A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 703
5 184
113
Ennek pedig egyenes következménye lesz, hogy ha még negatívabb lesz a saját helyzetünk egy sekély tömegsírba fogjàk dózerolni a testemet a ràm bízott emberekkel együtt akiket felszerelés és kiképzés nélkül vezettem csatába mert valaki tizenéven át hegedült...
Erre reális esélyt látsz?
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 972
22 920
113
Mármint úgy gondolod, hogy értelmes megalapozott kritikát nem lehet megfogalmazni a szervezeten belülről amivel talán figyelmet irányítasz egy problémára és hátha jobb lesz?

Az utóbbi időben csak kritikát lehet olvasni Tőled ebben a témában. Azért kurvára nem egyszerű a kormányzat dolga sem, főleg utóbbi 10+évben.
Abban @svajcibeka -nak igaza van, hogy ha a téma után érdeklődő ember belülről is csak azt hallja, hogy mennyi minden szar -még mindig-, az a társadalom civil részénél nemigazán bizalom gerjesztő és azt a látszatot kelti, hogy ennyi gombnyi fejlesztés csilli-villi fegyver után is még mindig ott vagyunk ahol voltunk. Sokan vagyunk akik szeretnénk végre (!) azt látni, hogy vannak olyan részei a magyar honvédségnek, ahol már legalább majd minden f@sza. :oops:

Abban meg @krisss -nek van igaza, hogy az igazi problémákat és hiányosságokat belülről csak ők látják igazán és nem bitzos, hogy azzal kezdődik a dolog, hogy még ennyi meg annyi harckocsi stb...a "rózsaszin köd" kifejezés sajnos teljesen jogos @krisss "tollából", amikor túlkomponáljuk a dolgokat, és már kijelentsük, hogy "minden milyen f@sza". Kivülről.

Abban is biztos vagyok, hogy @krisss -hez hasonló egy tucat fiatalból olyan csapatot lehetne összerakni az ország egész tarületéről, akik ha lehetőséget kapnának egy hét alatt olyan koncepciót tennének le az asztalra a MH rendberakása, a prioritások és azok megvalósithatósága tekintetében, hogy csak szólna. Én úgy érzem a legnagyobb gond, hogy pont azokat qrvára nem kérdezik meg a fejlesztések/változások tervezésekor, akiket leginkább érint (nem csak eszközbeszerzésekre gondolok).
Persze a sereg jellemzően olyan egy "cég", ahol felülről pottyan mindig minden lefelé és "ezt a fizikai jelenséget" nehéz alulról megtörni.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 741
5 854
113
Én úgy érzem a legnagyobb gond, hogy pont azokat qrvára nem kérdezik meg a fejlesztések/változások tervezésekor, akiket leginkább érint (nem csak eszközbeszerzésekre gondolok).
Persze a sereg jellemzően olyan egy "cég", ahol felülről pottyan mindig minden lefelé és "ezt a fizikai jelenséget" nehéz alulról megtörni.

Teljesen biztos vagyok benne, hogy fentebb (stratégiai szinten) is megvan az a tudás, amit a fiatal tisztek le tudnának rakni az asztalra koncepció gyanánt.

