De ha már lengyelek, és lengyel területvédelmisek:
gyorsan előkerestem egy írást: (kiemelek pár dolgot, de csak a fordítót engedtem rá és kopipészt)
Lengyelország területivédelmi erői - szerepe, jelentősége és feladatai
A Területi Védelmi Erők (TDF) a Lengyel Fegyveres Erők ötödik ága és tartalékos összetevője, amelynek célja az olyan régiókban való működés, amelyekben a rendszeres hadsereg alkalmazása nem indokolt. A lengyel reguláris csapatok száma nem elegendő a védelmi műveletek stratégiai céljainak eléréséhez és Lengyelország területének hatékony védelméhez. Valójában a lengyel szárazföldi erők három hadosztálya, köztük egy páncélos hadosztály, képes megvédeni a nagyjából 40 000 négyzetkilométeres területet.
(Figyelem, ők tehát intenzívebb konfliktus esetén Magyarországnyi terület megvédéséhez 3 hadosztályt se tartanak elegendőnek, NATO erők beérkezése nélkül)
...
A területi védelmi csapatok zászlóaljra, független zászlóaljra és dandárra oszlanak, amelyeknek védelmi és késleltetési műveleteket kell végrehajtaniuk a régiókban (beleértve a városi területeket), valamint a mobil könnyűgyalogos egységek alkalmazására alkalmas irányokat. Lengyelország földrajzilag sokszínű ország, amely tele van vízi akadályokkal, erdőkkel, hegyvidékekkel és hegyaljakkal, amelyek kényelmesek a védelmi vonalak megszervezésére vagy az ellenséges műveletek késleltetésére. A terv szerint minden vajdaság (tartomány) várhatóan egy dandárt állít ki, kivéve Maszovia tartományt, amelyben két dandárt alakítanak ki.
....A katonai műveleti elemzés alapján a Területi Védelmi Erők öt -hat dandárjának végleges telepítése és működése várható a Bug és a Visztula folyók között, amely állandó rendelkezésükre álló terület. Teljesen biztosnak tűnik azonban, hogy ezen egységek száma nem elegendő. A Masúriai -tavak és az Elbląg -felvidék régiójához a Területi Védelmi Erők három -négy brigádja szükséges az első ütemben, és legalább egy további brigád tartalékban. További két -három dandárt és a rendes csapatokat kell bevetni a keleti határ mentén. Ezenkívül további két dandárt kell telepíteni a Lublin -felvidékre és a Bieszczady -hegységbe.
,,,,
Tekintettel a felderítés és az esetleges támadásra való felkészülés előnyeire, a TDF egységeinek és alegységeinek a helyi területen kell műveleteket végrehajtaniuk. A TDF által végzett műveleteknek jól előkészített terepet és akadályokat kell használniuk, pl. Védelmi vonalak építése a természetes terepviszonyok, erdők, városi területek, tavak és folyók alapján. Kétségtelen, hogy a Területi Védelmi Erők szervezeti felépítésének egy adott brigád feladatain és céljain kell alapulnia. Továbbá érdemes rámutatni arra, hogy a brigádok szerkezete nem lehet homogén.
....
mi a katonai taktikát illeti, a TDF alegységeinek szintén magasan specializált alegységekből kell állniuk, mint például a felderítés (beleértve az UAV-kkal felszerelt alegységeket is); páncéltörő; könnyű tüzérség (különösen önjáró habarcsokkal), légvédelem; keresés és mentés; és mérnöki alegységek (akadályok megsemmisítésére és építésére, utak karbantartására és javítására, infrastruktúra újjáépítésére).
A gyalogságot teljesen autonóm társaságokba kell szervezni, amelyek képesek különböző irányokban működni, távol a hadsereg fő védelmi erőitől. Ezeket az egységeket könnyű pickup teherautókkal kell felszerelni, hogy szállítsanak egy egész csapatot fegyverekkel és lőszerekkel. Általánosságban elmondható, hogy minden szakaszban szükség van egy támogató osztagra, és minden társaságnak rendelkeznie kell egy támogató osztaggal, amely képes harcolni mind a harckocsik, mind a gyalogság ellen. Ezért a szakaszot fel kell szerelni páncéltörő rakétaindítókkal és mozsárral. Továbbá szükségesnek tűnik hangsúlyozni az aknavető műveletek végrehajtására képes mérnöki alegységek jelentőségét (beleértve az önjáró aknavető rendszerekkel felszerelt egységeket is). Ezek az egységek a páncéltörő rakétákkal felszerelt egységekkel együtt részt vehet a térségi tiltó műveletek lefolytatásában, és alaposan támogathatja a rendszeres csapatokat. Ezenkívül a Területi Védelmi Erőknek könnyű műszaki berendezésekre van szükségük a hadsereg rugalmasságának és biztonságának növelése érdekében, valamint álcázási képességeket kell biztosítaniuk az operatív terület igényeinek, feladatainak és jellemzőinek megfelelően. Elengedhetetlennek tűnik a vizuális megtévesztés kezeléséért felelős álcázó mérnöki egységek létrehozása az ellenség téves tájékoztatása és a harci alakulatok valódi helyének elrejtése érdekében. Érdemes megfontolni a Területi Védelmi Erők keresési és mentési képzését, valamint a tűzoltókkal való együttműködést, különösen a sérült városi területeken (itt kicsit visszaköszön az izraeli home defense doktrína)
A TDF tüzérségének 120 mm-es önjáró habarcsrendszereken kell alapulnia; hordozható 60/81 mm -es habarcsok; könnyű, hordozható páncéltörő rakétaindítók; és 40 mm -es automata gránátvetők. Továbbá érdemes elemezni, hogy a tüzérségi alegységeket 70 mm-es, rövid hatótávolságú rakétákkal szereltessék fel, amelyek több rakétavetőre és 105 mm-es lövedékre vannak felszerelve (beleértve az önjáró változatokat is), különösen azoknak az egységeknek, amelyeknek feltételezhetően a tengerpart és felvidék. A TDF alegységeinek képesnek kell lenniük a CBRN felszíni szennyeződések területén való működésre is, valamint a CBRN-ellenes műveleteket a nem katonai szolgálatokkal.
a teljes angol cikk itt:
More and more European countries are currently seeking an opportunity to extend the capabilities of their armed forces with limited funds. Since the 1960s, Poland have been striving to solve this issue by founding the Territorial Defence Forces, which used to be a part of a regular army.
pulaski.pl
szóval bocs, ha magyar hasonló valamit csak egy roszz, de legalább drága parasztvakító propagandaviccnek tartom.