A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
Nem tudom eldönteni a törzszászlós sír vagy röhög.

Az alsó lábszáron lévő zsebnek van bármilyen értelmes, hasznos funkciója?

Az ezredesen miért nincs maszk?

Ez a határ? Ha igen még mindíg maguknak veszik az emberek a mellényt?
Mi bánatnak cipelnek fegyvert, ha még tár sincs benne? Fizikai erőnlét miatt? Lassítani őket, mert túl gyorsan érnék utol a határsértőt?
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 605
25 037
113
És erre mi szükségük, akkora a kereslet?
Nem vagyok közgazdász.


De: ()-ben a maximális darabszám
Osztrákoknál a saab105 kifut (40)
Németeknél a T38 nem is repül ki tudja mióta (46)
Nekünk is kellene
Spanyoloknál a C101 is a 80-as évek terméke (88)
Törökök is a gyártóval egyeztetnek, mondjuk ők helyi verziót akarnak
Szlovákok nemrég írtak alá valami papírt a gyártóval:

Szerintem ha eladnak 50-100db-ot akkor megéri akár itt összeszerelni és akár nagyjavító kapacitást is kiépíteni.
 
K

kamm

Guest
A Maróth-interju kapcsán: a 12 ezer milliárd forint az kb $37B, és mivel ott "hagyta abba a számolást", lesz az a vegen 13 ezer is, szóval számoljunk $40B.

Az 20 év alatt évi $2B, az teljes jelenlegi éves HM budzse... vajon arra gondolt avagy tényleg így megugrik majd a beszerzések szintje?
A kérdés a haderofejlesztes volt, szóval tényleg meg kellene ugrania... de akkor konkrétan mire?

Hol járunk most ebből az egetvero összegből, olvtarsak?
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 632
8 283
113
Nem vagyok közgazdász.


De: ()-ben a maximális darabszám
Osztrákoknál a saab105 kifut (40)
Németeknél a T38 nem is repül ki tudja mióta (46)
Nekünk is kellene
Spanyoloknál a C101 is a 80-as évek terméke (88)
Törökök is a gyártóval egyeztetnek, mondjuk ők helyi verziót akarnak
Szlovákok nemrég írtak alá valami papírt a gyártóval:

Szerintem ha eladnak 50-100db-ot akkor megéri akár itt összeszerelni és akár nagyjavító kapacitást is kiépíteni.
Hatha...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
épp csak a megélhetésed veszted el.
Ezt honnan vetted?
Már úgy is mindegy (98-99%-os átoltottság), de - úgy néz ki - a kormány tisztában volt vele, hogy a katona nem néz utána a jogainak. :rolleyes:

Nem TILOS a honvédségi jogviszony mellett másodállást vállalni. Különösen nem fizetés nélküli szabadság alatt. Kizárólag arra kell odafigyelni, hogy a más kereső tevékenységet be kell jelenteni az elöljárónak (általában engedély kérés, de van olyan is, hogy csak bejelenteni kell), és nem lehet a szolgálati jogviszonnyal összeférhetetlen a másodállás.
Értsd, ha elmész hegesztőnek, vagy a Mekibe szenvicskészítőnek, akkor a kutya nem köthet beléd. A fizetés nélküli alatt a Honvédség nem rendelkezik az időddel.
2012. évi CCV. törvény [ Hjt. (új) ], 81. §
Persze az elöljáró megtagadhatja az engedélyt, de ezzel alkotmányt sért! És erről elég gyorsan születne elmarasztaló döntés is.
@milagro -val erről sokat vitáztunk.
Az ő hisztije abból állt, hogy jogellenesen küldenek fizetés nélkülire. Pedig a kormányrendelet jogot ad rá. Viszont mondjuk egy tanár bármikor felmondhat, a fizetés nélküli alatt. A katona viszont nem teheti meg (illetve külön engedéllyel megteheti). A tanárnak van választási lehetősége, és azzal hogy akár kilépésre kényszerítik, azzal nem sérül az egzisztenciája, mert bármilyen oltásmentes állásba elmehet.
Szóval nekem ez egy elég könnyen nyerhető pernek tűnik. (és ehhez még jogi diplomám sincs! :cool:)
Annál is inkább problémás ez a helyzet a katonák esetén, ugyanis a fizetés nélküli szabadság miatt - az átmeneti időszak letelte után - megszűnik a munkavállaló társadalombiztosítása is. Ez pedig nem csak egzisztenciális, de az egészségügyi ellehetetlenítést is jelenthet.

Azért írtam mindezt le - annak ellenére, hogy én nagyon is a kötelező oltás mellett vagyok!!! -, hogy nem árt, ha a katona a jogaival is tisztában van, nem csak a kötelezettségeivel.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 805
113
A Maróth-interju kapcsán: a 12 ezer milliárd forint az kb $37B, és mivel ott "hagyta abba a számolást", lesz az a vegen 13 ezer is, szóval számoljunk $40B.

Az 20 év alatt évi $2B, az teljes jelenlegi éves HM budzse... vajon arra gondolt avagy tényleg így megugrik majd a beszerzések szintje?
A kérdés a haderofejlesztes volt, szóval tényleg meg kellene ugrania... de akkor konkrétan mire?

Hol járunk most ebből az egetvero összegből, olvtarsak?
Az idei teljes büdzsé $3B. Sztem $5B-re felviszik 2024-re. Tavalyelőtt még $2B se volt.

De sztem Maróth nem erről beszélt, hanem a haderőfejlesztési részéről, ami a teljes büdzsé harmada. Úgy már valóban necces, mert évi $6B kellene, azzal pedig a GDP 2% fölé csúsznánk.

Viszont ha ez az összeg legalább részben el van számolva védelmi ipari fejlesztésben, ami hoz is vissza pénzt és részben itthon is tartja a kiadások egy részét, már elérhető.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 587
79 775
113
Ezt honnan vetted?
Már úgy is mindegy (98-99%-os átoltottság), de - úgy néz ki - a kormány tisztában volt vele, hogy a katona nem néz utána a jogainak. :rolleyes:

Nem TILOS a honvédségi jogviszony mellett másodállást vállalni. Különösen nem fizetés nélküli szabadság alatt. Kizárólag arra kell odafigyelni, hogy a más kereső tevékenységet be kell jelenteni az elöljárónak (általában engedély kérés, de van olyan is, hogy csak bejelenteni kell), és nem lehet a szolgálati jogviszonnyal összeférhetetlen a másodállás.
Értsd, ha elmész hegesztőnek, vagy a Mekibe szenvicskészítőnek, akkor a kutya nem köthet beléd. A fizetés nélküli alatt a Honvédség nem rendelkezik az időddel.
2012. évi CCV. törvény [ Hjt. (új) ], 81. §
Persze az elöljáró megtagadhatja az engedélyt, de ezzel alkotmányt sért! És erről elég gyorsan születne elmarasztaló döntés is.
@milagro -val erről sokat vitáztunk.
Az ő hisztije abból állt, hogy jogellenesen küldenek fizetés nélkülire. Pedig a kormányrendelet jogot ad rá. Viszont mondjuk egy tanár bármikor felmondhat, a fizetés nélküli alatt. A katona viszont nem teheti meg (illetve külön engedéllyel megteheti). A tanárnak van választási lehetősége, és azzal hogy akár kilépésre kényszerítik, azzal nem sérül az egzisztenciája, mert bármilyen oltásmentes állásba elmehet.
Szóval nekem ez egy elég könnyen nyerhető pernek tűnik. (és ehhez még jogi diplomám sincs! :cool:)
Annál is inkább problémás ez a helyzet a katonák esetén, ugyanis a fizetés nélküli szabadság miatt - az átmeneti időszak letelte után - megszűnik a munkavállaló társadalombiztosítása is. Ez pedig nem csak egzisztenciális, de az egészségügyi ellehetetlenítést is jelenthet.

Azért írtam mindezt le - annak ellenére, hogy én nagyon is a kötelező oltás mellett vagyok!!! -, hogy nem árt, ha a katona a jogaival is tisztában van, nem csak a kötelezettségeivel.
Rosszul tudod! Nem bejelenteni kell, hanem kérvényezni és ha engedélyezik, akkor lehet csak másodállásod.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Rosszul tudod! Nem bejelenteni kell, hanem kérvényezni és ha engedélyezik, akkor lehet csak másodállásod.
Miért, én mit írtam?
hogy a más kereső tevékenységet be kell jelenteni az elöljárónak (általában engedély kérés, de van olyan is, hogy csak bejelenteni kell), és nem lehet a szolgálati jogviszonnyal összeférhetetlen a másodállás.
Mellékeltem a pontos törvényi hátteret.
De le is írtam: Amennyiben nem engedélyezik, akkor alkotmánysértést követnek el - 2 okból is kifolyólag.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
Nem vagyok közgazdász.

De: ()-ben a maximális darabszám
Osztrákoknál a saab105 kifut (40)
A Saab 105-ösöket 2020-ban kivonták. Van már időpont az osztrák Eurofighterek kivonására vagy csendben elhalt a sztori és maradnak ez EF-ek és külföldi pilótaképzés lesz náluk is?
Németeknél a T38 nem is repül ki tudja mióta (46)
A németeknek volt Alpha Jet is, de már azt is 25 éve kivonták. Azóta külföldön képzik a pilótáikat. Olaszországban és az USA-ban ezt továbbra is megtehetik.

Nekünk is kellene
Jó lenne ha tudna valamit gyártani az Aero ...

Spanyoloknál a C101 is a 80-as évek terméke (88)
A spanyolok saját gépet akarnak fejleszteni maguknak.

Törökök is a gyártóval egyeztetnek, mondjuk ők helyi verziót akarnak
Miről egyeztetnek? A törökök a Hürjet-et fejlesztik.

Szlovákok nemrég írtak alá valami papírt a gyártóval:
10 db lesz, ha lesz...

Szerintem ha eladnak 50-100db-ot akkor megéri akár itt összeszerelni és akár nagyjavító kapacitást is kiépíteni.
A szerbeknél merült még fel a KAI T-50, de horvát Rafale-ok ellen már kevésnek ítélik. Kiképző gépnek meg túlzás lenne nekik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 587
79 775
113
Miért, én mit írtam?

Mellékeltem a pontos törvényi hátteret.
De le is írtam: Amennyiben nem engedélyezik, akkor alkotmánysértést követnek el - 2 okból is kifolyólag.
Az elöljáró akkor dönthet úgy, hogy nem engedélyezi a másodállast, ha ő úgy itéli meg, hogy az hátrányos a szolgálatra nézve, tehát összeegyeztethetetlen a szolgálattal. Nem csakhogy összeférhetetlen nem lehet, de nem is hathat károsan a szolgálatra. Tehát nem mehetsz a mekibe se ha az üti az egyéb szolgálati kötelmeid, hiába összeférhető amúgy a krumplisütés az egyenruhával.
Ez egy gumitörvény...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Ez a veszély egy pillanatig sem veszélyeztet. Úgy tudom, hogy bár gyenge, de van pszichológiai vizsgálat felvételnél... (bocs, magyas labda volt! :) )
Speciel jelenleg is fegyveres testületnél vagyok és nálunk nem vicces a rendszeres alkalmassági, mint a rendőrségnél vagy a hadseregnél. A pszichológia például egy hosszú tesztsorozat, több száz kérdéses tesztettekkel, beszélgetéssel és ehhez ragaszkodnak annak ellenére, hogy mint mindenhol, így nálunk is emberhiány van. Nálunk például azonnal leszerelnek, ha bármilyen felmérőn vagy alkalmasságin elbuksz,
 
  • Tetszik
Reactions: milagro and Pogány

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 709
113
Az elöljáró akkor dönthet úgy, hogy nem engedélyezi a másodállast, ha ő úgy itéli meg, hogy az hátrányos a szolgálatra nézve, tehát összeegyeztethetetlen a szolgálattal. Nem csakhogy összeférhetetlen nem lehet, de nem is hathat károsan a szolgálatra. Tehát nem mehetsz a mekibe se ha az üti az egyéb szolgálati kötelmeid, hiába összeférhető amúgy a krumplisütés az egyenruhával.
Ez egy gumitörvény...
Mielőtt véleményt írnátok a hozzászólásomhoz, már megint rossz helyem rugóztok a nem idevaló témával, mi a frászért nem oda írtok, ahova való?
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 646
15 034
113
Mi bánatnak cipelnek fegyvert, ha még tár sincs benne? Fizikai erőnlét miatt? Lassítani őket, mert túl gyorsan érnék utol a határsértőt?
2002-3 ban tatán kapusszolgálat.
Üres tárral adtuk. ;)
A parancsnk pa-jaba volt tar.
Nekünk 3 teli tár a széfben.

Coltot potom pénzért megvették, de nem hinném, hogy átnevezték az m4-et.
 
  • Hűha
  • Tetszik
Reactions: kamm and Catles

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 646
15 034
113
Az elöljáró akkor dönthet úgy, hogy nem engedélyezi a másodállast, ha ő úgy itéli meg, hogy az hátrányos a szolgálatra nézve, tehát összeegyeztethetetlen a szolgálattal. Nem csakhogy összeférhetetlen nem lehet, de nem is hathat károsan a szolgálatra. Tehát nem mehetsz a mekibe se ha az üti az egyéb szolgálati kötelmeid, hiába összeférhető amúgy a krumplisütés az egyenruhával.
Ez egy gumitörvény...
De ha épp fizetetlen szabira küldenek, sok szolgálatod nem üti. :rolleyes:
Értsd már amit huszár ír.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Az elöljáró akkor dönthet úgy, hogy nem engedélyezi a másodállast, ha ő úgy itéli meg, hogy az hátrányos a szolgálatra nézve, tehát összeegyeztethetetlen a szolgálattal. Nem csakhogy összeférhetetlen nem lehet, de nem is hathat károsan a szolgálatra. Tehát nem mehetsz a mekibe se ha az üti az egyéb szolgálati kötelmeid, hiába összeférhető amúgy a krumplisütés az egyenruhával.
Ez egy gumitörvény...
Az alkotmány viszont nem az! Tehát 2 opciója van.
  • nem engedélyezi a másodállást, és ezzel alkotmámyt sért, vagy
  • nem engedélyezi, de a leszerelést igen, vagy
  • engedélyezi és kihúzod az 1 év fizetés nélkülit.

A krumplisütés hogyan befolyasolja a szolgálati kötelmeidet?

Ha elutasítja a kérést, akkor több ponton is alkotmányt sért, mivel olyan helyzetbe kényszerít, amely az alapvető jogaidat sérti:
Idézet az Alaptörvényből:
XI. cikk
(1) Mindenkinek joga van a munka és a foglalkozás szabad megválasztásához, valamint a
vállalkozáshoz . Képességeinek és lehetőségeinek megfelelő munkavégzéssel mindenki köteles
hozzájárulni a közösség gyarapodásához .
(2) Magyarország törekszik megteremteni annak feltételeit, hogy minden munkaképes ember, aki
dolgozni akar, dolgozhasson.
XIX. cikk
(1) Mindenkinek joga van testi és lelki egészségének megőrzéséhez.
(2) Az (1) bekezdés szerinti jog érvényesülését Magyarország munkavédelemmel, egészségügy i
intézményekkel, orvosi ellátással, a sportolás és a rendszeres testedzés támogatásával,
valamint az épített és természeti környezet védelmének biztosításával segíti el ő.
Ezek talán az ebben az esetben legfontosabb sérülő alapvető jogok, de még pár megsértését biztosan rá lehet húzni az ügyre.

A cél az, hogy mindenki be legyen oltva, de az, hogy egzisztenciálisan teljesen ellehetetlenítsünk valakit az már alkotmányellenes. A jelenlegi törvényi és rendeleti háttér eléggé az oltás felé terel, de teljesen nem zárja ki azt sem, hogy oltatlan maradj.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mielőtt véleményt írnátok a hozzászólásomhoz, már megint rossz helyem rugóztok a nem idevaló témával, mi a frászért nem oda írtok, ahova való?
Csak részben van igazad.
Az szerintem eléggé fontos része a Magyar Honvédség fejlesztésének, hogy a honvédek ismerjék ne csak a kötelezettségeiket, ha nem a jogaikat is.