A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 501
10 602
113
A cső alattit meg hagyjuk meg a mazochistáknak.
Amire kell azt egy kis derékra/hónaljba csatolható 40mm-es gránátvetővel is megoldod (nagyobb távolságú támogatás, füst, és jelző gránáthoz)
M320, használható önállóan és cső alatt is. Egyről beszélünk.


  • a drónoperátor rajba integrálása és a felderítő drónok kisalegységben való használatai,

De ha ennyire kened a témát azt is nézzük meg, hogy ők merre indultak el kisalegységes C-UAS témában:



Mindenhol a soft kill dominál, az amúgy is túlterhelt gyalogosokra már nem nagyon tudsz hova új fegyvert és lőszert aggatni.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 288
12 592
113
Tudom, nagyon USMC buzisnak tűnök, de egy csomó megoldásuk nekem nagyon bejön! Sokat kisérleteznek, és szerintem rendre jókat húznak. Még ha @dudi nem is bírja az IAR koncepcióját. ;)
A legtöbb esetben elgondolkodom, egy problémán, és amikor elkezdek utána menni, akkor rájövök, hogy a USMC már évek, évtizedek óta így csinálja.
Ilyen pl. a:
  • csőalatti gránátvető elhagyása (külön fegyver),
  • a drónoperátor rajba integrálása és a felderítő drónok kisalegységben való használatai,
  • a kibővített idejű lőkiképzés,
  • a központosított egységes, és nagyon szigorú kiképzési rendszerük

Persze vannak melléfogásaik is (pl.: szinte a teljes M777 állomány lecserélése HIMARS-ra), de azok elsősorban külső szemlélőknek jelentenek problémát. Gyakran a megoldások egy a kormányzati igényre adható leghatékonyabb (folyamatosan alul vannak finanszírozva) megoldások.
Szerintem mindenképpen érdemes lenne itthon egy kicsit jobban figyelni rájuk, még akkor is, ha alapvetően csak marginálisan egyezik a feladatrendszerünk.
Kénytelenek innovatívak és agilisek lenni, mert mindig őket küldik először a tűzvonalba.
Pontosan ez a mentalitás az, amit a MH-nak is elkéne sajátítania.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
M320, használható önállóan és cső alatt is. Egyről beszélünk.




De ha ennyire kened a témát azt is nézzük meg, hogy ők merre indultak el kisalegységes C-UAS témában:



Mindenhol a soft kill dominál, az amúgy is túlterhelt gyalogosokra már nem nagyon tudsz hova új fegyvert és lőszert aggatni.
Igen ez jó irány lehet, ugyanakkor ez a megoldás nem feltétlenül a mi igényeink szerinti.
A Marines alapvetően egy könnyűlövész állatfajta, amelyik félig kétéltűeken, félig légi úton, majd gyalog megy csatába.
Nekik feltétlen backpack kialakítású megoldás kell. Nálunk viszont gépesített, és gépkocsizó gyalogság dominál. Így egy sokkal hatékonyabb járműre integrálhatót is alkalmazhatunk. (A CACI megoldása ebből a szempontból ideális lenne, mert az átszerelhető. )
Pont emiatt nálunk kisebb probléma a túlterheltség, mivel nálunk vagy IFV, APC, vagy 4x4 révén ott lesz az "öszvér" aminek a küzdőterében lazán el kell tudjon férni egy sörétes. (emelett még egy csomó speciális fegyver is elsősorban csak a járműben fog a rajal menni) Másrészt én rajonként osztanék ki egy sörétest, míg egy ilyen softkill rendszer - már csak az ára miatt is - inkább szakasz, vagy század szintre való dedikált kezelővel (szakasz-, századtörzsbe talán elfér).
Tehát a sörétes úgy működhet, mint egy VSHORAD a légvédelemben, míg a Softkill EW eszköz inkább nagyobb távolságú MRAD.
A softkill eszközök előnye egyben a hátránya is. Folyamatos karbantartással tanítható a fenyegetések megjelenése szerint, ugyanakkor ez a hátrányuk is.
Egy Benelli akkor is leszedi a drónt, ha az mondjuk kap egy speciális EW védelmet.
De alapvetően a 2 eszköznek ki kellene egészítenie egymást.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
@Busho3301 :
Bocs, de ez az előző kommentem még tegnap este készült - 95%-ban. Kicsit már kába voltam, ma meg nem néztem rá alaposabban.
Szóval a softkill hátránya a folyamatos szoftverfrissítési igény (az ellenséges drón komm. rendszerek is folyamatosan változnak), ugyanakkor ha nem hanyagolják el ezt, akkor azért egy elég hatékony védelmet nyújthat.

