A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 691
5 534
113
Mivel úgy is kilőhető minden ATGM-mel, és pénz se nagyon van, támadni se akarunk, hagyni kellene a hk-kat, helyette valami jobb IFV-be fektetni. Puma, cv-90 pl
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 915
113
Ha jön az Armata család, akkor már nem a T-90 lesz a csúcskategóriájuk :) Annyiban csal a T-90 eredményessége, hogy a nyugati karckocsikon még hasonló aktív rendszer sincs, így persze, hogy a t-90 a nyerő. Akármennyire szeretnénk Leót, azt be kell látni, hogy A6/A7 alatt nem érdemes venni, de ezeknek meg horror ára van. Leclerc-en kívül más normális nyugati nincs, maradna valami keleti :)
Azon a híres ATGM vs T-90 videón amikor a bátor toronylakó kiugrott a tankból és talán még most is fut, azt írták, hogy nem az aktív védelem kapta szét a rakétát, hanem a reaktív.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 691
5 534
113
Export változatot eladhatnak ha nagyon akarnak, ugyanígy a Ka-52-esből is ami ment Egyiptomnak az is export volt, abból is jöhetne, meg néhány Terminator 2. Ha mégsem adnák el a NATO tagság miatt, a kapcsolat van annyira jó, hogy a tender utolsó pillanatáig bent legyenek egy pofátlanúl jó ajánlattal, amivel le lehet verni a többiek árait.

Vagy, a pofátlan jó ár miatt a többiek kiszállnának, marad az orosz :D Amúgy nekik is kell a pénz, olyan jól ők se adnák
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 691
5 534
113
Azon a híres ATGM vs T-90 videón amikor a bátor toronylakó kiugrott a tankból és talán még most is fut, azt írták, hogy nem az aktív védelem kapta szét a rakétát, hanem a reaktív.

Mindegy, reaktív is csak mutatóban van nyugaton. Valahogy nagyon bíztak a kohászatukban, hogy az elég lesz.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 915
113
Vagy, a pofátlan jó ár miatt a többiek kiszállnának, marad az orosz :D Amúgy nekik is kell a pénz, olyan jól ők se adnák
Alapból jobb az orosz ár, mondjuk a tank is kisebb. Az idén ha minden igaz a T-14-nek megkezdődik a sorozatgyártása, így az export T-90 már könnyelműbben eladható, az orosz T-90 meg úgyis többet fog tudni. A méregdrága német tank és a megbízhatatlan francia beszállító mellett szankciók nélkül is hülye kell legyél, hogy ne hozz legalább egy kőkemény ellenajánlatot máshonnan.

Mindegy, reaktív is csak mutatóban van nyugaton. Valahogy nagyon bíztak a kohászatukban, hogy az elég lesz.
Az már az ők bajuk, a T-90-en van és azzal együtt olyan a védelme, mint amit láttunk.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 343
113
Export változatot eladhatnak ha nagyon akarnak, ugyanígy a Ka-52-esből is ami ment Egyiptomnak az is export volt, abból is jöhetne, meg néhány Terminator 2. Ha mégsem adnák el a NATO tagság miatt, a kapcsolat van annyira jó, hogy a tender utolsó pillanatáig bent legyenek egy pofátlanúl jó ajánlattal, amivel le lehet verni a többiek árait.
Egyiptom nem Nato tag, a tender meg visszafelé is működhet,ha a T-90 akkor mittudom én pl elcuccol az Opel gotthárdról. De ez csak egy példa, szemléltetésképpen.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 915
113
Egyiptom nem Nato tag, a tender meg visszafelé is működhet,ha a T-90 akkor mittudom én pl elcuccol az Opel gotthárdról. De ez csak egy példa, szemléltetésképpen.
Egyiptom egy ingatag ország, az amerikaiak is pénzelik a hadseregét. Mivel jobb az, mint egy NATO-tag? Ráadásul nem ingyen kérnék a tankokat, hanem pénzért.
Bokros mondta (igen, az a Bokros, tanárom volt) hogy nem lehet olyan könnyen az autógyárakat rángatni, mint ahogy azt sokan elképzelik, hogy összerakják őket és viszik valamerre egyik napról a másikra, aztán minden működni fog. Évek eshetnek ki a termelésből ami horribilis veszteség, ráadásul egy értelmes kormány a honfoglalásig visszamenőleg az összes adott kormánytámogatást és adókedvezmény visszakérné olyan kamatokkal, hogy a nyóckeres uzsorásnak a képéről lesűlne a bőr ha ilyen számokat mondana.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 691
5 534
113
50 darab orosz harckocsi vásárlás miatt egyetlen egy multi se menne el, ne vicceljünk már. Max az lenne, mint a Gripen beszerzéskor, amcsi durcizik, az elkövetkező időkben mindenkinek ad ilyen olyan segélyt, felajánlást, csak nekünk nem, ennyi.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 795
113
Véleményem szerint jelenleg a legjobb nyugati tank a Merkava 4.
A Leclerc-t pedig már évek óta nem gyártják.
Tudtommal csak a Merkava 4 és a Leopárd 2A6/A7 létezik új gyártásúban nyugaton.

