A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 250
113
A modern aknákon van beállítható önmegsemmisítés is.
igen ami színtén egy hasznos képesség tud lenni akár nem szervezetszerű utáz feladatok elvégzéséhez vagy városi harcászatba objektumok rombolásába (főleg ha hövőakna vagy kumulatív sugárt alkalmazó az épp telepített hisz kapásból rendelkezésre áll egy időzíthető készreszerelt vágótőltet...)

egyébként törvényileg ha lenne erre gyári kitt a kézigrnátok is átalakíthatóak lennének botlódrótos "irányítot" hatású repesztöltetté... kb jóféle konzervdoboz kell jól vágott fedővel méhészdrót rögzítőszegek és távtartó villák... IHR ből is lehetne valami újabb verzió. a ha1 el és a ihr 60 aal sincs egyéébként túl nagy gáz de szükséges lenne ezen a téren is előrrelépés... és modernizálhatnák a 2 töltetet is újra gyártásbavételel nagytételbe... nagy előnye a közel "egységes ház". és közös elemek.
tn_800x600_1168831_92865_IHR150.jpg
150 es is jó mindezek melett... De mindenképpen szükségesek új típusok...
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 250
113
a fentebb berakott képen kicsit avar van megjegyezném. ihr 150 és ihr 100 kapcsolatába. Ihr 30 ból viszont kár hogy alig készűlt. (mon50 végtt)
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 827
113
látod ez az izlés és a pofon kategória.
Én szeretem az aknákat szerettem telepíteni is és átjárót nyitni is nagyon tettszett robbanó műszaki záráson átjárókat nyitni ahogy a telepítési helyek kiválasztása és a vázlat megtervezése is... A harcjármű elleni aknák nem okoznak tartós gondod a kunfliktus vége után az esetek 99% ába. a modern aknák meg a programozhatóságnag közönhetően ez fokozottan igaz... bár a programozási idők szerintem kitolhatóak lennének a modern eszközök zömének tekintetébe. de ez itt off.
de hogy hatékony és félelmetes eszköz az viszont tény és nem izlés kérdése nem véletlen kiemelt szempont az aknavédelem ma már mindenél.
A jàrmüvek elleni még elmegy de a gyalogsàgi egy hànyadék dolog. Folyton minden nagyon fellengzösen felelös kibaszott hadsereg otthagyja mint eb a szaràt, aztàn màsok meg szedegetik ahogy tudjàk pàrtízezer leszakadt làbú kecskehajcsàr, meg kislàny utàn. Köpedelem szar az egész. Aki kirakja szedje is össze a faszba a szaràt.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 250
113
A jàrmüvek elleni még elmegy de a gyalogsàgi egy hànyadék dolog. Folyton mindem nagyon fellengzösen felelös kibaszott hadsereg otthagyja mint eb a szaràt, aztàn màsok meg szedegetik ahogy tudjàk pàrtízeser leszakadt làbú kecskehajcsàr, meg kislàny utàn. Köpedelem szar az egész. Aki kirakja szedje is össze a faszba a szaràt.
minket ez nem érint. egyébként a gyalogságelleni aknákkal az a lenagyobb baj hogy boldog boldogtalannal telepítették... gyakran semi terv vagy dokumentáció nékül nem jegyezték fel hol az elaknásított terület és mennyit raktak le gyakran adhoc csak kiszortak belle hogy a körletüket meg ne lepje aznap este valaki aztán tivábbáltak.

a harcjárműelleni akna az más már csak a mérete miatt is. de legfőképp hogyha nemszervezettszerű alegységek is telepítik azoknak a helyét szigorúan le kel jelenteni felsőpp parancsnokságnak. nincs olyan hogy nem. hoggy csak a raj pk zsebébe van valahol egy cetlire feljegyezve...

no meg ugye az ihr el eggyütt ezek már területvédelmi töltetek... elsősorban nem is az a céljuk hogy az ellen ráhajtson (persze ilyen szempont is van érzékeny veszteség okozás nem túl valószínű egy harcjárművek elleni aknamezőel) sokkal inkább az a szerepe hogy az ellenség vagy meg se próbáljon adott területen áttörni vagy ha mégis egpróbál azt csak területileg korlátozottan tudja megtenni egy vagy több de viszonylag szűk átjárón ahol sebezhető célpontot nyújtanak. vagy hogy nem kívánt manőverezésre legyen késztetve az ellen vagy hogy kikerülje az adott mezőt vagy hogy kutatás után a mezők között (sok esetben a járható nyomvonal a telepítők által direkt láthatóvá van téve) megnöveljék a megtett távólságukat kb akár egy labirintusba vezetve vagy direkt megforgatva a járműveket hogy pizonyos irányokba az oldalukat vagy a farukat mutassák a védőknek...) a műszaki zárás egy fajtája... érdemes akár szögesdróttal körülvenni kitáblázni sajátt oldalról mindenképp
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and bel

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 164
113
Hát a Namer sem a kis méretéről híres. Ahhoz képest nem gáz. ;)
De az egy hk alvázból kialakitott nehéz GYHJ.Ez meg egy sima,korszellemnek megfelelő GYHJ.És fasorban sincs a Namer védettségéhez képest.
Különben ha rajtam múlott volna,a Merkavát vettem meg volna-és láncos GYHJ meg a Namer lett volna.Meg az önjáró láncos tüzérség is Merkava alvázon lenne,meg minden láncos nehézpáncélos eszköz a Merkava alvázon lenne.
Minden más meg kerekesen.Kerekes GYHJ a Patria XP,PSZH meg a Mbombe 6.Mindkettő közös alkatrészbázisra hozva a sereg teherautócsaládjával.És persze mindkettő egyútal bázisjármű is.
És persze Gidrán néven meg most a Mbombe 4 lenne tisztelve.(persze,csak ha csapatpróbán,összehasonlitó gyakorlati próbán bizonyitott-de ezt a kitételt Negan bácsinál tessenek már autómatikusan és magától érthetően hozzáérteni)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
17.55-től emdzsí üzent nektek.









Mki nyugodjon le a picsába, felfordult a hadiipari, a gazdasági környezet. Ujratervezès, újratervezès, ujratervezès figyelembe véve az ukrán -oroszt.
Tegnap leokèzták az egyéni felszerelèseket Bobóval.
Most volt időm visszahallgatni....
Ennél azért informatívabb volt az intejú (megdicsérném a riportert is, bár tudom, hogy sokan nem csípitek).
Felhívnám a figyelmet a doktrinális váltásra, és arra, hogy Maróth kiemelte, hogy a Zrínyi tervei a NATO-ba betagozódott Honvédség igényei szerint lett kialakítva. Most viszont a térség destabilizációja kapcsán új leosztás van.
Számomra nyilvánvaló, hogy a Honvédségi létszámemelés egy megnövelt Honvédség felszerelésének problémáját kell, hogy megoldjon.
Erre az alapok szerencsére le lettek rakva, de nem véletlenül az egyéni felszerelés véegesítése, "gyorsítása" lett a fő program. Ha baj van, akkor abból kell a leggyorsabban a legtöbb. De ha nincs végleges lista arról, akkor meg sem tudják rendelni.
Érdekes még ezzel kapcsolatban a sok közül kiemelt légvédelmi téma.
Valószínüleg a legszembetűnőbb a NASAMS rendszer megrendelése kapcsán ütközött ki, hogy nem.biztos, hogy azt rendelték volna, ha ma kellene rendelést leadni.
A rakéttüzérség ilyen mérvü előretörése tényleg indokolni fogja az ABM rendszerr, holott korábban nem volt feltétlenül a sor legelején.
Szeretném azt is jelezni, hogy az "újratervezés" kapcsán szerintem irányitói körökben is előjöhettek használt cuccok opciói is. Ha megkérdeznénk @Nem Dr Maróth Gáspár -t most, akkor nem gondolom, hogy olyan lendülettel vágná rá, hogy csak új eszközöket veszünk!
Már csak anyagi, és mennyiségi, szállítási jatáridős okokból sem.
És pont ezért különös, higy előkerült a beszélgetésben a svéd NATO csatlakozás. No nem volt szoros kapcsolat a két téma között, de én Orbán helyében ezt a ziccert nem hagynám ki! :rolleyes:
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 728
113

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 134
4 193
113
Hulusi Akar török védelmi miniszter kedden telefonbeszélgetést folytatott Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszterrel.

A török Védelmi Minisztérium írásos közleménye szerint a szerdán kezdődő és október 13-án Brüsszelben záruló NATO védelmi miniszteri értekezlet előtt a két miniszter NATO-, kétoldalú és regionális védelmi és biztonsági kérdésekről cserélt eszmét.
Gondolom az egyik fő téma, Finnország, Svédország csatlakozásának ratifikálása, illetve további halogatása. Ugyanis rajtunk kívül már mindenki aláírta.
 
