A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 669
46 675
113
Korábban beszéltünk az új helyőrségek szükségességéről.
Én leírtam, hogy alegységek átmozgatásának semmi értelme, azzal nem nyerünk semmit.
Csak új harcoló alegységek visszaállítasával, újjászervezésével, (amerikaiul reaktíválásával) lehet fejleszteni a haderőt.
Reméljük végre a helyes irányba indulunk.
A hírek szerint hamarosan kiderül, merre tovább MH.
Ennek kapcsán múltkor majdnem bekommenteltem, hogy "Nini", amikor RR pár napja Nyírbátorban haknizott egyet. (Aztán valami hülyeség elvonta a figyelmemet :cool: )
De annak a látogatásnak nem igazán láttam a nyilvánvaló értelmét.
Semmilyen valós apropója nem volt.
Csak arra tudok gondolni, hogy azért ment oda, mert az egyik helyőrségi helyszín lesz.
Ha alaposan figyeltetek, akkor láthattátok Szloszjár dandártábornokot, a debreceni dandár parancsnokát ott feszíteni az első sorban.
But why?
(Tenné fel a kérdést @milagro , a helybéli felkent alusapkás összeesküvés "pápánk".)

Ha Nyíregyháza jobban "kézre is állna", nem rossz helyszín ez sem. Ráadásul Hajdúhadháztól sincs messze, ahova az 5. - tudtommal - jár harcászkodni.

Ha pedig a debreceni dandár lesz további (Debrecen közeli) zászlóaljakkal kibővítve, akkor kézenfekvőnek látszik Debrecen-Hódmező szétválasztása.
Azaz csak meglesz az a 3. sima lövészdandár.
Egy Hódmező központú dandár pedig kalocsai zászlóaljakkal lehetne teljes.
Ott egy komoly felújítással még akár 2 harckocsi zászlóalj, és a szükséges műszaki támogatás is elférne.
Azaz Hódmezőn lehetne egy harckocsidandár leendő központja.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 669
46 675
113
Sztem tök felesleges a Rábába egy pár évre való széria munkába pénzt ölni. Álmodozni lehet hogy majd aztán innét látnánk el HX.... Szériákkal másokat is. Az a baj hogy a "mások" ragaszkodnak a saját ipari hátterükhöz. Így a piac beszükülne. Lehet hogy egyeseket ez érzékenyen érint de sokkal jobban jönnénk ki szerintem ha a piacról egy bevált típust vásárolnánk. a A HX-en meg a németen kívül van jó pár ilyen.
A Rábát meg el kellene engedni a picsába. Maradjon meg amihez ért és van piaci igény évekre is.
Nem kell azt elengedni. De igen, én is azt érzem, hogy a HX3-at már javában kellene szervezni ide, de erről még semmi hír.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 669
46 675
113
Korábban beszéltünk az új helyőrségek szükségességéről.
Én leírtam, hogy alegységek átmozgatásának semmi értelme, azzal nem nyerünk semmit.
Csak új harcoló alegységek visszaállítasával, újjászervezésével, (amerikaiul reaktíválásával) lehet fejleszteni a haderőt.
Reméljük végre a helyes irányba indulunk.
A hírek szerint hamarosan kiderül, merre tovább MH.
Tudom, hogy neked vannak alagsori pletykáid, úgyhogy elő a farbával...:)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 669
46 675
113
Nem néztem utána,hogy mit rendelnek manapság,de a német utakon manapság több IVECO katonai járgányt látni,mint MANcit-a MAN ma már nincs olyan fölényben technikailag,mint régebben volt.
Igen, nekem is felszaladt a szemöldököm, amikor megrendelték az Iveco-kat. Meg ugye a RM-KMW ellentét miatt a KMW a kerekes cuccait azóta az IVECO-val intézi.
Én nagyon n szeretném, ha egy patchwork flotta jönne össze, de az a gyanúm, hogy a homologitás be lesz áldozva a katona politikai, nagypolitikai, vagy haderőfejlesztési céloknak.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 457
31 883
113
Igen, nekem is felszaladt a szemöldököm, amikor megrendelték az Iveco-kat. Meg ugye a RM-KMW ellentét miatt a KMW a kerekes cuccait azóta az IVECO-val intézi.
Én nagyon n szeretném, ha egy patchwork flotta jönne össze, de az a gyanúm, hogy a homologitás be lesz áldozva a katona politikai, nagypolitikai, vagy haderőfejlesztési céloknak.
Ulmban gyártják a nagy IVECOcat,a BW gépeit is.
Manapság az IVECO jobb,mint a MAN.Igy műlik el a régi idők dicsősége.....
Vagyis lehet német segget nyalva is IVECO alapon homogenizálni-és igy egy puszit kapnak az olaszok is.
Ami ráépithető MAN alapra,az ráépithető IVECOra is-döntés kérdése,technológiai akadálya nincs.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 477
18 408
113
Sztem tök felesleges a Rábába egy pár évre való széria munkába pénzt ölni. Álmodozni lehet hogy majd aztán innét látnánk el HX.... Szériákkal másokat is. Az a baj hogy a "mások" ragaszkodnak a saját ipari hátterükhöz. Így a piac beszükülne. Lehet hogy egyeseket ez érzékenyen érint de sokkal jobban jönnénk ki szerintem ha a piacról egy bevált típust vásárolnánk. a A HX-en meg a németen kívül van jó pár ilyen.
A Rábát meg el kellene engedni a picsába. Maradjon meg amihez ért és van piaci igény évekre is.
Szerintem az egyetlen cég, melynek terméke gazdaságosan gyártható itthon.
Mindenféle harcjármű, meg radar gyártásáról álmodtunk, ami még itt van (egy 125 éves, nyereséges gyár, mely beszállítója a fél világ teherautó gyártóinak), azt meg döntsünk be?

