A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 814
37 925
113
Hajnal István ezredes, az MH Szárazföldi Parancsnokság parancsnoka - az ezredes nem kevés kicsit egy ilyen beosztáshoz?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 820
35 102
113
Gondolom ez neki nem éppen előléptetés...
Ez csupán attól függ hogy a jövőben hogy tudja kamatoztatni az usa ban felvett tudást és az ott kiépített kapcsolatokat. No meg mit hoz haza onnan... hozhat haza teknikát hozhat haza tudást hozhat haza módszertant hozhat haza kapcsolatirendszert hozhat haza újításokat stb...
Igazából nagyon komoly karierutat megy a mai napig és ha nem akar idő elött nyugállományba vonulni nem tör magasabbra (VKF i pozíciót ha be is töltene nyugdíjig nem is maradhatna mert az még odébb van.) Egyébként visszemlékezve amikor még fiatal tiszt volt és kérdeztem a célkitűzéseiről a szkásos legmagasabb cél mellett többek között hasonló is szerepelt természetesen apja nyomdokai után. Apja nem kedvelt túlságosan (mondjuk elég nagyképű is voltam "azzal a pár hónapos kiképzéssel a hátam mögött sihederként" de vele mindig jóba voltam Sok sikert innét is neki és remélem eléri és teljesíti céljait. És többel térjen vissza usánkaból mint amivel kimegy.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 424
76 131
113
Néhány érdekesség a 2022-es fegyverexport jelentésekből...

Magyarország - Import (2022)
CategoryExporter stateNumber of ItemsDescription of ItemsComments on the transfer
Armoured combat vehiclesGermany2Rheinmetall Lynxfor the Hugnarian defence force
Armoured combat vehiclesTurkey32Ejder Yalcin Gidrán armoured tactical vehiculefor the Hugnarian defence force
Large calibre artillery systemsGermany13PzH 2000 Howitzerfor the Hugnarian defence force

CategoryExporter stateNumber of ItemsState of origin (if not exporter)Description of ItemsComments on the transfer
Revolvers and self-loading pistolsAustria417pistols and revolversdomestic sale (civilian&LE)
Revolvers and self-loading pistolsItaly5Italypistols and revolversammunition testing
Rifles and carbinesGermany1Germanysemiautomatic rifledemonstration and training
Rifles and carbinesGermany18Germanysemiautomatic&pump action shotgunsdemonstration and training
Assault riflesUnited States1United Statesassault rifledemonstration and training
Light machine gunsBelgium38BelgiumFN MAG coaxialfor the Hungarian Defence Forces
Light machine gunsBelgium112BelgiumFN MINIMIfor the Hungarian Defence Forces
Light machine gunsBelgium29BelgiumFN MAG L7A2for the Hungarian Defence Forces
OthersBelgium42BelgiumM2QCB heavy machine gunfor the Hungarian Defence Forces


Magyarország - Export (2022)

CategoryFinal Importer stateNumber of ItemsState of origin (if not exporter)Description of ItemsComments on the transfer
Revolvers and self-loading pistolsPoland2GM6 Lynx AMRcivilian use
Rifles and carbinesEgypt1HD-18 semiautomatic sporting rifletesting
Rifles and carbinesGermany264sport and hunting riflescivilian use
Rifles and carbinesKyrgyzstan34sniper riflesborder protection
Rifles and carbinesSaudi Arabia1GM6 Lynx Anti-materiel Rifle (AMR)civilian use
Rifles and carbinesSlovakia5GM6 Lynx AMRcivilian use
Rifles and carbinesSwitzerland1GM6 Lynx AMRcivilian use
Rifles and carbinesUnited States27GM6 Lynx AMRcivilian use
Rifles and carbinesUnited States4HD-18 semiautomatic sporting riflecivilian use
Rifles and carbinesUzbekistan15United Statessport and hunting riflescivilian use
Rifles and carbinesUzbekistan2United Statessemiautomatic/pump actioncivilian use
Assault riflesKyrgyzstan15border protection
 

