enough" - csak óvakodjunk "trigger happy" mindenre fegyverrel válaszoló szélsőségesektől! :)
Megfontoltság nagyon fontos - 1941 nyarán ez sokat használt volna... :)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 223
119 885
113
Hogy érted? Nyilvanos minden jegyzokonyv, voltak jelen szakertok tucatjaval stb, ez egy komoly tárgyalássorozat volt. Az a szobeli ajánlat jól ismert, de végül nem kerult bele a megegyezesbe. A Foreign Affairs cikk jol osszefoglalja.
Az meg, hogy miről volt még szó esetleg kevesebb szakértővel és off the record már más tészta. De lényeg a lényeg, hogy az egész jelentősége 0. Mivel láthatjuk a mai helyzetet. Aki akart jönni NATO tag lett aztán ennyi :D