A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 343
11 288
113
Nem Én hoztam fel a politikát, de nem hagyhatom szó nélkül.

Márpedig politikai pártok, politikusok határozzák meg a Honvédség működését

Tehát itt HTKA forumon egyértelmüen Mi itt Hadi beállítotságuak vagyunk, de pár apróbb dolog ami volt az elmúlt 3 évben és nem kis feladat volt.
EU soros elnökség , IMF kölcsön törlesztés és újabb kölcsön elől való kitérés, Egy túlzottdeficit eljárás is volt, Volt itt forint támadás is, Deviza hitelesek, MOL visszavásárlás, Gáztározó, Sorolhatnám reggelig végig figyeltem a kormány munkáját és nem lazsáltak, egy gazdasági világválságba.
Egy utolsó nem elhanyagolható dolog az EU mindenért Brüsszelbe citált minket , nem kevés ügy volt. Privibe szívesen leírom ennek a bővitett verzioáját, de ne vigyük el a forum témát persze.
A honvédség is pár aprobb írányt mutatt , ha megnézitek.
- UAV-ok
- AK modernizáció csak 150 db
- Rába visszavásárlása ( hadi )
- Grippen szerződés 2026 ig
- tartalékosok
még voltak dolgok, de mindig elfelejtem , elfogom menteni asztalra ilyenkor becopyzom csak :D

Ne viccelj, nem a teljes HM vezérkart rángatták Brüsszelbe.
AK modernizáció alatt azt az esetet érted, amikor koszorúér elzáróan drágán sikerült összelapátolni egy kis kohászati alapanyagot, mint amiről volt már szó párszor a fórumon, vagy azóta történt valami előre lépés?


"A szocik megszüntették a flottillát, Hendéék reaktiválták az AM hajókat."

Nem tudom miről beszélsz. Ugyan annyi hajó és képesség van, mint akkor.

"A szocik 1-1 századra redukálták a tank, páncéltörő rakétás és tüzér egységeket. Hendéék zászlóalljra bővítették mindegyiket."

Nem bővítették csak átnevezték. A technika a képességek és a mennyiség maradtak.

Senki nem vitatta, hogy az előző kormány mennyire hatásosan barmolta szét a Honvédséget.

Példának okádék, Csepelen, a Teller Ede út mellett lévő vastelepen évek óta áll legalább 3 hajó, kb. pont ugyan úgy, ahogy őket letették egyszer.
Le merném fogadni, hogy fel sem merült az, hogy megvizsgálják, felújíthatóak-e újra. Gondolom az alut még nem ette meg a rozsda. Ha meg egy picivel többet kapna a telep a hajókért, mint amennyi haszna lenne rajta ócskavasként, elég valószínű, hogy eladnák.
Hogy minek egy-két darabbal több hajó? 3nál többet üzemelni egyszerre én még nem láttam. + két egység esetén is már jelentős lenne a növekedés.
És nem olyan kamu szövegekkel kellene jönni, hogy átkelésnél a BTRek meg a lövészek fedezik magukat...

Tényleg nem folytatom tovább ez az utolsó

Én viszont szeretném, ha érvekkel, tényekkel alátámasztott szakmai vita lenne, mert az visz előre.

Uff
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 343
11 288
113
Attól függ, hogy mit értesz váratlan alatt. Ha olyan a nemzetközi helyzet, akkor nyilván nem két keszis Gripen van, hanem mondjuk hat, amiből kettő a pályán, járó hajtóművel várja az indítást (esetleg Pápán is vannak telepítve gépek) + Kubok és Mistralok a megfelelő helyeken. Persze ez egy délszláv háborús környezetben lenne elképzelhető leginkább.
Merem remélni, hogy lenne mélységi megfigyelés a határ másik oldalán, még ha akármilyen is.

