A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

telak

Member
2013. június 26.
367
5
18
Idézek Kovács Gyulától, az Indexről.
Mai kommentje, a Honvédséggel kapcsolatban, talán ide is vág...

<i>"A seregen belülről nem lehet változtatni, mert a vízfej haszonélvezője a torz struktúrának, a végrehajtók érdekérvényesítő képessége tendál a nulla felé. A sereget csak úgy lehet átalakítani, ahogy az NDK Nemzeti Néphadseregéből Bundeswehr alakulatokat gyártottak: cselekvőképességet kizáró gondnokság alá helyezés, a mentornak nincs visszapofázás, másfél év és kész."</i>

Ezzel a legmélyebben egyet kell értsek, sajnos erre az esély gyök 0. Az NDK megszünése kellett nekik is, nálunk meg esély sincs egy "rendszerváltásnak", a jelenlegi politikai rendszernek meg jó ez ahogy van.
Egyébként szerintem a legjobb elgondolás az lenne ha mondjuk az amerikai tengerészgyalogság (Bocsássátok meg bűneim) hitvallása szerint alakítanánk ki a saját honvédségünket, vagyis "mindenki tengerészgyalogos".
Úgy tudom minden szolgálatot teljesítő ugyan azt a kiképzést kapja, és ugyan úgy készségfelújítókon kell átesni időről időre mindenkinek, akár harcoló alakulatnál van, akár hadtápos, akár lokátorkezelő, vagy épp vizes fiú a hadügyminisztériumban.
Tiszt és legénység ugyan azon követelményeket kell végigcsinálni, és csak ezek után való a specializációjuk.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 020
113
<i>"Sajnálom hogy kivonták és nem ezt a fegyvert korszerűsítettük Honvédségi igények szerint."</i>

Ez pedig eléggé bejövős... Ezt nem használja senki?

AMD%E2%80%9365
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
Sokat.2kg-val nehezebb a modifikált AK minta normál és még nincs rajta a gránátvető csak az optika a sínek és a red dot.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
<blockquote rel="tomsinner"><blockquote rel="wolfram"><blockquote rel="honved">
Az AMD-65 gépkarabélyt se feletsd el.
600.000-et gyártottunk le belőle a Néphadseregnek.
Pár tízezer mehetett külföldre, illetve ajándékoztunk el 20.000-et Afgániba.
Ebből is százezres tétel lehet még itthon raktáron.

Nem feletem' (Donnie Brasco amúgy, vagy csak elírás? :D ). De én az AMD-t nem sokba nézem... Tipikusan olyan példa, amikor "mi jobban tudjuk", aztán... Hááát, egy, az AK-variánsoknál rosszabb született.


Az AEK a kezdet kezdetén is 3 féle tüzelési móddal bírt :)
Az új gyártásúak szerelék sínes tokfedéllel készülnek és ezek is tudják használni a 60 lőszeres 4 soros "koporsó" tárakat.
Egyedül a 6.5 Grendel nem teljesült még a kívánságaid közül!

Nem tudom miért rémlett úgy, hogy az AEK csak 2 (egyes és sorozat) tüzelési móddal rendelkezik...
Nekem még az előagy mérete és kialakítása nem tetszik... Kicsit lehetne hosszabb. És mellső markolat illesztési lehetősége nálam követelmény! :D


</blockquote>

Lehet hogy sz*r az AMD, de engem milyen nyugodtsággal töltene már el, ha lenne egy legálisan tartott a szekrényben. Sőt, egy elb*szott PA-nak is örülnék. Tartalékosoknak nem is nagyon kéne jobb. A CGB-n sűrűn beszélgettünk a slovenska vojskáról az utóbbi időkben, ott a szlovén tartalékosok is jugó AK-kal feszítenek, meg a régi gyakorlóban. Simán jó lenne a régi boci meg a régi karabély is a tartaléknak, a jobbat meg kapja meg a 4000-fős "harcoló" állomány.</blockquote>

A semminél bármi jobb. De ha van AK-47 (AK-63), akkor inkább azt szerintem. :)




Nem olyan rossz az AMD sem, leszámítva a válltámaszt és a mellső markolatot.
Azonban már találtak rá megoldást:
http://www.shootingpress.com/hu/amd-subcompact/

Ilyen formában tökéletes lenne a területvédelemre. Sőt beépített területeken a mérete miatt jobb lehet az AK-63-nál.

