A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 844
4 830
113
Első körben nézzük is meg, hogy melyik az a 9 megye, ahol jelenleg nincsen MH alakulat: Baranya, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna, Vas, Zala .

Miskolc és Nyíregyháza szerintem jó tipp lesz. Pécs viszont nem. Ez miért? Kb. halálcsapda. Egy képzelt fennforgás esetén maximum a Mecsekbe vethetnék be magukat partizánkodni. Egyébként izolálod, továbbmész és utánpótlás hiányában annyi ... Maximum akkor tartanám életképesnek, ha Dombóváron lenne mittudomén egy Lynx -es hivatásos lövész zlj ... Egyébként nem ...

A logikához szerintem érdemes figyelembe venni az MH jelenlegi lokációinak kiválasztásának logikáját. Fontossági sorrendben:

  • fontos vasúti csomópont legyen (!!). Ez kb. a legalapabb alap. Adott esetben a nehéz(ebb) technika szállításánál ez kritikus. Utánpótlás szempontjából is az. Sztráda illetve fontos közúti csomópont szerep a másodlagos hatalmas "jó pont".
  • annyira ne legyen a határra tolva ...

Ezt a két dolgot tudod, akkor azt is tudod, hogy hol vannak jelenleg MH alakulatok - és miért pont ott ... Alább egy vasúti térkép (teljes méretű kép):

2560px-Magyarorsz%C3%A1g_vas%C3%BAti_t%C3%A9rk%C3%A9pe.svg.png


Tehát:

  • Nyíregyháza (Szabolcs-Szatmár-Bereg)
  • Miskolc (Borsod-Abaúj-Zemplén)

kiváló tipp, mert az összes feltételnek megfelel. Plussz egy Nyíregyháza hír aminek köze lehet ehhez: Önkéntes területvédelmi tartalékos központot alakít ki a HM Nyíregyházán

Az én további tippjeim az alábbiak lennének, ha követnénk az eddigi logikát a továbbiakban is:

- Dombóvár (Tolna déli sarka - de kb. Baranya is letudva) - Aki uralja Dombóvárt azé a Dunántúl is alhangon a Balaton Székesfehérvár vonaláig. Diszlokálni lehet: nyugat/Kaposvár felé (hadiüzem) , kelet / Bajai vasúti Duna híd felé, délre Pécs/Mecsek felé . Avagy akár északra ahonnan az utánpótlás/erősítés is jöhet ... Meg persze a környéken nincs más MH ...

- Celldömölk - Szombathely között (Vas) VAGY Zalaegerszeg (Zala). Fontos hadiüzem (Lynx). Vasúton könnyen el lehet indulni bármerre. Nyugati - Dél-Nyugati irány elég "vérszegény" most ... Mielőtt valaki a munkaerőpiaccal jönne - ugye egy zlj. -ről lenne szó, ráadásul vegyesen hivatásos és tartalékos elemekkel. Ennyit elbírhat a környék.

