A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Keljünk versenyre a 4x nagyobb Lengyelországgal?! :D
Konkrétan Buneswehr elbújhat mellettük pár éven belül mind méretben, mind felszerelésben...Lengyelország nem a mi kategóriánk. Ha nem lenne NATO, akkor már rég atomfegyver fejlesztésén dolgoznának.

AMi nekünk talán(!) reális cél, hogy elég erősek legyünk ahhoz, hogy Kárpát-medencében senki ne gondolja, hogy van esélye, értelme megtámadni minket. Erre is rá fog menni a gyatyánk, de ez talán még megugorható - bár nem a jelenlegi tetű lassú fejlesztési ütemmel.
nekem tetszene ha a lengyel mennyiségeket elosztanánk öttel kb.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Igazad van, reális (és elvárható) cél volna.
Igen, az lenne reális és elegendő szerintem.
mármint ennyi lenne nekünk? a lengyel ötöde?
Ezt lehet eltúloztam az sajnos.
Nekik lesz jelen tudásunk szerint kb 130 vadászgépük, nekünk annak az ötöde két századra lenne elég, az okés.
Nekik lesz 1400 tankjuk (ha elpasszolják a Leopardokat) annak az ötöde 240 darab, öt zászlóalj, rengeteg, nekünk lesz 44 darab.
800+ lánctalpas önjáró löveget vesznek, az 160 lenne nekünk, reménytelen, nekünk lesz 24 darab.
1400 IFV, annak az ötöde 280, szinte meg is vagyunk.
1000 APC, annak az ötöde 250, nekünk még nincsen rendelve.
800 MLRS, az nekünk 160 lenne, semmi sincsen.
Helikopter nekik lesz vagy 150, nekünk 38, kb ötöde.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 023
38 359
113
Ezt lehet eltúloztam az sajnos.
Nekik lesz jelen tudásunk szerint kb 130 vadászgépük, nekünk annak az ötöde két századra lenne elég, az okés
Nekik lesz 1400 tankjuk (ha elpasszolják a Leopardokat) annak az ötöde 240 darab, öt zászlóalj, rengeteg, nekünk lesz 44 darab.
Max még 44-et tudok elképzelni reálisan és azt sem mostanság - talán az évtized végére.
800+ lánctalpas önjáró löveget vesznek, az 160 lenne nekünk, reménytelen, nekünk lesz 24 darab.
Az teljesen biztos, hogy nem a 24 a végleges lövegszám. Az már deklarálva van, hogy akarunk még kerekes önjárókat venni. A HX3 iránti érdeklődés már ismert illetve keringenek pletykák, hogy az izraeli ATMOS iránt is van érdeklődés, mert relatíve olcsó és gyorsan jön. (pl. a dánoknak 2 év alatt leszállítanak egy osztálynyit)

1400 IFV, annak az ötöde 280, szinte meg is vagyunk.
1000 APC, annak az ötöde 250, nekünk még nincsen rendelve.
A Gidrán APC-nek számít? Mert akkor az is meglesz... :)
Jobban páncélozott mint a BTR80 és a fegyverzete sem sokkal gyengébb mint a 14,5-ös...

800 MLRS, az nekünk 160 lenne, semmi sincsen.
Szerintem nem kell ennyi. Egy osztály reális és szerintem annyi lesz is 5 éven belül.

Helikopter nekik lesz vagy 150, nekünk 38, kb ötöde.

Azért a lengyelek arra gyúrnak, hogy önállóan is állják a sarat az oroszok ellen. Reálisan szinte minden ország arra készül hogy a legerősebb szomszédjával szemben állja a támadást. Itt nem is kell 1:1-ben haderőt kiállítani, mert az ellenfélnek 3x erősebbnek kell lenni egy sikeres támadáshoz a hagyomány szerint.
Szóval nem biztos hogy a lengyelekhez kellene mérni az arányokat. Ha pl. hozzuk a román haderő kb. felét, az már bőven elég lehet önvédelemre és talán reálisan kiépíthető, fenntartható.
(Ukránokat hagyjuk, mert ők egy másodpercre sem vonhatják ki az erejüket keletről iletve nyugattól függnek teljesen és mindez évtizedekig nem is fog változni. Továbbá a Kárpátok miatt eléggé lehetetlen logisztikája lenne egy onnan érkező támadásnak: egyetlen vasútvonal vezet át a hegyeken.)
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 245
37 098
113
Ezt lehet eltúloztam az sajnos.
Nekik lesz jelen tudásunk szerint kb 130 vadászgépük, nekünk annak az ötöde két századra lenne elég, az okés.
Nekik lesz 1400 tankjuk (ha elpasszolják a Leopardokat) annak az ötöde 240 darab, öt zászlóalj, rengeteg, nekünk lesz 44 darab.
800+ lánctalpas önjáró löveget vesznek, az 160 lenne nekünk, reménytelen, nekünk lesz 24 darab.
1400 IFV, annak az ötöde 280, szinte meg is vagyunk.
1000 APC, annak az ötöde 250, nekünk még nincsen rendelve.
800 MLRS, az nekünk 160 lenne, semmi sincsen.
Helikopter nekik lesz vagy 150, nekünk 38, kb ötöde.
Miért ötöde? A lengyelelek 38 millióan vannak mi meg 9,5 millióan. Tessék 4-el osztani akkor, de annak sem látom igazándiból értelmét.
 
  • Tetszik
Reactions: hunemperor

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 074
33 110
113
Ez nem igy működik.
A-Milyen lehetséges ellenfelekkel,milyen körülmények között várható harcra kell felkészülni?
B-Milyen hadviselési módszertant,illetve a hadviselési módszertanok milyen egyvelegével kivánjuk a védelmet megoldani?
C-Milyen az ország gazdasági lehetőségei,teherbiró képessége?
D-Milyen a társadalom,az Istenadta nép teherbiró képessége,hozzáállása,együtműködési készsége a különböző hadviselési és hadszervezeti módszertanokhoz?
A 4 szempont ráadásul interakcióban van egymással,egymásra is hatnak.
 

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
756
2 041
93
Ezt lehet eltúloztam az sajnos.
Nekik lesz jelen tudásunk szerint kb 130 vadászgépük, nekünk annak az ötöde két századra lenne elég, az okés.
Nekik lesz 1400 tankjuk (ha elpasszolják a Leopardokat) annak az ötöde 240 darab, öt zászlóalj, rengeteg, nekünk lesz 44 darab.
800+ lánctalpas önjáró löveget vesznek, az 160 lenne nekünk, reménytelen, nekünk lesz 24 darab.
1400 IFV, annak az ötöde 280, szinte meg is vagyunk.
1000 APC, annak az ötöde 250, nekünk még nincsen rendelve.
800 MLRS, az nekünk 160 lenne, semmi sincsen.
Helikopter nekik lesz vagy 150, nekünk 38, kb ötöde.
Ekkora erő kellene 5 dandárhoz kb... Ez kellene is, de hát piacot kutatunk... Az 5 dandárra való katonát, laktanyát, személyi felszerelést, könnyű fegyverzetet azonnal be kellene toborozni/szerezni ha komolyan gondolnánk a dolgot. Ez a minimum. A nehéztechnika sajnos nem megy azonnal... Azzal elkéstünk.
Az az erő amit jelenleg építünk az 2022 előtt még okozott boldog pillanatokat nekünk, de már más a tét a játékban. A háború másfél éve alatt nagyon sokat vártunk és mulasztottunk.
 

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
756
2 041
93
Ekkora erő kellene 5 dandárhoz kb... Ez kellene is, de hát piacot kutatunk... Az 5 dandárra való katonát, laktanyát, személyi felszerelést, könnyű fegyverzetet azonnal be kellene toborozni/szerezni ha komolyan gondolnánk a dolgot. Ez a minimum. A nehéztechnika sajnos nem megy azonnal... Azzal elkéstünk.
Az az erő amit jelenleg építünk az 2022 előtt még okozott boldog pillanatokat nekünk, de már más a tét a játékban. A háború másfél éve alatt nagyon sokat vártunk és mulasztottunk.
Még egy kis kiegészítés hozzá: nagyon örülök, hogy nem vagyok már jó ideje ÖTT-s. Ha beütne a szar akkor azért fognak ezrek meghalni, mert mi a Gyurcsányshow-val és a paradicsom árával foglalkoztunk a valós védelmi képesség azonnali kiépítése helyett...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 696
76 691
113

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 152
15 785
113
Keljünk versenyre a 4x nagyobb Lengyelországgal?! :D
Konkrétan Buneswehr elbújhat mellettük pár éven belül mind méretben, mind felszerelésben...Lengyelország nem a mi kategóriánk. Ha nem lenne NATO, akkor már rég atomfegyver fejlesztésén dolgoznának.

Ami nekünk talán(!) reális cél, hogy elég erősek legyünk ahhoz, hogy Kárpát-medencében senki ne gondolja, hogy van esélye, értelme megtámadni minket. Erre is rá fog menni a gyatyánk, de ez talán még megugorható - bár nem a jelenlegi tetű lassú fejlesztési ütemmel.

Legalább harmad akkora haderő kéne mint a polákoknak lesz, kb párhuzamosan velük.

Ahogy mondod, a Z végelenül alulméretezett és lassú.

Ami kéne minimálszint:

3 hadtest (1-1 fullos páncélgránátos dandár; gumikerekes tartalékos lövészdandár; önálló tüzérezred; légvédelmi dandár - benne egy vadászrepülő századdal; esetleg osztállyal; vadász zászlóalj - helikopteres; önálló hadtáp ezred, expedíciós zászlóalj missziókra - váltott személyzettel a többi alakulatból)

megnyugatóbb ugyanaz 3 helyett 5 hadtesttel.

Méretben ez kb. a Keleti György féle 9 dandáros szervezet kaliber.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Most a Kék Villám gyakorlaton.
Nálunk azért ezt rendszeresen gyakorolják mind a dandárok, mind a szentesiek.
Szerintem meg ott nem úsztak BTR-el, mielőtt kommenteltem megnéztem a képeket és a videót a honvedelem.hu-n.
Persze bamba lehetek.
https://honvedelem.hu/hirek/hullamok-hatan.html
Ilyet találok 2015-.ből:
https://honvedelem.hu/media/aktualis-videok/szlalom-a-vizen-1.html
De itt sem az áramló Duna a közeg, hanem csak egy álló vízfelület. Nagy a különbség.
2009-ben határozottan átúszták a Dunát Ercsinél (az ottani laktanyában volt medence is gyakorolni ha jól tudom) :
5f1f5dc4978ab635900846.jpg
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 503
113
Szerintem meg ott nem úsztak BTR-el, mielőtt kommenteltem megnéztem a képeket és a videót a honvedelem.hu-n.
Persze bamba lehetek.
https://honvedelem.hu/hirek/hullamok-hatan.html
Ilyet találok 2015-.ből:
https://honvedelem.hu/media/aktualis-videok/szlalom-a-vizen-1.html
De itt sem az áramló Duna a közeg, hanem csak egy álló vízfelület. Nagy a különbség.
2009-ben határozottan átúszták a Dunát Ercsinél (az ottani laktanyában volt medence is gyakorolni ha jól tudom) :
5f1f5dc4978ab635900846.jpg
Igen most csak PTSZ volt ment pontonon vittek BTR-t.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 023
38 359
113
Legalább harmad akkora haderő kéne mint a polákoknak lesz, kb párhuzamosan velük.

Ahogy mondod, a Z végelenül alulméretezett és lassú.

Ami kéne minimálszint:

3 hadtest (1-1 fullos páncélgránátos dandár; gumikerekes tartalékos lövészdandár; önálló tüzérezred; légvédelmi dandár - benne egy vadászrepülő századdal; esetleg osztállyal; vadász zászlóalj - helikopteres; önálló hadtáp ezred, expedíciós zászlóalj missziókra - váltott személyzettel a többi alakulatból)

megnyugatóbb ugyanaz 3 helyett 5 hadtesttel.

Méretben ez kb. a Keleti György féle 9 dandáros szervezet kaliber.
Erre a méretre se pénz, se ember és szerintem szükség sincs amíg létezik a NATO.
3 jól felszerelt dandár, ami most a cél az kihozható. Így is k. nehezen van még erre is lé...ember még annyira sem.
Legutóbb már az volt mondás, hogy 37500 főt már a területisekkel és tartalékosokkal együtt kívánják elérni, pedig korábban azokkal együtt mondtak 50-60 ezret...
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 152
15 785
113
Erre a méretre se pénz, se ember és szerintem szükség sincs amíg létezik a NATO.
3 jól felszerelt dandár, ami most a cél az kihozható. Így is k. nehezen van még erre is lé...ember még annyira sem.
Legutóbb már az volt mondás, hogy 37500 főt már a területisekkel és tartalékosokkal együtt kívánják elérni, pedig korábban azokkal együtt mondtak 50-60 ezret...

Pont a NATO miatt kell saját erő. Jelen pillanatban a NATO politikája nem a biztonságunkra nézve garancia, hanem pont hogy az a veszély hogy belesodor minket egy harmadik világháborúba.

Nyilván meg kéne fizetni a katonákat és eléggé meg kell változtatni több eddigi prioritást - pl. NER lovagok felhízlalása látszatberuházásokkal.

Amúgy ha jól számoltam a 3 hadosztályos - hadtestet írtam, de inkább hadosztály) elképzelésem kb. 3x 20 ezer fő, vagyis belefér a 60 ezres keretbe, ebből 15-20 000 lehet tartalékos.

Az 5 hadosztályos verzió kb. 100 000 fő, ebből kb. 30 ezer lehetne tartalékos.

Én pl. simán kötelezővé tenném a tartalékos szolgálatot mindenkinek akinek van fegyvertartásija - vadász, őrző-védő, bíró, stb.)