Egy teljesen váratlan, semmiből érkező, mondjuk holnap történő támadás már keményebb dió, valószínűleg nem lenne sok esélyünk. A támadó köteléket látnánk még a határ előtt (a RAT radarok jó mélyen belátnak a szomszédokhoz), de amire ez az infó végigfutna a rendszeren, addigra odaérnek Kecskemétre. A legvalószínűbbnek azt tartom, hogy ahogy a határ közelébe ért a kötelék a NATO parancsnokság a két keszis gépet felküldi, meg elkezdik a többi Gripent összelapátolni. Persze közben égnének a piros telefonok, hogy mi ez a kötelék, mi a célja, ha nincs, akkor miért nincs bejelentve, stb.

Jó esetben a készültséget ráemelik, nem?
Vajon van számottevő földi légvédelme a bázisnak?
Személy szerint tűzparancsot adnék a léraknak. Már, ha van.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 670
113
Na igen, valami hasonlóra gondoltam.
De még felkészült helyzetben sem menne ez 14 vs 56 totál győzelem. Túl kicsi a légtér (a hadműveleti tér) ahoz, hogy ne kerülnének néhányan a griffek közelébe.
A NATO-tól most tekintsünk el, a sárgákkal harcol valahol a Holdon.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
A NATO-tól most tekintsünk el, a sárgákkal harcol valahol a Holdon.

:) Az a baj, hogy nem tudunk tőle eltekinteni, mivel a katonai stratégiánk szerves részét képezi a szövetségi rendszerben való gondolkodás (és most nyomatékosan kérek mindenkit, hogy ne menjünk bele a végeláthatatlan vitába arról, hogy ez mennyire jó vagy rossz nekünk).
Mondjuk annak eleve nem látom realitását, hogy két európai ország konfliktusában csak az adott két ország lenne érintett, mivel manapság mindenki kiterjedt diplomáciai hálóval rendelkezik. Mi nagy valószínűséggel a németeket tudnánk magunk mögé állítani (már csak az ipari összefonódás miatt), szerbeknek ott vannak az oroszok, románoknak meg mondjuk az amerikaiak. És ezek csak a "nagyok", emellett még rengeteg "kisebb" ország van a környéken (szlovénok, horvátok, csehek, ukránok, stb.), akiknek állást kell foglalniuk egy ilyen helyzetben, mivel saját érdekeiket is sértheti egy ilyen beavatkozás.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 670
113
Kicsit tovább gondolkoztam ezen a légiháborúsdin és az jutott az eszembe, hogy milyen hasznos lenne néhány régi MIG-21/23 stb.-t alkalmassá tenni pilóta nélküli repülésre.
Általában gondoltan és nem a jelenlegi vezetés hozzáállását vettem alapul.
Egy tervezett légicsapás irányába beküldeni 1-2 db-ot felderítőműszerekkel felszerelve, persze harcinak álcázva, hogy leszedjék. Így megtudható lenne a légvédelmi komplexumok pontos koordinátája és azonnal SS rakétatámadást lehetne indítani ellenük. Aztán mehet a légierő.
Azert lenne benne ráció, mert UAV-ok miatt lehet, hogy nem indítanának S-300-at.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Izraeli légierő is ezt csinálta, stratégia helytálló lenne és frappáns :D de ha még 30-40 db ra is csak kilővik a rakátát az ellensége vadászok , már is előráb vagy - 40 rakátévál.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 124
7 091
113
A MIG-21/23 még nem Fly By Wire vezérlésű, hanem huzalos, meg tolórudas.
Ezekből sokkal nehezebb UAV-ot csinálni.
Meg a 23-as szárnyszerkezete is túl bonyolult.
Persze állítólag leleményes nemzet vagyunk...
L-39-et, vagy Mig-29-et jobban elhinnének a túloldalon.
 

erdifefe3

Member
2013. január 15.
97
2
8
Nehany gondolatom lenne elobbi hozzaszolasokhoz.
Ugye felmerult hogy koltseghatekonysagbol osszevonni egysegeket.Ami lehet hogy valoban koltseghatekony lenne.A masik oldalon meg az van hogy ha a Honvedseg elhagyja az adott regiot akkor ott no a munkanelkuliseg.Na ez megint olyan hogy nem a honvedseg ,nem az orszag vedelmet helyezzuk eloterbe,elvegre is ezert van a honvedseg, hanem egyes regiok gazdasagi helyzetet.Na ez egy megint olyan dolog hogy pont ezert nem lessz soha egy normalis honvedseg,mert mindig mindent eloterbe helyezunk.
Perssze nagyon is igaza van azoknak akik ezeket a dolgokat eloterbe helyezik most,hiszen az orszag ratyi helyzetben van,viszont a Honvedseget nem erre kellene epiteni.Annak ami most van diszlokacio,hat ez minden csak nem koltseghatekony.Sok kis egyseg szetszorva az orszag teljes teruleten,hat ez nem eppen koltseghatekony.
Addig amig ezt az iranyelvet kovetjuk addig itt soha nem lessz professzionalis honvedseg....
1000 szer le let irva eloszor is egy elkotelezett kormany kellene aki fel meri vallalni az atalakitasokkal jaro politikai veszteseget.Ez SOHA nem fog bekovetkezni .... Sajnos......
Mit ertek politikai veresegnek?
Megszuntetni a vizfejet teljes egeszeben.Na ez kb 4-5 ezer fovel novelne a munkanelkuliseget.Egy munkahelyteremto igeretekkel kampanyolo kormanyra,ami a mindenkori kormanyra igaz,ez katasztrofalis politikai vereseg lenne.A tovabbiak mint pl az elobb leirtak ,csapatosszevonasok= munkanelkuliseg novekedese egyes regiokban=gazdasagi visszaeses egyes regiokban megint csak poitikai vereseg az adott teruleten..
Pont ezek a dolgok miatt SOHA nem lessz itt professzionalis hadsereg,mert egyetlen kormany sem lessz aki ezt fel merne vallalni.
Megegyszer ameddig a honvedseggel kapcsolatban nem a honvedseg less a prioritas minden massal szemben addig elorelepes nem lessz.
Ezen el kellene gondolgodni.Azert tartjuk a honvedseget hogy munkat adjon egyes regiokban vagy azert tartjuk hogy a haza vedelmet szolgalja???
Ezt el kellene donteni eloszor is,utana pedig elkezdeni dolgozni rajta.Viszont ahogy irtam egy profi hadsereg kialakitasa a burokracia miatt katasztrofalis politikai vereseg,amit senki nem fog felvallalni.Ha meg valaki elkezdi akkor a kovetkezo valasztason meg fog bukni,a ra kovetkezo kormany meg majd a plusz szavazatokert visszacsinal mindent.
Ez a halalspiralja a honvedsegnek.Nem a haza vedelmet szolgalja hanem az aktualis politika erdekeit.
Amig valtozas ezen nincs addig csak egy alom a "Honvedelem".Mert ami most van az minden csak nem az......
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Szerintem itt nem nagyon kell sok kormányzásra gondolni egy csaligépnél, nem? szálljon fel álljon irányba aztán a viszont nem látásra.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
desertfox
Azt úgy hívják rakéta. Amúgy a MiG-21 ha jól emlékszem kínában átalakításra került UCAV-nak, szóval életképes a dolog.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
erdifefe3 komplexen összefoglaltad, mert tényelg ez itt egy picit összetettebb dolog, és mivel nincs háború ezért jelenleg a politikai érdekeket szolgál a honvédség, de gondoljatok már bele hogy lázadna a lakosság ha csili villi tankokat vennénk, meg gripeneket amikor embereknek nicns munkájuk. A stadion építösdit nem látják át hogy azzal embereknek adnak munkát, egy eszköz vásárlást aztán taps és ováció követne tuti :D már látom na kellett nekünk új helikopter, amikor én enni nem tudok adni a gyerekeimnek. ( és félig meddig igazuk van )
Most jelenleg a szóbeli tervi előkészítés folyhat és társadalmi felkészítés mellett. Amikor meg van a lové akkor meg egy jól előkészített jó döntés végre hajtása.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 343
11 288
113
Na igen, valami hasonlóra gondoltam.
De még felkészült helyzetben sem menne ez 14 vs 56 totál győzelem.