- Hatvan (Heves - nyilván Nógrádot és bevonzhatná). Gyöngyös sincs messze. Fontos vasúti csomópont illetve vonal és sztráda. Fontos erőmű a közelben. Nem mellesleg ezzel a Budapest keleti része is meglenne - ugye ezzel a Pest megyével szomszédos megyék teljesen le lenne fedve MH alakulatokkal ...
Pécsre 2 ok miatt gondoltam: elképesztő, hogy egész Dél-Dunántúlön egyetlenegy harcoló alakulat sincs. Ráadásul a megépülő mohácsi hídon könnyen elérik az Alföldet, de a legfontosabb, hogy a Dél-Dunántúlon van a legtöbb szabad munkaerő. Pécsen és környékén bőven fel lehetne tölteni a zászlóalj személyi állományát, ráadásul a helyi politika is tapsolna a többszáz új munkahely miatt. Pécs mellett nyilván a közeli nagyobb települések is szóba jóhetnek. Mindenekelőtt Kaposvár.
Szerintem a vasúti térképnek túl nagy jelentőséget tulajdonítasz. A település földrajzi elhelyezkedése és az elérhető szabad munkaerő volt a lényeges szempont. A te logikád alapján csak Budapesten lehetne az új zászlóaljakat felállítani, mert minden vasúti fővonal ide fut be. Annyiban igazad van, hogy nagyon hiányzik egy lövészzászlóalj Budapestről.
Továbbgondolva a dolgot Miskolc és Nyíregyháza mellett szerintem Eger is sanszos és nem zárnám ki, hogy Budapest környékén is felállítanak egy új zászlóaljat. Ez nyílván kihívás lenne a toborzásnak.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Pécsre 2 ok miatt gondoltam: elképesztő, hogy egész Dél-Dunántúlön egyetlenegy harcoló alakulat sincs. Ráadásul a megépülő mohácsi hídon könnyen elérik az Alföldet, de a legfontosabb, hogy a Dél-Dunántúlon van a legtöbb szabad munkaerő. Pécsen és környékén bőven fel lehetne tölteni a zászlóalj személyi állományát, ráadásul a helyi politika is tapsolna a többszáz új munkahely miatt. Pécs mellett nyilván a közeli nagyobb települések is szóba jóhetnek. Mindenekelőtt Kaposvár.
Szerintem a vasúti térképnek túl nagy jelentőséget tulajdonítasz. A település földrajzi elhelyezkedése és az elérhető szabad munkaerő volt a lényeges szempont. A te logikád alapján csak Budapesten lehetne az új zászlóaljakat felállítani, mert minden vasúti fővonal ide fut be. Annyiban igazad van, hogy nagyon hiányzik egy lövészzászlóalj Budapestről.
Továbbgondolva a dolgot Miskolc és Nyíregyháza mellett szerintem Eger is sanszos és nem zárnám ki, hogy Budapest környékén is felállítanak egy új zászlóaljat. Ez nyílván kihívás lenne a toborzásnak.
Egyébént miért csak nagy-, illetve városokban gondolkodtok?
Én továbbra is javaslom Mo. 2. legnagyobb ex lőterével rendelkező Abasárt/Heves megye. A Mátra lábánál van, van vasút, védendő infrastruktúra (Erőmű), két város között van Gyöngyös, Eger, percekre van a lőtér, vagy a védelmet nyújtó Mátra, autópálya kb. 20 perc láncon is.
És mi fontos a leendő állománynak:
Ingatlan sokkal elérhetőbb áron van, retek mentes vidék, szépek a lányok, jó a bor, lehet kirándulni.... ja, bér... na azt én nem tudok adni.
Ui: Magyar Honvédség 80. Török Ignác Gépesített Lövészdandár volt ott.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 107
33 379
113
én nem mondtam hogy nem létezik vágó töltet. (egyébként minden robbanóanyag leehet vágó) de vágótltetből a rézbetétesből is 4 cm+ os nagy szilárdságú hídacéél esetén is kell mindkét oldalra...
nem 15 perc alatt nem robbantasz fel egy dunahíd méretű műtárgyat.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
És hogy néz ki?(éppen fogászatra járok,hozzak el egy fogót?)
Azt szeretném megkérdezni, hogy nem-e jársz véletlenül neurológia környékén? Mer' kérdezd már meg azt a kedves német orvost dr. Alzheimert, hogy rendel-e. :oops:
Vagy a kobakodban van baj, vagy valaki más használta eddig több éven keresztül az accountodat itt a fórumon... :D
Te most tényleg azt gondolod, hogy @krisss tollba mondja neked egy még kialakítás alatt lévő koncepci- zászlóalj
végleges hadrendjét, amikor az az egyetlen nyilvános infó róla, hogy hogyan hívják?
De értelmetlen is ezzel foglalkozni.
Ha meg is vannak a színhelyek, és el is indult a laktanyák kialakítása, akár a jelenlegi lövész zászlóaljak hadrendjére is szervezhetik az újakat.
A folyamatos feltöltés miatt pedig a századok (és persze a zászlóaljak) végleges formáját akkor is elég lesz majd lezárni, ha véglegessé válik a koncepció.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Remélem ez nagyon távoli terv, csakhogy helyén legyenek a prioritások.
Nyilván prioritásban nem ez az első, de gondolom itt a cél az összetartozás, a hivatástudat, a közösség érzésének megismertetése, a morál javítása. Ami tuti nem a legjobb (sehol).
Persze én ezt a legszigorúbb szabályok betartásával képzelem el (mert csak így lesz értelme hosszútávon), egy zárt kör részére. Tehát nem egy HM által támogatott kocsmát, hanem egy kultúrált közösségi teret képzelnék el, természetesen alkohol kíséretében, mértékkel ...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
Azt szeretném megkérdezni, hogy nem-e jársz véletlenül neurológia környékén? Mer' kérdezd már meg azt a kedves német orvost dr. Alzheimert, hogy rendel-e. :oops:
Vagy a kobakodban van baj, vagy valaki más használta eddig több éven keresztül az accountodat itt a fórumon... :D
Te most tényleg azt gondolod, hogy @krisss tollba mondja neked egy még kialakítás alatt lévő koncepci- zászlóalj
végleges hadrendjét, amikor az az egyetlen nyilvános infó róla, hogy hogyan hívják?
De értelmetlen is ezzel foglalkozni.
Ha meg is vannak a színhelyek, és el is indult a laktanyák kialakítása, akár a jelenlegi lövész zászlóaljak hadrendjére is szervezhetik az újakat.
A folyamatos feltöltés miatt pedig a századok (és persze a zászlóaljak) végleges formáját akkor is elég lesz majd lezárni, ha véglegessé válik a koncepció.
Nem tünt fel,hogy kérdeztem,meg é van e már a végleges hadrend?Tudod,az a kacskaringós jel,az alján egy ponttal,no,az a kérdőjel.Kérdőmondatok végére szokás illeszteni irásban feltett kérdés esetén......Kiváncsi lennék,hogy milyen támogató eszközöket kap a zl,és milyen logisztikát?Mit szánnak alap szállitóeszköznek?
Van egy sanda gyanúm,hogy ezek területvédelmi zl-ak lesznek.Feltartóztató,halogató harc,mig a főerők be nem érnek.Aszimetrikus harc esetén meg jol darabolhatók,hogy növelni tudják a biztositott területet.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Nem tünt fel,hogy kérdeztem,meg é van e már a végleges hadrend?Tudod,az a kacskaringós jel,az alján egy ponttal,no,az a kérdőjel.Kérdőmondatok végére szokás illeszteni irásban feltett kérdés esetén......Kiváncsi lennék,hogy milyen támogató eszközöket kap a zl,és milyen logisztikát?Mit szánnak alap szállitóeszköznek?
Van egy sanda gyanúm,hogy ezek területvédelmi zl-ak lesznek.Feltartóztató,halogató harc,mig a főerők be nem érnek.Aszimetrikus harc esetén meg jol darabolhatók,hogy növelni tudják a biztositott területet.
Könnyű lövész zászlóaljak szóval kb jah. Ezek s Szittya zászlóaljak illetve azok kiszolgáló zászlóaljai.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and honved

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
Könnyű lövész zászlóaljak szóval kb jah. Ezek s Szittya zászlóaljak illetve azok kiszolgáló zászlóaljai.
Könnyű lövészt is lehet kondicionálni.Pl nem lesz pct támogatása elég massziv,szart se fog érni konvencionális harcban.Műszaki zártelepitő képesség se mindegy,miféle (én simán csatolnák hozzá MZO-t).És az egész mögött a logisztika.Igencsak jó ellátokat kell csatolni hozzájuk,ha darabolva mozgó védelemben használva is el lehessen látni őket.Nem lesz elég a szabvány logisztikai támogatás (én saját hadtápbázis(oka)t adnák minden zl-nak a működési területén.Jó nagyot,hogy az átdobott erőket is el tudja látni)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Könnyű lövészt is lehet kondicionálni.Pl nem lesz pct támogatása elég massziv,szart se fog érni konvencionális harcban.Műszaki zártelepitő képesség se mindegy,miféle (én simán csatolnák hozzá MZO-t).És az egész mögött a logisztika.Igencsak jó ellátokat kell csatolni hozzájuk,ha darabolva mozgó védelemben használva is el lehessen látni őket.Nem lesz elég a szabvány logisztikai támogatás (én saját hadtápbázis(oka)t adnák minden zl-nak a működési területén.Jó nagyot,hogy az átdobott erőket is el tudja látni)
Na ennyire részleteibe menően nem tudom hogy oldják meg.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Nyilván prioritásban nem ez az első, de gondolom itt a cél az összetartozás, a hivatástudat, a közösség érzésének megismertetése, a morál javítása. Ami tuti nem a legjobb (sehol).
Persze én ezt a legszigorúbb szabályok betartásával képzelem el (mert csak így lesz értelme hosszútávon), egy zárt kör részére. Tehát nem egy HM által támogatott kocsmát, hanem egy kultúrált közösségi teret képzelnék el, természetesen alkohol kíséretében, mértékkel ...
Hát ehhez először olyan is kellene, aki "benevezne"... :rolleyes: