A délszláv válságról itt is van egy visszaemlékezés. A szombathelyi dandár egykori főtisztje emlékezik. A teljes cikket nem rakom be újra, mert már volt itt többször is. Csupán kiragadok belőle, az akkori helyzetre vonatkozó részt. Obrecsán Mihály ezredes emlékezik.
"
Volt valamikor valami eredménye ennek a haderőnek?
Paradox módon a rendszerváltás után lett, amikor a szombathelyi laktanya alakulatai a 90-es évek elején, a délszláv háború idején komoly védelmi feladatot láttak el, vagy álltak készenlétben. A mélységi felderítőink, a rádiótechnikai-felderítők (és zavarók) szétbontakoztak a határon. A gépesített dandár és a vegyes páncéltörő ezred kijelölt részei pedig készenlétben voltak egy olyan erővel, amilyennel jelen pillanatban a Magyar Honvédség szárazföldi erői sem rendelkeznek békében, főleg nem egy kézben.
Ez az erő volt az MH határra kitelepült erőinek tartaléka, a dandárparancsnok-helyettes vezetésével. Három órás készenlétünk volt, 24 óra alatt bárhol bevethetők voltunk, (még helikopterek is álltak rendelkezésünkre!!!) betárazva, behevederezve, a lőszer kocsikra pakolva, szinte háborús állapotban. Hetente egyszer beriadóztattak és ellenőriztek minket.
Egyébként ez az erő a gépesített dandár rendszerben tartásának utolsó pillanatáig megvolt a sorozatos leépítések ellenére. A dandár életét gyökeresen megváltoztató leépítés 94-től, a Horn-kormány idején, Keleti György minisztersége alatt kezdődött.
A sorkatonák felkészültsége megfelelt ennek a magas követelményrendszernek?
Igen. Nagyon sok gyakorlaton kellett részt venniük a három időszakra bontott kettő, majd másfél év alatt. (Először 3x8, majd 3x6 hónapig tartott a szolgálat). Az alapkiképzésről senki sem hiányozhatott, ott nem volt pardon. Az időszakokban (periódusokban) kötelező volt legalább egy zászlóalj-szintű gyakorlat, ebben volt hegyi kiképzés, vízi átkelés, éleslövészettel egybekötött harcászati gyakorlat, természetesen vagy-vagy.
Ezen kívül voltak az ezred/hadosztály szintű gyakorlatok is, de nem feledkezhetünk el többnemzetiségű koalíciós gyakorlatokról sem. Gyakorlatilag 1979 és 1990 között nem volt olyan nemzetközi gyakorlat (itthon és külföldön) melyen a laktanya valamelyik alakulata ne vett volna részt. Már az ezeken való részvételhez is ki kellett képezni a katonákat. Egy sorkatona időszakonként 4-5 egyéni éleslövészetet és raj/csoport lőgyakorlatot hajtott végre.