A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 934
123 467
113
m es jéghez a hosszúnyelú jégtörő szerintem jobb lenne és azzal talajt is lehet munkálni ha fagyott akkor is vagy fa "megmunkálására" is alkalmas. De ha svédbe járunk csináljunk úgy mint a svédek.
jégvasnak is szokták nevezni eggyes tájakon.
Hát igen, de szerintem a téli túlélésben a svédek kissé hozzáértőbbek mint mi.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 243
113
Hát igen, de szerintem a téli túlélésben a svédek kissé hozzáértőbbek mint mi.
a lékvágásba szerintem nekünk nagyobb a hagyományunk... már csak az egész országra kiterjedő téli halászat miatt is... ott az édesvizi halat meg sem igen eszik... szemét hal még a ponty is nekik... nemhiszem hogy gyakran levegőztetnének nekik... egyébként furdancsokkal próbálkoztak itthon is néhányan... de igazából csak viccnek marad meg... :) a furdancs az oszlopnak való. (furdancsot egyébként jó régóta ismerjük itthon is de mégsem terjedt el lékkészíytés terén.) lékvájás.) még a rabsicoknál sem pedig ott aami halk az nagy előny.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 243
113
@krisss az idei évbe pont nem vólt rá szükség de amúgy több millió léket vájnak itthon évente...
én csak tóparti gyerek vagyok nincs halastavunk. de én is többszázat vájtam már életembe.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 243
113
Az elmúlt 10 évben alig volt rá szükség. Ott meg minden évben és jóval vastagabb jéggel. A lékhorgászat meg eléggé népi hagyomány ott is.
ha alig van az ugyan olyan a halak szempontjából mintha m es a jég. mind1 hogy hártya vagy 40-50 cm es riannós a jég a levegőt ugyan úgy elzárja.
én továbbra sem gondolom hogy a svédeknek nagyobb lenne a rutinja lék készítésbe mint nekünk.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 243
113
kiváncsi vagyok hogy megtanították e a svédk nekik hogy riantassák a jeget? vagy ahhoz lehet itthon kelett vólna halasgazdákhoz fordúlni és kivinni a tudást a svédeknek.
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 759
15 696
113
Szerintem csak a helyes névválasztás miatt volt minden:
"2023 februárjában megalakult a Védelmi Innovációs Kutatóintézet Nonprofit Zrt.-t (VIKI)." :eek:
orban_viktor_nevet.jpg
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 243
113
egyébként meg ha ilyen kis lyukra van szükség az okos svédek miért nem a jéggáz felett dolgoztattak velük? 60-70 cm es jégnél még szoktuk szegelni majd a bütött szeget begyujtva nézni a lángot amég a víz ki nem csap... kiszíúrod a jéggázt kiengeded majd sarokkal betöröd és máris van egy merítésnyi vízfelület ami a gáz helyét röktön kitölti (víz) 14-15 éves korunkig a jégáz gyújtogatása vólt a legmenőbb téli elfoglaltság eggyike. késöbb jött a megpetártázása meg a rakéta jégalatt indítása...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 551
79 702
113
a lékvágásba szerintem nekünk nagyobb a hagyományunk... már csak az egész országra kiterjedő téli halászat miatt is... ott az édesvizi halat meg sem igen eszik... szemét hal még a ponty is nekik... nemhiszem hogy gyakran levegőztetnének nekik... egyébként furdancsokkal próbálkoztak itthon is néhányan... de igazából csak viccnek marad meg... :) a furdancs az oszlopnak való. (furdancsot egyébként jó régóta ismerjük itthon is de mégsem terjedt el lékkészíytés terén.) lékvájás.) még a rabsicoknál sem pedig ott aami halk az nagy előny.
Ne beszélj már hülyeséget 1300 éve a sarkkörön élnek.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 243
113
Ne beszélj már hülyeséget 1300 éve a sarkkörön élnek.
értem és furdancsot használtak 1300 éve... úgy hogy édesvizí halat nemigen esznek gazdálkodni vele meg végképp nem teszik.
ha meg inni kell a víz mert ott egy falu. akkor meg pláne nem ezt a módszert alkalmazzák és nem ott ahol a képeken látszik...
nemtudom mit tanítottak de e téren szerintem nem sok jót.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 243
113
tudod mióta divat furdancsal jegetvágni? amióta a sok hülye öszevágdosta magát a láncfűrésszel nyugaton... és nem visszaléptek hanem maradtak a motorizált irányon. és motorizált oszlopfúrót árúltak a jónépnek. erre itt láthatjuk a kevésbé hatékony kézi furdancs változatát ami ránézésre drágább de semmivel sem hatáékonyabb mint a magya rr hagyományos többszáz éves furdancs.
de igen mi mindenhez is hülyék vagyunk. és hülyeség hogy többfunkciós eszközökkel dolgozunk.
ami ugye pont a túlélésnél értékes hogy legyen többfunkciós így kisebb súlyú eszközzel több munkát tusz elvégezni.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 243
113
furdancsal nem gajazól. furdancsal nem tudsz talajmunkákat végezni. nem segít menedéképítésnél. míg a jégtörő segít gajazni segít menedéket építeni segít a füzelő előkészítésénél és még önvédelemre is alkalmas a nyele meg több szerszámfejel eszközzel kompatibilis.

sokkal inkább túlélőeszköz mint a furdancs.
ha sehol se találni végképp gyujtóst a nyele még faragható is... bár ez nagyon survivor szitu.

a furdancsot meg csak cipelheted hogy 1 valamire használd...

@dudi szerinted melyik szolgálja inkább a túlélést a furdancs vagy a jégtörő hosszú nyéllel ?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 934
123 467
113
furdancsal nem gajazól. furdancsal nem tudsz talajmunkákat végezni. nem segít menedéképítésnél. míg a jégtörő segít gajazni segít menedéket építeni segít a füzelő előkészítésénél és még önvédelemre is alkalmas a nyele meg több szerszámfejel eszközzel kompatibilis.

sokkal inkább túlélőeszköz mint a furdancs.
ha sehol se találni végképp gyujtóst a nyele még faragható is... bár ez nagyon survivor szitu.

a furdancsot meg csak cipelheted hogy 1 valamire használd...

@dudi szerinted melyik szolgálja inkább a túlélést a furdancs vagy a jégtörő hosszú nyéllel ?
Ez amúgy SERE kiképzés, szóval csendben kéne jeget vágni, az megy a fejszével?
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 243
113
Ez amúgy SERE kiképzés, szóval csendben kéne jeget vágni, az megy a fejszével?
értem és az oszlopfúró hogy kerül sere szituba a delikvenshez. mert a balta még érthető lenne. ahogy egy fanyél több munkafejjel is. de egy lyukfúró ???
miért nem a természetes léket tanították meg megtalálni? miért nem a jéggázokat tanították meg megtalálni ahol m es jégnél is csak pár cm es a vastagság? vagy miért nem a befagyott rágyas területeken történő gyors vízvézótelezést oktaták le? vagy a beszakadás veszélyes helyeket ahol a halak vékonyan tartják a jeget vagy a növények ??? mert a lyukfúrót cipelni???
mind praktikusabb tudás mint lyukfúrót cipelni ha már sere. (haszons a lyukfúróde nem a jégen)
inkább a tudást kelett vólna kérni termék marketing helyett.. mert ez így csak marketing... bizonyos termékeknek...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 243
113
miért nem fűrésszel vágnak inkább még az is praktikusabb lenne. a fűrész nagyon hasznos sere be is.
ránk akarnak sózni egy olyan dolgot aminek a mególdása már évezredek óta megvan ésvszázadok óta rengeteg egyáb variációba. de hogy újjítsanak beakarnak nyomni valami kevésbé hatékony nehezen hordózható korlátozottan alkalmazható eszkzt nekünk... a többszáz több ezer éves eszközök helyett... Miközbe milliárdszor milliárd embernek a múltba tökéletesen megfeleltek a többfunkciós jönnyebb eszközök.

de a spanyol viasz ma van megtalálva nem amikor milliársdszámra csináltak hasonlót. nap mint nap a túlélésért. most amikor hobboként évete párszor... most tudják a tutit.

amikor a napi élet rsze vólt évszakosan akkor semmit nem tudtak errőkl vagy csak buták vóltak. most hobbi művelők rájöttek az igazságra a legfainabb módszerekre.
 
  • Tetszik
Reactions: eszena

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 934
123 467
113
miért nem fűrésszel vágnak inkább még az is praktikusabb lenne. a fűrész nagyon hasznos sere be is.
ránk akarnak sózni egy olyan dolgot aminek a mególdása már évezredek óta megvan ésvszázadok óta rengeteg egyáb variációba. de hogy újjítsanak beakarnak nyomni valami kevésbé hatékony nehezen hordózható korlátozottan alkalmazható eszkzt nekünk... a többszáz több ezer éves eszközök helyett... Miközbe milliárdszor milliárd embernek a múltba tökéletesen megfeleltek a többfunkciós jönnyebb eszközök.

de a spanyol viasz ma van megtalálva nem amikor milliársdszámra csináltak hasonlót. nap mint nap a túlélésért. most amikor hobboként évete párszor... most tudják a tutit.
Úgy se lesz pénzünk furdancsra se szóval irreleváns a puffogás.
A tanultakat meg mindig a hazai környezetre igazítva kell továbbadni a kiképzőknek amúgy is.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 243
113
Úgy se lesz pénzünk furdancsra se szóval irreleváns a puffogás.
tudod mennyi egy furdancs ? 10 esért már komolyat kapsz.

amik nekünk vannak kb hulladék vízvezeték csö meg egy köralakú minőségi hulladékacél egy helyen sugarába megvágva eggyikfele felúzva és meghegesztve...

az a lényeg hogy a korong formályú acél jó minőségű éltartó legyen vagy gyengébb önélező élezéseel.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 934
123 467
113
tudod mennyi egy furdancs ? 10 esért már komolyat kapsz.

amik nekünk vannak kb hulladék vízvezeték csö meg egy köralakú minőségi hulladékacél egy helyen sugarába megvágva eggyikfele felúzva és meghegesztve...
Az lehet csak a kutya nem fogja beszerezni.