K

kamm

Guest
Most volt időm visszahallgatni....
Ennél azért informatívabb volt az intejú (megdicsérném a riportert is, bár tudom, hogy sokan nem csípitek).
Felhívnám a figyelmet a doktrinális váltásra, és arra, hogy Maróth kiemelte, hogy a Zrínyi tervei a NATO-ba betagozódott Honvédség igényei szerint lett kialakítva. Most viszont a térség destabilizációja kapcsán új leosztás van.
Számomra nyilvánvaló, hogy a Honvédségi létszámemelés egy megnövelt Honvédség felszerelésének problémáját kell, hogy megoldjon.
Erre az alapok szerencsére le lettek rakva, de nem véletlenül az egyéni felszerelés véegesítése, "gyorsítása" lett a fő program. Ha baj van, akkor abból kell a leggyorsabban a legtöbb. De ha nincs végleges lista arról, akkor meg sem tudják rendelni.
Érdekes még ezzel kapcsolatban a sok közül kiemelt légvédelmi téma.
Valószínüleg a legszembetűnőbb a NASAMS rendszer megrendelése kapcsán ütközött ki, hogy nem.biztos, hogy azt rendelték volna, ha ma kellene rendelést leadni.
A rakéttüzérség ilyen mérvü előretörése tényleg indokolni fogja az ABM rendszerr, holott korábban nem volt feltétlenül a sor legelején.
Szeretném azt is jelezni, hogy az "újratervezés" kapcsán szerintem irányitói körökben is előjöhettek használt cuccok opciói is. Ha megkérdeznénk @Nem Dr Maróth Gáspár -t most, akkor nem gondolom, hogy olyan lendülettel vágná rá, hogy csak új eszközöket veszünk!
Már csak anyagi, és mennyiségi, szállítási jatáridős okokból sem.
És pont ezért különös, higy előkerült a beszélgetésben a svéd NATO csatlakozás. No nem volt szoros kapcsolat a két téma között, de én Orbán helyében ezt a ziccert nem hagynám ki! :rolleyes:
Mostanában már párszor leirtam a hk rendelés kapcsán, hogy tavaly még 100-120 elég lett volna optimális mennyiségnek, de ma mar 250 körül látom azt, a jelenlegi ukrán cirkusz mellett, és tudva, hogy a Balkán parazsa bármikor lángra kaphat ugyanúgy.
En is ugyanigy nemreg hallgattam meg ezt, és szerintem nekünk üzent, hogy elég a hisztibol, teljesen újra kell tervezniük, mit, honnan es milyen gyorsan tudnak beszerezni, alapvetően a NATO déli szárny elvárásai szerint, de az önálló onvedelmi kepesseget ugyanúgy szem előtt tartva.
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 761
15 707
113
Mostanában már párszor leirtam a hk rendelés kapcsán, hogy tavaly még 100-120 elég lett volna optimális mennyiségnek, de ma mar 250 körül látom azt, a jelenlegi ukrán cirkusz mellett, és tudva, hogy a Balkán parazsa bármikor lángra kaphat ugyanúgy.
En is ugyanigy nemreg hallgattam meg ezt, és szerintem nekünk üzent, hogy elég a hisztibol, teljesen újra kell tervezniük, mit, honnan es milyen gyorsan tudnak beszerezni, alapvetően a NATO déli szárny elvárásai szerint, de az önálló onvedelmi kepesseget ugyanúgy szem előtt tartva.
Ha szintet (és sebességet) akarunk lépni a haderőfejlesztésben, akkor szerintem muszájak leszünk használt/felújított cuccokat is venni.
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 200
5 141
113
minket ez nem érint. egyébként a gyalogságelleni aknákkal az a lenagyobb baj hogy boldog boldogtalannal telepítették... gyakran semi terv vagy dokumentáció nékül nem jegyezték fel hol az elaknásított terület és mennyit raktak le gyakran adhoc csak kiszortak belle hogy a körletüket meg ne lepje aznap este valaki aztán tivábbáltak.

a harcjárműelleni akna az más már csak a mérete miatt is. de legfőképp hogyha nemszervezettszerű alegységek is telepítik azoknak a helyét szigorúan le kel jelenteni felsőpp parancsnokságnak. nincs olyan hogy nem. hoggy csak a raj pk zsebébe van valahol egy cetlire feljegyezve...

no meg ugye az ihr el eggyütt ezek már területvédelmi töltetek... elsősorban nem is az a céljuk hogy az ellen ráhajtson (persze ilyen szempont is van érzékeny veszteség okozás nem túl valószínű egy harcjárművek elleni aknamezőel) sokkal inkább az a szerepe hogy az ellenség vagy meg se próbáljon adott területen áttörni vagy ha mégis egpróbál azt csak területileg korlátozottan tudja megtenni egy vagy több de viszonylag szűk átjárón ahol sebezhető célpontot nyújtanak. vagy hogy nem kívánt manőverezésre legyen késztetve az ellen vagy hogy kikerülje az adott mezőt vagy hogy kutatás után a mezők között (sok esetben a járható nyomvonal a telepítők által direkt láthatóvá van téve) megnöveljék a megtett távólságukat kb akár egy labirintusba vezetve vagy direkt megforgatva a járműveket hogy pizonyos irányokba az oldalukat vagy a farukat mutassák a védőknek...) a műszaki zárás egy fajtája... érdemes akár szögesdróttal körülvenni kitáblázni sajátt oldalról mindenképp
Hát ne vegyétek zokon de nem nagyon értitek az aknatelepítés lényegét.

Aknàt esetek többségében a védekező fél telepít.
Ha van ideje álcázza és vegyesen alkalmaz gyalogság és harckocsi elleni aknàkat. Felszedés elleni biztosítással, stb. Ilyenkor talán még aknatelepítési tervet is csinàlnak. Persze hogy ez a terv megéli-e a háború végét az más kérdés

Ha nincs ideje, csak letelepíti, nem is nagyon álcázza hiszen ilyenkor a fő cél az ellenség lassítàsa pl azért hogy el lehessen szakadni. Ilyenkor biztosan senki nem fog papírmunkàval pöcsölni.

Az szórt aknatelepités amely tüzérségi gránátból, rakétából vagy helikopterről történik ott meg elméleti lehetőség sincs pontos aknatérképet készíteni. Itt nyilván egyáltalán nincs álcázva az akna mégis nagyon nehéz a felderítése. Ha valakit érdekel nézzetek meg a Kajaki Dam című filmet. Egy angol gyalogos raj és egy orosz szórt aknamező talalkozása Afganisztánban.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and Giskard

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Mostanában már párszor leirtam a hk rendelés kapcsán, hogy tavaly még 100-120 elég lett volna optimális mennyiségnek, de ma mar 250 körül látom azt, a jelenlegi ukrán cirkusz mellett, és tudva, hogy a Balkán parazsa bármikor lángra kaphat ugyanúgy.
En is ugyanigy nemreg hallgattam meg ezt, és szerintem nekünk üzent, hogy elég a hisztibol, teljesen újra kell tervezniük, mit, honnan es milyen gyorsan tudnak beszerezni, alapvetően a NATO déli szárny elvárásai szerint, de az önálló onvedelmi kepesseget ugyanúgy szem előtt tartva.
Szerintem ez a vonat kb elment, mi harckocsit nem tudunk gyártani.
Alig néhány ország gyárt a világban.
aki szóba jöhet: Usa, Németország, Franciaország, Dél-Korea, Japán?, Izrael
aki nem: Kína, Oroszország, India, Észak-Korea
Melyiktől lehetne úgy rendelni hogy az első zászlóalj meglegyen belátható időn belül? Kb használt Abrams és ennyi. Azt meg nem akarunk ha jól értem.
Szerintem a Lynx gyártását kell növelni, az össz darabszámot is beleértve, annak talán van realitása.
Meg kutakodni esetleg használt, de a BTR-nél jobb cuccokban hogy tényleg meglegyenek azok a lövész zászlóaljak.
 
K

kamm

Guest
Szerintem ez a vonat kb elment, mi harckocsit nem tudunk gyártani.
Alig néhány ország gyárt a világban.
aki szóba jöhet: Usa, Németország, Franciaország, Dél-Korea, Japán?, Izrael
aki nem: Kína, Oroszország, India, Észak-Korea
Melyiktől lehetne úgy rendelni hogy az első zászlóalj meglegyen belátható időn belül? Kb használt Abrams és ennyi. Azt meg nem akarunk ha jól értem.
Szerintem a Lynx gyártását kell növelni, az össz darabszámot is beleértve, annak talán van realitása.
Meg kutakodni esetleg használt, de a BTR-nél jobb cuccokban hogy tényleg meglegyenek azok a lövész zászlóaljak.
Szerintem valamit felreertesz, egy szoval nem mondtam sem en, sem Maroth, hogy hk gyartasrol lenne szo... bar a KF51 kapcsan ezt kizarni sem lehet.

