Ne az NMS topicot barmoljuk szét.
Azt állítod. Hogy a nehézdandárt Tata és Debrecen együtt fogja adni, az elmúlt évtized átverése szintjén, amikor a hadrafogható felajánlást úgy vakarták össze a két dandárból? Hogy már két papírdandár se lesz és a haderő egy-két zászlóalj-harccsoportra zsugorodik? Vagy mit?
Akkor ízlelgesd a következő idézetet Kovács Attilla szemlélő szájából:
A Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program egyik legfontosabb célja ugyanis egy nehézdandár kialakítása, amit 2028-ig kell megvalósítanunk. Vagy egy köztes lépcsőfok, az úgynevezett közepes dandár, amit 2023-ig kell létrehozni.
Azaz ez nem 2 különálló dandárt jelent. Hanem egyikből alakítják át a másikat (ugyebár köztes lépcső).
2023-tól közepeset kell adnunk, majd ez a vállalásunk 2028-tól nehézdandárrá módosul. (De ezt már kb. 1 éve magyarázom)
Tehát a felajánlott (!) alegységeket átfegyverezheted, és ezáltal a dandárt át is minősítheted.
De ez nem azt jelenti, hogy egyetlen dandárunk lesz csupán. Csak egyet kell felajánlani készenlétre a NATO-nak.
Szerintem nyilvánvaló, hogy az ország védelmét, és annak megszervezését, nem dandár szintű alakulatokkal képzeljük el. Ez a honvédség jelenlegi méretét és az ország gazdasági teljesítő képességeit, valamint demográfiai, és munkaügyi helyzetét figyelembe véve is jó ötletnek tűnik. Mer' az - ahogy látjuk Tata esetében - nem jön be, hogy komplett összfegyvernemi dandárt lásson el emberanyaggal egy szűkebb régió. Az ország teljesítő képessége elsősorban a modernizáció ütemét határozza meg. Ha dandárszerkezetben modernizálnánk, akkor még a 2028-as határidő is csücskös lenne. Vagy ha meg is oldják, akkor is, maga a honvédelem komoly problémába ütközne. Ugyanis akkor lenne egy komplett első vonalas "csilli-villi" dandárunk, a többieknek meg tártáska. Ráadásul a toborzást is rettenetesen nehezítené, ha továbbra is azt a módit követnénk, hogy a bevonuló fiatalok csak a privilégizált NATO felajánlott dandár körletébe lennének irányítva. Ezzel pedig pont hogy nem a katonák rendszerben tartását segítenénk. Sokkal járhatóbb út, hogy a 3 dandár 3 város koncepció helyett ugyan azt az állományt 6-7 helyőrségben szórjuk szét.
Ezen kívül, sokkal inkább lesz - szerintem - a védelem alapeleme az öszfegyvernemi, vagy megerősített zászlóalj (harccsoport).
Tehát érthető, hogy a NATO felajánlásba dandárt úgy fogunk tudni csak adni, ha egy ideiglenes szervezetet cimkézünk rá, és több helyőrség zászloaljait szervezzük egybe. (Szervezetileg, nem lokáció szempontjából)
Attól pedig nem kell tartani, hogy folyamatosan gyengülne a Honvédség!
Ha elkezded megszámolni a megrendelt eszközöket, akkor azt láthatod, hogy a jelek szerint már a most beígért mennyiségek is nagyjából lefednék - szigorúan véve - a jelenlegi élőerő szállítási igényeket. Most van ugye szervezetszerűleg 5 lövész zászlóalj, 1 harckocsi, 1 páncéltörő valamint egy tüzér osztály.
A jelenlegi infók szerint a 300db-os szám csak a Gidrán lesz. Az NMS-ből várhatóan több kell (én olyan 450-500db-ra saccolnék). A Lynxből ugye 256db már biztos (Palkovics nyári HVB válaszaiból), ennek valószínűleg egy része (30+) Skyranger 30 hordozó lesz.
A Lynxek számát figyelembe véve 4-500db 8x8-asnak kell majd minimum érkezni. Ennél kevesebb mennyiségre nem nagyon érdemes saját gyártást tervezni,
mivel egy 8x8-ason kevesebb a haszon. Feltételezve, hogy a páncéltörő zászlóalj Gidránokkal lesz felszerelve, akkor a Lynxek, és a 8x8-asok maradnak a lövészeknek. Most nem számoltam a felderítő ezredet, mert szerintem ők is elsősorban török 4x4-en lesznek. Ha lesz is komolyabb lövészjárművük, akkor sem jelentős mennyiségben. A műszaki ezred lehet még érdekes ügy, mert náluk kellhet jópár - elsősorban úszóképes - "lövész" jármű.
DE ha csak a Lynxekkel azonos mennyiségről is beszélünk a 8x8-asok kapcsán (de, mondom az ott már rentábilitási kérdéseket vetne fel), akkor is az már összesen 7-8 zl. lenne. Jelenleg meg van 5.