A cseh Tátra az jó, a magyar Rába meg szar?
A lengyel Jelcz az jó a lengyel haderőnek, de nekünk szar a Rába.

Azért nincs nekünk semmink, mert nem becsüljük meg.
Álmodozunk, hogy HX3, a Rába meg szar nekünk, de amúgy magyar gazdaságot erősítsük?
Hát, hogy jön ez össze?
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 396
7 921
113
Szerintem az egyetlen cég, melynek terméke gazdaságosan gyártható itthon.
Mindenféle harcjármű, meg radar gyártásáról álmodtunk, ami még itt van (egy 125 éves, nyereséges gyár, mely beszállítója a fél világ teherautó gyártóinak), azt meg döntsünk be?

A cseh Tátra az jó, a magyar Rába meg szar?
A lengyel Jelcz az jó a lengyel haderőnek, de nekünk szar a Rába.

Azért nincs nekünk semmink, mert nem becsüljük meg.
Álmodozunk, hogy HX3, a Rába meg szar nekünk, de amúgy magyar gazdaságot erősítsük?
Hát, hogy jön ez össze?
Mert pár ezer db ra felesleges gyártási kapacitást kiépíteni. Vagy gyártól szériában vagy ha van pénzed akkor a kirakat kevés db számú szériákba öntöd ez által máshonnan veszed el a forrást.
A Rábának azzal kellene foglalkoznia amihez ért és piaci szereplő.
Nem szabadna feleslegesen pár évre kirakat gyártást rá erőltetni. Ha nem tudsz vele mélyebben betörni a nemzetközi piacra csak ismét fájdalmas vegetáció lenne. Az erre szánt forrásokbol a piacról értelmes járműveket tudsz beszerezni úgy hogy idehaza meg tudod teremteni hozzájuk a szükséges logisztikai szervíz hátteret és felépítményeket.
Megnyugtatlak hogy sajnos ez a nagy nemzeti erőltetés a magyar iparra már kezd a visszájára fordulni a "versenyszférában". Sokszor mintha úgy hoznának döntést és irányt hogy nem érdekli vagy nem akarnak tudomást venni azokról a tényezőkről amik sajnos léteznek az egész gazdaságban. Jobban nem fejtem ki mert aki kicsit járatos benne az látja hogy mi a helyzet.
Visszatérve nem a hazai gyártás ellen vagyok hanem ne öljünk valamibe
forrást csak azért hogy legyen mit előadni a kirakatban. Mert mire kész lenne lehet hogy addigra megváltoznak a körülmények és az egész projekt marad a vegetáció szintjén.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 598
8 203
113
Nem kell azt elengedni. De igen, én is azt érzem, hogy a HX3-at már javában kellene szervezni ide, de erről még semmi hír.
A győri Rába HX3 lenne a legjobb. Remélem, ez lesz az egységes szállító -és alvázplatform.
Emellett a régebbi Rábákat is újítsák fel.

Ha ez túl drága, akkor az értékesebb platformok legyenek mindenképp HX3-alapon. A sima szállítók lehetnek Győrött gyártott Tatrák. Éppen Szlovákiában hoztak létre legutóbb üzemet, miért ne lehetne itt is ilyen? Olcsóbb és strapabíró.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 444
34 358
113
A győri Rába HX3 lenne a legjobb. Remélem, ez lesz az egységes szállító -és alvázplatform.
Emellett a régebbi Rábákat is újítsák fel.

Ha ez túl drága, akkor az értékesebb platformok legyenek mindenképp HX3-alapon. A sima szállítók lehetnek Győrött gyártott Tatrák. Éppen Szlovákiában hoztak létre legutóbb üzemet, miért ne lehetne itt is ilyen? Olcsóbb és strapabíró.
az árakról egyenlőre nem sokat tudunk. de én amondó vagyok hogy egy jövőbeni üzemnek nem csak a katonai szegmenset kell tudnia kiszolgálni hanem legalább alkatrész szinten a civil piacot is. hisz a katonai man tgk nak mindek megvan a civíl piacon is létező általában sikeres változata is... tehát ha a rába továbbra is csak alvázat szállítana a civil man okhoz de ez kiegészűlne egy a rába magyar beszállítói által hozááadott értékkel egyből más lenne a leányzó fekvése...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 456
120 868
113
Szerintem az egyetlen cég, melynek terméke gazdaságosan gyártható itthon.
Mindenféle harcjármű, meg radar gyártásáról álmodtunk, ami még itt van (egy 125 éves, nyereséges gyár, mely beszállítója a fél világ teherautó gyártóinak), azt meg döntsünk be?

A cseh Tátra az jó, a magyar Rába meg szar?
A lengyel Jelcz az jó a lengyel haderőnek, de nekünk szar a Rába.

Azért nincs nekünk semmink, mert nem becsüljük meg.
Álmodozunk, hogy HX3, a Rába meg szar nekünk, de amúgy magyar gazdaságot erősítsük?
Hát, hogy jön ez össze?
A rába nagyon megdolgozott azért, hogy szar legyen....
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 396
27 572
113
A cseh Tátra az jó, a magyar Rába meg szar?
A lengyel Jelcz az jó a lengyel haderőnek, de nekünk szar a Rába.
Igen. Tetszettek volna minőséget gyártani tisztességes áron. De ez nem sikerült. Drágább volt mint egy hasonló MAN teherautó és silány minőségű. Ez van. Az ilyen magyar gyártó pusztuljon! És az elmúlt évtizedek hadiipari beszállítói között ezzel nem voltak egyedül sajnos. Csak szerencsére a FÉG már megszűnt míg sajnos a Rábával még bohóckodik Palkovics.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and dudi

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 669
46 675
113
Mert pár ezer db ra felesleges gyártási kapacitást kiépíteni. Vagy gyártól szériában vagy ha van pénzed akkor a kirakat kevés db számú szériákba öntöd ez által máshonnan veszed el a forrást.
A Rábának azzal kellene foglalkoznia amihez ért és piaci szereplő.
Nem szabadna feleslegesen pár évre kirakat gyártást rá erőltetni. Ha nem tudsz vele mélyebben betörni a nemzetközi piacra csak ismét fájdalmas vegetáció lenne. Az erre szánt forrásokbol a piacról értelmes járműveket tudsz beszerezni úgy hogy idehaza meg tudod teremteni hozzájuk a szükséges logisztikai szervíz hátteret és felépítményeket.
Megnyugtatlak hogy sajnos ez a nagy nemzeti erőltetés a magyar iparra már kezd a visszájára fordulni a "versenyszférában". Sokszor mintha úgy hoznának döntést és irányt hogy nem érdekli vagy nem akarnak tudomást venni azokról a tényezőkről amik sajnos léteznek az egész gazdaságban. Jobban nem fejtem ki mert aki kicsit járatos benne az látja hogy mi a helyzet.
Visszatérve nem a hazai gyártás ellen vagyok hanem ne öljünk valamibe
forrást csak azért hogy legyen mit előadni a kirakatban. Mert mire kész lenne lehet hogy addigra megváltoznak a körülmények és az egész projekt marad a vegetáció szintjén.
Csak jelzem, hogy te IFV-t sem itthon akartál gyártani, mert minek, meg mert úgy sem vagyunk rá képesek. o_O
Én csak azt gondolom, hogy ennek az egésznek tényleg akkor van értelme, ha mondjuk a komplett HX3-at ide tudnánk hozni. De ezt én nem látom a helyzetbe.
Amire esetleg még lehetne esély, az esetleg 1 v. 2 MB típus. Tekintve a már itt lévő MB gyárra.
A Tatra helyi gyártása felejtős. Max. alvázról összelegózas.
Az Iveco meg max. annyira, mint a románok.
Azt meg ne erőltessük!
Továbbra is azt gondolom, hogy valamifajta ellentételezésre fogjuk ezt a területet megtartani.
- Ha ti rendeltek Lynxet, akkor veszünk tőletek nagyobb mennyiségben teherautót.
Ugyebár Lynx esetén játszanak mind az olaszok, mind a csehek/szlovákok.
 
  • Tetszik
Reactions: dkes and Vogon

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 477
18 408
113
A rába nagyon megdolgozott azért, hogy szar legyen....
Sokszor át beszéltük.
A Scania, Claas futóművei Rába alkatrészeket használnak.
A Cougar MRAP komplett futóműve RÁBA.
Az nem folyik, nem szar?
Nem lehet, hogy az MH minőségbiztosítási rendszerével van gond?
A HX 3-ast is szarul vesszük át?

Az állam a tulajdonosa, egyben felelőse a Rába termékek minőségének....

Hol a hiba? A Rába egyre jobban működik, állami megrendelése nincs.

Ezzel szemben hegesztett alvazakat gyárt külföldre, hajtasrendszereket, futóműveket, alvazakat, felépítmény élet tervez és fejleszt.
Ha van rá igény.
De nyilván csak külföldre jó, otthonra szar.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 396
7 921
113
Csak jelzem, hogy te IFV-t sem itthon akartál gyártani, mert minek, meg mert úgy sem vagyunk rá képesek. o_O
Én csak azt gondolom, hogy ennek az egésznek tényleg akkor van értelme, ha mondjuk a komplett HX3-at ide tudnánk hozni. De ezt én nem látom a helyzetbe.
Amire esetleg még lehetne esély, az esetleg 1 v. 2 MB típus. Tekintve a már itt lévő MB gyárra.
A Tatra helyi gyártása felejtős. Max. alvázról összelegózas.
Az Iveco meg max. annyira, mint a románok.
Azt meg ne erőltessük!
Továbbra is azt gondolom, hogy valamifajta ellentételezésre fogjuk ezt a területet megtartani.
- Ha ti rendeltek Lynxet, akkor veszünk tőletek nagyobb mennyiségben teherautót.
Ugyebár Lynx esetén játszanak mind az olaszok, mind a csehek/szlovákok.
Sztem legalább 2-3 évet fog késni az a Lynx mármint a sorozatgyártása.
 
  • Szomorú
Reactions: hunemperor

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 208
11 026
113
Nekem mások a tapasztalataim, ráadásul a bevonult katonák nagy részének se lennének néhány iszákos történeten túl jó emlékeik is. Még pld a pilóták, lokatoros, lerakos vagy harcászati raketas egységek stb. hogy látták volna el feladatukat részegen?
Hozzáteszem az Obsitos program az öreg nyugállományú tisztek megbecsülését célozza. Döntsd már el, hogy részlegesen vagy megbecsült öreg "bakák" mert a kettő együtt nem megy!!!

Szóval szerinted nem voltak komoly alkoholproblémák a seregben?