A penz nem vegtelen, viszont hirtelen teljesen masok lettek a prioritasok. Ma mar nem eleg "mutatoba" vasarolni, egyetlen zl hk semmire sem eleg mar, azaz hiaba a kozepes dd lett beigerve a NATOnak eloszor, sajnos egyertelmuen egy heavy armored brigade kell eloszor, mellette egy utokepes pct (anti-armor ) kozepes dd es long-range artilleryvel. Ez a minimum elrettento ero, meg NATO tagkent is.

Ha szintet (és sebességet) akarunk lépni a haderőfejlesztésben, akkor szerintem muszájak leszünk használt/felújított cuccokat is venni.
Nem feltetlenul. Ha a KF-51-et bevallaljak ill meg tudnak alkudni, akkor az igen gyorsan szallithato, szerintem ugyanakkor erkezhetne, sot, elobb is, mintha tovabbi 2A7HUt rendelnek (plane, ha valamilyen szintu gyartast is szereznenek vele Gasparek.)
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 254
37 140
113
Szerintem ez a vonat kb elment, mi harckocsit nem tudunk gyártani.
Alig néhány ország gyárt a világban.
aki szóba jöhet: Usa, Németország, Franciaország, Dél-Korea, Japán?, Izrael
aki nem: Kína, Oroszország, India, Észak-Korea
Melyiktől lehetne úgy rendelni hogy az első zászlóalj meglegyen belátható időn belül? Kb használt Abrams és ennyi. Azt meg nem akarunk ha jól értem.
Szerintem a Lynx gyártását kell növelni, az össz darabszámot is beleértve, annak talán van realitása.
Meg kutakodni esetleg használt, de a BTR-nél jobb cuccokban hogy tényleg meglegyenek azok a lövész zászlóaljak.
Ezt a dögöt még lehet, hogy ideeszi a rosseb oszt ittennék fogják majd összetákónyi.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Ezt a dögöt még lehet, hogy ideeszi a rosseb oszt ittennék fogják majd összetákónyi.
Amúgy nem rég egy beszerzésért felelős német tábornok is azt nyilatkozta, hogy lehet hogy KF51 lesz BW-nél és nem ragaszkodnak német-francia "csodatankhoz". Már herótja van az elhúzódó, drága és nem igazán működő fegyvereket eredményező nemzetközi együttműködésektől. (pl. Tiger Mk. III helikopternek is "beintettek"...) Szóval lehet hogy valami alkatrész beszállítás beesik a zalai gyárnak is ha tényleg a KF51 rendszeresítésre kerül.
 
K

kamm

Guest
Ezt a dögöt még lehet, hogy ideeszi a rosseb oszt ittennék fogják majd összetákónyi.
Amúgy nem rég egy beszerzésért felelős német tábornok is azt nyilatkozta, hogy lehet hogy KF51 lesz BW-nél és nem ragaszkodnak német-francia "csodatankhoz". Már herótja van az elhúzódó, drága és nem igazán működő fegyvereket eredményező nemzetközi együttműködésektől. (pl. Tiger Mk. III helikopternek is "beintettek"...) Szóval lehet hogy valami alkatrész beszállítás beesik a zalai gyárnak is ha tényleg a KF51 rendszeresítésre kerül.

En mar mondtam korabban is - ha valamit sokat es viszonylag gyorsan akarunk, raadasul megfizetheto aron, akkor azonnal lepni kell, mert elviszik elolunk, remelem, ezt @Nem Dr Maróth Gáspár is el tudja adni DJ Bobonak meg a Foninek (mert MG tudja jol, ez egyertelmu.) A KF51-rol Papperger megmondta a nemet interjuban, hogy a koreai es a Leo koze lottek be az arat - viszont ebbe biztosan lehetne beszallitani, es a vegleges KF51 a Lynxszel kozos alkatreszbazist is jelentene... €15M per KF51, ez kifejezetten kedvezo ar.