A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 830
4 758
113
A hirtenberger jelenleg úgy tele van megrendeléssel, hogy pont ezért nem vettünk még tőlük aknavetőt. Ezért is örülnek a Várpalotára költözésnek mert az új üzem jelentős kapacitásnövelést is jelent.
A tulaj a magyar állam. Ha akarnánk nyilván volna rá lehetőség egyes vevők hátrasorolására vagy plusz műszakok beiktatására. Hónapok alatt le tudná szállítani a cég az AV-ket.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Mikor felvetem, hogy vehetnénk használt cuccot is az új drága technika mellé kórusban jön, hogy: nem szabad csak kizárólag új technika jöhet. Hk nem sok van eladó a piacon, mikor pár hónapja írtam, hogy vehetnénk egy zászlóalj Challenger 2-t az angoloktól, úgyis kidobják mindenki lehurrogott. 2 hk típus egyidejű rendszerben tartása valóban nem szerencsés, de ha meg szükség lenne rá akkor megérné.Használt 155 mm-es önjáró tarackot is egészen biztosan vehetnénk, de a reaktív tüzérség is nagyon hiányzik. Nem sok Nato tagállam van ahol nincs rakétatüzérség. Az utóbbi időben a helyzet napról napra gyorsan változik. Ki gondolta volna a múlt héten, hogy az ukránok ilyen nyílt fenyegetést meg mernek engedni maguknak. Több, mint valószínű, hogy ezért volt az egész kormány a hadgyakorlaton. Hiába vagyunk Nato tagállam. Semmi garancia nincs rá, hogy egy esetleges magyar-ukrán konfliktusban tényleg azonnal segítenének a szövetségesek. Hiába kérnénk segítséget, jönne a válasz, hogy a csapatösszevonás, átcsoportostíás időt vesz igénybe. Heteket.
Kizárólag arról az esetről beszélünk, hogy tartalékosokat hogyan lehet gyorsan felfegyverezni. Namost még itt is az a helyes válasz, hogy lehetőleg vadonat új eszközökkel, mert azoknak hosszú távon hasznát vesszük, tehát legyenek teljesen gépesítve, de ultrakönnyű, vagy könnyűgyalogsági szinten csak. A használt nehéz eszközök beszerzése nem realitás még ilyenkor sem, inkább csak közepeseké (6x6, 8x8 APC-k).

A tüzérség fejlesztésében pedig egy rövidtávú, 1-2 éves rohamtempójú építkezés esetén mindenképp zsoldosokra szorulnánk, mert ennyi idő alatt nem tudnánk elegendő és tisztességesen felkészített tüzért képezni.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
ott bukott a dolog hogy mindegy hogy Dudi szerint hülyeség vagy Ocsesz szerint őrjítő. Azok az emberek be lennének rántva.
( Katonai igazgatási és központi nyilvántartó parancsokságon vagyok... ) Ezek közül elsősorban azok a vólt katonák kerülnek vissza akik tartalékosok is. Persze visszaképzést kapnak. (de leszerelt az is aki 25 éve szerelt le az is aki 5 éve és az is aki 2 hete...) ugyhogy ez az általánosítás hogy kitörölheted velük a segged nem állja meg egészen a helyét... (hisz aki 1 éven bellül szerelt le vajmi keveset felejtett pl és az is elég tetemes létszám.)
A volt katonák nagyon öregek már. 2021-et írunk, lassan húsz éve nincs sorkatonaság és több mint tizenöt éve szétverték a honvédséget, szóval egy tapasztalt tüzér az ezredfordulóról már ötven körül jár, de ő legalább még használható, ahogy a volt manpados lérakos vagy éppen a rádiós ebben a korban, viszont egy ötvenes gépesített lövész altiszttel sokra nem megyünk!