Egyébként imádom a harckocsikat , de hazánk esetében IFV párti vagyok. Ugyanis olyan csórók vagyunk, hogy egyszerre kell harcolnunk és csapatott szállítanunk. Normális haderőre nekünk nem futja sajna :(
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 343
113
Hk helyett megpróbálnék összehozni valamit egy Centauro alappal, elvileg a 105mm is elég jó rombolásra, hk ellen meg ott az ATGM. Ha a harckocsi kilőhető akkor az alatt is kilőhető minden, a CV -90 is, nem beszélve róla hogy annak ára is egyezik pár hk-val. + tüzérség, de nem pár üteges mennyiségben. De szerintem nem lesz itt semmi,mert még akkor sincs semmi beszerzés ha szó van róla ,ezekről az IFV,AFV,HK, meg abszolút nincs
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Ugyanis olyan csórók vagyunk, hogy egyszerre kell harcolnunk és csapatott szállítanunk. Normális haderőre nekünk nem futja sajna :(

Honnan szedsz ilyen eszement hülyeségeket! Egyszer és mindenkorra tessék megjegyezni, hogy Magyarország egy gazdag ország, csak nem költ honvédelemre. Ha gazdasági erőnknek megfelelően költenénk a legjobb minőségű és akár legdrágább eszközöket vásárolhatnánk meg.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Európában a reaktív azért nem terjed el főleg, mert így is határérétéken mozognak a 60-70 tonnás tankok, illetve, főleg a nem robbanó kompozit elemek amik terjednek, azok is inkább az IFV-knél. Vagy az upgradelt leo 2a4 esetében. Aktív védelmi rendszerek terén meg olyan régóta fejlesztenek, mintha most találnák fel a spanyolviaszt, pedig izraelen és oroszországban már jó 20-30 éve létező dologról van szó.

Egyébként jelen állás szerint a legjobb és leg költséghatékonyabb megoldásnak egy ifv/könnyű tank/önjáró löveg kombót tudnék elképzelni idehaza mint pl az Anders vagy a CV-90 elképzelés. Egyetlen platform minden fontosra. mondjuk két dandár, szépen fokozatosan feltöltve párhuzamosan technikával, és emberanyaggal.
dandáronként mondjuk 40-50 khk+150 ifv+ 24 önjáró löveg+ műszaki járművek. Magnak pont elég lenne.
A komondort egyáltalán nme tartom életképesnek. Feladatát már teljesen el látta. Pár évig csámcsogott rajta a sajtó, és a haditechnika iránt rajongó hazai nép. Reklám célon kívül másra nem volt jó.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Honnan szedsz ilyen eszement hülyeségeket! Egyszer és mindenkorra tessék megjegyezni, hogy Magyarország egy gazdag ország, csak nem költ honvédelemre. Ha gazdasági erőnknek megfelelően költenénk a legjobb minőségű és akár legdrágább eszközöket vásárolhatnánk meg.

Lehet csak szarkazmusnak szántad, de összességében igazad van. Ha gazdasági erőnknek megfelelően a GDP 2%-a körül, és jól felhasználva költenénk a haderőnkre, akkor igen ütőképes kis haderőnk lenne.