Kiegészítés:
Ezt a frissítési igényt abból lehet leszűrni, hogy az ukrán frontról is sorra jönnek azok a felvételek, hogy látszik, hogy a drón zavarva van, de attól még a találatot beviszik.
Persze lehet, hogy csak minden 5.-10. ér célt, de azért összességében egy,10 FPV drón árán elért telitalálat még mindig jobb az ár érték arány, mint mondjuk ha tüzérséggel akarnának ugyan ilyen pontos találatot elérni 20-30km távolságra - szerintem.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 814
37 925
113
@Busho3301 :
Bocs, de ez az előző kommentem még tegnap este készült - 95%-ban. Kicsit már kába voltam, ma meg nem néztem rá alaposabban.
Szóval a softkill hátránya a folyamatos szoftverfrissítési igény (az ellenséges drón komm. rendszerek is folyamatosan változnak), ugyanakkor ha nem hanyagolják el ezt, akkor azért egy elég hatékony védelmet nyújthat.

Kiegészítés:
Ezt a frissítési igényt abból lehet leszűrni, hogy az ukrán frontról is sorra jönnek azok a felvételek, hogy látszik, hogy a drón zavarva van, de attól még a találatot beviszik.
Persze lehet, hogy csak minden 5.-10. ér célt, de azért összességében egy,10 FPV drón árán elért telitalálat még mindig jobb az ár érték arány, mint mondjuk ha tüzérséggel akarnának ugyan ilyen pontos találatot elérni 20-30km távolságra - szerintem.
Komolyabb katonai drónknál a zvarás hatékonysága erősen kérdéses. Ha már látja a célt egy drón és ráfogott mint egy Spike, akkor az sem baj, hogy ha telejen elvágáják az adat kapcsolatot mert már magától megoldja a feladatot.

Alább egy lengyel Warmate drón nyír ki egy TOR rendszert - úgy tűnik a GPS zavarva van, de pl. az adatkommunikációt nem tudták megzavarni. Katonai drónoknál már komolyabb zavarvédelem van.


Szóval a hard-kil megoldás a tuti! :)
 
  • Tetszik
Reactions: Tumpek and Venom85

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Komolyabb katonai drónknál a zvarás hatékonysága erősen kérdéses. Ha már látja a célt egy drón és ráfogott mint egy Spike, akkor az sem baj, hogy ha telejen elvágáják az adat kapcsolatot mert már magától megoldja a feladatot.

Alább egy lengyel Warmate drón nyír ki egy TOR rendszert - úgy tűnik a GPS zavarva van, de pl. az adatkommunikációt nem tudták megzavarni. Katonai drónoknál már komolyabb zavarvédelem van.


Szóval a hard-kil megoldás a tuti! :)
Értem, hogy kicsit zavaros volt a ma reggeli kommentem, de azért tűnjön már fel, hogy végig FPV drónokról beszélünk.
Vagy komolyan azt hiszed, hogy egy Warmate kategóriájú, páncélozott célok ellen alkalmazandó drón ellen javaslom a sörétest?
 

Cevat

Well-Known Member
2020. október 22.
1 098
2 873
113
Mintha Én és Pogány is ezt szajkóztuk volna a plan Z kezdete óta. :rolleyes:
Most meg már, ha menne a kapkodás akkor is késő lenne...
Van helyette "adaptív huszár" vagy mi a f@szom XD Milyen beteg elme talál ki egy ilyen degenerált elnevezést, most őszintén? o_O
És mit jelent ez? Hogy nem lesz gidrán csak paci? CZ helyet meg kardnak hívott lapos vas? És így rohamozzuk majd meg ellenség tankjait?
Az utóbbi idők elnevezéseiből látszik, hogy a döntési pozíciókban mindenki agybeteg!

