A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 518
72 518
113
Akkor megvettünk a Skyrangereket (bár lehet hogy az svájci termék lenne) és/vagy HX3 löveget, csak nem jelentik be, mert kiakadna a rezsi számla miatt szorongó nép. :D

Elvileg a HX3 löveg a "PZH árának felébe kerül" @krisss szerint. Ukrajnának 17 millió EUR darabáron szerződtek le 100 darab PZH2000-est nem rég.
Tehát legyen a HX3 löveg ára kb. 9 millió euró, némi kiegészítővel (pl. lőszercsomag, alkatrész, stb.) 10 mEUR.

24x10 = 240 millió euróba lenne egy osztálynyi HX3 löveg.

A te adataid szerint idén 238.7 millió EUR-ért vásároltunk - micsoda egybe esés! :D
Valami ilyesmire gondoltam... Tudjuk hogy kb. milyen bejelentésekre várunk és hogy ezekből kb. mi és mennyi férhet bele ebbe az összegbe.
De Ph-nak igaza van, hogy lehet ez bármi más is, amire nem is gondolunk.
 
  • Tetszik
Reactions: honved and Aladeen
K

kamm

Guest
Akkor megvettünk a Skyrangereket (bár lehet hogy az svájci termék lenne) és/vagy HX3 löveget, csak nem jelentik be, mert kiakadna a rezsi számla miatt szorongó nép és sok alulfizetett pedagógus. :D

Elvileg a HX3 löveg a "PZH árának felébe kerül" @krisss szerint. Ukrajnának 17 millió EUR darabáron szerződtek le 100 darab PZH2000-est nem rég.
Tehát legyen a HX3 löveg ára kb. 9 millió euró, némi kiegészítővel (pl. lőszercsomag, alkatrész, stb.) 10 mEUR.

24x10 = 240 millió euróba lenne egy osztálynyi HX3 löveg.

A te általad közölt cikk adatai szerint idén 238.7 millió EUR-ért vásároltunk - micsoda egybeesés! :D
A HX3 árát én kalkulaltam a PzH arányában meg az AGM témában, ha @krisss is megerősítette, annak örülök.:cool:
Viszont biztos vagyok abban, hogy arányaiban olcsóbban kapjuk a HX3-at, mint az ukranok a PzHt, szóval ebben már lőszerek is benne lesznek, lefogadom.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen and Venom85

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Ez miért belpol bűnözés?
Azért írtam 2 opciót, hogy mindenki pártszimpátiájának megfelelőt válasszon!

Ez a két mondat még kérdés szintjén is üti egymást. Ha valakinek valamit az írásodban pártszimpátia alapján el kell döntenie, az az én értelmezésemben már a biz pol topicba tartozik. Akkor is, ha szerinted mind a két tábornak ki kéne fejtenie a véleményét és egymásnak esni.

De hogy @Terminator felvetésére is reagáljak... egy kérdéssel:

Ezeket a számokat hogyan kell beleszámítani a beszerzés teljes értékébe? Ha mi veszünk mondjuk 2 milliárdért Lynxet, akkor ezt a végső összeget írják oda vagy az idén fizetendő előleget, általánosságban az egésznek az 1/3-át? Mert ha nem is nagyságrendekkel mozdítja el a találgatásokat, de azért többszörözi azt, amit a fecskék repüléséből és békák brekegéséből jósolgathatunk.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and Venom85

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
Azt a harci motort melyik magyar cég gyártja ? :D

310148703_525090486096362_5978190001456272384_n.jpg
aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzhmZjE5OGQ0NjRhNTQ0NzZhZTJmNDM0MzVlMmJkMTNh.jpg
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 830
4 757
113
Akkor megvettünk a Skyrangereket (bár lehet hogy az svájci termék lenne) és/vagy HX3 löveget, csak nem jelentik be, mert kiakadna a rezsi számla miatt szorongó nép és sok alulfizetett pedagógus. :D

Elvileg a HX3 löveg a "PZH árának felébe kerül" @krisss szerint. Ukrajnának 17 millió EUR darabáron szerződtek le 100 darab PZH2000-est nem rég.
Tehát legyen a HX3 löveg ára kb. 9 millió euró, némi kiegészítővel (pl. lőszercsomag, alkatrész, stb.) 10 mEUR.

24x10 = 240 millió euróba lenne egy osztálynyi HX3 löveg.

A te általad közölt cikk adatai szerint idén 238.7 millió EUR-ért vásároltunk - micsoda egybeesés! :D
Szerintem sanszosabb a lőszerbeszerzés. Érkeznek az új eszközök, a Leók 120-as, Pzh 155-ös, az új AV-k 120-as, Lynx 30-as lőszeréból rengetegre lesz szükség, főleg a jelenlegi nemzetközi helyzetben. A 238 millió valószínű, hogy a teljes 750 milliós beszerzés első része lesz.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 205
113
Szerintem sanszosabb a lőszerbeszerzés. Érkeznek az új eszközök, a Leók 120-as, Pzh 155-ös, az új AV-k 120-as, Lynx 30-as lőszeréból rengetegre lesz szükség, főleg a jelenlegi nemzetközi helyzetben. A 238 millió valószínű, hogy a teljes 750 milliós beszerzés első része lesz.
Szerintem ahhoz túl nagy és túl korai. A lőszer nagy részét itthon akarják legyártatni Várpalotán.
Lényeges hogy itt export engedélyről van szó - tehát német gyártású eszközökről, illetve annak lehetőségéről. Addig szerződést sem kötnek szerintem semmire, amíg nem kapnak elvi export engedélyt.

Valószínűleg több tételre vonatkozik, de a HX3 löveg esélyes hogy benne van. Az ukrán háború tapasztalatai alapján a tüzérség kiemelten fejlesztendő terület és tavasszal már be is lengették...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 991
113
Szerintem ahhoz túl nagy és túl korai. A lőszer nagy részét itthon akarják legyártatni Várpalotán.
Lényeges hogy itt export engedélyről van szó - tehát német gyártású eszközökről, illetve annak lehetőségéről. Addig szerződést sem kötnek szerintem semmire, amíg nem kapnak elvi export engedélyt.

Valószínűleg több tételre vonatkozik, de a HX3 löveg esélyes hogy benne van. Az ukrán háború tapasztalatai alapján a tüzérség kiemelten fejlesztendő terület és tavasszal már be is lengették...
Annak az aláírása már be lenne jelentve.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 830
4 757
113
Szerintem ahhoz túl nagy és túl korai. A lőszer nagy részét itthon akarják legyártatni Várpalotán.
Akarni akarják, csak éppen eddig semmi nem történt, még az alapkövet sem tették le. Az a gyár jó ha 3 év múlva fog termelni, a Lynx-hez meg addig is kell lőszer. Biztos lehetsz benne, hogy nem fogunk éveket várni a leendő hazai lőszergyárra hanem addig is veszünk lőszert a RM-tól. Németországból.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 088
113
Akarni akarják, csak éppen eddig semmi nem történt, még az alapkövet sem tették le. Az a gyár jó ha 3 év múlva fog termelni, a Lynx-hez meg addig is kell lőszer. Biztos lehetsz benne, hogy nem fogunk éveket várni a leendő hazai lőszergyárra hanem addig is veszünk lőszert a RM-tól. Németországból.
Úgy mint fegyverzet a Grippenekhez? 10 db/Lynx?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 205
113
Akarni akarják, csak éppen eddig semmi nem történt, még az alapkövet sem tették le. Az a gyár jó ha 3 év múlva fog termelni, a Lynx-hez meg addig is kell lőszer. Biztos lehetsz benne, hogy nem fogunk éveket várni a leendő hazai lőszergyárra hanem addig is veszünk lőszert a RM-tól. Németországból.
Maga Lynx megrendelés tartalmazott elvileg egy lőszer alapcsomagot.
Ez a idei 240 milliós mgrendelés bármi lehet, de van még egy tippem:

A Gidránokba német berendezéseket akarnak a szereltetni Kaposváron - azokat is akkor idén meg kellett rendelni...
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
Maga Lynx megrendelés tartalmazott elvileg egy lőszer alapcsomagot.
Ez a idei 240 milliós mgrendelés bármi lehet, de van még egy tippem:

A Gidránokba német berendezéseket akarnak a szereltetni Kaposváron - azokat is akkor idén meg kellett rendelni...
Elvileg holnap Orbán -Scholz randi lesz. Semmi bejelentést nem várok, de pénteken kint volt Palkovics, hogy előkészítse a hétfői megbeszélést. Márpedig ő intéz aktívan hadiipari ügyeket. Majd novemberben megtudjuk, talán. Egyébként szokott lenni egy részletesebb német efegyverexportkimutatás, mi van a számok mögött.
 
