A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

alter ego

Well-Known Member
2022. március 22.
546
1 537
93
Bezony! Ami ciki, hogy kiveszik a Kecskemét szót is az elnevezésből.. Gyakorlatilag minden katonaváros nevét is kiveszik. A tataiak és MH.24 Bornemissza meg huszárezred lesz elvileg. A faszok.. Persze a lengyeleknél és briteknél, sőt a franicáknál is a páncélosok dragonyosok, lándzsások, dzsidások, de Ők nem vátoztatták meg az ezred neveket azért mert más fegyvereket kaptak és más fegyvernemhez kerültek. De nálunk a II. vh-ban is páncélos ezred, meg páncélos hadosztály volt, nem pedig huszár.
MH 59 nem dandár volt? Tata is ezred lesz???? Akkor nehéz ezredet ajánlunk fel a NATO-nak? Úgy látom, elindult az új haderőfejlesztési irány, nagyon hasonlatos a Vadai Ágika-féle rosszemlékű vonalhoz. Most víztisztító szuperképesség helyett átnevezzük az egységeket hangzatosabbakra, mert a háború árnyékában ezzel kell foglalkozni. Szerintem jobb lenne a Star Wars-ból neveket választani, azok jól ki vannak találva. Ha már a fegyverkezési program úgyis leállt...
 

alter ego

Well-Known Member
2022. március 22.
546
1 537
93
Akinek van egy kis képzelőereje, az ebben látja a katonai felhasználást:
És az a durva, hogy röhejesen le vannak maradva a katonai fejlesztők a polgári szoftveres és harvderes fejlesztésektől.
Egy ilyen szoftver ha belekerül egy karra rögzíthető taktikai mobilba, akkor feleslegessé teszi azt a szenvedést, amit a szem elé vetítés problémáját kiséri.
Ennek az ipari felhasználása már bevett ipar 4.0-s eszköz. Egy karbantartónak pl. nagyon könnyű dolga van vele, odatartja a kezelőtáblához a telefont/tabletet és a legbonyolultabb folyamaton is végigviszi őt.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 312
12 674
113
Új körkupolás ejtőernyők, deszantejtőernyők érkeztek – tudatta közösségi oldalán a Magyar Honvédség. Ruszin-Szendi Romulusz is tesztelte a honvédség új ejtőernyőit ...

Ez az a beígért amerikai trágya, ami sokkal rosszabb, mint a volt NKD-s paplanernyő, és amelyikkel 1-2 éve pár jenki kitörte a bokáját egy magyarországi gyakorlaton?
:oops: o_O
 
  • Hűha
Reactions: cirqle

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Az az érdekes hogy ő is az angol nyelvű videóra hivatkozik, nem pedig hivatalos kormányzati közleményekre, forrásokra...

Leforditották magyar SzBK szavaut, mit duplázunk.

– A hadsereg Országgyűlés által jóváhagyott létszáma 37 500 fő, ezt a számot el kell érni, majd legalább meg kell duplázni az aktív állományt az elkövetkező években. Szükséges továbbá a tartalékosok számának megemelése is

Nekem ez azt jelenti marad a 37.500-as szám, de azon belül, át, esetleg kiszervezésekkel, de elérik, hogy az aktív állomány minimum duplzázódjon. Ez egybevág RSzR szavaival a +5 lövész zászlóalj.
Hölgyeim!
Most, hogy már a MN-ben, (mint a kormányhoz IGEN közel álló forrásban) is megjelent ez az információ, hogy duplázni szeretnék MH méretét, így nem gondolom, hogy csak úgy eresszük el ennyivel ezt a "lábtörlőt".
Most már nem csak egy angol nyelvű PR show egyik félreértelmezhető félmondata, hanem egy - szerintem - az érintettet külön kikérdező interjú is megerősíti ezt, akkor szerintem ez az infó kicsit több figyelmet érdemel.

HALLLLLÓÓÓ!
Itt a MH aktív részénem megkétszerezéséről hablatyolnak igen felelős pozícióban ülő személyek.