Jahh, végül is nem rossz, ha úgy nézzük... De ha van jobb, akkor erőltetni nem kéne. Inkább már az AK-63D.</blockquote>

Csak a pontosság kedvéért, hazai típusszámmal az Ak-47 az az AK-55. Az AK-63 már AKM.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Ez az AMD korszerűsítés...
Legalább a rendőrség miért nem korszerűsíti a raktáron lévő készletét? Ritkán kell nekik, de amikor kell, akkor kell, és nem mindegy mivel rohangálnak a rendőrök,, Cserélni a raktáron lévő óriási mennyiségű AMD-állományt sosoem fogják(ezt a korszerűsítést látva nem is kell, hisz sokévente egyszer kell csak elővenni), legalább hozzák fel egy szintre, amivel több esélyel mehetne neaddisten a rongyfejűek ellen.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
nem tűnik rossznak, kérdés, hogy a tokfedél feletti sín és annak konzolja mennyi plusz súlyt ad a cucchoz.

Nem hiszem, hogy pont az számítana súlyban. Meg mivel az AMD előagya eleve fémből van, az első szereléksín se dobhat sok pluszat rá, ergó, nem lesz fejnehéz, mint sok más típus. Elvileg jól kilehet egyensúlyozva ez a koncepció, de ebben a formájában sehol sincs rendszerben.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Ezt olvasgassátok, de ne maradjon ki a komment szekció sem! Írástudó embertől nagyon sok hasznos infót kaptunk a típusról.
http://combatgear.blog.hu/2015/07/06/amd_158
 
D

danielblack

Guest
Ez az AMD korszerűsítés...
Legalább a rendőrség miért nem korszerűsíti a raktáron lévő készletét? Ritkán kell nekik, de amikor kell, akkor kell, és nem mindegy mivel rohangálnak a rendőrök,, Cserélni a raktáron lévő óriási mennyiségű AMD-állományt sosoem fogják(ezt a korszerűsítést látva nem is kell, hisz sokévente egyszer kell csak elővenni), legalább hozzák fel egy szintre, amivel több esélyel mehetne neaddisten a rongyfejűek ellen.

Szerintem a rendőrök fegyvermodernizációja a legutolsó ami a hazai védelmi erők fejlesztési igényeit illeti...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Rendvédelmi célokra az AMD alkalmatlan, hacsak nem fegyveres felkelést kell leverni. Lelövi a rongyfejűt vele, meg a mögötte lévő 3 civilt is. Túl erős a fegyver és a hozzá tartozó acélmagvas lőszer. A lőszert mindenképpen cserélni kell a rendvédelmi alkalmazáshoz. Nem tudunk arról, hogy más modernizált AK koncepciók (román, szerb, beryl és a modernizált VZ-k) mennyit nyomnak a miénkkel összevetve? A gránátvető nélkül sem túl kényelmes a fegyvert használni, ha viszont az fennvan rajta akkor egyenesen szörnyű sajnos.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 410
113
Ez az AMD korszerűsítés...
Legalább a rendőrség miért nem korszerűsíti a raktáron lévő készletét? Ritkán kell nekik, de amikor kell, akkor kell, és nem mindegy mivel rohangálnak a rendőrök,, Cserélni a raktáron lévő óriási mennyiségű AMD-állományt sosoem fogják(ezt a korszerűsítést látva nem is kell, hisz sokévente egyszer kell csak elővenni), legalább hozzák fel egy szintre, amivel több esélyel mehetne neaddisten a rongyfejűek ellen.

