A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 261
8 167
113
Ha elfogadjuk azt, hogy az eszközöket a katonáink választották (gondolom minden esetben volt két-három megjelölt, elfogadott termék), akiknek esetenként az élete múlhat azon, miben ülnek, mit használnak, és a kormányzat azután azt is szerezte be, akkor nem tudom, miről megy itt a pofalengetés.
Nyilvánvalóan orosz cuccok nem jöhettek, a Leo és az M1 hasonló kaliber, a Lynx jól is elsülhet (nekem tecc). A baj az, hogy nincsenek még itt - az eddig megrendelteknél legalább kétszer akkora mennyiségben. Szerintem. Uff, én ugattam.
 
  • Tetszik
Reactions: Fundin and alali77

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 759
15 695
113
Alapvetően a hadiiparra való monomániás fókusz kárára válik az egész folyamatnak...
Azért sokan reménykedtünk benne, hogy az ukrán-orosz háború miatt hátha kicsit változik a hozzáállás. A 60 milliárdos egyéni felszerelésen kívül nem is volt semmi olyan, ami azt mutatná, hogy legalább kicsit is átéreznék a helyzet, és a haderő fontosságát.
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 759
15 695
113
Most így visszagondolva a regisztrációm kezdetén én is felültem a Zrínyis hype vonatra (anno a lynx bejelentése kapcsán próbáltam utánaolvasni a dolognak, így találtam rá a fórumra). Eddig a HM csak leépült, de most végre mindenből deklaráltan a legjobbat vesszük! Mi baj lehet? Aztán ahogy a fórumozás hatására akarva/akaratlanul is "művelődtem", úgy azért árnyalódott kicsit a kép, de alapvetően bizakodó maradtam, hogy hosszú távon igenis meg fogja érni ez a kicsit döcögősebb, "hadiiparos" vonal. Aztán szépen elkezdtek jönni a nehézségek.
A törökökkel/zsidókkal drón ügyben évek óta ugyanott tartunk, de a már letárgyalt Gidránok/NMS-ek legyártása is kezdett kínosan döcögőssé válni (pedig kerekes fronton az új APC-k mellett ők lesznek a HM gerince).
A 2020-ban megvett Hirtenbergertől aknavetőt azóta is csak kiképzési céllal vettünk pár darabot, pedig egy mozgósítás esetén a legalapabb tüzérségi eszköz ez lenne.
Lassan már kínos mértékeket ölt, amennyit késnek a Lynxek.
APC fronton félig-meddig sikerült elköteleznünk magunkat egy teljesen újfajta hajtásláncon alapuló ötlethez, amiből még hosszú-hosszú évekig nem lesz semmi (a lynx példájából kiindulva pláne), miközben a már bevált és ugyancsak vadiúj Patriához is tudnánk összeszerelést/gyártást kapni, mégpedig alacsonyabb áron.
Az L-39 NG beszerzés eléggé megkérdőjelezhető.

Aztán kitört kereken 1 éve egy háború a szomszédban, amely számomra is megmutatta, hogy ezzel a haderőfejlestési felfogással egyszerűen nem tudjuk elérni azt a képességbeli szintet a HM-nél 10-15 éven belül, amely egy stabil, önálló országvédelemre elég lenne.
 

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
712
2 692
93
Alapvetően a hadiiparra való monomániás fókusz kárára válik az egész folyamatnak...
Az eszközök beérkezésének sebességére mindenképpen károsan hat. Minőségben én még egy kivétellel L-39 NG nem találtam igazi problémát és a hazai gyártás az esetleges legalább részleges megtérülésre is pozitívan hat. De én meggyőződéses kapitalista vagyok :oops:
A teljesen külföldön gyártott gépek beszerzése nem adta volna meg ezt a gazdasági lehetőséget.
Az ócskavasak reszelgetése vagy kétes harcértékű technika beszerzése pedig csak drága koporsót eredményezett volna a kezelőknek. Félreértés ne essék szerintem is két halálcsillagot tegnapra de 30 év nemtörődömségét nem lehet 5-6 év alatt behozni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 931
123 449
113
Az eszközök beérkezésének sebességére mindenképpen károsan hat. Minőségben én még egy kivétellel L-39 NG nem találtam igazi problémát és a hazai gyártás az esetleges legalább részleges megtérülésre is pozitívan hat. De én meggyőződéses kapitalista vagyok :oops:
A teljesen külföldön gyártott gépek beszerzése nem adta volna meg ezt a gazdasági lehetőséget.
Az ócskavasak reszelgetése vagy kétes harcértékű technika beszerzése pedig csak drága koporsót eredményezett volna a kezelőknek. Félreértés ne essék szerintem is két halálcsillagot tegnapra de 30 év nemtörődömségét nem lehet 5-6 év alatt behozni.
A problémát tökéletesen prezentálod és a gondolkodásmódot ami miatt most megy a vakarózás.
Hosszú távon optimális esetben ez a hozzállás célravezető és indokolt. Viszont rövid és középtávon ha bármi gikszer kerül a hosszú távú elgondolás kivitelezésébe (mint amit jelenleg látunk) akkor a hosszú táv rossz esetben sosem jön létre...
Az iparpolitikának és a védelem/geopolitikának legalább kéz a kézben kellett volna járnia a folyamatban de az iparpolitikára és hosszú távra tettek minden tétet.
Nevezhetjük úgy, hogy 19-re lapot húztak ezzel az elgondolással ami most viszont visszaüt.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 144
15 776
113
A problémát tökéletesen prezentálod és a gondolkodásmódot ami miatt most megy a vakarózás.
Hosszú távon optimális esetben ez a hozzállás célravezető és indokolt. Viszont rövid és középtávon ha bármi gikszer kerül a hosszú távú elgondolás kivitelezésébe (mint amit jelenleg látunk) akkor a hosszú táv rossz esetben sosem jön létre...
Az iparpolitikának és a védelem/geopolitikának legalább kéz a kézben kellett volna járnia a folyamatban de az iparpolitikára és hosszú távra tettek minden tétet.
Nevezhetjük úgy, hogy 19-re lapot húztak ezzel az elgondolással ami most viszont visszaüt.

Ha belegondolok hogy le voltunk ugatva páran, akik azért pedzegettük, hogy 2016 és 2026 közé is kéne valami. Akár valami moderniztált keleti, akár valami használt nyugati, akár valami lízing.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 865
35 241
113
A problémát tökéletesen prezentálod és a gondolkodásmódot ami miatt most megy a vakarózás.
Hosszú távon optimális esetben ez a hozzállás célravezető és indokolt. Viszont rövid és középtávon ha bármi gikszer kerül a hosszú távú elgondolás kivitelezésébe (mint amit jelenleg látunk) akkor a hosszú táv rossz esetben sosem jön létre...
Az iparpolitikának és a védelem/geopolitikának legalább kéz a kézben kellett volna járnia a folyamatban de az iparpolitikára és hosszú távra tettek minden tétet.
Nevezhetjük úgy, hogy 19-re lapot húztak ezzel az elgondolással ami most viszont visszaüt.
https://www.kozbeszerzes.hu/ertesito/2022/0/targy/portal_454/megtekint/portal_0253_2022/ mondjuk az elektronikus jogtárszolgálatás helyetti 50 milliót másra költöttem vólna... 4 milliópárszázezer / hó nekem kicsit sok VBÜ-s beszerzés...
 

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 983
5 427
113
És Irán hányadik volt, az Irak - Iráni háborút megelőzően ?

Irak sikeresen leharcolta Iránt, nem kis fegyvertény lett.

Az USA-nak meg totál mindegy, hogy Irak / Török / Irán / Szaúd, akit épp szét kell verni.
Azért az finoman túlzas hogy sikeres volt az Irakiaknak az Irak-Irani háboru.Eggyik célt se teljesült amiért elindította szaddam a háborút(határvita rendezése,siíta Iszlám állam "megbuktakása"Iránban).Annak ellenére hogy Irán ellen fegyverembaró volt érvényben korlározottak voltak a forrásaik a nyugati eredetű fegyverrendszereik üzemeltetéséhez.Miközben ők rengegeg fegyvert kaptak persze nem ingyen a Szovjetektől nyugati állakoktól(leginkább Franciáktól)és támogattákaz Irakiakat igaz hogy nagyrészt "hitelekkel" a töbi arab állam.Háború végére Irak pénzügyi összeomlás szélére került kőolajtermelése is "padlón" volt es ez vezetett közvetve Kuvait lerohanásához es utána a Sivatai viharhoz.Iráni Iszlám köztársaság meg azóta is fentvan és hatalmi "tényező" a térségben.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 613
14 947
113
Ha belegondolok hogy le voltunk ugatva páran, akik azért pedzegettük, hogy 2016 és 2026 közé is kéne valami. Akár valami moderniztált keleti, akár valami használt nyugati, akár valami lízing.

Lehet így kellett volna.
De akkor mèg kevesebb pènz lenne az új dolgokra.

Amit èn most már nagyobb problémának látok.

Pl a Gidran/nms páros 4 ève lett bemutatva budaörsön!
Ezalatt a 4 èv alatt 0 nms került a csapatokhoz.
Gidránból 10, ès a többi 40? kèszülget.
Lassan megèrkeznek.

Ez retek lassú.

Nms-ről azt sem tudjuk mennyi az annyi.

Èrtem covid/èrtem háborús infláció/èrtem a gonosz únió visszatartja a jussunkat.


Ès itt áttèrnèk egy másik problèmára ami nagyon felbaszott.

Bobo!

Ez az ember nem azèrt jön mindíg az őseivel,huszárokkal mert úgy oda van èrtük.
Hanem mert mêg mindíg fogalma sincs a seregről.
Èrtem azt is, hogy ő a politikai vonal,de akkor is.

Pár hete volt az őőő őőő őőöőzős videó.
Ahol egy papírlapról leste milyen beszerzèseink voltak.

Azt hittem fáradt.

Most a Bayernes idiotizmusban mit művelt?? :eek: :mad:


Èrtem èn, hogy jól hangzik, hogy a gidránokat itt szereljük össze,de ez kurvára túlzás.
Rakunk bele ezt,azt.
Azt is nyögvenyelve.

Lynxet már itt gyártjuk.
Fasza. De eddig 2 db(ról tudunk)van az országban.
Mert a Nèmetek sem haladnak a gyártással.
Akkor majd mi fogunk.
Szerinte ez jó?

Vannak(jelenidőben)sugárhajtású kikèpző gèpeink!
Tènyleg?
Mutasson már egyet.

Híres a gripen flottán.
Mi a fasztól híres?


Az egyenruhája biztonságos/jól nèz ki/a mozgást is lehetővè teszi a katonák számára?:eek::eek::eek:

Basszus ez autista?:eek:

Fegyverère optika kerül.
Már nem csak a különlegeseknek, hanem az átlag lövèsznek is.
Tènyleg.:mad:
2020 után?
Steyr AUG/SA 80.
Mond ez neki valamit?
Dehogy.

Visszaèrtünk Szekeres ès Hende szintjère.

Ettől èn nem is várok semmi pozitívat.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 816
57 696
113
Írd már le egyszer te miket vásároltál volna hasonló keretből egy 2016ban kezdődő haderőfejlesztéshez ugyanekkora keretből?

Hát ha százszor nem írtam le, akkor egyszer sem...
2016-2022 között kb. 7 milliárd Euró értékben szerződtünk.
Elköltve kb. 3 milliárd lett.

Tömören:

2016-tól:
Kézifegyver:
Opció 1: FN Scar
Opció 2: Beretta ARX-160
Opció 3: CZ 805 BREN
(Amelyik előbb szállít és olcsóbban, az nyer)

Kézi páncéltörés:
Opció 1: AT-4
Opció 2: Matador
(Az első az olcsóbb, arra szavazok)

ATGM:
Opció 1: Akeron MP
Opció 2: Spike LR
(Amelyik előbb szállít, és olcsóbb)
+1 Opció: Használt Milan ER vagy VAB Mephisto HOT-3-al átmenetileg, főleg ha olcsó


Harckocsi beszerzés:
Opció 1. : Merkava IVM: kb. 10 millió darabja, kb. 100 db beszerzése 1 milliárdért.
Opció 2.: Letárolt Leclerc S2-es. kb. 5 millió lehet darabja, olyan 160-200 db beszerzése. Keret továbbra is 1 milliárd.
Opció 2: Használt Merkava III BAZ. 2-3 millió lehet darabja+ felújításra ugyan ennyi. 160-200 db beszerzése, keret 1 milliárd.

Lövészpáncélos:
Opció 1.: K21 -es: 4 millió dolláros darabára van, ebből is 200 db kellene. Lőszer+Spike miatt itt is a keret összeg 1 milliárd.
Opció 2.: CV90MK III-as (2018-tól elvileg MK IV is van): 5 millió dollár körül volt akkoriban daranja, 160-200 db, kb. 1 milliárdos keret összeg.

2020-tól:
Légvédelem:
Opció 1. Iron dome . 4 üteg, ütegenként kb. 50 millió dollár + 150, ezer dodó/rakéta. Keret összeg kb. 0.5 milliárd dollár

Tüzérség:
Opció 1. Accular 160, precíziós rakéta sorozat vető. Ár ismeretlen.

Drónok:
Opció 1+2: IAI Harop kamikaze és Bird Eye UAV-k. Ár ismeretlen.

Repülők:
Opció 1: Gripen C 4-8 db
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 144
15 776
113
Lehet így kellett volna.
De akkor mèg kevesebb pènz lenne az új dolgokra.

Amit èn most már nagyobb problémának látok.

Pl a Gidran/nms páros 4 ève lett bemutatva budaörsön!
Ezalatt a 4 èv alatt 0 nms került a csapatokhoz.
Gidránból 10, ès a többi 40? kèszülget.
Lassan megèrkeznek.

Ez retek lassú.

Nms-ről azt sem tudjuk mennyi az annyi.

Èrtem covid/èrtem háborús infláció/èrtem a gonosz únió visszatartja a jussunkat.


Ès itt áttèrnèk egy másik problèmára ami nagyon felbaszott.

Bobo!

Ez az ember nem azèrt jön mindíg az őseivel,huszárokkal mert úgy oda van èrtük.
Hanem mert mêg mindíg fogalma sincs a seregről.
Èrtem azt is, hogy ő a politikai vonal,de akkor is.

Pár hete volt az őőő őőő őőöőzős videó.
Ahol egy papírlapról leste milyen beszerzèseink voltak.

Azt hittem fáradt.

Most a Bayernes idiotizmusban mit művelt?? :eek: :mad:


Èrtem èn, hogy jól hangzik, hogy a gidránokat itt szereljük össze,de ez kurvára túlzás.
Rakunk bele ezt,azt.
Azt is nyögvenyelve.

Lynxet már itt gyártjuk.
Fasza. De eddig 2 db(ról tudunk)van az országban.
Mert a Nèmetek sem haladnak a gyártással.
Akkor majd mi fogunk.
Szerinte ez jó?

Vannak(jelenidőben)sugárhajtású kikèpző gèpeink!
Tènyleg?
Mutasson már egyet.

Híres a gripen flottán.
Mi a fasztól híres?


Az egyenruhája biztonságos/jól nèz ki/a mozgást is lehetővè teszi a katonák számára?:eek::eek::eek:

Basszus ez autista?:eek:

Fegyverère optika kerül.
Már nem csak a különlegeseknek, hanem az átlag lövèsznek is.
Tènyleg.:mad:
2020 után?
Steyr AUG/SA 80.
Mond ez neki valamit?
Dehogy.

Visszaèrtünk Szekeres ès Hende szintjère.

Ettől èn nem is várok semmi pozitívat.

Ígyvan, viszont annyi pénz van új dolgokra, amennyit szánnak rá.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 261
8 167
113
Azért az finoman túlzas hogy sikeres volt az Irakiaknak az Irak-Irani háboru.Eggyik célt se teljesült amiért elindította szaddam a háborút(határvita rendezése,siíta Iszlám állam "megbuktakása"Iránban).Annak ellenére hogy Irán ellen fegyverembaró volt érvényben korlározottak voltak a forrásaik a nyugati eredetű fegyverrendszereik üzemeltetéséhez.Miközben ők rengegeg fegyvert kaptak persze nem ingyen a Szovjetektől nyugati állakoktól(leginkább Franciáktól)és támogattákaz Irakiakat igaz hogy nagyrészt "hitelekkel" a töbi arab állam.Háború végére Irak pénzügyi összeomlás szélére került kőolajtermelése is "padlón" volt es ez vezetett közvetve Kuvait lerohanásához es utána a Sivatai viharhoz.Iráni Iszlám köztársaság meg azóta is fentvan és hatalmi "tényező" a térségben.
Akkoriban az volt a mondás, hogy az Irak-Irán háborúban a magyar fegyverek győzedelmeskednek. (De ezt korábban már írtam valahol.)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 061
33 087
113
Olajinfrastruktúra, szállítási infrastruktúra fenntartása, nemcsak a kitermelt anyagoké, de a kitermelési eszközöké is, azok meg amúgy nagyok, nehezek, drágák. Hogy áll Kuvait fém nyersanyaggal, meg termőfölddel amúgy?

lehet magyarázgatni összevissza, kisebb ország, kisebb lakosság, közel sem egy Kárpát-medencében és erre tádáám, hol a munkaerőhiány ami miatt a kínálat elszívja a katonát és izé...?
Mennyit költünk mi ahoz,hogy kitermeljük a GDP-t,és mennyit Kuvait?Merthogy a mi GDP-kből evonod a kitermeléséhez szükséges importot,akkor egy igencsak szerény számot kapsz.Ez a droidköztársasági lét átka-qrvaalacsony a helyben hozzáadott érték.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and alali77

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 261
8 167
113
Hát ha százszor nem írtam le, akkor egyszer sem...
2016-2022 között kb. 7 milliárd Euró értékben szerződtünk.
Elköltve kb. 3 milliárd lett.

Tömören:

2016-tól:
Kézifegyver:
Opció 1: FN Scar
Opció 2: Beretta ARX-160
Opció 3: CZ 805 BREN
(Amelyik előbb szállít és olcsóbban, az nyer)

Kézi páncéltörés:
Opció 1: AT-4
Opció 2: Matador
(Az első az olcsóbb, arra szavazok)

ATGM:
Opció 1: Akeron MP
Opció 2: Spike LR
(Amelyik előbb szállít, és olcsóbb)
+1 Opció: Használt Milan ER vagy VAB Mephisto HOT-3-al átmenetileg, főleg ha olcsó


Harckocsi beszerzés:
Opció 1. : Merkava IVM: kb. 10 millió darabja, kb. 100 db beszerzése 1 milliárdért.
Opció 2.: Letárolt Leclerc S2-es. kb. 5 millió lehet darabja, olyan 160-200 db beszerzése. Keret továbbra is 1 milliárd.
Opció 2: Használt Merkava III BAZ. 2-3 millió lehet darabja+ felújításra ugyan ennyi. 160-200 db beszerzése, keret 1 milliárd.

Lövészpáncélos:
Opció 1.: K21 -es: 4 millió dolláros darabára van, ebből is 200 db kellene. Lőszer+Spike miatt itt is a keret összeg 1 milliárd.
Opció 2.: CV90MK III-as (2018-tól elvileg MK IV is van): 5 millió dollár körül volt akkoriban daranja, 160-200 db, kb. 1 milliárdos keret összeg.

2020-tól:
Légvédelem:
Opció 1. Iron dome . 4 üteg, ütegenként kb. 50 millió dollár + 150, ezer dodó/rakéta. Keret összeg kb. 0.5 milliárd dollár

Tüzérség:
Opció 1. Accular 160, precíziós rakéta sorozat vető. Ár ismeretlen.

Drónok:
Opció 1+2: IAI Harop kamikaze és Bird Eye UAV-k. Ár ismeretlen.

Repülők:
Opció 1: Gripen C 4-8 db
Értem én, de nem gondolnám, hogy a katonáink (és a honvédelmi tervezők) csak úgy, zsigerből meggondolatlanul rendeltek.
Várjuk már meg, mi lesz a jövőben. (Bár sok jót ebből az itt "Bobo" fedőnéven futó NER lovagból nem nézek ki. Legfeljebb rendel még pár, a katonáknak nem kellő repülőt korábbi magától....)
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Akkoriban az volt a mondás, hogy az Irak-Irán háborúban a magyar fegyverek győzedelmeskednek. (De ezt korábban már írtam valahol.)
Ehhez egy érdekesség. Keresztapám a Ganz Mávag kereskedelmi igazgatója volt. Az irak iráni háború alatt kiküldték az egyik emberüket teheránba üzletelni (fegyver eladás) Az embert és a feleségét is meggyilkolták a szállodai szobájukban. Máig nem tudják melyik ország tette (na meg persze meg sem írták itthon az újságok)