A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 089
9 053
113
Sziasztok!
Nem biztpol rovat, de beírom: nem változott meg semmi a fejemben. Euroatlantista vagyok, maradok. Ugyanakkor látni,kell hogy a 2000-es évektől Oroszország-európai között komoly gazdasági egyűttműködés épült ki, amely nem tetszett az európából gazdaságilag kiszoruló USA-nak, amelynek Oroszország megerősödése sem érdeke. Ők közben a Pacific és a közel-keleti térségre összpontosítottak, Afrikát meg elvitte Kína.. Nos én a mellett, hogy, ami Magyarországnak és Európának és fontos. ez pedig az orosz kapcsolat, ahol nagy a felvevőpiac stb. Ezt rombolta szét félig-meddig az USA sugallatra induló (és sajnos europai csatlósokkal támogatott) Ukrán eseménysorozat, amely minden félnek kárt okoz. (kivéve USA, nekik jó, hogy Oroszok gyengülnek (Putyin sem akart se Krimi Köztárságot, se nem baráti Ukrajnát, se szankciókat) mi se akartuk ezt, de az USA-nak jól jön a gyenge európa a szabadkereskedelmi tárgyalások, az F-35 és egyéb fegyverzet eladások stb. tükrében is lehet tekerni az USA hadiipart, mert hát Európát fenyegti oroszország.. szerintük..).

szakmai oldal: Igen 2-3 századnál nem kell több, mert nincs értelme. Leírtam fentebb, gyakorolni elég zlj szinten támogató szakasszal. Azt, hogy az Oroszok mekkora gyakorlatokat tartanak, az más kérdés. Egyébként a NATO-nak tavaly ott volt a Juncture akármi, ahol a fél világ mozgásban volt. A kis haderőkkel pedig folyamatosan zászlóalj, dandár szintű gyakorlatok folynak szinte az egész keleti határon (lengyel, magyar, román, bolgár lőtereken stb.)

A rakétatüzérséget én is ismerem, sőt pld. az ATACMS felhasználásról pontos adatokat írtam le a Brit 1.pc hadosztály bászrai harcaiban. Az ATACMS elsősorban támadófegyver és felesleges fegyvernem a jelenlegi képességű magyar hadseregben. Az MLRS-ATACMS-távolharctüzérség, dron combók egyébként éppen a harci helikoptereket váltaná pld. a harctereken. Ha már helikopterek: dánia, norvégia, portugália, sem rendelkezik a mai napig kifejezetten harci helikopterekkel. Éppen ezért, a magyar büdzsét figyelembe véve felesleges. Egyébként Mi-8/17 sőt Mi-2-vel is szállítható mobil pctőrő rajokat lehet teleptíteni a megfelelő hk elhárító szakaszokra, és ez jóval olcsóbb. Ne számítsunk III. vh-ra. Ha az hagyományos fegyverekkel vivnák, ami kétséges, akkor van elég harci helikoptere a NATO-nak. A felfegyverzett helikopter alacsony intenzítású dolgokhoz elég. (pld. terrorista elhárítás, migránsok terelése stb.).. Igen a környékünkön is kihal ez a fegyverrendszer, sőt a svájciak, osztrákok sem használják, pedig ők nem NATO tagok.

Tavaly volt pontonhidas átkelés több alkalommal is, dunán, visztulán stb. ahol a koalíciós erők gyakoroltak, köztünk a mieink is. Ismét III. vh-s körülményeket akarunk begyakorolni?? persze lehet ekkora hadgyakorlatokat tervezni, csak a költséget is állni kell. Még a 2000-es években volt vita, mit ajánlunk fel a NATO-nak, zászlóalj, vagy dandár összefegyvernemi magasabbegységet. Utóbbi győzőtt, mert dandárhoz, sem élőeről sem technika, sem pénz nem áll rendelkezésre.

Hm, jelenleg hogyan oldanád meg az ellenség hátországában ,vagy mondjuk a front mögött 10-20 km-el zajló napi szintű csapatmozgások megfigyelését? Google Map? --- Ezt kérdezd meg a 2KRE parancsnokától. A választ tudja, hiszen a volt mélységi felderítők feladatait is átvették. és igen, vannak már dronjaink (persze kéne más típus, és több is), meg JTAC katonánk, meg még át is tudjuk őket dobni esetleg 10-20km-re még a jelenlegi heli és szárazföldi járműerhelyzetben is..
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 400
19 829
113
Soha nem értem ezt a "birodalmi" szemléletet. A tatai tisztek 98-ban panaszkodnak, hogy 70-60 tank poroszkált a szómódi lőtéren.
Ja és nyögte Mátyás bús hadát Bécsnek büszke vára...
Teljesen felesleges 2-3 század harckocsinál többet üzemeltetni. Egyébként tudtommal a németeknek is 160 darab körüli Leo2A7 van. Szóval a nagy szembenállás, meg a tankrohamoknak vége van. Sok mindenből hiányt szenvedünk. Ezt azonban takarékosan lehet csökkenteni. pld. nincs érdemi légvédelem. Van, Kub, és Mistral tehát ami hiányzik a tényleges MANPADS és a nagyobb hatótávolságú lérak. Nincs tüzérségünk. Van, de a vontatott tüzérségnek kivéve talán a hegyi terepen nincs jövője - bár még az amcsiknak is van ilyen rendszerű lövege - a jelen és jövő egyértelműen az önjáró tüzérség. Ide kéne 1-2 század akár levetett Gvozgyika, vagy M-109, mert akkor már van a fegyvernemnem magja, később lehet majd korszerűbbet is beszerezni. persze legjobba Pz2000 lenne (vagy a Paladin) keleti relációba ne gondolkozzunk, viszont pld. a Dana sem lenne rossz megoldás.Rakétatüzérség: ne sirjuk már vissza a tömegtüzet BM-21-est, MLRS-re, és annak utódaira, meg jelenleg se forrás, se igazából szükség nincs. Légi szállításra a jelenlegi helikopterek nagyjavítással, némi korszerűsítéssel elegendőek, Mi-24 szép volt, jó volt felesleges. A hidegháborút a nyugat az AH-1 Cobre-n kívül felfegyverzett helikopterekkel tudta le, hiszen a Mangusta, a Tiger, Apache mikor is jelent meg??? felderítő?? Ugyan már... A 2 KRE ell tud látni ilyen feladatokat, sőt még a JTAC-jaik is vannak. A grúzok komolyabb hadsereggel rendelkeznek. Igen, Ők fenyegetettségben jóval komolyabb szinten állnak, mint Európa.
Azt, hogy összefegyvernemi gyakorlatot nem látott még szinte egyetlen főtiszt sem dandár szinten, nem releváns, mert szimulálják elektronikusan és térképen. Mit látna egyébként??? Nem a Napoleoni időkben vagyunk hogy egy dandárt meg letett tekinteni harc közben távcsővel... Igen manapság a főtisztek csak elektornikusan látják a harcmezőt, és némi harcjárművet, parancsoki cuccokat, antennákat, stb. csak. Több olyan tiszt irt visszaemlékezést pld. az Öbölháborúból, akik leírták, hogy az egészet, csak az M113-asből átalakított pk. harcjárműből látták, rádióforgalomból, némi képenyőből, dronfelvételekről...
Ez nem baj.. Azért mert az légierőknél nem látnak több 100 harci repülőgépet, mert nem szoros harcrendben repülnek combat boxonban mint 60 éve, azért még el tudnak vezetni AWACS-al földi lokátorokkal,
Amit el kell gondolni, hogy egy harckocsi zászlóalj szervezetszerű felállítása, mekkora járműparkot minlyen logisztikai hátteret és élőerőt kíván, teljes feltöltöttség mellett, ehhez hozzá kell adni a költségeket, pld. humán erőforrás, rendszerek, komplexumok, logisztikai költségek, stb. és ez csak 1 tankzászlóalj. Aztán még 2 dandár gépesített lövész, és a kiegészítő egységek (lérak, pctörő, tüzér,stb.) irgalmatlan nagy költség.
Most jártam Laage-Rostockba a JG73-nál (bocs már harcászti repezred).. Szóval ott is takarékosan használják az erőforrásokat, persze 3x 5x annyit is repülhetnének, nyomhatnák az órákat az Eurofighterekbe, és lehetne 80%-os hadrafoghatóság, de minek. Nincs fenyegetettség. Ha lenne akkor fel lehet pörgetni náluk a dolgokat, Kicsit nagyobb GDP-jük van mint nekünk. Nálunk takarékosan a meglévő erőforrásokat kéne felhasználni, nagyjavítással korszerűsítéssel és akár levetett fegyverekkel is, hogy fegyvernemek magja, kultúrája megmaradjon.

Amit leírtál, azt egy liberális politikus is írhatta volna. :)
A modern háború, a kétpólusú világ megszűnése után is összfegyvernemi harc maradt. Minden helyi háború ezt bizonyítja. A tendencia a Kelet ukrajnai harcokkal csak felerősödött, miután mindenki kijózanodott, aki azt hitte itt a világbéke.
Tokkal vonóval, kell minden fegyvernem, az adott ország lehetőségeihez képest.
Az más kérdés, hogy van olyan ország, ahol tudják ugyan ezt, de semmit nem tesznek érte. Na, az az ország megnézheti magát, ha külső támadás éri.
Ami a harckocsirohamok elmúltát illeti, hát nézd inkább meg, az ukrajnai harcokban hány harckocsit vetettek be eddig a harcoló felek, vagy Szíriában., esetleg az öbölháborúkban.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 089
9 053
113
Bocsánat elírás, tehát zlj összefegyvernemi harccsoportot ajánlottunk fel a NATO-nak. Nem dd szintűt..
Más: A KUB modernizálás, amit a Lengyelekkel létrehoztunk, tovább tolta a lérak komlexum életben tartását, de cseréjére már most gondolni kell.
a következők egy HM-s előadásból vannak 2014-ből:
ezek voltak a tervek:

•Misszióból hazaszállított eszközök üzembeállítása;
•A technikai eszközpark megújítása, közúti gépjárművek cseréje,
harcjárművek, tüzérségi-légvédelmi eszközök,személyi felszerelések, C2
eszközök.
•Közepes hatótávolságú páncéltörő eszközök cseréje 2016-tól;
• GBP szerződés 2017-ben lejár, az MH eszközeinek cseréje érdekében már
2015-ben szükséges megkezdeni az új eljárás előkészítését.
•Légvédelmi rendszerünk integrációját folytatni kell, Gripen link-16 képesség,
3D radarok folyamatos üzemeltetése.
•Mobil radarkomplexum beszerzése 2016-tól tervezett, ezzel a régi
eszközeink kiváltása megkezdődhetne.
• MISTRAL rendszerrel kapcsolatos feladatok, és a rakéták cseréje 3M-re
2018-ig biztosítja a feladatokat. A 2018 utáni helyzet tervezése előkészítése
szükséges.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 089
9 053
113
Tökéletesen igaz amit az Ukrajnai harcokról írtál, mert két 1970-80-as évek harceszközeivel felszerelt, a hálózati hadviselés alapjaival sem igazán rendelkező felek vivták, a nagy páncélosfelhasználású, és humán erőforrásigényű helyi konflikust. Minimális dronok repült, korszerű 4+ gen repülőgépek sem helikopterek, hadd ne soroljam. Ukrajna gyakorlatilag egy nagy világégésre felszerelt régi háborút kezdett, bizonyos fegyvernemek kihagyásával, amely ellen hasonlóan felszerelt, orosz-ukrán kiképzésű milicisták, és orosz különlegesek, valamint hírek szerint sorozottak is részt vettek, de figyelve, hogy közel-azonos minőségű fegyverekkel harcoljanak. A logisztika mindkét oldalon borzalmas volt..
 
M

molnibalage

Guest
"Teljesen felesleges 2-3 század harckocsinál többet üzemeltetni"
Meglehet bár kérdés ez mire elég, 2-3 nap? Alapjáraton békeidőben igen, viszont úgy gondolom minősített időszakra szükséges tartalék a kiesők pótlására, pl műszaki hiba, sérülés. Valamint tartalék álloömánnyal feltölthető feltölthető 1-2 század támogatásként és a kiesett,kilőtt hk+személyzet pótlására az alap századokban. A 30-40 általad leírt hk ehhez kevés. Plusz be is kell gyakorolni a mozgásukat. Saccra 70-80db ami alap mennyiségként szükséges lenne.
Első körben egy dandár felszeréle is nagy feladat lenne mind technikai mind személyzeti oldalon. 30+30 vagy 40+40 db a realitás a dandárokat nézve.


A Kubot felejtsük már el. A 70-es évek elején még ért valamit, most 2016 van. A Mistrál meg olyan is-is de mégsem kategória. Többször ki lett fejtve. Kb a Sztrela 10 utódja. De két tucat rakéta kilövő önmagában nulla. Hol vannak a radarok?
A Kub-ot a jenkik 1999-ben tudták hatékonyan zavarni először. Bárki, akinek nincs olyan EW kapacitása, az ellen a Kub egész jó, ha van, ráadásul mobil. Ahogy írtam, még a PGM-mel repkedő gépek ellen is jó, pl. a román MiG-21 LanceR sem tud az ellen HMZ-n kívül operálni, ha maga a Kub a célpont.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 089
9 053
113
Az utolsó Öbölháborúban sokkal kevesebb harckocsit vetettek be, mint Ukrajnában. A III. Öbölháborúban (Kuwait felszabadítása) nagyobb arányban voltak M-1 és Challanger tankok (az AMX30, és a koalíciós arab államok több100 orosz tankja mellett) a pc járművek között. A végére el is fogyott az üzemanyag, és ezért nem mentek tovább (bár máshogy kommunikálták, hogy nem indulnak Bagdad felé). Az utolsó öbölháborúban a Bradley-k vitték a primet, meg kell nézni a tankok, és pszh-k számát/arányát. Más volt a taktika is, mert az előrenyomúló egységek körül zsákot képezve mentek Bagdad felé, a hálózati hadviselés előnyeit kihasználva.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 089
9 053
113
Szíria hasonló mint az Ukrán konflikus, de ott az ISIS, AL-Nuszra stb. sokkal kevesebb páncéloserőt, és több mobil tgk-ra szerelt tákolt fegyvert használ, + az USA-tól kapott szaudi közbeiktatással TOW-okat, ja és zsákmányolt volt Amcsi HUMWEE-k stb. Komolyabb tecnikát megfelelő szupport és kezelők hiányában nem. A kormányoldal, szintén 70-80-as évek technikája, némi orosz tuning a tankok védelmére (STORA rendszer stb.) illetve minimális 20 alatti T-80-as az orosz expedíciós erőknél..
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 400
19 829
113
Tökéletesen igaz amit az Ukrajnai harcokról írtál, mert két 1970-80-as évek harceszközeivel felszerelt, a hálózati hadviselés alapjaival sem igazán rendelkező felek vivták, a nagy páncélosfelhasználású, és humán erőforrásigényű helyi konflikust. Minimális dronok repült, korszerű 4+ gen repülőgépek sem helikopterek, hadd ne soroljam. Ukrajna gyakorlatilag egy nagy világégésre felszerelt régi háborút kezdett, bizonyos fegyvernemek kihagyásával, amely ellen hasonlóan felszerelt, orosz-ukrán kiképzésű milicisták, és orosz különlegesek, valamint hírek szerint sorozottak is részt vettek, de figyelve, hogy közel-azonos minőségű fegyverekkel harcoljanak. A logisztika mindkét oldalon borzalmas volt..

Megítélésed szerint, a közép európai hadműveleti térségben, milyen haderők csapnának össze, egy helyi háborúban ?
Szerintem összfegyvernemi harcra felkészített haderők, kivéve a Honvédséget. Persze, mindenki a maga méretében, lehetőségeiben gondolkodva.
Nem szeretnék messzire menni ,de még a Szlovén haderő szárazföldi erőinek harcértéke sem rosszabb, mint a Honvédségé. Pedig egy nagyon kicsi országról van szó.
A mai modern haderők eszköztárában is megtalálható a harckocsi, a rendszerben összeállított tüzérségi erők, páncélozott gyalogsági harcjárművek, stb.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and zeal

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 824
9 695
113
A Honvédelmi költségvetés minimum fele de inkább több az állomány illetményére megy el,szerinted miért nincs feltöltve a Honvédség?

Tehát elköltünk egy csomó pénz illetményre, mégsincs katonánk? Hányan dolgoznak egyáltalán a honvédségnél? Mire megy el 250-300 milliárd forint évente ha se fegyver, se katona nincs?
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 089
9 053
113
Megítélésed szerint, a közép európai hadműveleti térségben, milyen haderők csapnának össze, egy helyi háborúban ?
Szerintem összfegyvernemi harcra felkészített haderők, kivéve a Honvédséget. Persze, mindenki a maga méretében, lehetőségeiben gondolkodva.
Nem szeretnék messzire menni ,de még a Szlovén haderő szárazföldi erőinek harcértéke sem rosszabb, mint a Honvédségé. Pedig egy nagyon kicsi országról van szó.
A mai modern haderők eszköztárában is megtalálható a harckocsi, a rendszerben összeállított tüzérségi erők, páncélozott gyalogsági harcjárművek, stb.

Igazad van, az összfegyvernemi harcot illetően, sőt az is, hogy a szlovén haderő harcértéke sem rosszabb. De a szlovénok nem rendelkeznek pld szuperszonikus multirole repülőgépekkel, csak közel légvédelmük van. A legkisebb összefegyvernemi magasabbegység a zászlóalj harccsoport a NATO-ban. Nos ez van nekünk, sajnos egyetlen ilyen harccsoportot tudunk csak kiállítani, mivel a többihez nincs meg minden támogató alegységünk, egységünk. Más tészta, hogy a zlj harccsoportnak fegyverzetében legalább változtatni kéne a tüzérségi rendszert, önjáróra, a páncélos komponenset korszerűsített T-72-re, vagy levetett Leo-ra. Kéne tüzérségi felderítő lokátor, és nem ártana MANPADS, valamint nagyobb hatótávolságú pctörő fegyver. Egy zlj, vagy akár dandár magasabb védettségű pszh (gyhj) is kéne. De ennek ellenére, igenis rendelkezünk egy összfegyvernemi harccsoporttal. A szlovénok előbbre járnak, igaz a szerbek miatt fenyegettségüket is nagyobbnak érzik, ezért a GDP-jük nagyobb %-át költik nemzetvédelemre. Mi helyette Stadionokat, kisvasútakat, vizes VB-t, olimpiát stb. építünk. De ez már politika.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 089
9 053
113
Tehát elköltünk egy csomó pénz illetményre, mégsincs katonánk?... Békeidőben 100%-an feltöltött alakulatunk szerintem nincs. Még a KRE2-be is kb. 2017 végére tervezik a feltöltött és kiképzett alegységek meglétét, elődei sem voltak teljes értékű zászlóaljak, a századok sem voltak feltöltve. A legjobban feltöltött a hódmezővásárhelyi dandár. Ezek nyilvános adatok, de a feltöltöttség arányát %-ban nem adták meg. Ennek ellenére igen, az illetményre (és annak adótartalmára) megy el a honvédelmi költségvetés körülbelül 50%, fejlesztésre viszonylag kevés marad, mert az eszközök, ingatlanok állagban/renszerben tartása, karbantartása viszi el a további nagy zsét.
K+F szinte teljesen megállt a védelmi iparban.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 920
4 711
113
Sziasztok!


A rakétatüzérséget én is ismerem, sőt pld. az ATACMS felhasználásról pontos adatokat írtam le a Brit 1.pc hadosztály bászrai harcaiban. Az ATACMS elsősorban támadófegyver és felesleges fegyvernem a jelenlegi képességű magyar hadseregben. Az MLRS-ATACMS-távolharctüzérség, dron combók egyébként éppen a harci helikoptereket váltaná pld. a harctereken. ..

Minden haderőnek szüksége van a hadműveleti mélységben történő csapásmérésre, főleg a kicsiknek előnyös, mert akár repülőtereket is lehet támadni nagy távolságból. Már van választék a piacon olyan moduláris sv-ből, ami egyaránt lefoghat területet 20-40km-en és támadhat akár 300 km-en is célpontokat, akár precíziósan is.
A harci helikopteres megállapításoddal teljesen egyetértek.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 089
9 053
113
Egyetértek a hadműveleti mélységben végrehajtott műveletre, csapásmérésre, és a rakétatüzérség előnyéve is. (különösen az irányítható és moduláris fejes eszközök esetében. De a mai magyar katonai büdzsé és fegyvernemi kultúra alapján az önjáró tüzérség (aminek szintén lehet végfokban irányítható - lézeres megjelölésű lövedéke) előnyt élvez a MLRS alapú rakétatüzérséggel szemben. Ne feledjük el, hogy hadműveleti mélységben elvileg van 14 vadászbombázónk pawevay II bombákkal, valamint Maverick repeszromboló és pctörő rakétákkal. Ez nem MRLS, sebezhetőbb is, de nagyobb mélységben használható.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 920
4 711
113
Egyetértek a hadműveleti mélységben végrehajtott műveletre, csapásmérésre, és a rakétatüzérség előnyéve is. (különösen az irányítható és moduláris fejes eszközök esetében. De a mai magyar katonai büdzsé és fegyvernemi kultúra alapján az önjáró tüzérség (aminek szintén lehet végfokban irányítható - lézeres megjelölésű lövedéke) előnyt élvez a MLRS alapú rakétatüzérséggel szemben. Ne feledjük el, hogy hadműveleti mélységben elvileg van 14 vadászbombázónk pawevay II bombákkal, valamint Maverick repeszromboló és pctörő rakétákkal. Ez nem MRLS, sebezhetőbb is, de nagyobb mélységben használható.

Én sem helyettük gondoltam. Sv-vel közvetlen tűztámogatást adni nem célszerű :)
Ellenben az általad is említett harci helik hiánypótlására, valamint gripenjeink terheinek csökkentésére ésszerű megoldás és gazdaságosabb is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 485
84 567
113
Egyetértek a hadműveleti mélységben végrehajtott műveletre, csapásmérésre, és a rakétatüzérség előnyéve is. (különösen az irányítható és moduláris fejes eszközök esetében. De a mai magyar katonai büdzsé és fegyvernemi kultúra alapján az önjáró tüzérség (aminek szintén lehet végfokban irányítható - lézeres megjelölésű lövedéke) előnyt élvez a MLRS alapú rakétatüzérséggel szemben. Ne feledjük el, hogy hadműveleti mélységben elvileg van 14 vadászbombázónk pawevay II bombákkal, valamint Maverick repeszromboló és pctörő rakétákkal. Ez nem MRLS, sebezhetőbb is, de nagyobb mélységben használható.


az a 14 gép az ország légterének a védelmét is csak alig alig képes ellátni.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 294
113
Rendelkezünk tüzérségi lokatorral nem modern nem nagy a db szám de a d20 akhoz és db számához +os. Kellene modernizáció de komplett rendszercsere ezen a teren
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 294
113
Szerintem nagyobb fejlesztés ami a közeljövőben lehetséges az valami csöves légvédelmi rendszer egy uteg onjaro és két uteg fix telepítésű vagy vontatott. Az Olimpia miatt. A Lora 3m$ a 35 mm vontatottan 1m$ alatt kicsivel. Utegenjent radarral.
Igazából filléres megoldás. (Későbbi hasznosítás onjarok önálló egységek kozellegvedelme a fix vagy vontatottake a legterellenorzo helyorsegek védelme és a stratégiailag kiemelt objektumok. Továbbá automata granatveto beszerzését lehetne hatarvedelemre és olimpia biztosítására rahuzni kb 100 db h&k meg is tenné. Ha olimpiát akarnak rendezni ez a két beszerzés valószínű
 

ragnar

New Member
2014. április 26.
26
12
3
kep.php

Ebből a BRDM-2(?) ből lehet tudni mennyi van még használatban?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 933
73 176
113
Első körben egy dandár felszeréle is nagy feladat lenne mind technikai mind személyzeti oldalon. 30+30 vagy 40+40 db a realitás a dandárokat nézve.



A Kub-ot a jenkik 1999-ben tudták hatékonyan zavarni először. Bárki, akinek nincs olyan EW kapacitása, az ellen a Kub egész jó, ha van, ráadásul mobil. Ahogy írtam, még a PGM-mel repkedő gépek ellen is jó, pl. a román MiG-21 LanceR sem tud az ellen HMZ-n kívül operálni, ha maga a Kub a célpont.


Molni, az már 20 éve volt. A románok átállnak 1-2 év alatt F-16-ra. Ráadásul (bár pontos számot nem ismerek) bár elvileg 16 db indító jármű van az országban talán 10db alatti ezekből ami üzemképes lehet és rendszerben lehet. De ha valaki felvilágosítana a tényleges mennyiségről annak örülnék. Igen fel lettek húzva amennyire lehetett hogy még egy darabig szolgálatban maradjanak, de nem lesznek már hosszabb ideig rendszerben. Természetesen jó hogy van mert a semminél több és tényleg egy rendkívül jó rendszer volt a maga idejében.