A TEK nem ezt használja, bár fogolykísérésnél mintha láttam volna náluk. Lehet azok Büntetés végrehajtásiak voltak ?
Ami a rendőrséget illeti, szerintem meg kell nézni mimkor vonul utcára egy átlag rendőr gépkarabéllyal.
Mikor fegyveres bűnözőket üldöznek.
Nos, ehhez az AMD-65 alap is elég, vagy elég erős.
Ezért nem fogják erős pénzekért korszerűsíteni a náluk még meglévő fegyvereket.
Jómagam is a Honvédséget említettem, mint akik elfelejtették gyorsan a fegyvert.
Az alap konstrukcióra készült korszerűsítés, amit itt is betettünk páran.
Kérdés, a felújított fegyver mit tud, vagy tudna.
Alkalmas lenne-e a mai követelményeknek a korszerűsített AMD-65, a Honvédségnek, vagy sem, stb.
Nekem akkor is bejött, amikor csak alap verziót használtam katonaként, egykoron.
Ez szubjektív persze.
Most is bejön, a feltuningolt verzió és sajnálom hogy "kidobtuk".
Kicsit úgy érzem a cseréjét, mint a Gvozgyikák, Akáciák cseréjét, D-20-ra, vagy a BMP-1 váltását BTR-re.
Persze, ez nem reális hasonlítás, de akkor is....
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Rendvédelmi célokra az AMD alkalmatlan, hacsak nem fegyveres felkelést kell leverni. Lelövi a rongyfejűt vele, meg a mögötte lévő 3 civilt is. Túl erős a fegyver és a hozzá tartozó acélmagvas lőszer. A lőszert mindenképpen cserélni kell a rendvédelmi alkalmazáshoz. Nem tudunk arról, hogy más modernizált AK koncepciók (román, szerb, beryl és a modernizált VZ-k) mennyit nyomnak a miénkkel összevetve? A gránátvető nélkül sem túl kényelmes a fegyvert használni, ha viszont az fennvan rajta akkor egyenesen szörnyű sajnos.

Pont erről írtam vagy két hete a lőszer kapcsán, amikor szóba került a Bp.-en Kalával járőröző katonák esete. Azóta rákérdeztem, milyen lőszerrel voltak betárazva, és közölte az "illetékes" hogy acélmagvassal, semmiféle spec lőszert nem kaptak. Ő maga is tudja, hogy adott esetben tömegben, városban milyen pusztító lehet a vétlen civilekre is egy terrorista támadóra való visszalövés, dehát nem ő rendeli és adja ki a lőszert.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 410
113
Egymás mögé állított emberek esetében, az AK lőszer 8 emberen átmegy.
PKM géppuska löszere, 12 emberen, ha az emlékeim nem csalnak, az egykoron tanultakat illetően.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 782
65 143
113
AMD... hát nincsenek szép emlékeim róla. A válltámasz oldalra hajtása szvsz rosszabb megoldás mint az aláhajtás az AMMSZ-nél. Lehet csak az enyém volt xar de kb annyit találtam el vele mint az AMMSZ-el nem. Melegszik is szépen az eleje ha jól emlékszem míg az AMMSZ-nél nem zavart ez. A markolatok kialakítása idomtalan, igaz én fa markolatossal lőttem, az első pláne zavart, fekve tüzelésnél sehogy se állt kézre,meg amúgy se. Összességében az AMD és az AMMSZ közt annyi a különbség mint a 105-ös Skoda meg az Octavia közt.
Nekem újabban a csigatáras AK verziók jönnek be, kevesebb helyen akad be és fekve is kényelmesebb lehet vele lőni. Kérdés a tárcsere gyorsasága és az ergonomikus tártáska illetve elhelyezése. Bár lehet jobb egy szimatszatyorba beszórni a tartaléktárakat. Nem tudom ez utóbbiakkal hogy vannak a használóik.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Én azért gondoltam, mert pl.fegyveres bünöző keresése, komolyabb határvédelem, civilek közti járörözés stb. A felsoroltak közt egyik sem gyakori, de ha van, akkor az legyen már komolyabb cuccal,, mivel vagy 30 évig tuti nem cserélik még le (vagy 40-50??) az örsökön lévő karabélyokat, legalább egy ilyen modernizációt ejtsenek meg. Amilyen irányba halad az EU, szerintem nem baj ha a vidéken lévő szétszort fegyverraktáeakba (mondjuk a rendőrörsökön) komolyabb felszerelés van.
Mennyi lehet a rendőröknek?
Szerintem volna értelme, és pénz is rá...
És igazatok van a acélmagvas lőszerekkel... akkor kell másik.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 410
113
Nekem bejött az AMD.
Érdekesség, a "Bazalt 87" gyakorlaton, amikor vasárnap kis pihenő és "irányított szabadidő" volt, a következőre emlékezem.
A velünk találkozó Szovjet katonák mind a mi fegyverünket kérték, hogy megnézhessék és fotót készíthessenek vele, amint a nyakukban lóg.
Nagyon tetszett nekik. :)
Bár volt olyan, ha jól emlékszem, aki kissé mérgesen, NATO-zott, hogy a fegyver olyan NATO-s. :)

