A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 171
113
Az még nincs, de 80 km-re lövöldöző L/60-as "ágyúnk" pár éven belül lesz várhatóan! :D
Amúgy az M31 HIMARS rakéta is ennyit tud kb...
Túlságosan el vagy foglalva azzal a maximális lotavval.Kozbe fontosabb,hogy 10,meg 25 km-re mit tud normál,teljes hatoereju gránátokkal (ha már kazettás granatunk nem lehet...ki kéne lépni abból az idióta egyezmenybol)
 
K

kamm

Guest
aha.hulye vagy.Hermes dronon szerinted egy 2084 radar van?Ja,nem.2084 egy földi celfeldetito radar?Ja,nem.Tuzersegi tuzbemeronek használható,de földi celfelderitonek nem.

Az a franya nyelvtudas teljes hianya... WLR = weapon locator radar (mode)
Felderitesrol volt szo.


Igen, ez korrektül megfogalmazott álláspont kamm trollkodásával ellentétben.
Ami konkretan ugyanazt mondja, mint en. Nevezetesen, hogy hulyeseget allitottal.
Hiaba udvarolsz, ez a hajo mar partot fogott. :p

Mi az, ami miatt jobban állunk, mint ahogy gondolom? Mivel tudjuk megoldani, hogy egy "ágyúlövésnél" messzebbre, mélyebbre lássunk?
Itt van az eb elhantolva: hogy ugyan fogalmad nincs, de ettol fuggetlenul rendszeresen tudobol nyilatkozol mindenfelerol, amirol nem is lehet konkret informaciod, ahogy egyikunknek sem, mert ezt mar - logikusan - a minositett fajta.
Ha nem 'deklaralnad' ezeket, akkor nem is bosszantana sokunkat...

Miért, rakétatüzérségünk már van? :oops:
Lotus-erteku valasz, mindent visz! :D
Autos-kartya-kvartett-piros-hatlap-306472185738468.jpg
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 171
113
Azt nézegettem, hogy L-39NG még egy Arexis konténert is elbírna (350kg), de az ELTA-nak vannak kisebb 100 kg körüli zavaró konténerei - azokkal kiegészülve talán tudna front közelébe repkedni a mélyebbre benézegetve a felderítő konténerekkel...
Ha csak nem kezdi el önmagát zavarni, mint ahogy B-1-es korai verzióval történt... :D
Ja. Csak a zavaró adót is be lehet mérni.Egy vadász meg lefuttatja IR AAMmel,vagy ágyúval.Eselye sincs szegény L39nek menekülni.
 
  • Szomorú
Reactions: bel

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 415
113
Honnan van az kiválló ötleted, hogy egy nyilvános fórumon kell itt bárkinek is beszámolnia a MH teljes (!!!) felderítő képeségéről?
Nyilván csak a nyilvánosokról beszélünk. "Szakszerűen" nem is jött válasz...
A kérdésem csak arra vonatkozott, hogy esetleg egy eszköz beszerzésre (pl. drón) utalt ami előbb utóbb bejelentenek, bemutatnak.
A nincs válasz is válasz - megértettem.
Az összes nyilvános, és nem nyilvános fegyverraktárunk GPS koordinátáját ne dobják be az illetékesek?
Ezt sem fogja ide kiírni senki, ezt nem is kérdeztem.
Ja. Csak a zavaró adót is be lehet mérni.Egy vadász meg lefuttatja IR AAMmel,vagy ágyúval.Eselye sincs szegény L39nek menekülni.
Akkor meg végképp nem tudom mire lesz jó a felderítő L-39NG... :confused:
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 415
113
Itt van az eb elhantolva: hogy ugyan fogalmad nincs, de ettol fuggetlenul rendszeresen tudobol nyilatkozol mindenfelerol, amirol nem is lehet konkret informaciod, ahogy egyikunknek sem, mert ezt mar - logikusan - a minositett fajta.
Ha nem 'deklaralnad' ezeket, akkor nem is bosszantana sokunkat...
Itt szinte mindenki open source anyagokkal "dolgozik" és alkot véleményt. Te is!
Mindenki nyilvános információkkal a többé-kevésbé megalapozott véleményét mondja - én is ezt teszem.
A nyíltan rendelkezésre álló információk alapján mondom, hogy gyenge földi célokat érintő felderítő képességünk.
@krisss nyilván többet tud, szóval neki elhiszem, hogy "jobban állunk", mint ahogy az kívülről látszik. A fejlesztéseknek köszönhetően várhatóan "kívülről" is jobban fog kinézni a helyzet pár év múlva.