Egyébként szóba került az alkalmazott doktrina. Pontosan milyen elemeket tartalmazna ez szerintetek? Melyik rivális (nem ellenséges, csak rivális) ország haderejét ellensúlyoznánk? Mi lenne a teendő egy támadás esetén, vagy a kormány vállalna-e valamilyen reakciót abban az esetben, ha mondjuk a határainkon túl élő magyarságot érné fenyegetés (pl Ukrajna, vagy Románia területén. Mert ha már kaphat magyar állampolgárságot, meg szavazhat a magyar válaztásokon, akkor kötelesek vagyunk ugyan úgy megvédeni őket is) Ha ezeket lefektetik (vagy mi itt elméleti síkon megtesszük), akkor lehet elkezdeni épkézláb haderőben gondolkodni.
Itt inkább a ti elképzeléseitek érdekelnek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 795
113
Persze nem lenne rossz a GDP 2%-át a seregre költeni, de ha tényleg modern cuccokat akarunk beszerezni akkor még ebből sem futná rendes haderőre.
Nem tudom hányan emlékeznek arra a PDF-emre amit betettem ide anno, ahol kiszámoltam, hogy az amúgy jó árú Merkava alapon mennyibe kerülne egyetlen gépesített lövész dandár fölszerelése/kiállítása. Segítek: 3012.6 millió euró jött ki nekem. Ez több mint 1.5 millió euró/ harcoló katona :eek:
És itt még a járművek tekintetében olcsó voltam , mert 10 millió eurónak vettem egy Merkava 4 tankot, meg 6 milliónak egy Nammer IFV-t....
Ha ugyan ezt német technikával csinálom akkor mindkét összeg lényegében a duplája ennek....
És ez mindössze egyetlen egy gépesített dandár amiben van 64 db tank, meg 100 db IFV+ kiegészítő járművek (SAM, tüzérség, felderítők, műszakiak stb...)

El lehet gondolkodni azon, hogy mennyire vagyunk ténylegesen gazdagok :)
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A GDP 2%-a esetén a fejlesztési pénzek a honvédelmi költségvetés felét tennék ki (a GDP 1%-át), ami évi egymilliárd dollárt jelentene.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 915
113
Egy T-90-re 4,5 millió dollárt írnak, akkor meg minek Merkava 4-ben gondolkozni? Ráadásul ha veszel 100-at és még vannak más közös projektek meg érdekek, akkor lehet ha engednek még belőle vagy kifizetheted 5 év alatt függetlenűl attól, hogy 2 év alatt leszállítják az egészet. Így ideális esetben 350-400 millió dollárba kerülne.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 836
57 795
113
Joker a T-90 olcsó tank, talán csak a kínai Type-99 olcsóbb nála a valóban használható tankok közül.
Viszont egy leopárd 2A7 valami 18 millió Euró volt. Most nem emlékszem fejből minden tank árára, de horror összegek.
Az IFV-k dettó. Egy Puma vagy egy CV-90 sokkal drágább, mint egy T-90. A nagy kedvencem a koreai K-21 5 millió dollár, és ez még olcsónak számít, főleg a képességeinek a tükrében.
A múltkor néztem a TV-t, volt benne egy GTK Boxer. Azt mondta rá a német csávó, hogy 10 millió euró.....

Az üzemben tartásukról pedig mindig az jut eszembe, hogy egyszer egy lengyel főmufti kifakadt, hogyha kétszer ennyi Leopárd 2-esük lenne , akkor csak abból állna a lengyel haderő , mert semmi más fenntartására nem jutna pénz :)
Meg ugye a hollandok is eldönthették, hogy mit építsenek le és a Leopárdokat építették, de míg az Apache maradt. Már eleve az, hogy komolyan mérlegeltek a kettő között anyagi szempontból, az is azt bizonyítja , hogy rohadt drága lehet fönntartani.

Értem én, hogy szerinted olcsó orosz cucc kéne, mert annak a legjobb az ár érték aránya, de olyat politikai okok miatt nem vehetünk sajna. Ezt én is sajnálom, de ez van :-(

Végül megjegyzem, hogy szerintem ez a top nehéz szárazföldi eszközök listája nálam, képességeik szerin:
MBT:
Merkava 4
Leopárd 2A7
T-90

IFV:
K-21
CV-90
Puma
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Én Japán, vagy Dél Korea irányába tapogatóznék nehézfegyverek iránt. Na, ezek a legdrágábbak és legtávolabbiak, de mit lehet tudni ? :)) Ha már gondolatban játszunk...
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
ilyen költségek mellett tényleg érdemes komolyan elgondolkodni a liszensz mellett, mert akkor a költségekből valamennyi visszaforog a hazai kasszába, ráadásul teljes alkatrész ellátás is megoldott lenne hazai gyártóval.

Egyébként a hadseregek költségvetésén kívül általában az államkaszából egyéb forrásokat is meg szoktak szavazni a beszerzésekre, fejlesztésekre szerintem.
Meg ne akarjunk mindent már egy év alatt leboltolni, tudom, hogy minden sürgős, de volt már kb 27-30 évünk ami alatt ezt szépen le lehetett volna zongorázni, és a haderő deformálások helyett épkézláb lépcsőzetes fejlesztéseket csinálni. Ha pl. 1991 ben el kezdtünk volna új ifv-t rendszeresíteni az kb. 5 év alatt zajlott volna le(1996), és utána folyamatosan lehetett volna upgradelgetni a cuccot, hogy szinten tartsuk, ez mondjuk két fejlesztési ciklussal számolva is 10-10 év (2006-2016), ami a nagyjavításokkal egybe köthető. És így tovább, a vadászokkal, helikkel, lövegekkel, karabélyokkal, a teljesség igénye nélkül. Persze amit lehet ithon megvalósítani. Nem azért mert olyan hű de jól meg tudnánk csinálni, hanem mert kell a hazai iparnak a biztos piac, (márpedig hadsereg örökké lesz) és a MH-nak is jobb lenne a hazai alkatrész, fejlesztő és javító bázis.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
ilyen költségek mellett tényleg érdemes komolyan elgondolkodni a liszensz mellett, mert akkor a költségekből valamennyi visszaforog a hazai kasszába, ráadásul teljes alkatrész ellátás is megoldott lenne hazai gyártóval.

Egyébként a hadseregek költségvetésén kívül általában az államkaszából egyéb forrásokat is meg szoktak szavazni a beszerzésekre, fejlesztésekre szerintem.
Meg ne akarjunk mindent már egy év alatt leboltolni, tudom, hogy minden sürgős, de volt már kb 27-30 évünk ami alatt ezt szépen le lehetett volna zongorázni, és a haderő deformálások helyett épkézláb lépcsőzetes fejlesztéseket csinálni. Ha pl. 1991 ben el kezdtünk volna új ifv-t rendszeresíteni az kb. 5 év alatt zajlott volna le(1996), és utána folyamatosan lehetett volna upgradelgetni a cuccot, hogy szinten tartsuk, ez mondjuk két fejlesztési ciklussal számolva is 10-10 év (2006-2016), ami a nagyjavításokkal egybe köthető. És így tovább, a vadászokkal, helikkel, lövegekkel, karabélyokkal, a teljesség igénye nélkül. Persze amit lehet ithon megvalósítani. Nem azért mert olyan hű de jól meg tudnánk csinálni, hanem mert kell a hazai iparnak a biztos piac, (márpedig hadsereg örökké lesz) és a MH-nak is jobb lenne a hazai alkatrész, fejlesztő és javító bázis.

Hazai gyártásban, max összeszerelés, Rába.
Minden más nagyon rizikós lenne. Nem beszélve az általad említett alkatrészgyártásról. Nagyon kétséges hogy az eredeti gyártó megengedné-e, hogy a portékájába nem megfelelő minőségű alkatrészek kerüljenek javításkor.
Szerintem maradjunk a liszensznél. Valamint koncentráljunk megfelelő javító, karbantartó bázis létrehozására. Szárazföldi eszközök esetében meg kell tudni oldani minden ilyen jellegű munkát hazai bázison. Át kell venni a gyártó által elvárt technológiát ide vonatkozólag, a munkakultúrával együtt. A Currus ez esetben azonnal kilőve, új vállalatként kell valamit létrehozni erre.
 
  • Tetszik
Reactions: emel