A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 203
5 144
113
De ha épp fizetetlen szabira küldenek, sok szolgálatod nem üti. :rolleyes:
Értsd már amit huszár ír.
Senkinek nem fogják engedélyezni a másodállást. Ha engednék akkor ez egy kiváló leszerelési kapu lenne márpedig nem az a cél.

Itt az a választás hogy beoltatod magad vagy beoltatod magad.

És a jogalapjuk is megvan mert a szolgálati szabályzatban konkrétan szerepel hogy a katona beoltatja magát pandémia idején.
Márpedig a szolgálati szabályzat mindenkire vonatkozik
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Senkinek nem fogják engedélyezni a másodállást. Ha engednék akkor ez egy kiváló leszerelési kapu lenne márpedig nem az a cél.

Itt az a választás hogy beoltatod magad vagy beoltatod magad.

És a jogalapjuk is megvan mert a szolgálati szabályzatban konkrétan szerepel hogy a katona beoltatja magát pandémia idején.
Márpedig a szolgálati szabályzat mindenkire vonatkozik
Az alkotmány viszont még az autóskártyában is üti a szolgálati szabályzatot! :cool:
Megpróbalok többet nem kommentelni a témában...:)
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 645
15 022
113
Senkinek nem fogják engedélyezni a másodállást. Ha engednék akkor ez egy kiváló leszerelési kapu lenne márpedig nem az a cél.

Itt az a választás hogy beoltatod magad vagy beoltatod magad.

És a jogalapjuk is megvan mert a szolgálati szabályzatban konkrétan szerepel hogy a katona beoltatja magát pandémia idején.
Márpedig a szolgálati szabályzat mindenkire vonatkozik
Aha.
Szóval akkor mi van ha egy katona azt mondja nem oltat?
Leszerelik? Nem. Elküldik fizetetlenre? Szerinted nem.
Dolgozhat? Elvileg nem.
Szóval akkor mi van?
Erre egyértelmű választ írj légyszíves.

Amúgy az egész vicc. Amikor megszületik az. Ember meg utánna pár évig kapja a kötelezőket.

Ez meg a sereg. Amikor sorkatona lett az ember akkor sem választhatott akar e oltást.
"Bocsi a bal karomba az a kettő ok de a jobba adandókat nem. Köszi" ugyanmár.
Ha mész külszolgálatba akkor sem kérdés.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97
H

Hummen23

Guest
Hol tartunk most, @Terminator olvtars? Összegeket ill tételeket, pls. :)

Na de pont ez az érdekes: mi jön még? Mi van még a bevásárlólistán? :)
Most járunk a beszerzések egyharmadánál, azt mondta Gáspárunk, az meg azért $12-15B lenne nominálisan, attól meg még messze járunk, szoval inkább tételekre erthette. (Még úgy is messze, hogy közben még mindig nem tudjuk azt sem például, hogy mi volt az az egyösszegű 1300 milliárd azaz $4B sem, aminek a zárt bizottsági elfogadásán Harangozó már egy éve is puffogott és a mai napig nem lett bejelentve...)
8x8, kerekes önjáró 155-ös, rakétatüzérség, dróntüzérség, drónok, még pzh, még leopárd, +vadász század/századok.

Szöget ütött a fejembe, hogy ha a németeket másoljuk akkor alakulhat-e majd a jövőben a következő féle képpen az egy hadosztálynyi honvédségünk:
harckocsi dandár, nehéz dandár, közepes dandár, +krd, tüzér ezred, felderítő ezred, légvédelmi rakéta ezred, műszaki ezred...3 százados légierő.
Ez potens erő volna a régióban, és kifutna rá a Maróth által emlegetett összegből.
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 203
5 144
113
Aha.
Szóval akkor mi van ha egy katona azt mondja nem oltat?
Leszerelik? Nem. Elküldik fizetetlenre? Szerinted nem.
Dolgozhat? Elvileg nem.
Szóval akkor mi van?
Erre egyértelmű választ írj légyszíves.

Amúgy az egész vicc. Amikor megszületik az. Ember meg utánna pár évig kapja a kötelezőket.

Ez meg a sereg. Amikor sorkatona lett az ember akkor sem választhatott akar e oltást.
"Bocsi a bal karomba az a kettő ok de a jobba adandókat nem. Köszi" ugyanmár.
Ha mész külszolgálatba akkor sem kérdés.