Tessék már tartani itt nekem egy kis brainstromingot, hogy ez vajon hogy a radai rossebben lesz így megvalósítva?!? Mert az egy dolog, hogy a tervezett 5 új zászlóalj, 5 új helyőrséget jelent, és a ha egyszer már vannak helyben működő zászlóaljak, akkor azok akár ezredekké is fejleszthetők. De ez még mindig nincs a 70-75.000-es számok közelében sem!

Másrészről az is egy érdekes kérdés, hogy milyen HR reformot igényel ez a duplázás?
Ha valaki azt meri mondani, hogy "Fizetésemelés", akkor leülök a sarokba és felváltva ideges nevetést és hisztérikus sírást produkálok!
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
Hölgyeim!
Most, hogy már a MN-ben, (mint a kormányhoz IGEN közel álló forrásban) is megjelent ez az információ, hogy duplázni szeretnék MH méretét, így nem gondolom, hogy csak úgy eresszük el ennyivel ezt a "lábtörlőt".
Most már nem csak egy angol nyelvű PR show egyik félreértelmezhető félmondata, hanem egy - szerintem - az érintettet külön kikérdező interjú is megerősíti ezt, akkor szerintem ez az infó kicsit több figyelmet érdemel.

HALLLLLÓÓÓ!
Itt a MH aktív részénem megkétszerezéséről hablatyolnak igen felelős pozícióban ülő személyek.

Tessék már tartani itt nekem egy kis brainstromingot, hogy ez vajon hogy a radai rossebben lesz így megvalósítva?!? Mert az egy dolog, hogy a tervezett 5 új zászlóalj, 5 új helyőrséget jelent, és a ha egyszer már vannak helyben működő zászlóaljak, akkor azok akár ezredekké is fejleszthetők. De ez még mindig nincs a 70-75.000-es számok közelében sem!

Másrészről az is egy érdekes kérdés, hogy milyen HR reformot igényel ez a duplázás?
Ha valaki azt meri mondani, hogy "Fizetésemelés", akkor leülök a sarokba és felváltva ideges nevetést és hisztérikus sírást produkálok!
Mi lómaiak mindig annyi légiót állítottunk ki, amennyi pénzünk és fegyvelünk volt.
Jelen esetben a fegyvelalzenál lendkívül vélszegény, egy lésze csak papílon és a telvezőasztalalon létezik és a kincstál alján kell mál tulkálni. Ennek mi éltelme?
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 529
10 161
113
Tessék már tartani itt nekem egy kis brainstromingot, hogy ez vajon hogy a radai rossebben lesz így megvalósítva?!? Mert az egy dolog, hogy a tervezett 5 új zászlóalj, 5 új helyőrséget jelent, és a ha egyszer már vannak helyben működő zászlóaljak, akkor azok akár ezredekké is fejleszthetők. De ez még mindig nincs a 70-75.000-es számok közelében sem!

Másrészről az is egy érdekes kérdés, hogy milyen HR reformot igényel ez a duplázás?
Ha valaki azt meri mondani, hogy "Fizetésemelés", akkor leülök a sarokba és felváltva ideges nevetést és hisztérikus sírást produkálok!
Lehet, pont úgy mint a budapesti centrumkórház(ak), a vakcinagyár meg az új BL4 labor.
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
1 025
2 905
113
Hölgyeim!
Most, hogy már a MN-ben, (mint a kormányhoz IGEN közel álló forrásban) is megjelent ez az információ, hogy duplázni szeretnék MH méretét, így nem gondolom, hogy csak úgy eresszük el ennyivel ezt a "lábtörlőt".
Most már nem csak egy angol nyelvű PR show egyik félreértelmezhető félmondata, hanem egy - szerintem - az érintettet külön kikérdező interjú is megerősíti ezt, akkor szerintem ez az infó kicsit több figyelmet érdemel.

HALLLLLÓÓÓ!
Itt a MH aktív részénem megkétszerezéséről hablatyolnak igen felelős pozícióban ülő személyek.

Tessék már tartani itt nekem egy kis brainstromingot, hogy ez vajon hogy a radai rossebben lesz így megvalósítva?!? Mert az egy dolog, hogy a tervezett 5 új zászlóalj, 5 új helyőrséget jelent, és a ha egyszer már vannak helyben működő zászlóaljak, akkor azok akár ezredekké is fejleszthetők. De ez még mindig nincs a 70-75.000-es számok közelében sem!

Másrészről az is egy érdekes kérdés, hogy milyen HR reformot igényel ez a duplázás?
Ha valaki azt meri mondani, hogy "Fizetésemelés", akkor leülök a sarokba és felváltva ideges nevetést és hisztérikus sírást produkálok!
Szerintem azt akarta mondani hogy a 37.500at kell elérni. Ebből most 13 fő a harcoló a többi a vízfej. A duplázással 26 ra nő a fegyveresek száma. Plusz a Dudi
 

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
520
1 739
93
Ennek az ipari felhasználása már bevett ipar 4.0-s eszköz. Egy karbantartónak pl. nagyon könnyű dolga van vele, odatartja a kezelőtáblához a telefont/tabletet és a legbonyolultabb folyamaton is végigviszi őt.
Pont ma volt talán a Historyn dokufilm a tengeralatjárók fejlődéséről. A mostaniaknál a szerelők ilyen szemüveggel szerelték össze a tengókat. (Jött a zöld pipa ha rendben volt az adott elem)
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 494
93 695
113
Nah hogy legyenek pozitív hullámok is.
Családi összejövetel.
Nah és mi leszel érettségi után kislányom?
Helikopter pilóta a seregben.
Én. Áh, az milyen fasza, jönnek új gépek stb, stb.
Igen, tudom ezért is jelentkezek.
Családja.Nein!!!!! Úgyse veszik fel, négy és félszeres a túljelentkezés.
Én. Elnézést, hogy lelkesedtem. ( Nem akartam közellenség lenni.)
Csajszi. Nem érdekel. Akkor is beadom. Amúgyis kapok havii 350.000-et a suli alatt, nem szorulok majd rátok.

Igen. Nem akarok közbotrányt okozni de a pénz is vonz a seregbe.(tudom majd kinövi)
Az adómentes 3,5 kiló 18 évesen vonzó. Még az új gépek.Tököm tudja hol hallotta.De tetszik neki, főleg, hogy a szülőknek nem.:D
Ilyen is van.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 494
93 695
113

A sok politika mellett, ami ide érdekes.

A Bundeswehrt jelenleg heves kritikák érik – többek között a felszerelések hiánya miatt. Mi a véleménye a német és a magyar fegyveres erők együttműködéséről?

Szalay-Bobrovnicky: Csak azt tudom mondani, hogy az együttműködés példaértékű és kiemelkedő. Közös katonai kiképzésünk van. Magyarország sok fegyvert vásárol Németországban. Még a berlini védelmi minisztériumban is van összekötő irodánk.

Magyarország fokozza az együttműködést az európai fegyverkezési vállalatokkal. Miért?

Szalay-Bobrovnicky: A düsseldorfi Rheinmetall fegyvergyártó cég a legerősebb jelenléte Magyarországon. Az első Lynx gyalogsági járművek legkésőbb júniusig egy új üzemben gördülnek le a futószalagról. Emellett a Rheinmetall-lal közösen új lőszergyárat építünk Magyarországon. Az Airbus pedig helikoptereket (
azt még azért nem...)gyárt. A fegyverkezési együttműködést a jövőben tovább kívánjuk bővíteni
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 494
93 695
113
Tudom ez az interjú nem teljesen ideillik, de sztem igen a magyar haderőfejlesztés jövője szempontjából.( @Terminator ha nem gond hagyjuk itt)

Egy igen részletes és őszinte interjú a KMW vezetőjével.


Első olvasásra, ami nekem megmaradt

1. A BW fejlesztése továbbra is döcög. Nem az ígért fejlesztések és pénzek lesznek jövőre.

2. Feszkó az új közös európai tankprojekt körül. Érzi a KMW az európai pozícióvesztés. Lengyelország, talán Norvégia stb....

3. Még nagyobb feszkó az RM-el.

4. A legnagyobb feszkó a müncheni városvezetéssel. Akár költözne is a gyártás.( vmi nagyon tisztessègtelen ajánlattal, akár le is akaszthatnánk vmit!!!)

Részletekben bedobom az interjút, mert sztem arra érdemes.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 494
93 695
113
Tudom ez az interjú nem teljesen ideillik, de sztem igen a magyar haderőfejlesztés jövője szempontjából.( @Terminator ha nem gond hagyjuk itt)

Egy igen részletes és őszinte interjú a KMW vezetőjével.


Első olvasásra, ami nekem megmaradt

1. A BW fejlesztése továbbra is döcög. Nem az ígért fejlesztések és pénzek lesznek jövőre.

2. Feszkó az új közös európai tankprojekt körül. Érzi a KMW az európai pozícióvesztés. Lengyelország, talán Norvégia stb....

3. Még nagyobb feszkó az RM-el.

4. A legnagyobb feszkó a müncheni városvezetéssel. Akár költözne is a gyártás.( vmi nagyon tisztessègtelen ajánlattal, akár le is akaszthatnánk vmit!!!)

Részletekben bedobom az interjút, mert sztem arra érdemes.
A német védelmi politika fordulópontja még sokáig várat magára. "Még nem kaptunk megrendeléseket" - mondja Ralf Ketzel, a müncheni harckocsigyártó Krauss-Maffei Wegmann vezetője.

München – A müncheni harckocsigyártó Krauss-Maffei Wegmann (KMW) jelentős létszámbővítést ígért főüzemében. Ez azonban azt feltételezi, hogy az ellentmondásos tanktesztpálya a müncheni-allachi gyártelepen megmarad - tette világossá Ralf Ketzel vezérigazgató a Merkur.de-nek adott interjújában .

A Leopard 2 utódjának tervezett fejlesztését szem előtt tartva Ketzel keményen csapott le hosszú távú partnerére, Rheinmetallra. Aki egy konzorcium tagja a leendő európai harckocsi fejlesztésére, és most a KF51-gyel „egyedül” saját harckocsit is fejleszt, az már nem lehet partner ebben a konzorciumban – mondta Ketzel.

Ketzel úr, tekintettel az ukrajnai háborúra, Olaf Scholz szövetségi kancellár februárban fordulópontot hirdetett, és 100 milliárdos csomagot jelentett be a Bundeswehr általános szerkezetátalakítására. A Bundestag és a Bundesrat erre júniusban zöld utat adott. Közben elérte a fordulópont?

Azóta különféle megbeszéléseket folytattunk a programokról. Egyelőre nem voltak konkrét, a századfordulóhoz rendelhető megrendeléseink .

Századvégi beszédében a kancellár azt is megígérte, hogy a NATO-n belüli megállapodás szerint a védelmi költségvetést a német gazdasági teljesítmény két százalékára kell emelni. 2023-ra azonban a szövetségi védelmi minisztérium szokásos költségvetése ismét 1,6 százalékra csökken. Mennyire vagy csalódott?

nem vagyok frusztrált. De ez nem jó jelzés a Bundeswehr és szövetségeseink számára.

A következő évben összesen 10,6 milliárd euró beszerzést terveznek. Ezen kívül van még 8,4 milliárd a speciális alapból. Összesen 19 milliárd eurót tesz ki. mi hasznod van belőle?

Őszintén szólva csalódottak vagyunk. Természetesen a Puma páncélozott szállítókocsink is benne van a költségvetésben , de csak 50 darabbal. Valójában, amikor a rendszert eredetileg tervezték, több 100 egység volt a célspecifikáció. De határozottan feltételezzük, hogy a bejelentett megrendelések a következő években megérkeznek.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 007
38 318
113
3. Még nagyobb feszkó az RM-el.

4. A legnagyobb feszkó a müncheni városvezetéssel. Akár költözne is a gyártás.( vmi nagyon tisztessègtelen ajánlattal, akár le is akaszthatnánk vmit!!!)
RM biztos nagyon nem örülne, ha gyártelepet, együttműködést ajánlanánk a KMW-nek. Amúgyis az RM hosszútávon jobb partinak tűnik: terjeszkedik, sok lábon áll... Nem kizárt hogy lesz még egyszer KMW az RM leányvállalat - pláne ha nem jön be a német-francia hk projekt...
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 312
12 674
113
Hölgyeim!
Most, hogy már a MN-ben, (mint a kormányhoz IGEN közel álló forrásban) is megjelent ez az információ, hogy duplázni szeretnék MH méretét, így nem gondolom, hogy csak úgy eresszük el ennyivel ezt a "lábtörlőt".
Most már nem csak egy angol nyelvű PR show egyik félreértelmezhető félmondata, hanem egy - szerintem - az érintettet külön kikérdező interjú is megerősíti ezt, akkor szerintem ez az infó kicsit több figyelmet érdemel.

HALLLLLÓÓÓ!
Itt a MH aktív részénem megkétszerezéséről hablatyolnak igen felelős pozícióban ülő személyek.

Tessék már tartani itt nekem egy kis brainstromingot, hogy ez vajon hogy a radai rossebben lesz így megvalósítva?!? Mert az egy dolog, hogy a tervezett 5 új zászlóalj, 5 új helyőrséget jelent, és a ha egyszer már vannak helyben működő zászlóaljak, akkor azok akár ezredekké is fejleszthetők. De ez még mindig nincs a 70-75.000-es számok közelében sem!

Másrészről az is egy érdekes kérdés, hogy milyen HR reformot igényel ez a duplázás?
Ha valaki azt meri mondani, hogy "Fizetésemelés", akkor leülök a sarokba és felváltva ideges nevetést és hisztérikus sírást produkálok!
Ezt reálisan kizárólag sorozással tudják megvalósítani.
Önkéntes alapon még nagy béremeléssel SEM.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 494
93 695
113
A német védelmi politika fordulópontja még sokáig várat magára. "Még nem kaptunk megrendeléseket" - mondja Ralf Ketzel, a müncheni harckocsigyártó Krauss-Maffei Wegmann vezetője.

München – A müncheni harckocsigyártó Krauss-Maffei Wegmann (KMW) jelentős létszámbővítést ígért főüzemében. Ez azonban azt feltételezi, hogy az ellentmondásos tanktesztpálya a müncheni-allachi gyártelepen megmarad - tette világossá Ralf Ketzel vezérigazgató a Merkur.de-nek adott interjújában .

A Leopard 2 utódjának tervezett fejlesztését szem előtt tartva Ketzel keményen csapott le hosszú távú partnerére, Rheinmetallra. Aki egy konzorcium tagja a leendő európai harckocsi fejlesztésére, és most a KF51-gyel „egyedül” saját harckocsit is fejleszt, az már nem lehet partner ebben a konzorciumban – mondta Ketzel.

Ketzel úr, tekintettel az ukrajnai háborúra, Olaf Scholz szövetségi kancellár februárban fordulópontot hirdetett, és 100 milliárdos csomagot jelentett be a Bundeswehr általános szerkezetátalakítására. A Bundestag és a Bundesrat erre júniusban zöld utat adott. Közben elérte a fordulópont?

Azóta különféle megbeszéléseket folytattunk a programokról. Egyelőre nem voltak konkrét, a századfordulóhoz rendelhető megrendeléseink .

Századvégi beszédében a kancellár azt is megígérte, hogy a NATO-n belüli megállapodás szerint a védelmi költségvetést a német gazdasági teljesítmény két százalékára kell emelni. 2023-ra azonban a szövetségi védelmi minisztérium szokásos költségvetése ismét 1,6 százalékra csökken. Mennyire vagy csalódott?

nem vagyok frusztrált. De ez nem jó jelzés a Bundeswehr és szövetségeseink számára.

A következő évben összesen 10,6 milliárd euró beszerzést terveznek. Ezen kívül van még 8,4 milliárd a speciális alapból. Összesen 19 milliárd eurót tesz ki. mi hasznod van belőle?

Őszintén szólva csalódottak vagyunk. Természetesen a Puma páncélozott szállítókocsink is benne van a költségvetésben , de csak 50 darabbal. Valójában, amikor a rendszert eredetileg tervezték, több 100 egység volt a célspecifikáció. De határozottan feltételezzük, hogy a bejelentett megrendelések a következő években megérkeznek.
A kritikusok amúgy is kirakatrendezésnek tartják az úgynevezett speciális alapot, mert az infláció, az adók vagy a kamatfizetések még mindig zajlanak. A tényleges mennyiség tehát megközelíti a 65 milliárd eurót. Osztja ezt a számlát?

Azt is feltételezzük, hogy ez a nagyságrend.

Vajon a Bundeswehr képes lesz egyáltalán növelni a befolyását?

A Bundeswehrnek mindenekelőtt sürgős, stratégiai vásárlásokhoz van szüksége a speciális alapra. Olyan témákról szól, mint a digitalizálás, a nukleáris részvétel vagy az új helikopterek. A Bundeswehr modernebbé tételéhez azonban szükségünk van arra a két százalékra, amelyet a NATO-nak ígértünk. Csak így tudjuk megteremteni az alapot a folyamatos beszerzés biztosításához, az áremelkedések és az infláció kompenzálásához. Ezt a problémát mindenesetre nem oldják meg a különalap milliárdjaiból.

A tervezett következő generációs francia-német vadászrepülőgép előkészítő munkálatai most tették meg a következő lépést. A második tervezett európai projektben, a fő harckocsiban (MGCS) Ön a francia holdingtársával, a Nexterrel és a Rheinmetallal van a fedélzeten. De a fejlődés nagyon lassú. hol a probléma?

A két program egymáshoz kapcsolódik. Ez lelassította az MGCS-t. Ennek a projektnek nem csupán egy új tank építése a célja. Ezt gyorsabban megtehetjük. Egy teljesen új technológiáról, hálózatépítésről, drónok és legénységgel vagy anélkül üzemeltethető rendszerek használatáról van szó.

Franciaország és Németország valójában meg akarja osztani az ipari vezető szerepet a két nagy európai fegyverkezési projektben. Franciaországnak a következő generációs sugárhajtású géppel, a KMW-nek pedig a tankprojekttel kell az élen járnia. Megvan a vezetés?

Ebben a projektben van egy partnerünk Franciaországban, a Nexter, német részről pedig a Rheinmetall és a KMW, két cég. Ez nagymértékben megnövekedett komplexitáshoz vezet, és gyengíti a vezetést. Mert egyrészt egyértelmű álláspont van, másrészt megbeszélések. (itt arra utal, hogy a francia álláspont tiszta, 1 cég döntése, míg a német nem, itt előbb az RM-el kell egyeztetni)

Tehát az MGCS kiválasztott vezetési struktúrája nem igazán boldog?

A KMW évtizedek óta a nehéz harckocsik, például a Leopard 1 és a Leopard 2 , valamint a tüzérség vezető európai rendszerháza. Ennek ellenére Németországban döntöttek úgy, hogy a Rheinmetallt is bevonják a fedélzetre. Ezzel szemben Franciaországban a Nexter az egyetlen partner, amely minden szempontból támogatja a francia hadsereget. Egy francia-német közös projektben a természetes híd a Nexter és a KMW lett volna. Ezért számomra nem egyértelmű a Rheinmetall érintettsége.

A projekt a jövőben sem lesz könnyebb – éppen ellenkezőleg. Az Ön partnere, a Rheinmetall most az Ön versenytársa a tankpiacon. A düsseldorfi cég júniusban mutatta be a KF 51 Panther fő harckocsit. hogy látod?

Ezt nagyon kritikusan szemléljük. A Rheinmetall olyan területen indul, ahol tulajdonképpen egy francia-német együttműködést terveztünk. Az elképzelés az volt, hogy a nehézharcrendszerek következő generációja Németországból és Franciaországból származna. Most a három partner közül az egyik saját megoldással áll elő. Gazdasági szempontból ennek van értelme. De ha megsérti a partnerséget egy ilyen konzorciumban - és ez egy partner küszöbén is -, akkor már nem lehet partner abban a konzorciumban. Ennek ellenére a KF 51 lényegében egy hagyományos harckocsi koncepció, amely egy 130 mm-es, Leopard 2 törzsű löveg köré épül. Ez nem újdonság.