A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Benkő Tibor honvédelmi miniszter a Spirit FM vendége volt, ahol többek között a Budapesten megrendezett Ellenálló Műveletek Koncepció konferenciával, a Franciaországgal kiegészült visegrádi négyek brüsszeli találkozójával, a Száhel-övezeti magyar katonai szerepvállalással, a békefenntartó feladatokkal, a kórházakba vezényelt katonákkal, a kibervédelemmel, a koronavírus-járvány elleni védekezéssel és a Magyar Honvédség, valamint a Honvédelmi Minisztérium dolgozóinak oltakozásával kapcsolatos kérdésekre válaszolt.

A műsort itt lehet visszahallgatni.
Ez a musorvezeto egy elo 'kereskedelmiradio-parodia', sajat magae. Kivancsi vagyok, mikor szurjak ki a humoristak avagy legalabb Winkler meg Uj valamelyik podcastjukban...
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz
K

kamm

Guest
idézném nekik Pattont,arról hogy mi a katona dolga...
Hogy ezt az unto archaikus, senki altal nem hasznalt format vajon miert imadjak a MHnel annyira, egy rejtely... mar kiszurtam korabban is, valaki nagyon elegedett lehet a sajat szlogenjevel (pedig az egesz szlogen gaz, patoszoskodo es negativ stb):

 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Hogy ezt az unto archaikus, senki altal nem hasznalt format vajon miert imadjak a MHnel annyira, egy rejtely... mar kiszurtam korabban is, valaki nagyon elegedett lehet a sajat szlogenjevel (pedig az egesz szlogen gaz, patoszoskodo es negativ stb):

UNO lesz az, a honédség 19-re húz húsz lapot...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 950
18 442
113
A kérdés inkább, hogy mind az 5 hivatásos+szerződéses állományú lesz vagy lesz tartalékos alakulat is.

Tippelhetünk csak. Az én tippem, hogy lesz tartalékos szegmense is ezeknek a zászlóaljaknak. Lévén a végére 7 területvédelmi tartalékos ezreddel számolnak. Biztosra veszem, hogy az 5 új bázis, valahol ott lesz, ahol most nincs, vagy távolabb van csak laktanya a területvédelmi zászlóaljak központjától. Mert azt nehezen képzelem el, hogy nagyságrendi illetményemelés nélkül, fel tudnak tölteni pluszban még 5 zászlóaljat kizárólag hivatásos és szerződéses katonákból.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 928
36 246
113
Nem jól érted. Ez azt jelenti, hogy 5 új zászlóalj lesz. Hogy milyen, arról fingunk sincs.
De az ötben lennie kell lövésznek is!
Mindenesetben az is zászlóalj, amit osztálynak hívnak. :cool:
Úgy kombinálj, hogy nem fogunk megállni egyetlen tüzér osztálynál.
Inkább egy rakétás osztályt tudok elképzelni második tüzérosztálynak, ami esetleg "öngyilkos drón" / loitering ammo képességgel is bír, meg van SRBM is benne.
Több helyen olvastam, hogy a PZH automtaizáltsága miatt levesebb járművel is nagyobb tűzerőt képviselnek mint pl. egy M109 vagy Gvoznyika osztály tudott. (Adott idő egység alatt célba juttatott gránátok illetve pontosságterén)
Nekem mániám SMArt 155 ami gazdaságosabb nagy hatótávolságú páncéltörő lenne, mint a Spike NLOS. Utóbbi nyilván sokoldalúbb, de harckocsik harc járművek ellen inkább az okos 155-ös.
A SMArt 155 javított változatának gyártását 2023-ban újra kezdik az RM, mert ellőtték/lejártak a meglévő készeletek - talán pont várpalotán fogják gyártan...
De légvédelmi tüzér osztályból is kell még minimum 1.
A litván NASAMS beszerzés adatai alapján egy elég nagy rendszer vásároltunk mi is:
Litvánia 2020 októberében kapta meg két NASAMS-3 ütegét, ütegenként 4 indítóberendezéssel, 2 Raytheon MPQ-64F1 Sentinel radarral valamint ismeretlen számú FDC központtal. Az üzlet értéke 110millió Euró volt. Ez alapján feltételezhető, hogy magyar beszerzés 410 millió euróért: 6-8 üteg méretű lehet. Ez legalább 24 indtót, 10-12 radar berendezést és 6-8 FDC központot jelenthet. Egy tűzközpont (FDC) 12 indítót képes kezelni maximum. A norvégoknál azt hiszem 5 indító jut egy FDC-re: náluk ennyi az egy "üteg". A mi rendszerünk 24 és 48 indító között lehet valahol, mivel a hagyományos "tüzérmatek" szerint a 6 tűzeszköz/üteg a "szokás".
Az egyes elemek 20+ km-re telepíthetőek és ekkora hatótávolságot sima AMRAAM is tud - az AMRAAM-ER meg akár 50km-et is. (ESSEM motorjára épül aminek a hivatalos hatótávolsága 27+ tengeri mérföld)
Szóval az ország elég jelentős része lefedhető NASAMS-szel - legalábbis, ami fontosabb bázisokat, ipari központokat és városokat illeti. Még egy közepes SAM-osztályt feleslegesnek tartok és szerintem nem is lesz.

