A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

alter ego

Well-Known Member
2022. március 22.
573
1 608
93
Jól látod, az elején valóban megvolt a szándék, de valami félre ment. Én azokat sajnálom, akik elhitték, és rászántak az életükből néhány évet, hátha most tényleg történik valami. Meg persze a fórumozókat, ahol szintén jól érzékelhető a kiégés. Volt idő, mikor élmény volt olvasni a fórumot, még hírportálok is merítettek tőletek. A labdarúgó válogatott kb. ugyanitt tart, tehát egyértelműen a mintával van probléma. De nem is azért kezdtem el írni ma, hanem hogy kísérletet tegyek arra, hogy ezt a jó kis társaságot arra ösztönözzem, hogy egymás gyilkolása helyett építse tovább ezt a szakmai fórumot. Nyilván le kell számolnunk az illúzióinkkal, szépen át lettünk verve, de ne hagyjuk már, hogy ez a jövőben is így legyen!
Én is így érzem. Korábban napi állandó programként, nagy élvezettel olvastam ezt a fórumot, meg hozzá is szóltam alkalmanként. Nagy élvezet volt, de mára teljesen kiürült, téma nélküli lett. Erről nem az itteni közösség tehet, hanem az elcseszett haderőfejlesztés (meg Bobó :)) Ennek ellenére szerintem sem szabad veszni hagyni, van egy csomó “mi lenne, ha…” téma, amit át lehetne beszélni.
 

Hortator

Well-Known Member
2019. június 27.
807
2 852
93
Valakinek van kedve nézze meg van-e közte honvédelmi téma is...

"119. A Várpalotai Védelmi Ipari Park Komplexum megvalósítása érdekében szükséges intézkedésekről szóló
1257/2023. (VI. 28.) Korm. határozat 1. pontja a következő t) alponttal egészül ki:
(A Kormány)
„t) egyetért azzal, hogy a d) alpont kapcsán szükséges további központi költségvetési többletforrást az építési és
közlekedési miniszter biztosítja.”"

Hatályos szöveg. Szóval ez is inkább a kapcsolódó útfejlesztést érinti.

HM-es sportlétesítmény-fejlesztéseket érint még.

És ami külön öröm: ezt hatályon kívül helyezték... :D
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
40 840
78 597
113

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 023
95 549
113

Tegnap NATO, ma EUs konferncián beszéltem. Előtte tegnap megmutattuk az EUs kollégáknak a várpalotai lőszergyárat és a Magyar Honvédség fegyverzetét. A gyár, a Leo A7, a PzH 2000, a Spike LR, a Hirtenberger aknavető, a H225M és H145M, a NASAMS, a Carl Gustaf nem terv, elképzelés, hanem valóság.

Láttuk a termelésre kész 30 mm-es lőszert gyártó gépsort, a hatalmas bunkereket amikben a kész lőszert tárolják majd. 4+ km2-n egy városnyi gyár épül fel Várpalota mellett, tényleg amerikaiak a méretek. Ott sajnos fotót nem lehetett csinálni, csak egy külső kép van, ami nem árulja el, milyen hatalmas ez a terület.

Várpalota 2 év múlva az akkori EUs össztermelés 10%-át, kb 100 000 155mm-es lőszert fog gyártani, több tízmillió 30mm es lőszert - az előbbi darabja sok ezer, az utóbbi sok száz euro, így számoljuk az értékret. A 30mm termelése ez évben, a 155 jövő nyáron indul, de jön a 120mm és még sok minden más is, majd az RDX.

Eközben a legtöbb EU tagállam 2.5 év alatt semmit sem tett a termelés felfuttatására. Ahogy egy EUs kolléga mondta, elvitatkoznak a bizottságban 1.5 órát egy should-on vagy could-n, készülnek a stratégiák, csak gyárak nem épülnek.

Pontosabban papírgyár az kell a sok papírhoz, amit legyártanak.

Némileg persze finomítanék, Várpalota bővítésében ( így érhető el a 100 000/év)lesz EUs pénz, a beruházás egy töredéke. A nullánál több amit tesznek a 10 ezer euros fizetéseikkel a Bizottságban, az EDA-ban stb, de a szavak messze a tettek előtt járnak.

Ezt szépen meg is mondtam az egész plénum előtt az EUs közönségnek, a legtöbb aligha örült, de az ír képviselő odajött a végén gratulálni.

Nem minden hibátlan amit Mo a hadiipar és a haderő fejlesztése terén tett. De messze több, mint amit a legtöbb tagállam letett az asztalra.

ps. megkérdeztem a katonákat a fegyverekről. Nem tiszteket, hanem a katonát, aki használja. A legtöbb eszközt nagyon magasra értékelték, úgy hogy nem volt ott senki, aki előtt ezt kellene mondani. Nem volt a szokásos magyar panaszkultúra., ami engem már iszonyúan fáraszt. Tudják, hogy a világ legjobb eszközei közül kaptak.

Minden OK akkor? Persze, hogy nem. A Lynx még fejlesztendő, sok fegyverből még kevés van, lőnének többet, ha lehetne, hol itt hiányzik valami, hol ott. De ezek a fiatal katonák azt látják, hogy átültek egy BTR-80-ról egy Lynx-re, a helo pilóta röhögve mondta, hogy végre fiatalabb a gépe, mint ő stb.

A Gidrán és a Spike esetében meg 100%-san csak jót hallottam tőlük, fura is volt, hogy semmi kritika nincs.

Nem mindig és mindenben a hibát kell keresni és kihangsúlyzni, ez a pohár nincsen tele, de nem is félig üres.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 994
69 572
113

Tegnap NATO, ma EUs konferncián beszéltem. Előtte tegnap megmutattuk az EUs kollégáknak a várpalotai lőszergyárat és a Magyar Honvédség fegyverzetét. A gyár, a Leo A7, a PzH 2000, a Spike LR, a Hirtenberger aknavető, a H225M és H145M, a NASAMS, a Carl Gustaf nem terv, elképzelés, hanem valóság.

Láttuk a termelésre kész 30 mm-es lőszert gyártó gépsort, a hatalmas bunkereket amikben a kész lőszert tárolják majd. 4+ km2-n egy városnyi gyár épül fel Várpalota mellett, tényleg amerikaiak a méretek. Ott sajnos fotót nem lehetett csinálni, csak egy külső kép van, ami nem árulja el, milyen hatalmas ez a terület.

Várpalota 2 év múlva az akkori EUs össztermelés 10%-át, kb 100 000 155mm-es lőszert fog gyártani, több tízmillió 30mm es lőszert - az előbbi darabja sok ezer, az utóbbi sok száz euro, így számoljuk az értékret. A 30mm termelése ez évben, a 155 jövő nyáron indul, de jön a 120mm és még sok minden más is, majd az RDX.

Eközben a legtöbb EU tagállam 2.5 év alatt semmit sem tett a termelés felfuttatására. Ahogy egy EUs kolléga mondta, elvitatkoznak a bizottságban 1.5 órát egy should-on vagy could-n, készülnek a stratégiák, csak gyárak nem épülnek.

Pontosabban papírgyár az kell a sok papírhoz, amit legyártanak.

Némileg persze finomítanék, Várpalota bővítésében ( így érhető el a 100 000/év)lesz EUs pénz, a beruházás egy töredéke. A nullánál több amit tesznek a 10 ezer euros fizetéseikkel a Bizottságban, az EDA-ban stb, de a szavak messze a tettek előtt járnak.

Ezt szépen meg is mondtam az egész plénum előtt az EUs közönségnek, a legtöbb aligha örült, de az ír képviselő odajött a végén gratulálni.

Nem minden hibátlan amit Mo a hadiipar és a haderő fejlesztése terén tett. De messze több, mint amit a legtöbb tagállam letett az asztalra.

ps. megkérdeztem a katonákat a fegyverekről. Nem tiszteket, hanem a katonát, aki használja. A legtöbb eszközt nagyon magasra értékelték, úgy hogy nem volt ott senki, aki előtt ezt kellene mondani. Nem volt a szokásos magyar panaszkultúra., ami engem már iszonyúan fáraszt. Tudják, hogy a világ legjobb eszközei közül kaptak.

Minden OK akkor? Persze, hogy nem. A Lynx még fejlesztendő, sok fegyverből még kevés van, lőnének többet, ha lehetne, hol itt hiányzik valami, hol ott. De ezek a fiatal katonák azt látják, hogy átültek egy BTR-80-ról egy Lynx-re, a helo pilóta röhögve mondta, hogy végre fiatalabb a gépe, mint ő stb.

A Gidrán és a Spike esetében meg 100%-san csak jót hallottam tőlük, fura is volt, hogy semmi kritika nincs.

Nem mindig és mindenben a hibát kell keresni és kihangsúlyzni, ez a pohár nincsen tele, de nem is félig üres.
Jól hangzana, ha Bobó nem emelkedett volna linderi magasságokba a honvédelemről való lemondással.
 

Kávé

Well-Known Member
2022. január 26.
3 283
10 920
113

Tegnap NATO, ma EUs konferncián beszéltem. Előtte tegnap megmutattuk az EUs kollégáknak a várpalotai lőszergyárat és a Magyar Honvédség fegyverzetét. A gyár, a Leo A7, a PzH 2000, a Spike LR, a Hirtenberger aknavető, a H225M és H145M, a NASAMS, a Carl Gustaf nem terv, elképzelés, hanem valóság.

Láttuk a termelésre kész 30 mm-es lőszert gyártó gépsort, a hatalmas bunkereket amikben a kész lőszert tárolják majd. 4+ km2-n egy városnyi gyár épül fel Várpalota mellett, tényleg amerikaiak a méretek. Ott sajnos fotót nem lehetett csinálni, csak egy külső kép van, ami nem árulja el, milyen hatalmas ez a terület.

Várpalota 2 év múlva az akkori EUs össztermelés 10%-át, kb 100 000 155mm-es lőszert fog gyártani, több tízmillió 30mm es lőszert - az előbbi darabja sok ezer, az utóbbi sok száz euro, így számoljuk az értékret. A 30mm termelése ez évben, a 155 jövő nyáron indul, de jön a 120mm és még sok minden más is, majd az RDX.

Eközben a legtöbb EU tagállam 2.5 év alatt semmit sem tett a termelés felfuttatására. Ahogy egy EUs kolléga mondta, elvitatkoznak a bizottságban 1.5 órát egy should-on vagy could-n, készülnek a stratégiák, csak gyárak nem épülnek.

Pontosabban papírgyár az kell a sok papírhoz, amit legyártanak.

Némileg persze finomítanék, Várpalota bővítésében ( így érhető el a 100 000/év)lesz EUs pénz, a beruházás egy töredéke. A nullánál több amit tesznek a 10 ezer euros fizetéseikkel a Bizottságban, az EDA-ban stb, de a szavak messze a tettek előtt járnak.

Ezt szépen meg is mondtam az egész plénum előtt az EUs közönségnek, a legtöbb aligha örült, de az ír képviselő odajött a végén gratulálni.

Nem minden hibátlan amit Mo a hadiipar és a haderő fejlesztése terén tett. De messze több, mint amit a legtöbb tagállam letett az asztalra.

ps. megkérdeztem a katonákat a fegyverekről. Nem tiszteket, hanem a katonát, aki használja. A legtöbb eszközt nagyon magasra értékelték, úgy hogy nem volt ott senki, aki előtt ezt kellene mondani. Nem volt a szokásos magyar panaszkultúra., ami engem már iszonyúan fáraszt. Tudják, hogy a világ legjobb eszközei közül kaptak.

Minden OK akkor? Persze, hogy nem. A Lynx még fejlesztendő, sok fegyverből még kevés van, lőnének többet, ha lehetne, hol itt hiányzik valami, hol ott. De ezek a fiatal katonák azt látják, hogy átültek egy BTR-80-ról egy Lynx-re, a helo pilóta röhögve mondta, hogy végre fiatalabb a gépe, mint ő stb.

A Gidrán és a Spike esetében meg 100%-san csak jót hallottam tőlük, fura is volt, hogy semmi kritika nincs.

Nem mindig és mindenben a hibát kell keresni és kihangsúlyzni, ez a pohár nincsen tele, de nem is félig üres.
Persze hogy nem mondjak el a megativumot mert pontosan tudjak h 1 ora mulva le lesz irva fb-on :D
Felre ertes ne essek soha nem lesz semmi tokeletes foleg ilyen fotisztekkel akik ertetlenul neznek es nyaladzanak mint valami fogyi ha valami uj van a lathataron :)
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 659
13 739
113
Gašić miniszter találkozója az ohiói nemzeti gárda parancsnokával...

Szerbia és az Amerikai Egyesült Államok kapcsolataihoz erősen hozzájárul a Szerb Hadsereg és az Ohioi Nemzeti Gárda sikeres együttműködése, amely 18 éve zajlik az Állami Partnerségi Program részeként.

jov0318_1726734793.jpg
Ez érdekes.
Nem úgy volt, hogy Magyarország van összekötve az Ohiói NG-vel, és az USA NG-k egy-egy országra specializálódva alakítottak ki kapcsolatokat?
 
  • Tetszik
Reactions: sisimoto

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 688
8 463
113

Tegnap NATO, ma EUs konferncián beszéltem. Előtte tegnap megmutattuk az EUs kollégáknak a várpalotai lőszergyárat és a Magyar Honvédség fegyverzetét. A gyár, a Leo A7, a PzH 2000, a Spike LR, a Hirtenberger aknavető, a H225M és H145M, a NASAMS, a Carl Gustaf nem terv, elképzelés, hanem valóság.

Láttuk a termelésre kész 30 mm-es lőszert gyártó gépsort, a hatalmas bunkereket amikben a kész lőszert tárolják majd. 4+ km2-n egy városnyi gyár épül fel Várpalota mellett, tényleg amerikaiak a méretek. Ott sajnos fotót nem lehetett csinálni, csak egy külső kép van, ami nem árulja el, milyen hatalmas ez a terület.

Várpalota 2 év múlva az akkori EUs össztermelés 10%-át, kb 100 000 155mm-es lőszert fog gyártani, több tízmillió 30mm es lőszert - az előbbi darabja sok ezer, az utóbbi sok száz euro, így számoljuk az értékret. A 30mm termelése ez évben, a 155 jövő nyáron indul, de jön a 120mm és még sok minden más is, majd az RDX.

Eközben a legtöbb EU tagállam 2.5 év alatt semmit sem tett a termelés felfuttatására. Ahogy egy EUs kolléga mondta, elvitatkoznak a bizottságban 1.5 órát egy should-on vagy could-n, készülnek a stratégiák, csak gyárak nem épülnek.

Pontosabban papírgyár az kell a sok papírhoz, amit legyártanak.

Némileg persze finomítanék, Várpalota bővítésében ( így érhető el a 100 000/év)lesz EUs pénz, a beruházás egy töredéke. A nullánál több amit tesznek a 10 ezer euros fizetéseikkel a Bizottságban, az EDA-ban stb, de a szavak messze a tettek előtt járnak.

Ezt szépen meg is mondtam az egész plénum előtt az EUs közönségnek, a legtöbb aligha örült, de az ír képviselő odajött a végén gratulálni.

Nem minden hibátlan amit Mo a hadiipar és a haderő fejlesztése terén tett. De messze több, mint amit a legtöbb tagállam letett az asztalra.

ps. megkérdeztem a katonákat a fegyverekről. Nem tiszteket, hanem a katonát, aki használja. A legtöbb eszközt nagyon magasra értékelték, úgy hogy nem volt ott senki, aki előtt ezt kellene mondani. Nem volt a szokásos magyar panaszkultúra., ami engem már iszonyúan fáraszt. Tudják, hogy a világ legjobb eszközei közül kaptak.

Minden OK akkor? Persze, hogy nem. A Lynx még fejlesztendő, sok fegyverből még kevés van, lőnének többet, ha lehetne, hol itt hiányzik valami, hol ott. De ezek a fiatal katonák azt látják, hogy átültek egy BTR-80-ról egy Lynx-re, a helo pilóta röhögve mondta, hogy végre fiatalabb a gépe, mint ő stb.

A Gidrán és a Spike esetében meg 100%-san csak jót hallottam tőlük, fura is volt, hogy semmi kritika nincs.

Nem mindig és mindenben a hibát kell keresni és kihangsúlyzni, ez a pohár nincsen tele, de nem is félig üres.
Persze, ez oké.
A folytatást nem látjuk sajnos.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 742
40 061
113
Persze, ez oké.
A folytatást nem látjuk sajnos.
meg a mennyiségekkel van komoly probléma.
Továbbra is egy korszerű dandár felszerelése van megrendelve.
Legalább még egy ilyen felszereltségű dandár kellene! Mellé meg 2-3 könnyebb fegyverzetű dandár.
Tüzérezred PULS-szal meg ATMOS-szal - legalább 100 körüli 155mm-es "csőre" szükség lenne MH szinten.

A légierőt egész jól lecserélték: szinte minden új. Szovjet technika alig van már és az sem sokáig.
Itt is mennyiségi probléma van.
Kellene egy teljes második vadászszázad (min. 24 Gripen-C) és nagy mennyiségű fegyverzet hozzá, mert nem nagyon van mit lőni meg dobni a Gripenekről.
Hiányzik még a nagy hatótávú légvédelem (ez is bevásárlólista elején van állítólag, csak egyelőre nincs rá pénz)
Telepített C-RAM/VSHORAD rendszer is kellene (pl. +konténeres Skyranger-30") fontos infra védelmére.
+1 KC390

Ezzekel már elfogadható szinten lenne a légierőnk, de messze nem a "meghatározó" - bár ez franc tudja mit jelent! :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 557
82 363
113
meg a mennyiségekkel van komoly probléma.
Továbbra is egy korszerű dandár felszerelése van megrendelve.
Legalább még egy ilyen felszereltségű dandár kellene! Mellé meg 2-3 könnyebb fegyverzetű dandár.
Tüzérezred PULS-szal meg ATMOS-szal - legalább 100 körüli 155mm-es "csőre" szükség lenne MH szinten.

A légierőt egész jól lecserélték: szinte minden új. Szovjet technika alig van már és az sem sokáig.
Itt is mennyiségi probléma van.
Kellene egy teljes második vadászszázad (min. 24 Gripen-C) és nagy mennyiségű fegyverzet hozzá, mert nem nagyon van mit lőni meg dobni a Gripenekről.
Hiányzik még a nagy hatótávú légvédelem (ez is bevásárlólista elején van állítólag, csak egyelőre nincs rá pénz)
Telepített C-RAM/VSHORAD rendszer is kellene (pl. +konténeres Skyranger-30") fontos infra védelmére.
+1 KC390

Ezzekel már elfogadható szinten lenne a légierőnk, de messze nem a "meghatározó" - bár ez franc tudja mit jelent! :D
A hollandoknak van erre pénze...
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 742
40 061
113
A hollandoknak van erre pénze...
nekünk is lenne ha nem faszságokra költenék...pl. 650 mrd-os irodaház vásárlásból, a reptér vásárlásból sok minden kijött volna.
24 db ATMOS - kb. 60 Mrd Ft (kb. 6-8 km autópálya ára!!!)
24 db PULS rakétákkal (holland beszerzés árai alapján) - kb. 150-160 mrd Ft
David's Sling légvédemi rendszer (finn beszerzés) - kb. 120 mrd Ft (A rendszer mérete nem ismert, de Finnország ténylegesen lakott része nem igazán nagyobb mint Mo.)
8 Gripen-C - kb. 140-150 mrd Ft

Ha nem lenne tök kamu védelmi költségvetésünk, akkor ezekre 3-4-5 évre elosztva simán lenne pénz.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
49 557
82 363
113
nekünk is lenne ha nem faszságokra költenék...pl. 650 mrd-os irodaház vásárlásból, a reptér vásárlásból sok minden kijött volna.
24 db ATMOS - kb. 60 Mrd Ft (kb. 6-8 km autópálya ára!!!)
24 db PULS rakétákkal (holland beszerzés árai alapján) - kb. 150-160 mrd Ft
David's Sling légvédemi rendszer (finn beszerzés) - kb. 120 mrd Ft (A rendszer mérete nem ismert, de Finnország ténylegesen lakott része nem igazán nagyobb mint Mo.)

Ha nem lenne tök kamu védelmi költségvetésünk, akkor ezekre 3-4-5 évre elosztva simán lenne pénz.
Ezt nem csak megvenni kell, hanem rendszerben tartani is és fizetni hozzá a katonákat.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 742
40 061
113
Ezt nem csak megvenni kell, hanem rendszerben tartani is és fizetni hozzá a katonákat.
ATMOS meg a PULS üzemeltetés nem igazán drága (nem egy vadászgép!), de sokat adna a MH ütőképességéhez.
Egy ilyen üteg 300-400 fővel elműködne.

Sem a beszerzésekkel, sem az üzemeltetéssel nem lenne gond a GDP 2% valóban erre lenne fordítva. Esélyes hogy 2024-re nem lesz meg a GDP 2%-os ráfordítás.
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: tomcat1 and bel

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 295
4 707
113
A hollandoknak van erre pénze...
Nekünk is, kínai hitelből. Csak mi irodaházakat veszünk 5-600 milliárd forintért, propagandára szinén van pár száz milliárd, és kedvezményes, 200 millió eurós hitelt is tudunk nyújtani Csádnak.
Na meg Vodafone, reptér, GYSEV, Talgo... a további prioritások, mert "magas kamatra jó eladósodni", és a békéhez erő kell.