A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Korlátot szab a fegyverterhelés és a hordozó kapacitás. Ha 100% találati arányt számolnánk a grifnek minden egyes rakéta indításra, és a Migek csak azután indíthatnának miután a grif minden rakétáját ellőtte, még akkor is maradna fent annyi Mig az égen hogy rakétát indítson a grifre és ha úgyszámóljuk hogy egy mig teljes fegyverzete kell egy grif leszedéséhez még úgy is a migek nyernének. (pedig 100% ig a grifnek kedvez a fenti írás.)
Node te hány MiG-gel számolsz? :) 4 AMRAAM ugye rámegy 1 Grippenre... Ki a csuda támadna ránk egyszerre 56-nál több géppel? Tudván, hogy kb. ennyi ott is marad... :)
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
GrGLy a manőverező légi harcnál azt írtam hogy mire a griff jut oda hogy odakerüljön mert már nincs rakéta addig a mig-ek még fulra vannak pakolva rakétával.

zotyek78 senki nem támadna 56 géppel ránk pláne nem a múltból (de a felvetés az volt hogy a régi és az új gépeket ha össze eresztenénk.) Tehát én nem is gondolkoztam a miérten (mert amúgy is lehetetlenség a fizika törvényeinek ellent mond...) De ha mégis összemenne a két flotta fulra fegyverezve fix hogy 120+ mig 21 23 meg 29 legyalul 14 Grifet aki ezt nemhiszi ... (persze lehetne mondani hogy egyszerre ugyse vet be ennyi gépet senki de időt se utazik senki meg lehet mondani ilyen taktika meg olyan taktika meg neki lehet taktikákat kidolgozni de fölösleges mert már az alapja scifi... de nekem az akkori légierő meg a mostani légierő össze eresztése azt jelenti hogy 120+ gép és 14 gép egymás ellen (és nem számít hogy nem venné fel a harcot a valóságban meg a többi de ez szerintem ebbe az esetbe nem számít)
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
GrGLy a manőverező légi harcnál azt írtam hogy mire a griff jut oda hogy odakerüljön mert már nincs rakéta addig a mig-ek még fulra vannak pakolva rakétával.

És mi garantálja, hogy a Gripen manőverező légi harcba bocsátkozik? Elég távolról szétzavarni a MiG-eket, hogy kirepüljék magukból az üzemanyagot (ehhez még rakétát se kell indítani, elég a besugárzás jelzőt egzecíroztatni) és máris előnyben vannak.

De ha mégis összemenne a két flotta fulra fegyverezve fix hogy 120+ mig 21 23 meg 29 legyalul 14 Grifet aki ezt nemhiszi ... (persze lehetne mondani hogy egyszerre ugyse vet be ennyi gépet senki de időt se utazik senki meg lehet mondani ilyen taktika meg olyan taktika meg neki lehet taktikákat kidolgozni de fölösleges mert már az alapja scifi... de nekem az akkori légierő meg a mostani légierő össze eresztése azt jelenti hogy 120+ gép és 14 gép egymás ellen

Már pedig én nem hiszem el. Persze a számok azt mutatják, hogy ennek így kéne lennie, de azt is vegyük figyelembe, hogy a mai szinten 120+ tapasztalatlan, kevés órát repült pilóta menne szembe 16 "ásszal". A MiG-ek közül ilyen helyzetben biztos lenne pár, amely eleve pilótahiba miatt zuhanna le, egy jó részüknek pedig nem sikerülne kihoznia a maximumot a saját gépéből, ezzel szemben a másik oldalon ezzel nem lenne akkora probléma, manőverező légi harc ez pedig nagyon sokat számít. Már ugye ha egyáltalán <b>lenne</b> manőverező légi harc.

