A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 710
15 490
113
Mert aránytalanul több kell az elavult technikából ami sehogy sem jön ki olcsóbbra. Megint csak a HIMARS-ot tudom példaként felhozni, minimális mennyiséggel is olyan hatást sikerült elérniük amihez 10X annyi buta sorozatvető sem lett volna elég.
Én sem azt mondtam, hogy mindenből "buta" technikát kell vennünk, hanem hogy a pénztárcánkhoz mérten kell szelektálni, hogy mi az, amiből mindenképp kell a csúcstechnika a kívánt képesség elérésére, vagy mi az, amiből elég lesz egy egy, vagy kettő polccal lentebb lévő termék.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 684
35 842
113
Mert aránytalanul több kell az elavult technikából ami sehogy sem jön ki olcsóbbra. Megint csak a HIMARS-ot tudom példaként felhozni, minimális mennyiséggel is olyan hatást sikerült elérniük amihez 10X annyi buta sorozatvető sem lett volna elég.
Pláne hogy demográfiai okokból nem tudunk mennyiséget felmutatni, csak a minőséggel operálhatunk.
Nem vagyunk Kína, sem Oroszország - utóbbinak sem hoz különösebb sikert hogy ezerszám küldik az embereket rohamra, mészárszékre minimális kiképzéssel és egy AK-val. Érdekes módon közel másfél milliárdos Kína is inkább a high-techre hajt és nem mennyiséggel tervez győzni. Pedig 100 millió kínai elindulna Tajvan felé egy úszógumival, talán 5 millió oda i érne és elfoglalná a szigetet! :D Mao így csinálta volna...

Sok olcsó fegyver hozzáállás nekünk nem működik, mert nem lesz aki kezelje. Szóval remélem a High-tech haderő nem csak lózung és tényleg így gondolják.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 371
46 170
113
Mi gazdagabbak vagyunk a szerbeknél és ami sokkal fontosabb: nem kell önállóan megvédeni magunkat, mert NATO tagok vagyunk. Nekünk a NATO miatt annyi a dolgunk, hogy egy kicsi de rendkívül modern haderőt tartsunk fent amire azért képes az ország. Tehát ha lesz egy modern nehéz és két modern közepes lövészdandárunk (ezek vannak most kialakítás alatt), akkor a NATO-val karöltve senkitől sem kell félnünk, hiába kisebb ez a haderő minden tekintetben mint az 5 dandáros szerb hadsereg.
Azt kihagytad, hogy elértünk a történelem végére.... :cool:
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 707
2 256
113
Én ezt és a következő évet elengedtem, figyeljétek meg ,örülhetünk ha az eddigiek ideérnek , èn a légierőre leszek kíváncsi , a svéd vonalat vajon mennyire engedhetjük el , sanszos hogy igen.Itt már nem a plussz egy szd ès a plussz 4 gép a kérdés , hanem az upgrade , szerintem kétségessé vált.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 371
46 170
113
Nekem ez sem fáj, mitől szeretnél pénzt elvenni? Egészségügy? Oktatás? Szociális kiadások? Vagy mindenhonnan? Mert az a probléma, hogy az 5 dandáros szerb haderő sem képes megvédeni Szerbiát. Kiszámolták, hogy az Magyarország körkörös védelméhez legalább 200.000 fős állandó haderő kéne. Nem nehéz belátni, hogy erre még harmadvonalas technikai színvonalon is csak úgy lennénk képesek, ha az életszínvonal valahol az észak-koreai környékén mozogna toboz levessel meg éhínséggel.
Ne Szerbiával foglalkozz! Foglalkozz mondjuk Franciaországgal, vagy Lengyelországgal. Nem az abszolút értelemben vett honvédelmi kiadást nézd, hanem a GDP arányosat. Véleményem szerint, 3-3,5% kigazdálkodható.
Jelenleg mi kb. a felénél (tavalyi tényleges költésből kiindulva) tartunk ennek, úgy, hogy egy intenzív haderőfejlesztés kellős közepén vagyunk. Ha nem a védelmi kiadások 50-60%-át kellene eszközbeszerzésre fordítani - mert ugye mindenből szarul állunk -, akkor lehet, hogy nem 3 dandár lenne megcélozva, hanem 6. Ugye dupla akkora kiadás, dupla akkora haderőt jelentene elvileg. Gyakorlatilag viszont a dupla akkora kiadás akár több mint dupla akkora haderőt tenne lehetővé.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 300
76 877
113
Én sem azt mondtam, hogy mindenből "buta" technikát kell vennünk, hanem hogy a pénztárcánkhoz mérten kell szelektálni, hogy mi az, amiből mindenképp kell a csúcstechnika a kívánt képesség elérésére, vagy mi az, amiből elég lesz egy egy, vagy kettő polccal lentebb lévő termék.
Mi az amire te azt gondolod, hogy elég belőle az 1-2 polcal lejjeb lévő is?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 300
76 877
113
Ne Szerbiával foglalkozz! Foglalkozz mondjuk Franciaországgal, vagy Lengyelországgal. Nem az abszolút értelemben vett honvédelmi kiadást nézd, hanem a GDP arányosat. Véleményem szerint, 3-3,5% kigazdálkodható.
Jelenleg mi kb. a felénél (tavalyi tényleges költésből kiindulva) tartunk ennek, úgy, hogy egy intenzív haderőfejlesztés kellős közepén vagyunk. Ha nem a védelmi kiadások 50-60%-át kellene eszközbeszerzésre fordítani - mert ugye mindenből szarul állunk -, akkor lehet, hogy nem 3 dandár lenne megcélozva, hanem 6. Ugye dupla akkora kiadás, dupla akkora haderőt jelentene elvileg. Gyakorlatilag viszont a dupla akkora kiadás akár több mint dupla akkora haderőt tenne lehetővé.
Nem a százalék a fontos, hanem az, hogy minek a százaléka. Hiába költünk mi 10%-ot a szlovákok meg 2-t, ha az ő 2%-uk dupla annyit ér mint a mi 10%-unk.


A számok csak a példa kedvéért vannak.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 371
46 170
113
Mert aránytalanul több kell az elavult technikából ami sehogy sem jön ki olcsóbbra. Megint csak a HIMARS-ot tudom példaként felhozni, minimális mennyiséggel is olyan hatást sikerült elérniük amihez 10X annyi buta sorozatvető sem lett volna elég.
Hja, csak nem a minimális mennyiségű HIMARS volt a lényeg, hanem a mögötte lévő felderítő képesség.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 371
46 170
113
Nem a százalék a fontos, hanem az, hogy minek a százaléka. Hiába költünk mi 10%-ot a szlovákok meg 2-t, ha az ő 2%-uk dupla annyit ér mint a mi 10%-unk.


A számok csak a példa kedvéért vannak.
Ezt nagyon rosszul látod. Nem véletlenül használja a NATO is a GDP arányos költéseket, ha egy ország haderejét akarják jellemezni. Amiről te beszélsz, az már a nominált költség.
Norvégia majdnem 2x akkora GDP-vel rendelkezik, mint Finnország. Melyiknek van erősebb hadereje? Attól, hogy az egyiknél a konyhásnéni is HK416-ot vesz a nevére, meg éjjellátóban keveri a mákos sztrapacskát, attól még nem lesz potensebb hadereje. Bár tudom, hogy nálad ilyenek számítanak....
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 933
18 410
113
Meg kellene találni az egészséges kompromisszumot. legyen minőség, de a kellő mennyiség is.
Rendben minden megrendelt fegyvertípus. Épp csak kevés lesz.
Van most is még valamrennyi hadrendben lévő régebbi nehézfegyver. Nézzük érdemes-e illetve lehet-e velük bármit is kezdeni ?

D-20 tarackok. Feltehetően ez a leginkább felejtős fegyver, noha a tüzérség talán a legfontosabb, egy kis ország hadereje számára. Viszont a hadrendben lévő eszköz mérhetetlenül elavult, lényegében 2. világháborús konstrukció és nem önjáró.