Ami a tártáskát illeti, külön történet.
Szerintem az egykori Néphadsereg leg-elb*szottabb felszerelése.
Agyvérzés a használata, főleg a műbőr verziót illetően.
Kicsit egyszerűbb volt anno, a vászon verzió.
Jobban kicsúszott a tár belőle.
A műbőr, viszont úgy fogta a tárat, hogy komoly fizikai munka volt és sok másodperc kérdése, egy töltött tár kicibálása belőle.
A visszahelyezés, szintén.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 642
888
113
Én azért gondoltam, mert pl.fegyveres bünöző keresése, komolyabb határvédelem, civilek közti járörözés stb. A felsoroltak közt egyik sem gyakori, de ha van, akkor az legyen már komolyabb cuccal,, mivel vagy 30 évig tuti nem cserélik még le (vagy 40-50??) az örsökön lévő karabélyokat, legalább egy ilyen modernizációt ejtsenek meg. Amilyen irányba halad az EU, szerintem nem baj ha a vidéken lévő szétszort fegyverraktáeakba (mondjuk a rendőrörsökön) komolyabb felszerelés van.
Mennyi lehet a rendőröknek?
Szerintem volna értelme, és pénz is rá...
És igazatok van a acélmagvas lőszerekkel... akkor kell másik.

A rendőrség igazából a gépkarabélyokat csak erőfitogtatásnak használja. Amikor valami "nagyon komoly" esemény van, vagy történik, lássa a paraszt, hogy a rendőr elég kemény, mert van ott még KGP-9 is.. ami kb így néz ki az életképes fiatalok körében " Uzi bazze, meg AK azt **** mennyi öltem vele, olyan headeket osztottam, itt biztos minden meg van védve". Közben semmi, ezt arra alapozom, hogy láttam pár helyen őket és olyan helyekre álltak ki vele, hogy mindenki jól lássa, mivel valószínűleg ez is volt a cél, csak ugye ilyenkor aki rájuk vadászik, az lead pár lövést a távolból, aztán már slisszol is. A másik pedig, ha tudják, hogy hova/mire mennek és tényleg komoly az eset, azért elég komoly TEKnikát vonultatnak fel. Mivel - ha jól tudom, még mindig - a rendőrségnek a TEK-et kell kérnie, ha felmerül a gyanú, hogy az elkövető fegyveres... , na ők akik, a publikus esetek nagy többségében leégetik magukat, viszont rendesen fel vannak szerelve. Ők sem véletlen a géppisztolyokkal operálnak a bevetések nagy többségén.