Nekem az jutott eszembe, hogy a Grippppenek jelenleg a szűk környéken nagyon is korszerű gépnek számítanak, csak az osztrák EFAk játszanak velük egy ligában, azt leszámítva, hogy azokhoz csak közelharc fegyverzet van.
No, de mi lesz mondjuk pár év múlva?
Érik a típusváltás Északon, Délen, Ukrajnában is folyik a hegesztgetés, szerintetek van rá esély, hogy az itthoni JAS flottát modernizálják?
Egyáltalán lépett már fel igény, vagy kezdeményezés?
Na nem gondolok olyan egetverő hatalmas dolgokra, mint az A/B szárnyak C/D-re történő cseréje (úgy tudom a "m" gépeink A/B gépek használt szárnyait kapták, amik kisebb teherbírásúak)
Esetleg pár software frissítés, esetleg egy-két brendezés, netalán tán rendszer újabb verzióra történő cseréje, ilyenek.
Vagy ez is felejtős?
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Kedves erdifefe3!

nagyon félreértetted a Honvédéség és a munkaerőpiac közötti összefüggésről szóló gondolatmenetemet. Nem azért kell a hadseregnek szegényebb régiókban települni, mert ott javítja a foglalkoztatottságot, hanem azért mert ott ugyanazért a kínált illetményért, válogathat, míg egy gazdagabb körzetben meg csak azt fogja kapni ami marad.

Továbbá ha figyelmesen olvasod, én legfőképpen az ellen vagyok, hogy az összevonások miatt laktanyákat zárjunk be, mivel ez azzal jár, hogy a képzett katonák, akik el tudnak helyezkedni máshol is kilépnek a hadseregből, ami megint minőségromlással fog együtt járni. Tehát az általad vizionált professzionalizmus helyett, pont ellenkező fog bekövetkezni. Több, mint húsz éve ezt csinálja a Honvédség és az eredmény ismert, aki teheti (tisztelet a néhány elkötelezettnek) amint teheti továbbáll.

Egy megtörtént példa: A 80-as évek közepén a szentkirályszabadjai helikopter alakulatot ezredből dandárrá szervezték át, majd jött a Gerecse és visszaszervezték ezreddé, ami azzal járt, hogy feloszlatták a javítóosztályát. Az itt lévő emberek egy része új beosztásba került a többieket várta a civil élet. Kicsit később rájöttek, hogy ez elhamarkodott lépés volt és újjászervezték a javítóosztályt. Csak egy költői kérdés, szerinted hányan öltöttek újra egyenruhát, miután a hadsereg cserben hagyta őket? Itt képzett repülőgép-szerelőkről van szó, több éves karbantartási és üzemeltetési tapasztalattal.

Legyen másik immár rendszerváltás utáni is: A nagy összevonások időszakában úgy döntöttek, hogy költséghatékonyság miatt összevonják a tüzérséget, ezért feloszlatták a marcali tüzérdandárt és a tapolcai sorozatvető ezredet és az összes tüzérséget Pécsre telepítették. marcali teljesen kiürült, míg Tapolcán kiképzőbázist hoztak létre, így a képzett tüzérek egy része elhagyta a Honvédséget, egy részük költözött, egy részük meg sorkatonák alapkiképzésében (vagyis lövészkiképzésben) vett részt.
Ugyanakkor Pécsen volt egy felderítő zászlóalj, de a felderítőket is utolérte a nagy összevonás A szolnokiak megmenekültek, az egriek, hála az akkor regnáló kisgazda vezetésnek még kaptak haladékot (mert Kisgazda választási körzet volt) de a pécsieket feloszlatták. A Pécsi felderítők válaszút elé kerültek, vagy költöznek egy másik helyőrségbe, vagy tüzérek lesznek, vagy nyugdíjba vonulnak akár 40 évesen is (szerinted melyiket választották). Mellesleg a történethez tartozik, hogy pár évvel később az egrieket akik a legnagyobb hegyi tapasztalattal rendelkeztek akkor oszlatták fel amikor elkezdődött az afganisztáni szerepvállalás.

Talán érdemes elolvasni a pár éve kiadott ÁSz jelentést, a Honvédségről, ami azért amellett, hogy megemlíti a a hadsereg állománykategóriáinak egészségtelen arányát, ugyanakkor megemlíti, hogy a tisztikar leépítése egyes területeken képességcsökkenéssel járt, ergó azok a tisztek akik tehették hála a túl könnyű nyugdíjba vonulási lehetőségeknek és piacképes tudással rendelkeztek, amint tehették léptek (ugyan ez igaz a szerződéses állományra is).

Tehát ennyit a költségcsökkentő összevonásokról...

TG
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Kedves Imike!

emlékeim szerint a MiG-21-es teljesen tolórudas vezérlésű (van benne egy fékbovden és a egy az orrfutó benti helyzetzár oldásához, vészkibocsájtás esetére, de ezek nem a vezérlés részei). A miG-23-ast nem ismerem, arról nem nyilatkoznák, de általában a tervezőintézetek ezen a téren elég konzervatívak)

Egy hagyományos tolórudas, vagy huzalos (esetleg ezek kombinációja (mint, pl a Szu-22) pontosan ugyan olyan könnyen alakítható át pilóta nélküli géppé, mint egy FBW, mivel ez azon múlik, hogy hogy jut el a vezérlő jel a kormánylapokhoz, hanem a roboton. Robot meg volt már a MiG-21-ben is, mellesleg a szovjetek is csináltak belőle pilóta nélküli verziót M-21 néven célgépként. Az M misenyt jelentett. Ma egy ilyen gép megtekinthető a kijevi repülőmúzeumban 45-ös oldalszámmal, bár sok helyen MiG-21PFM-ként azonosítják, de ez a valóságban egy pilóta nélkülivé átalakított verzió.

TG
 

erdifefe3

Member
2013. január 15.
97
2
8
Kedves Ambasa.
Az osszevonasok lehetnek koltseghatekonyak.Azonban nem ez a Honvedsegre a megoldas.Irtad hogy képzett katonák elhagyjak a Honvedseget az osszevonasok miatt,emiatt pedig minosegi romlás kovetkezik be.
Nagyon sok mindenben igazad van amit leírtál.
Azt azert tegyuk hozza hogy ami a honvedsegen belul folyik az nem osszevonas hanem megszuntetes.A ketto kozott van kulonbseg.Szerintem evvel Te sem vitatkozol.
Én tovabbra is azt mondom hogy havaloban professzionalis hadsereget akarunk akkor a Honvedseget mindenek elé kell helyezni.Ehhez viszont elkotelezett politikai vezetes kell.Ahogy Irtam viszont ezt a politikai vereseget senki soha nem fogja felvallalni....Es pont ezert lessz a Honvedseg olyan semmilyen a jovoben mint most.
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Természetesen az összevonások kérdése sem fekete-fehér, lehet akár jól is csinálni, és mutathat a hatékonyság irányába. Ugyanakkor továbbra is azt gondolom, hogy a Honvédségnek nem a főváros felé, hanem attól elfelé kellene terjeszkednie (már ha tényleg szükséges), legfőbbképpen Észak-Magyarország és a Dél-Dunántúl felé, és igen gazdasági és munkaerőpiaci okokból.

TG
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Ki hogyan képzelné el itthon a megfelelő légvédelmet? :)
A mennyiségeket hagyjuk, csak ki milyen típusokat, megoldásokat preferál?

Én most ezek néztem, amik érdekesek...
http://en.wikipedia.org/wiki/PZA_Loara
http://en.wikipedia.org/wiki/Starstreak_missile
http://en.wikipedia.org/wiki/MBDA_Aster