Ha lesz második üteg, akkor az egy rakétavédelmi célú nagyhatótátvolságű rendszer lesz. Erre utalt már Maróth hogy ez képesség "még hiányzik". Ezen a téren izraeli (pl. Arrow) és európai rendszer (Aster30) jöhetne szóba - mind kettő elég drága, szóval ez inkább az évtized második felében lehetséges - szerintem. Addigra talán új, jobb ABM rendszerek is megjelennek.

Egy MANTIS jellegű bázis védő gépágyús-rakétás (C-RAM) rendszer fontosabb is lenne. Pl. a fontosabb bázisokat illetve radar állomásokat ezzel védeném. A széttelepítésen és hálózatos hadviselésen kívül az radarok aktív védelme a kulcsa a hatékony légvédelemnek.
Minden radar bemérhető, de ha az 400+km hatótávolságú ELTA radarok köré rakunk egy 5 gépágyús üteget 1-2 konténer Skyknigthtal vagy Iron Dommal, akkor igen csak problémás lesz kiiktatni a légvédelmünket.
15-20 ilyen pontvédelmi üteg kellene - minden fontosabb bázis és radar állomás kapna egy ilyet.
Szerintem a régiónkban kb. senki nem lenne képes áttörtni egy ilyen légvédelmen - pláne nem 1-2 tucat gépes légierőkkel amik a szomszédainknál vannak.

Bár fenyegetőztem vele :cool:, de még nem írtam meg az elképzeléseimet a szittya koncepció kapcsán, (és bár @krisss nagyon ellenkezett), de szerintem a szittya koncepcióban lenne potenciál, hogy állandó és tartalékos századokból vegyes zászlóaljakat hozzanak létre.
Ez indokolhatná is, hogy a koncepció bemutatásakor miért voltak vegyesen a zászlóaljban.
A szittya hadosztálynak a neve nem tetszik - legalábbis nekem. Maga szervezeti kialakítása, bevetési módja lehet jó - ehhez nem értek. Engem inkább a technikai oldal érdekel... :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 535
46 517
113
Inkább egy rakétás osztályt tudok elképzelni második tüzérosztálynak, ami esetleg "öngyilkos drón" / loitering ammo képességgel is bír, meg van SRBM is benne.
Több helyen olvastam, hogy a PZH automtaizáltsága miatt levesebb járművel is nagyobb tűzerőt képviselnek mint pl. egy M109 vagy Gvoznyika osztály tudott. (Adott idő egység alatt célba juttatott gránátok illetve pontosságterén)
Nekem mániám SMArt 155 ami gazdaságosabb nagy hatótávolságú páncéltörő lenne, mint a Spike NLOS. Utóbbi nyilván sokoldalúbb, de harckocsik harc járművek ellen inkább az okos 155-ös.
A SMArt 155 javított változatának gyártását 2023-ban újra kezdik az RM, mert ellőtték/lejártak a meglévő készeletek - talán pont várpalotán fogják gyártan...