K

kamm

Guest
Aláírás előtt nem kell export engedély elsőként?
Minek szerződni ha Berlinben nem engedik hogy megkapd? (Nyilván NATO-tagként mi bármit vehetünk, de eljárásrendben ez lenne logikus: előbb engedélyt kell kérni...)
Ez nem Amerika, it nem gov-to-gov uzletmenet van, mint az amerikai rendszerben.
Amennyit tudok a nemet burokraciarol, szerintem az engedelyeztetesi folyamatot pont a meglevo megrendeles alapjan inditjak be.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
Ház, kicsit átpörgettem a Bundesministerium Wirtschaft Und Klimaschutz honlapját. Ők adják ki és felügyelik a német fegyverexportot., Éppen Habeckkal, ő a miniszter, tárgyalt múlt héten Palkovics.

Ők adták ki a ezt a mostani táblázatot is.
Német fegyverexport az első háromnegyed évben

euróban
Hollandia1.817.233.921
Ukrajna774.740.971
Egyesült Államok689.022.760
Egyesült Királyság291.506.793
Magyarország238.702.098
Szingapúr172.628.350
Ausztrália159.414.596
Koreai Köztársaság147.932.102
Indonézia123.645.264
Svájc104.027.118

Kicsit megnéztem az idei korábbi jelentéseket, konkrétumok nincsenek, de azért lehet tippelni.
Van 1 részletes export kimutatásuk augusztusban az első félévről


Ebben látszik, hogy 134 millió euró rendelésünk volt, ezt azóta dupláztuk.
Viszont az első féléves 134 millióról még van benne részlet.
108 millió euró 3 tétel volt katonai fegyverekre Niedersachsenből - nah, itt melyik gyár van???

, egyéb (gondolom logisztikai, muszaki) 28 tétel 26 millió euró. (10millio Niedersachsen, 7 millió Baden-Würtenberg, a maradékot nem találtam.

Ami még érdekes, hogy Hessenből volt vmi tétel, de üzleti titokra hivatkozva az kicsillagozták.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
Ez nem Amerika, it nem gov-to-gov uzletmenet van, mint az amerikai rendszerben.
Amennyit tudok a nemet burokraciarol, szerintem az engedelyeztetesi folyamatot pont a meglevo megrendeles alapjan inditjak be.
Én a 2018-as jelentésre úgy emlékszek, tartalmazta az augusztusi H145M és a decemberi páncélos, Leopárd, Pzh 2000 plusz kiegeszitők rendelést.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
Ház, kicsit átpörgettem a Bundesministerium Wirtschaft Und Klimaschutz honlapját. Ők adják ki és felügyelik a német fegyverexportot., Éppen Habeckkal, ő a miniszter, tárgyalt múlt héten Palkovics.

Ők adták ki a ezt a mostani táblázatot is.


Kicsit megnéztem az idei korábbi jelentéseket, konkrétumok nincsenek, de azért lehet tippelni.
Van 1 részletes export kimutatásuk augusztusban az első félévről


Ebben látszik, hogy 134 millió euró rendelésünk volt, ezt azóta dupláztuk.
Viszont az első féléves 134 millióról még van benne részlet.
108 millió euró 3 tétel volt katonai fegyverekre Niedersachsenből - nah, itt melyik gyár van???

, egyéb (gondolom logisztikai, muszaki) 28 tétel 26 millió euró. (10millio Niedersachsen, 7 millió Baden-Würtenberg, a maradékot nem találtam.

Ami még érdekes, hogy Hessenből volt vmi tétel, de üzleti titokra hivatkozva az kicsillagozták.
Egyébként a második 134 millió euró nagy része sztem az RM lőszerrendelès lehet.Ezt írtuk alá a 3. negyedévben.Ez volt nyitott magyar rendelés az RM preziben.
Ilyen mondatok vannak benne...

Additional international potential

Hungary
Loitering Ammo ~€250m
Digitalisation and soldier systems Up to €1.5bn
RDX plant ~€170m
Ammo plant ~€100m
És még 1 érdekesség tavaly az első negyedèvben az RM prezik alapján 140 millió eurót utaltunk valószínűleg Lynxekre.Ez nagyon hasonló az idei első negyedêves tétellel.
140 millió euró előleget utaltunk tavaly Q1-ben.
Ez már a Lynx lehet?

A lynx folyamatosan részletfizetve van a szerződés aláírása óta.