BTR-80 harcjárművek. Van ahogy van, a gép maga korlátozza egy továbbfejlesztés lehetőségét. Nem bír többet, tömören. Viszont van belőle elég sok. Így a nálam a harcjárművek nélküli tartalékos erők kapnák, alapvetően. Aktív erőknek moindenképp korszerűbb harcjárművek kellenek már rég kellettek volna is.

T-72. Visszatérő ikon. Harckocsi deficites a Honvédség szárazföldi ereje. ( is ) A Leopárd 2, összesen a két típus 56 db-os mennyisége is kevés lesz. így vagy további Leopárdokat szerzünk be relatíve gyorsan, vagy egy mély levegővétel után, bevállaljuk, a T-72 felújítását és korszerűsítését.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 300
76 877
113
Hja, csak nem a minimális mennyiségű HIMARS volt a lényeg, hanem a mögötte lévő felderítő képesség.
Az a NATO-nak köszönhetően nekünk is rendelkezésre állna. Egyébként semmire nem mentek volna a felderítő információval, ha nem tudják eltalálni.
Ezt nagyon rosszul látod. Nem véletlenül használja a NATO is a GDP arányos költéseket, ha egy ország haderejét akarják jellemezni. Amiről te beszélsz, az már a nominált költség.
Norvégia majdnem 2x akkora GDP-vel rendelkezik, mint Finnország. Melyiknek van erősebb hadereje? Attól, hogy az egyiknél a konyhásnéni is HK416-ot vesz a nevére, meg éjjellátóban keveri a mákos sztrapacskát, attól még nem lesz potensebb hadereje. Bár tudom, hogy nálad ilyenek számítanak....
Te látod nagyon rosszul! A tényleges pénzmennyiség a lényeg, a 2% csak azért lett kitalálva, hogy a kicsik ne rokkanjanak bele a nagyoknak meg legyen értelmezhető hadereje. Miért az számít, hogy hány Dollár és nem az, hogy hány %? Azért mert a HK416 (meg klb minden) mindenkinek ugyanannyiba kerül. Az eladó nem arányosít, hogy teszem azt 1 gépkarabély a 2% 0,0002%-a és akkor mindenki ugyanannyit tud venni, hanem azt mondja, hogy 3000 Dollár és ha csóró vagy megvenni sem tudod, ha gazdag vagy meg észre sem veszed ezt a 3000 Dollárt.
Amúgy pont egy nagyon rossz példával álltál elő, mert a finnek (a svédekkel együtt, bár nekik eddig is NATO kompatibilis volt az összes kézifegyverük) most hogy csatlakoznak a NATO-hoz azonnal lecserélik a gépkarabélyaikat NATO kompatibilis 5,56-os űrméretűre, a távcsöves puskáikat NATO 7,62-esre a mesterlövész puska marad .338-as de azokból is újat vesznek. Mindhárom fegyvert a SAKO gyártja, tehát biztos lehetsz benne, hogy a minőségük egy lehelletnyivel sem lesz rosszabb mint a HK fegyverek minősége.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and Wilson

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Szerbekkel fegyvergyártásban együttműködés.


Kíváncsi vagyok, hogy ők mit vesznek tőlünk. Szerbeknek azért van egy sor olyan termékük, amik nekünk hasznos lehet, ha olcsón tudják szállítani. Minden esetre a most futó kőolajvezeték program mellett és a tavaly átadott Déli Áramlat után ez akár újabb stratégiai elköteleződés is lehet a két ország között.
 