Amivel most eredményt lehetne elérni , az az olcsóbb kategóriás harceszközök beszerzése.
Nekem ne mondja senki, hogy ne tudnánk harckocsi aknát, mellényt, sisakot vagy kézifegyvert vásárolni a jelenleginél nagyobb mennyiségben. Ahogyan más kiegészítő eszközökre is van lehetőség!
De persze ez nem fontos. Skanzen műretro pajszerkodás az kell... meg wunderwaffe pánter, ami talán a IV. VH-ra elkészül, ha lesz még Magyarország meg rajmetál :mad:
India,India,India...El kell felejteni az eloiteleteket...Tomeget tudnak,gyorsan,elfogadhato minosegben termelni toredek aron.Szinte barmit es szinte barkinek eladjak.
 

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 305
93
Volt ma téma az ukrán topicban a sörétes alkalmazása a drónok ellene.
Bennem érlelődik egy ideje, hogy az FPV drónok térnyerésével, ezek használata is átbillen az "inkább legyen a rajnál egy ilyen is" kategóriába.
(Megjegyzés: Korábban én sem tartottam hasznosnak ilyen szerepkörben, amíg az ellenság csak felderíteni használ FPV-t, de amikor megy a manhunt. akkor valamivel védekezni kell!)
Lehet látni, hogy azért a harctéren többször előfordul, hogy a drónos embervadászat közben többször rá is tudnak lőni a katonák a drónra, de egy sima 5,56-os lőszerrel ez gyakorlatilag esélytelen. Azonban egy félautomata sörétes (Benelli M4) egy olyan söréttömeget tud kilőni, ami azért eléggé megemeli a túlélést.
Korábban is lehetett tudni, hogy több haderő is alkalmazza CQB szituációkban, de a sima épület harc most kiegészülhet a drónvadászattal és a lövészárok harcászattal is.
Egy ilyennel végigcsördítesz egy futóárkon, akkor ott azért nincs hova menekülni. És a mellény sem fog megvédeni, mert amellett, hogy kibillent, a szóráskúp tágulása gyorsan túllép a parányi mellények védelmi felületén. És azért a sörétből 6-8 a végtagokba, lágyékba, nem habos torta!
Mindez akkor is biztos hatás, ha csak az árok töréséből vakon beledurrantasz az ismeretlenbe. Ha kicsit ügyes vagy egy kisebb fedezéket egy tárból (12 patron) kipucolsz.
Jelenleg a Benelli honlapján a végfelhasznállói ár a fix válltámaszosnak olyan 2000-2300USD magasságában van. Nyilván ha nekem kellene kifizetnem 500-1000db-ot, akkor elkékülnék, de egy Zrínyi program léptékében - és a hasznosságát figyelembe véve - azért nehezen találnék vetélytársat.
Ha csak minden gyalogsági járműbe, kerülne egy ilyen akkor megérné.
Most kicsit utána nézve azt találtam, hogy elég sokan alkalmazzák a shotgunt. Akár a pumpálós verziót, akár a félautomatát. Pl. előbbit a US ARMY, míg utóbbit a USMC.
Egyszerű, nagyszerű,kurva hatékony,én ezekben hiszek...tömegesen gyártható és occsó... :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: Tumpek and fip7

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 424
76 131
113
2023. július 21.

Közbeszerzési értesítőből...

Részvételi felhívás

Szabadtéri kondicionáló park beszerzése (2023)

A közbeszerzés mennyisége:
MH Böszörményi Géza Csap.gyak.tér Par. (Várpalota) - 1 készlet
MH Légi Műveleti Vez. és Irány. Központ (Veszprém) - 1 készlet
MH Lahner György 2. Ellátóezred (Kaposvár) - 1 készlet
MH 48. Nagy Sándor Ter.véd.Zászlóalj (Nagykanizsa) - 1 készlet

1 készlet 43 darab önálló használatra alkalmas alkotóelemet tartalmaz.

  • 4db Has és hátizom erősítő,
  • 4db Kombinált húzódzkodó,
  • 6db (2klt) Lépegető,
  • 4db Multifunkciós trainer,
  • 4db Multi húzódzkodó;
  • 4db Vízszintes létra;
  • 2db Tornász gyűrű;
  • 5db T-állvány,
  • 4db Bordásfal,
  • 6db Lábbeakasztó
A részletes műszaki követelményeket a Műszaki leírás tartalmazza.

Ajánlatok benyújtásának határideje: 31/08/2023

Közbeszerzési értesítőből...

Tájékoztató az eljárás eredményéről

Szabadtéri kondicionáló park beszerzése (2023)

A beérkezett ajánlatok vagy részvételi jelentkezések száma: 3

Nyertes hivatalos neve: POLYDUCT Műanyag- és Fémipari Nyilvánosan Működő Részvénytársaság

A szerződés értéke: 51 024 195 HUF
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 517
10 104
113
Közbeszerzési értesítőből...

Tájékoztató az eljárás eredményéről

Szabadtéri kondicionáló park beszerzése (2023)

A beérkezett ajánlatok vagy részvételi jelentkezések száma: 3

Nyertes hivatalos neve: POLYDUCT Műanyag- és Fémipari Nyilvánosan Működő Részvénytársaság

A szerződés értéke: 51 024 195 HUF
Ezeknek darabja egyszerű osztással több. mint 1 milla. Mi a fenéből vannak ezek ennyiért? Vagy csak én nem értek a tornászcuccokhoz?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and éber

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 424
76 131
113
Ezeknek darabja egyszerű osztással több. mint 1 milla. Mi a fenéből vannak ezek ennyiért? Vagy csak én nem értek a tornászcuccokhoz?
4 készlet lett rendelve. 1 készletben van 43 eszköz. 51 millió / (4*43) = 51 millió / 172 db eszköz = 296 652 Ft/db átlagosan.

 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 424
76 131
113
Vegyiharc képességek az elöljáró szemével...

Az országban egyedülálló HAVÁRIA laboratórium feladataival is megismerkedett Hajnal István ezredes, az MH Szárazföldi Parancsnokság parancsnoka és vezénylőzászlósa, Gajó Péter főtörzszászlós az MH Sodró László 102. Vegyiharc Ezred budapesti telephelyén tett látogatás során.

65bbeabbc01e8450819371.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Vegyiharc képességek az elöljáró szemével...

Az országban egyedülálló HAVÁRIA laboratórium feladataival is megismerkedett Hajnal István ezredes, az MH Szárazföldi Parancsnokság parancsnoka és vezénylőzászlósa, Gajó Péter főtörzszászlós az MH Sodró László 102. Vegyiharc Ezred budapesti telephelyén tett látogatás során.
Ööö hogy mi?
Mióta Hajnal István a Szárazföld parancsnoka? Lőrincz-cel mi történt?
Nem lehet túl friss a dolog, ha még Hajdú ezredesi rendfokozatban van.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 424
76 131
113
Ööö hogy mi?
Mióta Hajnal István a Szárazföld parancsnoka? Lőrincz-cel mi történt?
Nem lehet túl friss a dolog, ha még Hajdú ezredesi rendfokozatban van.
Ma két írás is megjelent a honvedelem.hu-n, amiben azt írják hogy "Hajnal István ezredes, az MH Szárazföldi Parancsnokság parancsnoka"...
Decemberben is ezredes volt még. Vagy ők néztek be valamit, vagy mi nem tudunk valamiről...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 792
122 721
113
Ma két írás is megjelent a honvedelem.hu-n, amiben azt írják hogy "Hajnal István ezredes, az MH Szárazföldi Parancsnokság parancsnoka"...
Decemberben is ezredes volt még. Vagy ők néztek be valamit, vagy mi nem tudunk valamiről...
Lőrincz kimegy Amerikába és már felkészül az ottani beosztására.