A te mondandódban is többnyire stílus gáz, nem az amit mondasz. Emiatt küldenek időnként pihenőre, de nem segít rajtad láthatóan: továbbra is kötekszel, személyeskedsz, trollkodsz.
A "monomániáid" is ugyan ilyen stílusban nyomatod és még nagyobb "magabiztossággal", mint ahogy szerinted én teszem. Gondolom ugyanezt magadban nem zavar, csak másban...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 171
113
Az a counter batteryhez van tűzeszköz felderítés de nem célfelderítés.

A célfelderítésnek a radar csak kis része, főleg ha nagy távolságú precíziós csapásméréshez kell céladat.
Kamm ugyan tud angolul,de magyarul se tudja,hogy az a fogalom mit jelent.
Mélységi felderítő Rajna meg gondolom ma is van tüzérségi megfigyelő képzés
 
K

kamm

Guest
Az a counter batteryhez van tűzeszköz felderítés de nem célfelderítés.
Igen, ahogy irtam feljebb, a tuznyitas utanra. Az is a felderites resze.
A célfelderítésnek a radar csak kis része, főleg ha nagy távolságú precíziós csapásméréshez kell céladat.
Vilagos, de ezzel csak azt erzekeltettem, hogy szemben a teves kijelentessel, tobb opcio is van, mindegyiknek megvan a helye a sakktablan, a feljebb is emlitett dronoknak is, bar ahogyan irtam is, azok sem silver bullet, hanem egy a sok eszkoz kozul (nem veletlenul eroltetik a sajat muholdat sem, az kulonosen robusztus kepessegeket adna.)

Kamm ugyan tud angolul,
Sot, meg tovabbi 2-3 nyelven is. :p :p

de magyarul se tudja,hogy az a fogalom mit jelent.
Lasd fenn, ha valaki nem erti, mi micsoda, az ezek szerint nem en vagyok. :p
Mélységi felderítő Rajna meg gondolom ma is van tüzérségi megfigyelő képzés
Meg mindig felderito kepessegekrol van szo, amibe rengeteg minden beletartozik. Pontosan ezert irritalt, amikor a szokasos olvtars megint a teves lozungjait deklaralta a temaban.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 171
113
Kamm ugyan tud angolul,de magyarul se tudja,hogy az a fogalom mit jelent.
Mélységi felderítő Rajna meg gondolom ma is van tüzérségi megfigyelő képzés
Nyamvadt teló.Rajnak.A Patria mélységi felderítőink szánt cucca meg be lett mutatva kiállításon a nagyközönségnek is.
 
K

kamm

Guest
Itt szinte mindenki open source anyagokkal "dolgozik" és alkot véleményt. Te is!
Mindenki nyilvános információkkal a többé-kevésbé megalapozott véleményét mondja - én is ezt teszem.
A nyíltan rendelkezésre álló információk alapján mondom, hogy gyenge földi célokat érintő felderítő képességünk.
@krisss nyilván többet tud, szóval neki elhiszem, hogy "jobban állunk", mint ahogy az kívülről látszik. A fejlesztéseknek köszönhetően várhatóan "kívülről" is jobban fog kinézni a helyzet pár év múlva.