Őrnagyok, alezredesek, ezredesek pedig nincsenek. Gondolj bele. Ha jól képzett, akkor a nyolcvanas években kellett huszonéves tiszt legyen, hiszen akkor még részt vett komoly gyakorlatokon, megtanulta rendesen a szakmát. Tehát úgy 1960 körül kellett születnie, ami alapján ma már hatvan-hetven éves, ha egyáltalán még él! Márpedig rajtuk múlna, hogy fognak szerepelni a zászlóaljak, dandárok a harcmezőn és ők végképp nem hozhatók létre mondjuk gyors előreléptetésekkel.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 366
113
Kizárólag arról az esetről beszélünk, hogy tartalékosokat hogyan lehet gyorsan felfegyverezni. Namost még itt is az a helyes válasz, hogy lehetőleg vadonat új eszközökkel, mert azoknak hosszú távon hasznát vesszük, tehát legyenek teljesen gépesítve, de ultrakönnyű, vagy könnyűgyalogsági szinten csak. A használt nehéz eszközök beszerzése nem realitás még ilyenkor sem, inkább csak közepeseké (6x6, 8x8 APC-k).

A tüzérség fejlesztésében pedig egy rövidtávú, 1-2 éves rohamtempójú építkezés esetén mindenképp zsoldosokra szorulnánk, mert ennyi idő alatt nem tudnánk elegendő és tisztességesen felkészített tüzért képezni.
a nehéz teknika kezelőinek személyi állományának feltöltését szólgálja többek között az önkéntes katonai szolgálat. de a leszereltek itt is játszanak.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Végülis már teljesen mindegy, de ha már mindenképpen "szittyáskodni" akarnak könyörgöm nem volt ott valaki az ügyeletes "agytröszt" közelében, hogy a Szkíta elnevezés sokkal jobb lett volna ráadásul a szkíta az angol nyelvterületen is egy jól csengő név...
Mondjuk úgy, hogy ennél csak jobbat lehetett volna kitalálni...Nem is értem, hogyan mehetett át ez annyi asztalon és hogyan került rá annyi felelős aláirás...Pedig én szeretem a magyar megnevezéseket.
...egyből szzsolt-ra gondoltam... :D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 991
113
Mikor felvetem, hogy vehetnénk használt cuccot is az új drága technika mellé kórusban jön, hogy: nem szabad csak kizárólag új technika jöhet. Hk nem sok van eladó a piacon, mikor pár hónapja írtam, hogy vehetnénk egy zászlóalj Challenger 2-t az angoloktól, úgyis kidobják mindenki lehurrogott. 2 hk típus egyidejű rendszerben tartása valóban nem szerencsés, de ha meg szükség lenne rá akkor megérné.Használt 155 mm-es önjáró tarackot is egészen biztosan vehetnénk, de a reaktív tüzérség is nagyon hiányzik. Nem sok Nato tagállam van ahol nincs rakétatüzérség. Az utóbbi időben a helyzet napról napra gyorsan változik. Ki gondolta volna a múlt héten, hogy az ukránok ilyen nyílt fenyegetést meg mernek engedni maguknak. Több, mint valószínű, hogy ezért volt az egész kormány a hadgyakorlaton. Hiába vagyunk Nato tagállam. Semmi garancia nincs rá, hogy egy esetleges magyar-ukrán konfliktusban tényleg azonnal segítenének a szövetségesek. Hiába kérnénk segítséget, jönne a válasz, hogy a csapatösszevonás, átcsoportostíás időt vesz igénybe. Heteket.
Attól, hogy lehet ezt is csinálni még kurvára nem tenném. És továbbra sem látok az ukránoktól a hangos pofázásnál nagyobb fenyegetőzést.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 366
113
A volt katonák nagyon öregek már. 2021-et írunk, lassan húsz éve nincs sorkatonaság és több mint tizenöt éve szétverték a honvédséget, szóval egy tapasztalt tüzér az ezredfordulóról már ötven körül jár, de ő legalább még használható, ahogy a volt manpados lérakos vagy éppen a rádiós ebben a korban, viszont egy ötvenes gépesített lövész altiszttel sokra nem megyünk!
én nem a 15 éve leszereltekről beszélek elsősorban. minél rövidebb ideje szerelt le valaki annál hamarabb kerül vissza minél régebben annál több képzést kell kapnia.
ez nem opcio ez a rendszer
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 366
113
Mondjuk úgy, hogy ennél csak jobbat lehetett volna kitalálni...Nem is értem, hogyan mehetett át ez annyi asztalon és hogyan került rá annyi felelős aláirás...Pedig én szeretem a magyar megnevezéseket.
...egyből szzsolt-ra gondoltam... :D
miért bajod neked hogy egy koncepcionak ez a neve?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 520
72 521
113
Együttműködési megállapodást írtak alá a Visegrádi Országok védelmi miniszteri találkozójának résztvevői a védelempolitikai és a katonai együttműködés-fejlesztéséről.

Katonai tiszteletadással fogadták Erdőbényén Jaroslav Nad’ szlovák védelmi minisztert, Jan Havranek cseh védelmi miniszterhelyettest és Wojciech Skurkiewicz lengyel nemzetvédelmi miniszterhelyettest a Visegrádi Országok védelmi miniszteri találkozóján.

244033672_4411134488941250_5000513860732095355_n.jpg


 
W

Wilson

Guest
Mondjuk úgy, hogy ennél csak jobbat lehetett volna kitalálni...Nem is értem, hogyan mehetett át ez annyi asztalon és hogyan került rá annyi felelős aláirás...Pedig én szeretem a magyar megnevezéseket.
...egyből szzsolt-ra gondoltam... :D
Választ ott találod a profilodban a földim Hadházi mester jól összefoglalta a lényeget:)
 
  • Imádom
Reactions: arcas

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 565
113
Ez még csak egy tervezet.És nincs se kedvem,se időm visszaolvasni x oldal találgatást.Amit viszont olvastam,abban nincs komoly pct fegyverzet.Npu-k max BTR jellegű dolgok ellen jók,úgy ahogy.CG se jó egy modern hk ellen,de szemböl még egy előtétpáncélos régebbi is kibirja.Komoly pct kapacitás nélkül ez igy aszimetrikus harcra való-tényleg egy gerillavadász erő.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 991
113
Ez még csak egy tervezet.És nincs se kedvem,se időm visszaolvasni x oldal találgatást.Amit viszont olvastam,abban nincs komoly pct fegyverzet.Npu-k max BTR jellegű dolgok ellen jók,úgy ahogy.CG se jó egy modern hk ellen,de szemböl még egy előtétpáncélos régebbi is kibirja.Komoly pct kapacitás nélkül ez igy aszimetrikus harcra való-tényleg egy gerillavadász erő.
Amit szeretnének bele páncéltörőt azt már megrendeltük csak mivel még nincs kitenni nem tudjuk :D
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 830
4 758
113
Kizárólag arról az esetről beszélünk, hogy tartalékosokat hogyan lehet gyorsan felfegyverezni. Namost még itt is az a helyes válasz, hogy lehetőleg vadonat új eszközökkel, mert azoknak hosszú távon hasznát vesszük, tehát legyenek teljesen gépesítve, de ultrakönnyű, vagy könnyűgyalogsági szinten csak. A használt nehéz eszközök beszerzése nem realitás még ilyenkor sem, inkább csak közepeseké (6x6, 8x8 APC-k).

A tüzérség fejlesztésében pedig egy rövidtávú, 1-2 éves rohamtempójú építkezés esetén mindenképp zsoldosokra szorulnánk, mert ennyi idő alatt nem tudnánk elegendő és tisztességesen felkészített tüzért képezni.
Ki írta, hogy csak a tartalékosokról van szó? Pont az a lényeg, hogy először a hivatásos+szerződéses állományt szereljük fel normálisan. Az teljesen egyértelmű, hogyha bármilyen fegyveres konfliktus lesz akkor elsődlegesen a MH állománya fog harcolni. Tartalékosokra szerintem is szükség van, meg kell találni a nekik megfelelő feladatot. Ez a könnyűlövész koncepció életképes lehet. A Ztervben eddig nem sokat gondoltak a tartalékosokra, még használt tgk beszerzés sem volt részükre. A múltkor írtam a használt belga Piranha III-t, de ezért is le lettem hurrigva, pedig a tartalékosok részére több mint megfelelő lenne.