Ki mondta hogy nem küldik fizetetlenre?

Pont hogy oda küldik: fizetés nélküli rendelkezési állományba.

Hogy milyen a sereg azt elég jól ismerem lévén 22 éve vagyok bent.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
A bemutatott ábra, a honvédelmi költségvetésről azért irreális, mert kurvára nem érdekes, sem a magyar költségvetés %-a, se a forint összeg, mert mindent EUR-ba és USD-ben kéne számolni. Amennyiben csak a 2016-os és 21-es Forint-EUR árfolyamot nézem, akkor cca 1/3-al kevesebbet ér mindenki fizetése megtakarítása stb. Ergo ennyivel kevesebbet tudunk haderőfejlesztésre is fordítani azonos összegből. Nos a honvédelmi kiadások növekménye még szinten sem tartja a forint pénzromlását, hozzátéve, hogy egyébként is világ infláció van, akár az USA-t, akár Európát nézem, igaz ez 5% alatt van, általánosságban, de több ipari szegmensben magasabb. Persze a kulisszák mögött kötött szerződések pénzügyi oldalát soha nem tudtuk, - soha nem tudta a választópolgár. A beszerzések pénzügyi konstrukciói van olyan fontosmint a maga a techika beszerzése.Egy helyen olvastam, ahol azt elemezték, hogy a beszerzett páncélos zlj LeoA7HU tankjai annyibe kerülnek mint cca. 1100 darab Spike2 LR akkor melyik gyakorol nagyobb elrettentő hatást, volt-e értelme harckocsikat beszerezeni. Nos én hozzáraknám a kiképzési eszközök előre kiképzés költségeit stb. Ezekről kurvára semmit sem tudunk.
Nem akarok a haderőfejlesztés ellen beszélni, írni, hiszen lelkes támogatója vagyok, de az USA-ban a választópolgár tudja, hogy egy F-35A -nak pld. a 2021-es évben X dollárban kerül beszerzése, Y dollárba a fenntartása. Persze nem full pontos a dolog, mert a "fekete" programok árát is berakják a költségekbe stb, de van hasonlítás és talán számonkérés. És látják sokan, ahogy pld. Molni is írja, hogy a F-15X nem azért kell, mert F-35A mellett szükség van rá, hanem mert kell a Boeingnek a rendelés, akár F-15 akár F-18 fronton, stb.
A cseh válaszótpolgár is tudja - mégha nem is vesznek sokszor technikát, meg elhúzódik náluk a beszerzés - hogy mit mennyiért szereznek be, illetve a hadsereg "müködési" költségeiről is kapnak tájékoztatást. Sőt mivel többször voltam, egy-egy hadgyakorlat során nem csak azt mondták el, hogy repültek X feladatot, hanem Y liter kero fogyott, Z mennyiségű lőszer, még azt is elmondták hogy mennyibe került egy zsemle és mennyit ettek meg a virsli mellé..
Ez a transzparencia a kezdetektől hiányzik a Zrínyi programból, bár vannak propaganda kiadványok.

A másik ami nekem azért kicsit necces, hogy nincsenek csapatpróbák a beszerzések előtt, hogy ténylegesen megfelelnek-e a haza éppen a közép-kelet európai hadszintér által támasztott követelményeknek. Persze az elavult, vagy nem létező képességnél minden jobb, de ténylegesen éppen az az eszköz-e a megfelelő?
pld. a Lnyx-et a tervezőasztalról vettük meg. Nos az Ausztrálok szétlövik a protókat, hogy tényleges adatokat tudjanak meg, róla és versenytársairól, a csehek szintén komoly hazai próbákon nézték meg, hogy a versenytársakkal együtt. Mi meg gyárat építünk, mert a Rheinmetall tesztjeit, amihez kvázi van 2 prototípus, amit manufakturálisan raktak össze, megfeleltek.. Itthon meg körbemegy egy olyan proto aminek még a tornyát se lehet forgatni. Olyan képességek pld. az aktív ellentevékenység rendszer hatásosságában enyhén szólva kétkedek. Egyébként is maga az ekkora tömegű és méretű harcjárművek nagy intenzítású háborús megfelelésében is. Én például Boxer párti vagyok.. (tudom kerekes és nem teljesen azonos kategória).
Az egyetlen zlj. PZH2000 is nagyon kevés, és persze a páncélos dandárban a helye megkérdőjelezhetetlen, csak a kérdés, hogy még a "kis" magyarország esetében is ahol nincs egy üteg páncélos tarack ott mi a fene lesz.? Nekem itt is szívem csücske a kerekes önjáró tüzérség, amely olcsóbb, mozgékonyabb, és ilyen úthálózat mellett több mint megfelelő.. Stb.
Szóval nem látom, hogy a harceszközök tényleges beszerezése előtt lenne csapatpróba, illetve azt sem, hogy lenne egy költséghatékonyság számítás (biztos, hogy van, csak nem nyilvános), hogy mit éri meg beszerezni és miért.
Azért mert te nem tudsz róla az egy dolog. Mivel olvasod a fórumot a "hivatalos katona nick-jeink" folyamatosan kijavítanak, hogy bizony vannak csapat próbák igen keményen. Amúgy meg ezt nálunk piackutatásnak hívják hivatalosan. :)
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 632
8 283
113
A bemutatott ábra, a honvédelmi költségvetésről azért irreális, mert kurvára nem érdekes, sem a magyar költségvetés %-a, se a forint összeg, mert mindent EUR-ba és USD-ben kéne számolni. Amennyiben csak a 2016-os és 21-es Forint-EUR árfolyamot nézem, akkor cca 1/3-al kevesebbet ér mindenki fizetése megtakarítása stb. Ergo ennyivel kevesebbet tudunk haderőfejlesztésre is fordítani azonos összegből. Nos a honvédelmi kiadások növekménye még szinten sem tartja a forint pénzromlását, hozzátéve, hogy egyébként is világ infláció van, akár az USA-t, akár Európát nézem, igaz ez 5% alatt van, általánosságban, de több ipari szegmensben magasabb. Persze a kulisszák mögött kötött szerződések pénzügyi oldalát soha nem tudtuk, - soha nem tudta a választópolgár. A beszerzések pénzügyi konstrukciói van olyan fontosmint a maga a techika beszerzése.Egy helyen olvastam, ahol azt elemezték, hogy a beszerzett páncélos zlj LeoA7HU tankjai annyibe kerülnek mint cca. 1100 darab Spike2 LR akkor melyik gyakorol nagyobb elrettentő hatást, volt-e értelme harckocsikat beszerezeni. Nos én hozzáraknám a kiképzési eszközök előre kiképzés költségeit stb. Ezekről kurvára semmit sem tudunk.
Nem akarok a haderőfejlesztés ellen beszélni, írni, hiszen lelkes támogatója vagyok, de az USA-ban a választópolgár tudja, hogy egy F-35A -nak pld. a 2021-es évben X dollárban kerül beszerzése, Y dollárba a fenntartása. Persze nem full pontos a dolog, mert a "fekete" programok árát is berakják a költségekbe stb, de van hasonlítás és talán számonkérés. És látják sokan, ahogy pld. Molni is írja, hogy a F-15X nem azért kell, mert F-35A mellett szükség van rá, hanem mert kell a Boeingnek a rendelés, akár F-15 akár F-18 fronton, stb.
A cseh válaszótpolgár is tudja - mégha nem is vesznek sokszor technikát, meg elhúzódik náluk a beszerzés - hogy mit mennyiért szereznek be, illetve a hadsereg "müködési" költségeiről is kapnak tájékoztatást. Sőt mivel többször voltam, egy-egy hadgyakorlat során nem csak azt mondták el, hogy repültek X feladatot, hanem Y liter kero fogyott, Z mennyiségű lőszer, még azt is elmondták hogy mennyibe került egy zsemle és mennyit ettek meg a virsli mellé..
Ez a transzparencia a kezdetektől hiányzik a Zrínyi programból, bár vannak propaganda kiadványok.

A másik ami nekem azért kicsit necces, hogy nincsenek csapatpróbák a beszerzések előtt, hogy ténylegesen megfelelnek-e a haza éppen a közép-kelet európai hadszintér által támasztott követelményeknek. Persze az elavult, vagy nem létező képességnél minden jobb, de ténylegesen éppen az az eszköz-e a megfelelő?
pld. a Lnyx-et a tervezőasztalról vettük meg. Nos az Ausztrálok szétlövik a protókat, hogy tényleges adatokat tudjanak meg, róla és versenytársairól, a csehek szintén komoly hazai próbákon nézték meg, hogy a versenytársakkal együtt. Mi meg gyárat építünk, mert a Rheinmetall tesztjeit, amihez kvázi van 2 prototípus, amit manufakturálisan raktak össze, megfeleltek.. Itthon meg körbemegy egy olyan proto aminek még a tornyát se lehet forgatni. Olyan képességek pld. az aktív ellentevékenység rendszer hatásosságában enyhén szólva kétkedek. Egyébként is maga az ekkora tömegű és méretű harcjárművek nagy intenzítású háborús megfelelésében is. Én például Boxer párti vagyok.. (tudom kerekes és nem teljesen azonos kategória).
Az egyetlen zlj. PZH2000 is nagyon kevés, és persze a páncélos dandárban a helye megkérdőjelezhetetlen, csak a kérdés, hogy még a "kis" magyarország esetében is ahol nincs egy üteg páncélos tarack ott mi a fene lesz.? Nekem itt is szívem csücske a kerekes önjáró tüzérség, amely olcsóbb, mozgékonyabb, és ilyen úthálózat mellett több mint megfelelő.. Stb.
Szóval nem látom, hogy a harceszközök tényleges beszerezése előtt lenne csapatpróba, illetve azt sem, hogy lenne egy költséghatékonyság számítás (biztos, hogy van, csak nem nyilvános), hogy mit éri meg beszerezni és miért.
Azért, mert te nem tudsz róla, az nem azt jelenti, hogy nincsen.
Számos aktív katona írt a fórumon dolgokat.
Hogyan lehetsz blogger, szakíró ilyen erős prekoncepciókkal?
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 534
113
Hogyan lehetsz blogger, szakíró ilyen erős prekoncepciókkal?
---
Onnan, hogy én vagyok a civil kontroll :).. Nem szabad haderőfejlesztés ellenesnek lenni, mert az összes kormány elhanyagolta a sereget évtizedekig, de nem szabad hurrá optimistának sem lenni, hogy minden szép és jó, mert én hiszek a trapszparenciában, az átlhatóságban, és azt is látom nemzetgazdasági szinten, hogy hova kerülnek pénzek, és hogyan drágulnak beszerzések, hogy működnek a hatások.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 632
8 283
113
A "demokratikus" ellenzéknek nincsenek képzett katonapolitikusai. Azokat már láttuk volna... De nincs, sehol sem voltak. A Vadai nomenklatúra nem is engedné Őket, mert akkor Ők mi a fenéből élnének meg????
Teljesen egyetértek veled.
Ez siralmas.
Komoly politikai problémának tartom ezt, esetleges váltás esetén morális és tudásszempontból a baloldal alkalmatlan jelenleg a honvédelemre. Politikai váltógazdaságban ez megengedhetetlen: a baloldalnak is rendelkeznie kellene minősegi honvedelmi politikusokkal és szakértőkkel.
(A jelenlegi transzparencia kapcsan van igazságod, de a hreyükben én is nagyon szűrnem az infókat, és a beszerzéseket is így intézném, intő példa Csehország).
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 203
5 144
113
Szóval akkor nincs akadája másodállásnak.
A rendelkezési allomanyból ugyanúgy engedély kell a másodálláshoz.

81. § (1) Az állomány tagja más kereső tevékenységet csak a munkáltatói jogkört gyakorló előzetes engedélyével létesíthet, kivéve a tudományos, az oktatói, a művészeti, a lektori, a szerkesztői, valamint a jogi oltalom alá eső szellemi tevékenység (a továbbiakban együtt: szellemi tevékenység) végzésére irányuló, továbbá a közérdekű önkéntes tevékenység végzésére irányuló jogviszonyt.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
A Saab 105-ösöket 2020-ban kivonták. Van már időpont az osztrák Eurofighterek kivonására vagy csendben elhalt a sztori és maradnak ez EF-ek és külföldi pilótaképzés lesz náluk is?

A németeknek volt Alpha Jet is, de már azt is 25 éve kivonták. Azóta külföldön képzik a pilótáikat. Olaszországban és az USA-ban ezt továbbra is megtehetik.


Jó lenne ha tudna valamit gyártani az Aero ...


A spanyolok saját gépet akarnak fejleszteni maguknak.


Miről egyeztetnek? A törökök a Hürjet-et fejlesztik.


10 db lesz, ha lesz...


A szerbeknél merült még fel a KAI T-50, de horvát Rafale-ok ellen már kevésnek ítélik. Kiképző gépnek meg túlzás lenne nekik.
A németek nem a németek eddig használt reptereiről ki kell vonulniuk.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
960
2 389
93
Két kérdésem lenne.

Mi lett a "remek" bw-s málhákkal, hogy már sajátot hordanak?

A mai kedvenc képem.
270224371-4967060686714612-3767034330235719547-n.jpg

Más: a másodállásról. Állítólag a győrieknél már rég úgy szervezték a munkarendet, hogy a katonák átérjenek az Audi gyárba letolni még egy műszakot, annyian dolgoztak/nak közülük ott. Ha nekik lehet, másnak milyen alapon nem engedik? Vagy már ott se? Egyébként töménytelen katonát ismertem akik dolgoztak valamit a sereg mellett, igaz nagyrészt alkalmi munkákat.

A zsarolásról: abszolút nem értek egyet az oltást elutasítókkal, de az hogy fizetést nem kapsz, más munkát meg nem vállalhatsz, ez a leges legalja mindennek aminek nem szabadna megtörténnie. Remélem minél hamarabb megoldódik.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Két kérdésem lenne.

Mi lett a "remek" bw-s málhákkal, hogy már sajátot hordanak?



Más: a másodállásról. Állítólag a győrieknél már rég úgy szervezték a munkarendet, hogy a katonák átérjenek az Audi gyárba letolni még egy műszakot, annyian dolgoztak/nak közülük ott. Ha nekik lehet, másnak milyen alapon nem engedik? Vagy már ott se? Egyébként töménytelen katonát ismertem akik dolgoztak valamit a sereg mellett, igaz nagyrészt alkalmi munkákat.

A zsarolásról: abszolút nem értek egyet az oltást elutasítókkal, de az hogy fizetést nem kapsz, más munkát meg nem vállalhatsz, ez a leges legalja mindennek aminek nem szabadna megtörténnie. Remélem minél hamarabb megoldódik.
Tatán nem probléma pl a másodállás ha valaki talál olyan rugalmas alkalmazót. (általában a sofőröknek szokott lenni)
Medinán se ott sokan beugrósok különböző biztonsági cégeknél. (legalábbis ez a legjellemzőbb)
Hogy szolnokon mi van azt nem tudom szolnok mindenben különleges.
sok embernek vállalkozása van (többeket ismerek) vagy egyéni vállalkozó sőt őstermelőket is ismerek.
Tatán az albérlet kiadók is szép számmal vannak a seregbe (helyiek örökölt házak lakások kiadása) főleg katonáknak.
fiatalok közül sok a családi vállalkozásba szokott besegyííteni.
de ha 1 év fizetetlenre küldenének (alapjárandóság akkor is jár.) elmennék suliba és felbvenném az ösztöndíjat.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 645
15 022
113
A rendelkezési allomanyból ugyanúgy engedély kell a másodálláshoz.

81. § (1) Az állomány tagja más kereső tevékenységet csak a munkáltatói jogkört gyakorló előzetes engedélyével létesíthet, kivéve a tudományos, az oktatói, a művészeti, a lektori, a szerkesztői, valamint a jogi oltalom alá eső szellemi tevékenység (a továbbiakban együtt: szellemi tevékenység) végzésére irányuló, továbbá a közérdekű önkéntes tevékenység végzésére irányuló jogviszonyt.
Húha.
Olvasd el amit huszár írt.
Alkotmányos jogaidról.
De elengedtem a témát.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 583
79 774
113
Két kérdésem lenne.

Mi lett a "remek" bw-s málhákkal, hogy már sajátot hordanak?



Más: a másodállásról. Állítólag a győrieknél már rég úgy szervezték a munkarendet, hogy a katonák átérjenek az Audi gyárba letolni még egy műszakot, annyian dolgoztak/nak közülük ott. Ha nekik lehet, másnak milyen alapon nem engedik? Vagy már ott se? Egyébként töménytelen katonát ismertem akik dolgoztak valamit a sereg mellett, igaz nagyrészt alkalmi munkákat.

A zsarolásról: abszolút nem értek egyet az oltást elutasítókkal, de az hogy fizetést nem kapsz, más munkát meg nem vállalhatsz, ez a leges legalja mindennek aminek nem szabadna megtörténnie. Remélem minél hamarabb megoldódik.
Csak aki nem oltatja be magátt annak nem engedik a másodállást.