Banyek

Active Member
2021. augusztus 31.
52
176
33
Ez csupán attól függ hogy a jövőben hogy tudja kamatoztatni az usa ban felvett tudást és az ott kiépített kapcsolatokat. No meg mit hoz haza onnan... hozhat haza teknikát hozhat haza tudást hozhat haza módszertant hozhat haza kapcsolatirendszert hozhat haza újításokat stb...
Igazából nagyon komoly karierutat megy a mai napig és ha nem akar idő elött nyugállományba vonulni nem tör magasabbra (VKF i pozíciót ha be is töltene nyugdíjig nem is maradhatna mert az még odébb van.) Egyébként visszemlékezve amikor még fiatal tiszt volt és kérdeztem a célkitűzéseiről a szkásos legmagasabb cél mellett többek között hasonló is szerepelt természetesen apja nyomdokai után. Apja nem kedvelt túlságosan (mondjuk elég nagyképű is voltam "azzal a pár hónapos kiképzéssel a hátam mögött sihederként" de vele mindig jóba voltam Sok sikert innét is neki és remélem eléri és teljesíti céljait. És többel térjen vissza usánkaból mint amivel kimegy.
Akkor te sem "mai darab" vagy. Lőrincz édesapja a 80-as évek közepén praktizált Tatán...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 820
35 102
113
Akkor te sem "mai darab" vagy. Lőrincz édesapja a 80-as évek közepén praktizált Tatán...
nem nemvagyok mai db.
de ez az eset nem az ő regnálása alatt történt hanem később amikor egy bizottság tagja volt és el kellett dönteniük hogy mi kerüljön felújításra és milyen mértékben. Több volt parancsoka a helyőrségnek is jelen volt mint javaslattevő. Én mint kadét voltam akkor a laktanyába (nem katkos annyira idős nem vagyok és nem is a mostani kadét programos annyira fiatal sem vagyok) És hogy úgy mondjam az állomány igénye és a bizottság meglátása nem egyezett ezt szóvátenni nyilvánosan senki sem merte és nem is nagyon tehette. Én meg nagyarcú mellényű kis hülyegyerekként megtettem. Altiszti végzettségem megvan egyébként (többszörösen is azóta) csak a gimi nincs meg hozzá még mindig ezért beosztásba nem kerülhetek altiszti paroli viselésére nem vagyok egyenlőre jogosult... De ez nem ez az incidens miatt történt.

egyébként részsikert értem el mert sikerült alátámasztott érveléssel meggyőznöm pár embert a bizottságból hogy az étkezde emeleti tiszti részét nem kell teljesmértékben felújítani/átépíteni és átbútorozni miközben az alsó színt csak kisebb mértékű felújítást kap hanem azt a pénzt egy másik ekkor felújításra nem tervezett épület részleges felújítására fordítsák (ebből lett később a tüzér és harckocsi osztály/zászlóalj parancsnoki épülete továbbá tantermek kerültek kialakításra.)

a közbeavatkozásomat kiváltó épület pedig a dandárparancsnoki épület teljesmértékű felújítása átépítése berendezési tárgyainak teljes cseréje váltotta ki. A mai fejjel már értem hogy miért döntöttek így annak idején még nem. (ez nem jelenti azt hogy ma prioritási sorrend elejére kerülne hasonló a szemembe csak értem a miértjét. ) ehelyett én kisebb mértékű munkálatokat mertem javasolni és hogy egy másik épület ami tényleg nagyon minimális felújításban részesült legyen nagyobb mértékben felújítva...

a stílusom nem volt bunkó vagy nagyképű csak az hogy belefolytam... nem volt hogy úgymondjam teljesen helyénvaló...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 820
35 102
113
igazából annyi dolgom lezt volna hogy kussolok smúzolok tanulok a nagyoktól meg teljesítem a parancsot amire utasítanak. (amit én egyébként meg is tettem vittem kv-t vizet elugrottam papírért lelépdeltem a távolságokat meg hasonlók). hozzá kell tennem hogy én nem ő miattuk voltam a helyörségbe. de a jöttuk tudott volt és álandó téma hogy ki mit újítana fel milyen mértékbe az állomány körébe. amit én halottam és tanultam mit miért számos véleményt
 
  • Tetszik
Reactions: Törppapa

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 059
2 542
113
Néhány érdekesség a 2022-es fegyverexport jelentésekből...

Magyarország - Import (2022)
CategoryExporter stateNumber of ItemsDescription of ItemsComments on the transfer
Armoured combat vehiclesGermany2Rheinmetall Lynxfor the Hugnarian defence force
Armoured combat vehiclesTurkey32Ejder Yalcin Gidrán armoured tactical vehiculefor the Hugnarian defence force
Large calibre artillery systemsGermany13PzH 2000 Howitzerfor the Hugnarian defence force

CategoryExporter stateNumber of ItemsState of origin (if not exporter)Description of ItemsComments on the transfer
Revolvers and self-loading pistolsAustria417pistols and revolversdomestic sale (civilian&LE)
Revolvers and self-loading pistolsItaly5Italypistols and revolversammunition testing
Rifles and carbinesGermany1Germanysemiautomatic rifledemonstration and training
Rifles and carbinesGermany18Germanysemiautomatic&pump action shotgunsdemonstration and training
Assault riflesUnited States1United Statesassault rifledemonstration and training
Light machine gunsBelgium38BelgiumFN MAG coaxialfor the Hungarian Defence Forces
Light machine gunsBelgium112BelgiumFN MINIMIfor the Hungarian Defence Forces
Light machine gunsBelgium29BelgiumFN MAG L7A2for the Hungarian Defence Forces
OthersBelgium42BelgiumM2QCB heavy machine gunfor the Hungarian Defence Forces


Magyarország - Export (2022)

CategoryFinal Importer stateNumber of ItemsState of origin (if not exporter)Description of ItemsComments on the transfer
Revolvers and self-loading pistolsPoland2GM6 Lynx AMRcivilian use
Rifles and carbinesEgypt1HD-18 semiautomatic sporting rifletesting
Rifles and carbinesGermany264sport and hunting riflescivilian use
Rifles and carbinesKyrgyzstan34sniper riflesborder protection
Rifles and carbinesSaudi Arabia1GM6 Lynx Anti-materiel Rifle (AMR)civilian use
Rifles and carbinesSlovakia5GM6 Lynx AMRcivilian use
Rifles and carbinesSwitzerland1GM6 Lynx AMRcivilian use
Rifles and carbinesUnited States27GM6 Lynx AMRcivilian use
Rifles and carbinesUnited States4HD-18 semiautomatic sporting riflecivilian use
Rifles and carbinesUzbekistan15United Statessport and hunting riflescivilian use
Rifles and carbinesUzbekistan2United Statessemiautomatic/pump actioncivilian use
Assault riflesKyrgyzstan15border protection
A GM6 Lynx puskát csak civilek vásárolják? Micsoda világban élünk!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 820
35 102
113

ezekből pár db on lehet érdemes lenne elgondolkozni. nem mai db ok de elérhető hozzájuk alkatrész könnyen üzemeltethető típus és nem milliárdos eszköz. HA MÁR AZ ÚJABB VERZIÓRÓL FILLÉREKÉRT LECSÚSZTUNK (76 db ra emlékszem ott volt páncélozott kivitel is...)
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 154
36 777
113

ezekből pár db on lehet érdemes lenne elgondolkozni. nem mai db ok de elérhető hozzájuk alkatrész könnyen üzemeltethető típus és nem milliárdos eszköz. HA MÁR AZ ÚJABB VERZIÓRÓL FILLÉREKÉRT LECSÚSZTUNK (76 db ra emlékszem ott volt páncélozott kivitel is...)
Mennyibe kerül?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 820
35 102
113
https://ljacksonandco.com/product/warthog-armoured-all-terrain-ambulance/ mondjuk 10 db warthog páncélozott mentőautó még megvan (úgy néz ki ez nem igen kell ukránba) mivel növekszik a honvédség létszáma tervezetten. ez a 10 db nekünk special meg is felelne.

https://ljacksonandco.com/product/mercedes-benz-unimog-u1300l-4x4-medical-ambulance/ erre is érdemes lenne egyet kalkulálni kormány nem jó helyen van de rendszerbe van az eszköz és van belölle 50 db eladó pár db nak lenne hely.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 814
37 925
113
Ezeket át lehet szerelni jobbkormányosról?
Akkor már biztos nem lenne olcsó. Egyszerűbb "megszokni".
írországban "repülőről frissen leszállva" vezettem bérelt jobb kormányos autót - ne nagy kunszt . Pár óra után már természetessé válik. Budapesti forgalomban is néha látni jobb kormányos autókat...
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 313
11 227
113

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 424
76 131
113
Tovább erősödő együttműködés...

A Közép-Európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság előtt álló feladatokról, a folyamatban lévő és jövőbeni projektekről is egyeztetett dr. Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke Tibor Králik vezérőrnaggyal, parancsnokkal Budapesten.

Egyetértettek abban, hogy a célokat csak közösen, kizárólag a három keretnemzet (magyar, szlovák, horvát) hatékony együttműködésével lehetséges elérni, ezért a közeljövőben egy, a parancsnokság által megszervezett konferencián kívánják összehangolni azokat a feladatokat, amelyek az előttük álló projektekhez köthetők.

A Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság egy olyan harcászati szintű katonai szervezet, amely biztosítja a felajánlott NATO kötelékek és képességek integrálását, illetve képes azok vezetésére a szárazföldi műveletek teljes spektrumában a szövetségi és a regionális biztonság fenntartásában való közreműködés érdekében. A parancsnokságon, amely hivatalosan tavaly március 31-én érte el a kezdeti műveleti képességét, a három keretnemzeten felül szolgálnak még lengyel, olasz, német, román, spanyol, török és szlovén katonák is.