A baj szerintem inkább az, hogy - szándékosan vagy véletlenül - a magyar honvédelem elaludt. Már ébredezik.
De érezhetően a politika még most sem veszi tudomásul / akarja tudomásul venni a veszélyt.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Ennek pedig egyenes következménye lesz, hogy ha még negatívabb lesz a saját helyzetünk egy sekély tömegsírba fogjàk dózerolni a testemet a ràm bízott emberekkel együtt akiket felszerelés és kiképzés nélkül vezettem csatába mert valaki tizenéven át hegedült...
Nyugodj meg ez azután is simán előfordulhat, hogy rendesen felszerelnek, és kiképeznek. Akkor meg minek keseregni? :cool:
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 972
22 920
113
De érezhetően a politika még most sem veszi tudomásul / akarja tudomásul venni a veszélyt.
Én ezt úgy hivom, hogy sokáig ragadtunk le a békeidős évekre kialakitott eredeti hi-tech haderő és hadiipari fejlsztési koncepciónál, ami maximalizálni akarta a hazai termelést és a fejlesztési részt is, csak menet közben minden megváltozott, nem mertünk időben belenyúlni, holott látszott, hogy már csak az ország gazdasági oldalán keletkező problémák végett is változtatni kellett volna.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Csak egy analógiat írok. A 2. Vh ban a románok miatt csináltak egy viszonylag népes hadsereget szar fegyverzettel, ezért tudtak a németek katonát kérni. Most (ezt is már többször írtam) véleményem szerint direkt lassítják a fegyverkezést. ( amúgy a németek is ezt csináljak) így az amerikaiaknak nem lesz mit kérni és nem fogunk háborúba menni nagyon helyesen. Azt a mondásomat is tartom, hogy az a nemzet aki ebbe a háborúba belekeveredik az eltűnik lsd ukran. Ezért egyet értek ezzel a mi a béke oldalán állunk stratégiával, és remélem addig szarakodunk az EU-val meg a NATO -val amíg önként megkapjuk a svajci semleges státuszt mind gazdaságilag mind katonailag.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 703
5 184
113
Ezért nem jeletkeztem tartalékosnak, pedig hiányzik így civilben a rend. De ott nincs rend, se esély! Mondjuk szerződésesként se jobb és az egy szem nehézdandár nem fog ezen javítani...
Írtam már én is. Szívesen vállalnék szolgálatot az országért, de szánalmasnak találom ebben a formájában a tartalékos rendszert.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 386
67 525
113
Csak egy analógiat írok. A 2. Vh ban a románok miatt csináltak egy viszonylag népes hadsereget szar fegyverzettel, ezért tudtak a németek katonát kérni. Most (ezt is már többször írtam) véleményem szerint direkt lassítják a fegyverkezést. ( amúgy a németek is ezt csináljak) így az amerikaiaknak nem lesz mit kérni és nem fogunk háborúba menni nagyon helyesen. Azt a mondásomat is tartom, hogy az a nemzet aki ebbe a háborúba belekeveredik az eltűnik lsd ukran. Ezért egyet értek ezzel a mi a béke oldalán állunk stratégiával, és remélem addig szarakodunk az EU-val meg a NATO -val amíg önként megkapjuk a svajci semleges státuszt mind gazdaságilag mind katonailag.
Amikor elszállnak a dolgok, azért jobb lenne hadsereggel védekezni a 'lassításért' ránkzavart büntető jellegű szomszédok ellen.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Amikor elszállnak a dolgok, azért jobb lenne hadsereggel védekezni a 'lassításért' ránkzavart büntető jellegű szomszédok ellen.
Ezért kell a saját hadiipar először, majd a mag dandár ok és a háború alatt meg jöhet a sorozás visszaállítása a zűrzavar miatt. Ezalatt mi természetesen semlegesen nézünk drukkolunk és fegyvert el adunk. :D
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 386
67 525
113
Ezért kell a saját hadiipar először, majd a mag dandár ok és a háború alatt meg jöhet a sorozás visszaállítása a zűrzavar miatt. Ezalatt mi természetesen semlegesen nézünk drukkolunk és fegyvert el adunk. :D
Szövetségi rendszer tagja vagyunk. Az együttműködés megtagadása háborús helyzetben azonnal az ellenséggé démonizálással jár, szóval 0%-ban tudom ezt az optimizmusoddal szemlélni.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Szövetségi rendszer tagja vagyunk. Az együttműködés megtagadása háborús helyzetben azonnal az ellenséggé démonizálással jár, szóval 0%-ban tudom ezt az optimizmusoddal szemlélni.
Nem mondtam az együttműködés megtagadását, de van víztisztító képességünk meg logisztika, légi járőrködés, logisztikai segítség stb. nincs sehol sem kőbe vésve a harcoló csapatok. Ja és nem kötelező a hadüzenet sem.
Amúgy mennyi szövetségese volt németországnak 1939-ben és mennyi 45 ben?
 
  • Tetszik
Reactions: J.G.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 386
67 525
113
Nem mondtam az együttműködés megtagadását, de van víztisztító képességünk meg logisztika, légi járőrködés, logisztikai segítség stb. nincs sehol sem kőbe vésve a harcoló csapatok. Ja és nem kötelező a hadüzenet sem.
Amúgy mennyi szövetségese volt németországnak 1939-ben és mennyi 45 ben?
Németország is megszállt amikor a szüksége úgy hozta.
 
  • Tetszik
Reactions: Robur and fip7

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Víztisztitó képességgel.harcolnal hát ellene ebben a szituációban?
csehország egész jól elvolt a csak gyártunk és más semmi utána meg hát mi szegény megszállt ország voltunk vissza mindent stratégiával. Nem csináltuk okosan na sokkal többet ki lehetett volna hozni a történetből és akkor most az ország 20 milliós lenne kétszer akkora területtel!
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 060
2 548
113
Írtam már én is. Szívesen vállalnék szolgálatot az országért, de szánalmasnak találom ebben a formájában a tartalékos rendszert.
Gondolom választani kellett a semmi és a valami között. Most van valami, ami tartalékos szervezet, de még messze áll a valós harcértékű erőtől. Pedig látják, hogy mennyire nagy szükség lenne rá. Azt hiszem honvedelem-hu-nak is nyilatkozta már valami szakértő, hogy általában egy háborút a hivatásos haderő kezdi el és a tartalékos fejezi be. Mondjuk ez nem túl hízelgő a jelenlegi hivatásosokra, mert azt jelentené, hogy háborúban nem marad belőlük semmi...
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 060
2 548
113
Már csak szerződésesek vannak és nem "hízelgő", hanem realitás. Egy hosszabb konfliktus végére pár túlélő/elit profi vezet harcba sok tartalékos idősebbet és lelkes fiatalt. Ez mindig így volt, ahol megvoltak a szervezeti feltételei.
Aki a Ludovikán végez az is szerződésesnek számít? De jogos a pontosítás: hivatásos, szerződéses, tartalékos. A felvetés szempontjából az első kettőt egy kalap alá lehet venni.
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 829
35 135
113
egyébként nem értem hogy aki komolyabban gondolja az miért ÖTT-snek megy és miért nem ÖMT-snek. ÖMT-sként aktív alakulathoz lehet menni mint feltöltendő állomány de ha akar mehet területvédelemhez is. De ÖTT-sként csak a területvédelem van kalapban.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány