A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 631
3 899
113
Mert sokkal nagyobb a harcértéke mint a tartalékosoknak (legyenek azok bármennyire képzettek).
Szia,

Koszi, akkor igy mar ertem, "200.000 fős állandó haderő kéne"-ben az allando hadero mertekegyseg volt igazabol.
állami sereg magas minőségben + nagyszámú háborúra mozgósítható tartalékos.

Igen, szerintem is ez az egyetlen onvedelemre valoban alkalmas szerkezet.

A csak profi katonak kecskepasztorok ellen tokeletesek, de egyetlen orszagnak sincs annyi penze, hogy valos haboruban megvedje magat veluk.
Masreszt a tartalekosokat jo, ha hiteles es valos tudasu kikepzok oktatjak, szoval ezt hatekonyan kizarolag profi katonak tudjak megtenni; es persze a mozgositas ido, addig ki kell tartani valakinek, akik szinten csak a profik lehetnek (ugyan jo szervezessel lehet csokkenteni a mozgositas idejet, de soha nem 0-ra).

Ugyan profi katonakat latok, de "nagyszámú háborúra mozgósítható tartalékos"-hoz se embert, se felszerelest nem hogy nem latom, de elkepzelni se tudom, hogy szandek legyen a letukre. :-(

Persze lehet, hogy indokolatlan pesszimizmus a reszemrol, hogy 500 000 - 1 000 000 kozotti szamu mozgosithato es felszerelheto tartalekost ereznek megfelelo elrettento eronek (ugy, hogy inkabb 20 mint 10%-uknak legyen alapszintu panceltoro kepessege).
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 109
33 385
113
A torpedó-romboló nem azért kapta a torpedóromboló nevet,mert torpedót hordozott.Eredeti teljes neve torpedónaszád-romboló.Eredeti feladata a nagy páncélos hajók kisérő védelme a torpedóvető-naszádokkal szemben.Az,hogy fegyverzetükben volt torpedó is,csak egy dolog.A Hood csatacirkálónak is voltak torpedóvető csövei.....
igen meg vólt mélytengeri aknájuk meg haditengerészeti szemmel semmitérő lövegük. a fő fegyverzetük a torpedo vólt hogy a hood is hordozott hasonlót azon meg nem csodálkozom :) annyi hogy a tengeralatjáró háborúba a mélytengeri akna vólt a leggyakrabban használt fegyvere
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 109
33 385
113
Mert sokkal nagyobb a harcértéke mint a tartalékosoknak (legyenek azok bármennyire képzettek).
ebbe nincs vita de egy hadsereget felépíteni kell és építkezni nem jó egy elemből mégha beton is.
(a vasbeton is minimum 2)
rakhatsz te be egy konfliktusba isten háta mögötti raktár őrzésére aktív katonát pihentetés céljából de rá a peremvonalon lehet nagyobb a szükség máskor. akkora rotációt meg nem tudnál kiadni hogy mindenhova csak atív jusson.

ez olyan hogy nem csak hogy tartalékosokat de más fegyveres nem honvédségi szervezeteket is be kellene vonni.
és ez nem csak nállunk van így...
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Bubu bocs

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 581
14 488
113
Szia,

Koszi, akkor igy mar ertem, "200.000 fős állandó haderő kéne"-ben az allando hadero mertekegyseg volt igazabol.


Igen, szerintem is ez az egyetlen onvedelemre valoban alkalmas szerkezet.

A csak profi katonak kecskepasztorok ellen tokeletesek, de egyetlen orszagnak sincs annyi penze, hogy valos haboruban megvedje magat veluk.
Masreszt a tartalekosokat jo, ha hiteles es valos tudasu kikepzok oktatjak, szoval ezt hatekonyan kizarolag profi katonak tudjak megtenni; es persze a mozgositas ido, addig ki kell tartani valakinek, akik szinten csak a profik lehetnek (ugyan jo szervezessel lehet csokkenteni a mozgositas idejet, de soha nem 0-ra).

Ugyan profi katonakat latok, de "nagyszámú háborúra mozgósítható tartalékos"-hoz se embert, se felszerelest nem hogy nem latom, de elkepzelni se tudom, hogy szandek legyen a letukre. :-(

Persze lehet, hogy indokolatlan pesszimizmus a reszemrol, hogy 500 000 - 1 000 000 kozotti szamu mozgosithato es felszerelheto tartalekost ereznek megfelelo elrettento eronek (ugy, hogy inkabb 20 mint 10%-uknak legyen alapszintu panceltoro kepessege).

Szerintem még ruhát meg bakancsot sem tudnának adni + 40 000 embernek. Emlékezzünk hogy a határzárkor a normális élelmezés meg elszállásolás mennyi gondot okozott.

Még az elmúlt évtizedelején lehetett olvasni valahol hogy AK-ból talán pár tízezer darab maradhatott, pedig régen szerintem valami 3-400 ezer darab AK meg SZKSZ lehetett raktáron.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Nemerson

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 109
33 385
113
Szerintem még ruhát meg bakancsot sem tudnának adni + 40 000 embernek. Emlékezzünk hogy a határzárkor a normális élelmezés meg elszállásolás mennyi gondot okozott.

Még az elmúlt évtizedelején lehetett olvasni valahol hogy AK-ból talán pár tízezer darab maradhatott, pedig régen szerintem valami 3-400 ezer darab AK meg SZKSZ lehetett raktáron.
ruha bakancs témába @krisss jobban otthon van de szerintem bocival kiképzésivel el tudnának látni +40.000 et.
élelmezés ellátás nem okozott gondot (kajanélkül a seregbe még nem maradtam ha más nem konzerv mindig vólt) ha szar is vólt ami korábban a senkinek nem kkelett de vólt. aztám megoldódott.

szállás. azok a konténerek igen csak hiányoznak bár most egy csomó szaniter be lett szerezve. a többi meg azért megoldható lenne a konténertáborok telepítésénél a tereprendezés tovább tartott mint a telepítés.
(most ha van egy nagyobb közműves placc akár betonozott parkoló)...

sátor mindig van kitelepülés mindig kell legyen azzal helyfelszabadulás.

van egy csomó állami ingatlan jóállapotú vagy gyorsan használhatóvá tehető.

a határon a lakodalmas ház volt hasonló. a Lagzis hamar le lett rendezve és amúgy én elég sok időt eltöltöttem odalent és komoly változás nem volt.

Ha meg van idő akkor a szellemváros vagy a reptér környéke. Budapesten vannak ingatlanok. a vagyonkezelő nem adhatja el. kivehetőek.

vándor rendszer lenne valószínűleg megfelelő ekkora számű bővítésnél. X idő BP X idő Bakony környéke X idő valéami vidéki helyörség X idő teszem azt határszolgálat vagyamire a sorozás történne széttelepítve.

Táborfalva is egész komoly kapacitásokkal rendelkezik és felújítással sokszorozható lenne a helyőrségi befogadóképesség.

altisztit fel lehet futtatni csobánkán van ott téglaépület is. és a sátorhelyek konténerekkel gyorsan feltölthetők.
hátul van ott egy másik sátras rész is a füves területen.

és akkor van számtalan feltölthető vegetáló helyőrség ahova embert lehet küldeni főleg ha valami logisztikai vagy egyéb képesítése van vagy előképzetsége... ez jelenleg szerintem igen sok embert fel tudna venni. Tekintélyes létszámot.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 828
113
az kéne ami a középkorban is
Hát,ami azt illeti,a középkorban pont elég ritka volt az ilyen.....Az első állandó "sereg" Fo-ban példul a Royal Ordananc volt-az 1400as évektől,valami 700 fővel.Mátyás Fekete Serege sem volt valójában állandó haderő,elég hektikusan változott a létszám.A Végvidéki várak örsége volt állandóan fizetve (már ha volt rá pénz-de elvileg folyamatosan),7800 fő.Szörénytől Klisszáig jópár várban szétszórva.Ugyanis a várvédők többsége se volt folyamatosan fizetett "főállású" zsoldbol élő katona.
Pénz,meg pénz,és pénz.No,ez az ami sosincs elég.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 291
76 868
113
ruha bakancs témába @krisss jobban otthon van de szerintem bocival kiképzésivel el tudnának látni +40.000 et.
élelmezés ellátás nem okozott gondot (kajanélkül a seregbe még nem maradtam ha más nem konzerv mindig vólt) ha szar is vólt ami korábban a senkinek nem kkelett de vólt. aztám megoldódott.

szállás. azok a konténerek igen csak hiányoznak bár most egy csomó szaniter be lett szerezve. a többi meg azért megoldható lenne a konténertáborok telepítésénél a tereprendezés tovább tartott mint a telepítés.
(most ha van egy nagyobb közműves placc akár betonozott parkoló)...

sátor mindig van kitelepülés mindig kell legyen azzal helyfelszabadulás.

van egy csomó állami ingatlan jóállapotú vagy gyorsan használhatóvá tehető.

a határon a lakodalmas ház volt hasonló. a Lagzis hamar le lett rendezve és amúgy én elég sok időt eltöltöttem odalent és komoly változás nem volt.

Ha meg van idő akkor a szellemváros vagy a reptér környéke. Budapesten vannak ingatlanok. a vagyonkezelő nem adhatja el. kivehetőek.

vándor rendszer lenne valószínűleg megfelelő ekkora számű bővítésnél. X idő BP X idő Bakony környéke X idő valéami vidéki helyörség X idő teszem azt határszolgálat vagyamire a sorozás történne széttelepítve.

Táborfalva is egész komoly kapacitásokkal rendelkezik és felújítással sokszorozható lenne a helyőrségi befogadóképesség.

altisztit fel lehet futtatni csobánkán van ott téglaépület is. és a sátorhelyek konténerekkel gyorsan feltölthetők.
hátul van ott egy másik sátras rész is a füves területen.

és akkor van számtalan feltölthető vegetáló helyőrség ahova embert lehet küldeni főleg ha valami logisztikai vagy egyéb képesítése van vagy előképzetsége... ez jelenleg szerintem igen sok embert fel tudna venni. Tekintélyes létszámot.
Elhelyezni sem tudnánk 40.000 embert.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 109
33 385
113
Elhelyezni sem tudnánk 40.000 embert.
úgy ahogy írtam (legszállon biztos nem)

rotálva egy részük a jelenlegi üres helyekket feltölteni (nem akarok számokat írni de 2számjegyű% a a 40 nek)
a gyakorlóterek ingatlanállományát felújítva. arra alapozva. (most azonnal holnapra persze hogy nem menne) és egy részt BP és országosan szétosztva...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 109
33 385
113
ha a bakonyba csak szentkirályszabadjával és ggyulafirátóttal számolok
az ország másik oldalán meg táborfalvával megint másik részen hajduhadházzal.
1 turnus a 40e ből (legyen mondjuk 10.000 bontás.)
BTKK-csobánka - volt tüzér suli altiszt jelentőslétszámba elhelyezhető lenne.
a tvzk meg a megléő helyörségek is egy 10 est felszívnának. már csak a létszámadatokból kiindúlva is.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 495
4 627
113
and_2077_1682171010.jpg
and_2071_1682171009.jpg

and_2065_1682170930.jpg
and_2061_1682170929.jpg

and_2073_1682171010.jpg
Olyan messze vagyunk ettől, mint Makó Jeruzsálemtől.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 037
10 077
113
Off
Egyszer már szeretném látni képeken/videón hogy a Magyar Honvédség is összekapar mondjuk egy dandárt hadgyakorlatra. Egyet.
De úgy hogy minden ott van ami kell egy dandárba: vagy négy zászlóalj, légvédelem, tüzérség, hírszerzés, logisztika, gulyáságyúk. És működnek egy hétig.
Amíg ez sem megy, addig nem tudom mi megy. Vicc, hogy kiemelkedő dolog a századszintű gyakorlat.
Talán 1992 az utolsó esett hogy egyben volt egy dandárnyi haderő, az is több alakulatból összecsaklizva. Mostm inden hadgyakotlaton van 3-4 Leopard2 vagy/és T72, pár Btr80 meg PZH, és az eddig bejött 15 Gidrán, felettük köröz 2 mi -24.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 828
113
Off
Egyszer már szeretném látni képeken/videón hogy a Magyar Honvédség is összekapar mondjuk egy dandárt hadgyakorlatra. Egyet.
De úgy hogy minden ott van ami kell egy dandárba: vagy négy zászlóalj, légvédelem, tüzérség, hírszerzés, logisztika, gulyáságyúk. És működnek egy hétig.
Amíg ez sem megy, addig nem tudom mi megy. Vicc, hogy kiemelkedő dolog a századszintű gyakorlat.
Talán 1992 az utolsó esett hogy egyben volt egy dandárnyi haderő, az is több alakulatból összecsaklizva. Mostm inden hadgyakotlaton van 3-4 Leopard2 vagy/és T72, pár Btr80 meg PZH, és az eddig bejött 15 Gidrán, felettük köröz 2 mi -24.
90-egykettes hadrend szerint egy dd állna (soha nem állt fel teljesen)
-3 gépesitett zl
-2 hk zl
-1 felderitő osztály (zl méretű egység)
-1 vegyes tüzér osztály (3 üteg 2S1-ekkor már a zl tüzérség is az...-1 üteg Grad)
-1 vegyes légvédelmi osztály (végleges formában ez sem állt fel soha sehol végül)
-1 Müszaki-utász zl (közvetlen harcmezei müszaki támogatásra)
-REH század
-ABV század
-ellátó ezred (eü zl,szállitó zl-jó nagy-,ellátó zl,karbantartó zl,müszaki zl+hidoszlop)
-dd törzs
Több mint 3500 ember.......
Végül sehol nem állt fel teljesen,azthiszem Kalocsa jutott hozzá a legközelebb.
Ha lemegy rendben a Zplan,akkor se tudnánk egy ilyen dd-t összeszedni........
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 710
15 490
113
Olyan messze vagyunk ettől, mint Makó Jeruzsálemtől.
Viktort is remélem kicsit fejbevágta a valóság, hogy nekünk eközben nagyságrendileg még mindig annyi technikánk van, amennyit 2021-ben láthatott a várpalotai hadgyakorlaton:
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 932
19 189
113
Viktort is remélem kicsit fejbevágta a valóság, hogy nekünk eközben nagyságrendileg még mindig annyi technikánk van, amennyit 2021-ben láthatott a várpalotai hadgyakorlaton:
Jó, de Szerbia mennyivel nagyobb ország! Meg ugye nekünk elsővonalas cuccaink vannak, pl. használt adomány HMMV-k, a Szerbeknek meg csak harmadvonalas szarjuk. Fogadni mernék, hogy víztisztító képességük sincs.