A litván NASAMS beszerzés adatai alapján egy elég nagy rendszer vásároltunk mi is:
Litvánia 2020 októberében kapta meg két NASAMS-3 ütegét, ütegenként 4 indítóberendezéssel, 2 Raytheon MPQ-64F1 Sentinel radarral valamint ismeretlen számú FDC központtal. Az üzlet értéke 110millió Euró volt. Ez alapján feltételezhető, hogy magyar beszerzés 410 millió euróért: 6-8 üteg méretű lehet. Ez legalább 24 indtót, 10-12 radar berendezést és 6-8 FDC központot jelenthet. Egy tűzközpont (FDC) 12 indítót képes kezelni maximum. A norvégoknál azt hiszem 5 indító jut egy FDC-re: náluk ennyi az egy "üteg". A mi rendszerünk 24 és 48 indító között lehet valahol, mivel a hagyományos "tüzérmatek" szerint a 6 tűzeszköz/üteg a "szokás".
Az egyes elemek 20+ km-re telepíthetőek és ekkora hatótávolságot sima AMRAAM is tud - az AMRAAM-ER meg akár 50km-et is. (ESSEM motorjára épül aminek a hivatalos hatótávolsága 27+ tengeri mérföld)
Szóval az ország elég jelentős része lefedhető NASAMS-szel - legalábbis, ami fontosabb bázisokat, ipari központokat és városokat illeti. Még egy közepes SAM-osztályt feleslegesnek tartok és szerintem nem is lesz.

Ha lesz második üteg, akkor az egy rakétavédelmi célú nagyhatótátvolságű rendszer lesz. Erre utalt már Maróth hogy ez képesség "még hiányzik". Ezen a téren izraeli (pl. Arrow) és európai rendszer (Aster30) jöhetne szóba - mind kettő elég drága, szóval ez inkább az évtized második felében lehetséges - szerintem. Addigra talán új, jobb ABM rendszerek is megjelennek.

Egy MANTIS jellegű bázis védő gépágyús-rakétás (C-RAM) rendszer fontosabb is lenne. Pl. a fontosabb bázisokat illetve radar állomásokat ezzel védeném. A széttelepítésen és hálózatos hadviselésen kívül az radarok aktív védelme a kulcsa a hatékony légvédelemnek.
Minden radar bemérhető, de ha az 400+km hatótávolságú ELTA radarok köré rakunk egy 5 gépágyús üteget 1-2 konténer Skyknigthtal vagy Iron Dommal, akkor igen csak problémás lesz kiiktatni a légvédelmünket.
15-20 ilyen pontvédelmi üteg kellene - minden fontosabb bázis és radar állomás kapna egy ilyet.
Szerintem a régiónkban kb. senki nem lenne képes áttörtni egy ilyen légvédelmen - pláne nem 1-2 tucat gépes légierőkkel amik a szomszédainknál vannak.


A szittya hadosztálynak a neve nem tetszik - legalábbis nekem. Maga szervezeti kialakítása, bevetési módja lehet jó - ehhez nem értek. Engem inkább a technikai oldal érdekel... :)
Nézd már át ezt a hozzászólást!
Kevered a katonai szervezeti szinteket, vagy ezek neveit. Szittya HADOSZTÁLY??? o_O :eek:
Az üteg a tüzérség (légvédelmi is) század szintű alegysége. 6-8 üteg már egy légvédelmi rakétás ezredet jelentene. Olyanunk már van.

Először talán a csöves tüzérséget kellene olyan szintre emelni, hogy ne rajtunk röhögjön a fél NATO. Amíg ez nincs meg, addig ne nagyon álmodozz másról!
Szóval kellenek azok a technikai eszközök, amiket leírtál, de csak szépen sorban.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 893
12 470
113
Tippelhetünk csak. Az én tippem, hogy lesz tartalékos szegmense is ezeknek a zászlóaljaknak. Lévén a végére 7 területvédelmi tartalékos ezreddel számolnak. Biztosra veszem, hogy az 5 új bázis, valahol ott lesz, ahol most nincs, vagy távolabb van csak laktanya a területvédelmi zászlóaljak központjától. Mert azt nehezen képzelem el, hogy nagyságrendi illetményemelés nélkül, fel tudnak tölteni pluszban még 5 zászlóaljat kizárólag hivatásos és szerződéses katonákból.

Új lövészzászlóaljak felállításával részben vissza fogunk térni azokba a megyékbe, ahol jelenleg nincs katonai alakulat.

Hazánkban jelenleg kilenc megyében nincs katonai alakulat. Akad köztük viszont olyan megye, amelynek szülöttjei közül jelenleg háromezren szolgálnak a Magyar Honvédségben.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 928
36 246
113
Nézd már át ezt a hozzászólást!
Kevered a katonai szervezeti szinteket, vagy ezek neveit. Szittya HADOSZTÁLY??? o_O :eek:
ezt elírtam...
Az üteg a tüzérség (légvédelmi is) század szintű alegysége. 6-8 üteg már egy légvédelmi rakétás ezredet jelentene. Olyanunk már van.
Az eszközök számát tekintve szerintem megalapozott a becslésem - elosztás szervezet hogy lesz azt nem tudom biztosan.
Amit én mondok, hogy legalább 6-8 önálló tevékenységre képes légvédelmi rendszerünk lesz egyenként 4-6 indítóval. legalább 1-2 radarral és tűzközponttal. Ez a széttelepíthetőség miatt is több ezer km2-t tud lefedni légvédelemmel.

Először talán a csöves tüzérséget kellene olyan szintre emelni, hogy ne rajtunk röhögjön a fél NATO. Amíg ez nincs meg, addig ne nagyon álmodozz másról!
Szóval kellenek azok a technikai eszközök, amiket leírtál, de csak szépen sorban.
Kerekes 155 jöhetne majd, de egyelőre még azok az egységek sem alakultak ki és "töltődtek fel", amiket támogatni kellene ezekkel.

Megvettem az összes Zrínyi fiataloknak szóló kiadványt. A Leopardos rész (ami döntően a hk-s kiképzésről szól) és többi átolvasása után eléggéűé lejött a brutális ember és "tudáshiány" - komplett szakágak, fegyvernemek szűntek meg az elmúlt 20 évben. Az önjáró tüzérségi szakmát szó szerint nulláról kell újra tanulnia a Honvédségnek. Konkrétan vért izzadnak hogy 24 PZH-ra legyen elég legalább alapszinten kiképzett ember, mire megérkeznek 2022 februárjában. Tök fölösleges ide még jó pár évig további tüzérosztály, mert nem lenne rá ember. 1-2 év mire PZH-s osztály is hatékonyan tud működni - annyira az elején vannak a tanulásnak.
A Leokra is még most képzik az embereket - nem véletlen, hogy nem sürgetik KMW-t at A7-esek szállításával: konkrétan nem tudnák hova leparkolni őket mer még mindig tart a tatai bázis modernizálása, átépítése...
A humán és infrastrukturális faktor jelenleg az egyik legnagyobb akadályozója a gyorsabb haderőfejlesztésnek.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 907
91 523
113

Új lövészzászlóaljak felállításával részben vissza fogunk térni azokba a megyékbe, ahol jelenleg nincs katonai alakulat.

Hazánkban jelenleg kilenc megyében nincs katonai alakulat. Akad köztük viszont olyan megye, amelynek szülöttjei közül jelenleg háromezren szolgálnak a Magyar Honvédségben.
RSzR reagált, korrigált a legutóbbi kritikákra. Ezt korrekt volt így helyretenni.

A Magyar Honvédség parancsnoka leszögezte: nem kérdőjelezheti meg senki a Magyar Néphadseregben szolgált katonák magas szintű szakmai képességeit, elhivatottságát, a régi hadseregről a társadalom sajnos vegyes képet alakított ki. Mint mondta, a professzionális Magyar Honvédség ezt nem engedheti meg magának, mert ha elvész a társadalom támogatottsága, akkor a jó irányba indult, nagy lendülettel haladó fejlődés is megáll. Ez pedig veszélyezteti az ország biztonságát.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 916
8 255
113
RSzR reagált, korrigált a legutóbbi kritikákra. Ezt korrekt volt így helyretenni.

A Magyar Honvédség parancsnoka leszögezte: nem kérdőjelezheti meg senki a Magyar Néphadseregben szolgált katonák magas szintű szakmai képességeit, elhivatottságát, a régi hadseregről a társadalom sajnos vegyes képet alakított ki. Mint mondta, a professzionális Magyar Honvédség ezt nem engedheti meg magának, mert ha elvész a társadalom támogatottsága, akkor a jó irányba indult, nagy lendülettel haladó fejlődés is megáll. Ez pedig veszélyezteti az ország biztonságát.
Ideje volt, Ezt már vagy két hete el kellett volna mondani. De jobb későn mint soha. Nem hiszem, hogy RSzR találta egyébként ki ezt a szerencsétlen mondatokat, hanem a stábja.. Sajnos több esetben rossz "háttérmunkát" végeztek kommunikációban.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 596
8 213
113
Inkább egy rakétás osztályt tudok elképzelni második tüzérosztálynak, ami esetleg "öngyilkos drón" / loitering ammo képességgel is bír, meg van SRBM is benne.
Több helyen olvastam, hogy a PZH automtaizáltsága miatt levesebb járművel is nagyobb tűzerőt képviselnek mint pl. egy M109 vagy Gvoznyika osztály tudott. (Adott idő egység alatt célba juttatott gránátok illetve pontosságterén)
Nekem mániám SMArt 155 ami gazdaságosabb nagy hatótávolságú páncéltörő lenne, mint a Spike NLOS. Utóbbi nyilván sokoldalúbb, de harckocsik harc járművek ellen inkább az okos 155-ös.
A SMArt 155 javított változatának gyártását 2023-ban újra kezdik az RM, mert ellőtték/lejártak a meglévő készeletek - talán pont várpalotán fogják gyártan...

A litván NASAMS beszerzés adatai alapján egy elég nagy rendszer vásároltunk mi is:
Litvánia 2020 októberében kapta meg két NASAMS-3 ütegét, ütegenként 4 indítóberendezéssel, 2 Raytheon MPQ-64F1 Sentinel radarral valamint ismeretlen számú FDC központtal. Az üzlet értéke 110millió Euró volt. Ez alapján feltételezhető, hogy magyar beszerzés 410 millió euróért: 6-8 üteg méretű lehet. Ez legalább 24 indtót, 10-12 radar berendezést és 6-8 FDC központot jelenthet. Egy tűzközpont (FDC) 12 indítót képes kezelni maximum. A norvégoknál azt hiszem 5 indító jut egy FDC-re: náluk ennyi az egy "üteg". A mi rendszerünk 24 és 48 indító között lehet valahol, mivel a hagyományos "tüzérmatek" szerint a 6 tűzeszköz/üteg a "szokás".
Az egyes elemek 20+ km-re telepíthetőek és ekkora hatótávolságot sima AMRAAM is tud - az AMRAAM-ER meg akár 50km-et is. (ESSEM motorjára épül aminek a hivatalos hatótávolsága 27+ tengeri mérföld)
Szóval az ország elég jelentős része lefedhető NASAMS-szel - legalábbis, ami fontosabb bázisokat, ipari központokat és városokat illeti. Még egy közepes SAM-osztályt feleslegesnek tartok és szerintem nem is lesz.

Ha lesz második üteg, akkor az egy rakétavédelmi célú nagyhatótátvolságű rendszer lesz. Erre utalt már Maróth hogy ez képesség "még hiányzik". Ezen a téren izraeli (pl. Arrow) és európai rendszer (Aster30) jöhetne szóba - mind kettő elég drága, szóval ez inkább az évtized második felében lehetséges - szerintem. Addigra talán új, jobb ABM rendszerek is megjelennek.

Egy MANTIS jellegű bázis védő gépágyús-rakétás (C-RAM) rendszer fontosabb is lenne. Pl. a fontosabb bázisokat illetve radar állomásokat ezzel védeném. A széttelepítésen és hálózatos hadviselésen kívül az radarok aktív védelme a kulcsa a hatékony légvédelemnek.
Minden radar bemérhető, de ha az 400+km hatótávolságú ELTA radarok köré rakunk egy 5 gépágyús üteget 1-2 konténer Skyknigthtal vagy Iron Dommal, akkor igen csak problémás lesz kiiktatni a légvédelmünket.
15-20 ilyen pontvédelmi üteg kellene - minden fontosabb bázis és radar állomás kapna egy ilyet.
Szerintem a régiónkban kb. senki nem lenne képes áttörtni egy ilyen légvédelmen - pláne nem 1-2 tucat gépes légierőkkel amik a szomszédainknál vannak.


A szittya hadosztálynak a neve nem tetszik - legalábbis nekem. Maga szervezeti kialakítása, bevetési módja lehet jó - ehhez nem értek. Engem inkább a technikai oldal érdekel... :)
A hadosztály kivételével egész jó dolgokat írtál most.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 852
4 858
113
Tippelhetünk csak. Az én tippem, hogy lesz tartalékos szegmense is ezeknek a zászlóaljaknak. Lévén a végére 7 területvédelmi tartalékos ezreddel számolnak. Biztosra veszem, hogy az 5 új bázis, valahol ott lesz, ahol most nincs, vagy távolabb van csak laktanya a területvédelmi zászlóaljak központjától. Mert azt nehezen képzelem el, hogy nagyságrendi illetményemelés nélkül, fel tudnak tölteni pluszban még 5 zászlóaljat kizárólag hivatásos és szerződéses katonákból.
Én is így látom. Kizárólag hivatásos és szerződéses állománnyal nehezen lehetne a jelenlegi munkaerőpiaci helyzetben feltölteni az állományt, valószínű, hogy lesz tartalékos állománya az új alakulatoknak. Mondjuk abban is biztos vagyok, hogy a területi elhelyezkedés mellett a másik fő szempont a szabad munkaerő volt. Tippre Pécs, Miskolc, Nyíregyháza készülhet.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 052
113
A szittya hadosztálynak a neve nem tetszik - legalábbis nekem. Maga szervezeti kialakítása, bevetési módja lehet jó - ehhez nem értek. Engem inkább a technikai oldal érdekel... :)
A légvédelmet érintő véleménnyel teljesen egyetértek, a környék hagyományos légierős eszközei számára --mostani hírek/terveik szerint-- elegendő elrettentő erővel bír.
A drón-területet jelenleg sem védelem/sem támadó ezsköz részről nem lehet még 5 évre sem előre látni a rohamos fejlődés miatt. itt egyetlen dolgot lehet tenni, pénzt tartalékolni rá, saját fejlesztő/gyártó/képességbővítő központot kiépíteni a tervezett eszközeink számára, amiket ezen okok miatt inkább a nyitott, továbbfejleszthető, rugalmasabb eszközökből kellene összeválogatni, mert akkor a rugalmasság képes hellyettesíteni/kompenzálni a "szénné-specializál" --ezért csillagászati árú, kis beszerzett darabszámú, és a rohamos fejlődés miatt relatívan gyorsan elavuló-- drónok papíron szerényebb, de valójában jobb --harctéri/harcképességi-- összértékét!

Lehet a "kuruc" elnevezés jobban tükrözte volna az alakulatok harcászati jellegét.
Korábban én is --más is-- felvetette egy(de inkább több) több napos/1-2 hetes önálló harctevékenységre képes harc-csoport összeállításának lehetőségét, szükségességét.
Ilyen (SpecOp-közeli profilú) képesség birtokában lévő haderő egy támadás esetén --a Kárpát-medence távolságai között) órák alatt szétszedi az utánpótlási vonalakat, zűrzavart kelt, kommunikációt zavar.
Ha csak a lehetőséggel rendelkezünk, sokkal komplexebb egy támadó --bármilyen-- katonai művelet tervezése, ugrásszerűen megnőtt kockázat...
...és a megtorló csapás képessége/lehetősége!

...és "csak kíváncsiságból" felvetném, hogy szerintetek a jelenlegi és tervezhető környező erőviszonyokat figyelembe véve kb. mekkora/milyen erő kellene/lenne képes ilyen feladatra3 nap-1 hét, utána légi/más(?) úton-módon utánpótlás) ?

Drón támogatást/felderítést a jelenlegi anyagi/finanszírozási előnyünkből adódóan feltételezek a fenti --Szittya/Kuruc/Hadik ( ;) :oops: :cool: )-- harc-csoportnak!!!