A te mondandódban is többnyire stílus gáz, nem az amit mondasz. Emiatt küldenek időnként pihenőre, de nem segít rajtad láthatóan: továbbra is kötekszel, személyeskedsz, trollkodsz.
A "monomániáid" is ugyan ilyen stílusban nyomatod és még nagyobb "magabiztossággal", mint ahogy szerinted én teszem. Gondolom ugyanezt magadban nem zavar, csak másban...

Es jon a szokasos magyarazkodas... a lenyeg ugyanaz: nem volt igaz, amit hatarozottan kijelentettel a felderito kepessegekrol, mint valamifele tenyt.
Ennyi volt a lenyeg, haladjunk.
 
  • Tetszik
Reactions: L.O.B
K

Kopi2000

Guest
Azt nézegettem, hogy L-39NG még egy Arexis konténert is elbírna (350kg), de az ELTA-nak vannak kisebb 100 kg körüli zavaró konténerei - azokkal kiegészülve talán tudna front közelébe repkedni a mélyebbre benézegetve a felderítő konténerekkel...
Ha csak nem kezdi el önmagát zavarni, mint ahogy B-1-es korai verzióval történt... :D
Ennek a projektnek egy korszeru harcteren kb. 00 harcerteke lenne... Inkabb vennenk nagyteljesitmenyu, felderito dronokat... Ennek az emberes-repulos kombonak mindene korlatozott, a hatotavolsaga, a tulelo kepessege es a jarorozesi lehetosege is.. Semmire sem jo a kozpenz maganositasan kivul...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 415
113
Ennek a projektnek egy korszeru harcteren kb. 00 harcerteke lenne... Inkabb vennenk nagyteljesitmenyu, felderito dronokat...
Próbáltam értelmet találni ennek projektnek, de feladom: akár, hogy kombináljuk nem sokáig maradna egy darabban ez a gép a harctéren. A drónokat is lelövik előbb-utóbb, de L-39-essel még pilótát is vesztük... :(
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 547
10 846
113
Volt itt tegnap egy link @Pogány jóvoltából a harctéri szenzorhálózatokról, amit mostanra nem látok. :( Melyik topikban találom?
 
K

kamm

Guest

"A közös megegyezés pedig azt jelenti, hogy az állományparancsnoknak hozzá kell járulnia a távozáshoz, a főtisztek esetén pedig a vezérkari főnöknek kell engedélyezni a kilépést.
Rendkívül ritka, hogy valakit elengednek, én magam is hiába kértem, a parancsnokom különösebb indoklás nélkül megtagadta
– jegyezte meg a forrásunk, aki szerint egyértelműen a fluktuációt akarják így megállítani. „Elapadt a jelentkezők száma, ezért akarják bármi áron megtartani az embereket. A mi dandárunknál 2020-ban még ötször tudtunk alapkiképzést tartani összesen ötszáz jelentkezőnek, idén eddig egy kiképzés jött össze, mindössze negyven fővel” – hozott fel egy példát. Állítása szerint hatalmas a politikai nyomás a parancsnokokon, hogy ne engedjék el az elvágyókat, így csak kivételes esetekben járulnak hozzá a távozáshoz, például, amikor valaki a beteg családtagja ápolására hivatkozva kéri a leszerelését.

A katonák leginkább a túlterheltség és az alacsony bérezés miatt hagynák ott a honvédséget. A veszélyhelyzetben ugyanis megnövelték a szolgálatteljesítési kötelezettség idejét, ami a heti 60 órát is elérheti, noha korábban az általános szolgálati rendben 40 órát kellett szolgálatba lenniük.

Tavaly év végén, amikor a koronavírus-járvány miatt akkor már másfél éve tartó felmondási tilalom apropóján beszámoltunk a helyzetről, Szenes Zoltán korábbi vezérkari főnök azt mondta nekünk, érdemes lenne az érintetteknek az Alkotmánybírósághoz fordulniuk azzal kapcsolatban, hogy meddig korlátozhatók az egyén jogai."
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and L.O.B