Watszon

Active Member
2021. június 9.
265
241
43
A szerbek nem részei semmilyen szövetségi rendszernek így sajátmagukat kell megvédeniük ellenben nem túl gazdagok ezért kénytelenek rengeteg másod és harmad vonalas technikát rendszerben tartani. Mi a NATO tagjai vagyunk, mi számíthatunk más államokra is, nem kell mindent magunknak megoldani. Jó lenne, ha egyedül is képesek lennénk megvédeni magunkat, mert lenne nekünk is egy 100.000-es haderőnk Lynx-el Leopard 2A7-el PzH-val, 2 ezrednyi Gripenel meg ki tudja még mivel, csak akkor éhenhalnánk.
Hm Orbán mosolya nem igazán önfeledt és kiváncsi volnék (közép) EU mi hol vagyunk a ranglistán ?
 

sisimoto

Well-Known Member
2020. február 1.
501
2 652
93
A szerbekkel az elmúlt százötven plusz évben romlott meg a viszonyunk, trianon után pedig végérvényesnek mondhatnók. De korábban kétszáz éven keresztül közösen harcoltunk az oszmánok ellen. Tehát a szerbekkel egész jól alakul egy kölcsönös tiszteleten alapuló, korrekt kétoldalú kapcsolat. Ugyanez a kétszínű, hazug, álnok románokról, a jelenlegi szélsőséges, és velejéig korrupt, usa távvezérelt ukránokról, nem mondható el.. Szintén a jelenleg usa távvezérelt szlovákok szóra sem méltóak..
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 173
4 978
113
Mert aránytalanul több kell az elavult technikából ami sehogy sem jön ki olcsóbbra. Megint csak a HIMARS-ot tudom példaként felhozni, minimális mennyiséggel is olyan hatást sikerült elérniük amihez 10X annyi buta sorozatvető sem lett volna elég.

Mondjuk azt tegyük hozzá hogy csak akkor hatékony a HIMARS ha van hozzá real time felderítés meg hálózat alapú tűzvezetés stb. Márpedig ez csak az USA-nak van meg.
Nem a HIMARS a csodafegyver mert az csak a GPS vezérelt rakéta hanem a mögötte lévő 4CISR.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 852
91 322
113
Nekem ez sem fáj, mitől szeretnél pénzt elvenni? Egészségügy? Oktatás? Szociális kiadások? Vagy mindenhonnan? Mert az a probléma, hogy az 5 dandáros szerb haderő sem képes megvédeni Szerbiát. Kiszámolták, hogy az Magyarország körkörös védelméhez legalább 200.000 fős állandó haderő kéne. Nem nehéz belátni, hogy erre még harmadvonalas technikai színvonalon is csak úgy lennénk képesek, ha az életszínvonal valahol az észak-koreai környékén mozogna toboz levessel meg éhínséggel.
Egyébként létszámban nem állhat jól az az 5 dandár, mert a szerb haderő összlétszáma megegyezik a magyarral és ugye nálunk is vannak hatalmas lyukak.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 852
91 322
113
Ha a pénzünket ár/érték arányban átgondoltabban költenénk, akkor komolyabb képességet is ki tudnánk hozni szerintem a rendelkezésre álló pénzből. Átnyálaztuk egy párszor, hogy sajnos eddig a Zrínyi hadiipar fejlesztési program volt, aminek okán tudott fejlődni a hadiiparunk is, de nem ez volt az elsőszámú szempont, amit figyelembe vettünk.
Igen, egy teoretikus honvédelemhez tényleg rengeteg ember és technika kell. De én mindig hozzátettem, hogy a jelenlegi szomszádainkhoz mérten, és az ő képességeikhez mérve kell az önálló honvédelemhez szükséges képességeket megteremtenünk.
Dinamikusan nő a magyar védelmi költségvetés, csak van 1 nagy különbség 2018- hoz képest amikor kisebb növekedés látványosabb fejlesztési ígéreteket mutatott.

Van 10.000+ tartalékos, ami sztem már jelentősebb összeg.
Befutott vagy az érkezés szélén áll több új technika. Ezek törlesztése is teher, de ugyanígy a normális karbantartási. Létszámban, képzésben és cserealkatrészekben.
Maga a használatuk is többszörös összeg. Úgy látom, idén van bőven gyakorlat, nem a sátorban porosodnak.

Tehát míg+100 milliói 2018-ban új aláírt szerződéseket jelentett, idén +100 millió a fenti okokból csak a szintentartáshoz elég.

Másrészt a háború miatt a vasak ára is elszállt, illetve a folyamatos rendelési szándékok miatt nehezebben elérhető, mint 2018-ban, amikor KKE-ből uj Leopárd tankrol komolyan csak mi tárgyaltunk. Ma csak a térségből 5 jelentkező van, plusz a nyugati országok.

Éppen ezért a részben ostorozott hazai hadiipari fejlesztések fontosabbak mint 2018-ban tűnt. Akkor exportbevétel volt a kecsegtető, ma inkább saját magunk számára fontos. Egy palotai lőszergyár, a Zalafém :cool: nem csak tipuspecifikus változatok gyártására lesz jó, hanem az APc-től a tankig. Ugye így az Arzenàl kézifegyvergyár palettája is kibővült a Cz-től kezdve a Unique Alpine-on át a DND termékeiig. Ezeket sztem csak felárral és éves késedelmekkel tudnánk beszerezni, ha nem mi gyártjuk.
 
  • Tetszik
Reactions: tomcat1

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 852
91 322
113
Én ezt és a következő évet elengedtem, figyeljétek meg ,örülhetünk ha az eddigiek ideérnek , èn a légierőre leszek kíváncsi , a svéd vonalat vajon mennyire engedhetjük el , sanszos hogy igen.Itt már nem a plussz egy szd ès a plussz 4 gép a kérdés , hanem az upgrade , szerintem kétségessé vált.
Sztem abszolút nem engedjük el. A norvégokkal voltak a legcsúnyább külpol. vitáink, amikor a norvég pénzeket nem küldték. Ennek ellenére talán a legkedvezőbb pénzügyi konstrukciót ( nem a magyar állam hitelkamatai, hanem a jóval alacsonyabb norvég állam hitelkamatai ketyegnek a törlesztéskor )tettük a NASAMS beszerzés mögé és lassan beérkeznek.Ugyanez lesz a svédekkel, plusz hadiipari együttműködés a Saabbal.
 

Watszon

Active Member
2021. június 9.
265
241
43
Dinamikusan nő a magyar védelmi költségvetés, csak van 1 nagy különbség 2018- hoz képest amikor kisebb növekedés látványosabb fejlesztési ígéreteket mutatott.

Van 10.000+ tartalékos, ami sztem már jelentősebb összeg.
Befutott vagy az érkezés szélén áll több új technika. Ezek törlesztése is teher, de ugyanígy a normális karbantartási. Létszámban, képzésben és cserealkatrészekben.
Maga a használatuk is többszörös összeg. Úgy látom, idén van bőven gyakorlat, nem a sátorban porosodnak.

Tehát míg+100 milliói 2018-ban új aláírt szerződéseket jelentett, idén +100 millió a fenti okokból csak a szintentartáshoz elég.

Másrészt a háború miatt a vasak ára is elszállt, illetve a folyamatos rendelési szándékok miatt nehezebben elérhető, mint 2018-ban, amikor KKE-ből uj Leopárd tankrol komolyan csak mi tárgyaltunk. Ma csak a térségből 5 jelentkező van, plusz a nyugati országok.

Éppen ezért a részben ostorozott hazai hadiipari fejlesztések fontosabbak mint 2018-ban tűnt. Akkor exportbevétel volt a kecsegtető, ma inkább saját magunk számára fontos. Egy palotai lőszergyár, a Zalafém :cool: nem csak tipuspecifikus változatok gyártására lesz jó, hanem az APc-től a tankig. Ugye így az Arzenàl kézifegyvergyár palettája is kibővült a Cz-től kezdve a Unique Alpine-on át a DND termékeiig. Ezeket sztem csak felárral és éves késedelmekkel tudnánk beszerezni, ha nem mi gyártjuk.
Dinamikusan nő a magyar védelmi költségvetés, csak van 1 nagy különbség 2018- hoz képest amikor kisebb növekedés látványosabb fejlesztési ígéreteket mutatott.
!
Infláció 25 %
Egyre jobban leszakadunk