De csak gondoljunk bele a következőbe:
20 gépes MiG-29 kötelék (igen, tudom, hogy abszurd), csurig pakolva R-73 rakétákkal, kiváló látási viszonyok, radaron egy árva jelet nem látni. Aztán egyszer csak 3 gépen is bejelez a besugárzás jelző, kötelék felbomlik, forszázs bekapcs és indul az ilyenkor szokásos eljárás (már ha a tapasztalatlanabb pilóták nem követlen el valami hibát, ami gépveszteséghez vezet). Mindeközben jó pár kilométerrel arrébb három Gripen már negyed órája figyeli a radaron, hogy mit csinálnak a MiG-ek, aztán gondoltak egyet és hármat befogtak közölük. Egy-két ilyen menet és a bevetésnek vége is, mivel a MiG-ekben nem marad elég üzemanyag, a Gripenek pedig még csak rakétát sem indítottak. Rövid idő alatt leamortizálódnának a 90-es évek pilótái ilyen körülmények között (nem fizikailag, hanem morálisan), mivel még csak az ellenség közelébe se jutnak, de az már minden lépésükről tud. Felbecsülhetetlen előnyt jelent a Gripen BVR képessége az azzal nem rendelkező szovjet gépek ellen.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Nem Én hoztam fel a politikát, de nem hagyhatom szó nélkül.

Tehát itt HTKA forumon egyértelmüen Mi itt Hadi beállítotságuak vagyunk, de pár apróbb dolog ami volt az elmúlt 3 évben és nem kis feladat volt.
EU soros elnökség , IMF kölcsön törlesztés és újabb kölcsön elől való kitérés, Egy túlzottdeficit eljárás is volt, Volt itt forint támadás is, Deviza hitelesek, MOL visszavásárlás, Gáztározó, Sorolhatnám reggelig végig figyeltem a kormány munkáját és nem lazsáltak, egy gazdasági világválságba.
Egy utolsó nem elhanyagolható dolog az EU mindenért Brüsszelbe citált minket , nem kevés ügy volt. Privibe szívesen leírom ennek a bővitett verzioáját, de ne vigyük el a forum témát persze.
A honvédség is pár aprobb írányt mutatt , ha megnézitek.
- UAV-ok
- AK modernizáció csak 150 db
- Rába visszavásárlása ( hadi )
- Grippen szerződés 2026 ig
- tartalékosok
még voltak dolgok, de mindig elfelejtem , elfogom menteni asztalra ilyenkor becopyzom csak :D
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Vegyünk egy létező felállást mondjuk az Ukrán vagy Román légierőt! Mind a kettőnek 100+ Mig-je illetve az Ukránoknak Szuhoj-a van! 30-40 repült órával évente pilótánként egy éppencsak működőképes Szu-27-es vagy Mig-29-es sem ellenfele a Gripenjeinknek! Jó valószínűséggel azt sem tudnák mitől pusztultak el a mégannyira feljavított Lancerek sem! És ez csak a BVR ! A Mig-29-nek és a Szu-27-nek van csak esélye közelharcban a Lancereknek meg egyszerűen nulla! Ha a mi légterünkben vívnánk ezt a harcot csak a Szu-27-et kell komolyan venni a hatalmas üzemanyagtartalék miatt a többi csak pár percet harcolhatna az üzemanyag kifogyásáig! Dogfightban a 21-es szerintem simán alulmaradna de ezt majd a táblázatbubusok jobban ki tudják mutatni....
 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 120
2 046
113
desertfox

A honvédségi megállapításaiddal vitatkoznék.
- UAV fejlesztés még 2008-ban indult (mint ahogy a kecsói Merci gyár megalapítása is)
- Volt AK modernizáció?
- A Gripen szerződést azért kellett megváltoztatni, mert nem volt rá pénz. Ezt a svédek is tudták, de mivel hosszú távra elköteleztük magunkat belementek. (Még mindíg egy P-vel a Griff :) )
- Tartalékosok. Az elv jó, egyet értek vele. A valóság azért árnyaltabb a Honvéd újságban leírtaknál. Az állomány nagy részénél még inkább fokozódott a nyuggerekkel szembeni ellenérzések.

Én sem védeni akarom a szoci brigádot, de nem nagyon látok változást csak álmodozás és ígérgetés van.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Szerencsére annyira azért nem gáz a helyzet, ami a románokat illeti... Kb. 30-40 repülőképes MiG-jük van, aminek kb. 1/3-a vadász.
Az ukránoknál passz, hogy ebből mennyi rep. képes, de ott tényleg van kb. 180 mig29, meg kb. 40 su-27... :S De gondolom azok lassan amortizálódnak, és kannibalizálják őket, stb.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
desertfox

A honvédségi megállapításaiddal vitatkoznék.
- UAV fejlesztés még 2008-ban indult (mint ahogy a kecsói Merci gyár megalapítása is)
- Volt AK modernizáció?
- A Gripen szerződést azért kellett megváltoztatni, mert nem volt rá pénz. Ezt a svédek is tudták, de mivel hosszú távra elköteleztük magunkat belementek. (Még mindíg egy P-vel a Griff :) )
- Tartalékosok. Az elv jó, egyet értek vele. A valóság azért árnyaltabb a Honvéd újságban leírtaknál. Az állomány nagy részénél még inkább fokozódott a nyuggerekkel szembeni ellenérzések.

Én sem védeni akarom a szoci brigádot, de nem nagyon látok változást csak álmodozás és ígérgetés van.

Mindig vannak akik beveszik a nagy dumát a semmiről. Hendét istenítik néhányan, mert azt hiszik ő más, pedig nem nagyon. Látszatintézkedések voltak, de érdemi nem igazán. Ezek is ugyan azt mondják majd 10 év múlva stb stb...
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 124
7 093
113
A szocik megszüntették a flottillát, Hendéék reaktiválták az AM hajókat.
A szocik 1-1 századra redukálták a tank, páncéltörő rakétás és tüzér egységeket. Hendéék zászlóalljra bővítették mindegyiket.
A Mig-29-eseket Hendéék vonták ki, de az alábbi link:
http://www.hunaf.hu/rovatok/hirek/oroszok_ujjitanak/
szerint Szekeresék döntöttek a Mig-ek kivonásáról (és ők is hagyták azokat lepusztulni, pl.: volt kettő amit nagyjavítottak, de soha többé nem repült!)
+ szintén a http://www.hunaf.hu/rovatok/hirek/oroszok_ujjitanak/
link szerint már Szekeresék idején kellett volna a helikoptereket nagyjavítani.
+ Az MSZP elajándékozott 77 T-72-est 1 millió lőszerrel (+ elengedték az iraki államadóságot)
Az NDK helik mindegyik oldalnak a hibája!

Nem a Fideszt akarom védeni, mert ők is csak operett hadsereget akarnak Palota őrséggel, meg Korona őrséggel, meg Manlicher-ekkel, meg katasztrófavédelmi helikopterekkel, ...
De nézzük meg, hogy amikor az MSZP-sek voltak hatalmon, akkor sokkal nagyobb honvédségi költségvetésből ugyanúgy nem fejlesztettek semmit, sőt mentek a megszüntetések.
Kérdem én, hogy ha a mostani pénzből éppen azon a szinten (vagy egy kicsit jobban) megy a honvédség, mint ahogy ment a szocik alatt, akkor mi lett azzal a több 100 milliárddal, amennyivel a 8 év MSZP alatt összesen többet kapott a HM???
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Zotyek

A Lancereknek valóban csak egy része van vadász feladatra kihegyezve de a bombázó verziók szerintem nem vesztették el a vadász képességeiket , talán csak a régi radarjuk maradt meg emiatt sincs túl sok esélyük közelharcban(sem) !
 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 120
2 046
113
"A szocik megszüntették a flottillát, Hendéék reaktiválták az AM hajókat."

Nem tudom miről beszélsz. Ugyan annyi hajó és képesség van, mint akkor.

"A szocik 1-1 századra redukálták a tank, páncéltörő rakétás és tüzér egységeket. Hendéék zászlóalljra bővítették mindegyiket."

Nem bővítették csak átnevezték. A technika a képességek és a mennyiség maradtak.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 124
7 093
113
2007-ben a flottila egyetlen zászlóaljra zsugorodott:

http://www.katonasuli.hu/cikk/321/mh-1-honved-t%C3%BBzszeresz-es-hadihajos-ezred

"2007. március 1.-től zászlóaljként, majd 2010. június 15-től újból ezredként végzi tevékenységét az alakulat"

Én még emlékszek, hogy 2005-ben több hajót eladtak a Legenda Kft.-nek, majd 2007-ben a maradékot is leállították.

A Tatai egységeknél pedig nem létszámban bővítést jelentett az, hogy nem századok, hanem mindegyikből zászlóalj lett (3-3 század, ebből 2-2 harcoló).
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 124
7 093
113
Bocs:

A Tatai egységeknél pedig létszámban bővítést jelentett az, hogy nem századok, hanem mindegyikből zászlóalj lett (3-3 század, ebből 2-2 harcoló).

2007-ben egyébként a flottilának csak a tűzszerész része maradt meg.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 090
82 724
113
Ehhez a változathoz mit szólnátok ?
t-72_white_eagle_001.t.jpg
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
desertfox

A honvédségi megállapításaiddal vitatkoznék.
- UAV fejlesztés még 2008-ban indult (mint ahogy a kecsói Merci gyár megalapítása is)
- Volt AK modernizáció?
- A Gripen szerződést azért kellett megváltoztatni, mert nem volt rá pénz. Ezt a svédek is tudták, de mivel hosszú távra elköteleztük magunkat belementek. (Még mindíg egy P-vel a Griff :) )
- Tartalékosok. Az elv jó, egyet értek vele. A valóság azért árnyaltabb a Honvéd újságban leírtaknál. Az állomány nagy részénél még inkább fokozódott a nyuggerekkel szembeni ellenérzések.

Én sem védeni akarom a szoci brigádot, de nem nagyon látok változást csak álmodozás és ígérgetés van.

- OK UAV fejlesztés 2008ban indult
-Helikopter tender akkor most indult 2013-ban
-Szállítógép tender 2013 -ban
- Raba Katonai járművet és Katonai gyártásra alkamas gyár államositását elfelejted,
-AK modernizáció ( http://wagnerpeter.blogspot.hu/2011/07/modernizalt-kalasnyikov-ak-63-mf.html )
150 db Afganisztában csapatprobán.

A Semmi és ezek között van egy pici apró különbség , de mivel nincs háború nem ez minisztérium a főírány hanem NGM, meg a többi , na mind1 , nem akarlak meggyözni , ha nem akarod ugy sem látod, ennyi.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
- OK UAV fejlesztés 2008ban indult
-Helikopter tender akkor most indult 2013-ban
-Szállítógép tender 2013 -ban
- Raba Katonai járművet és Katonai gyártásra alkamas gyár államositását elfelejted,
-AK modernizáció ( http://wagnerpeter.blogspot.hu/2011/07/modernizalt-kalasnyikov-ak-63-mf.html )
150 db Afganisztában csapatprobán.

- UAV fejlesztés már 2007-ben volt a Meteor 3MA képében. Ennek a programnak a leszármazottja az Ikran is a Bora (a Bora egyébként egy-az-egyben egy átmatricázott Elbit Skylarknak néz ki),
- Helikoptertender tudomásom szerint még nincs kiírva,
- Egyelőre nincs hír róla, hogy a Rába megvételének milyen gyakorlati haszna volt. Egy fejlesztés látott napvilágot azóta, a VZF, de az egy önálló Rába projekt volt (mint a Respirátornál a Komondor, arra sem állami érkezett felkérés),
- Az AK-63 modernizációja még 2009-ben kezdődött: http://wagnerpeter.blogspot.hu/2009/03/kalasnyikov-modernizacio.html

Minden bizonnyal lehet felhozni pozitív érveket a mostani kormány és az előző mellett is, de érdemes objektívan vizsgálni a dolgot (főleg úgy, hogy némelyik hosszútávú, választási ciklusokat átívelő folyamat).

na mind1 , nem akarlak meggyözni , ha nem akarod ugy sem látod, ennyi.
Na pontosan ez az a képmutató kijelentés, amiért mélységesen lenézek és megvetek másokat. Ez tipikusan azt sugallja, hogy "én látom a nagy igazságot, te meg hülye vagy és nem, de jó fej vagyok és nem próbálom meggyőzni a hülye, pártpropagandával teletömött fejedet, csak az orrodra kötöm, hogy mennyire hülye vagy."
 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 120
2 046
113
Tényleg nem folytatom tovább ez az utolsó:

- Megvettük a RÁBA-t. És? Hogyan tovább? Van elképzelés? Sokkal inkább a buszokról szólhat az egész és nem a PSZH-ról.

- Nincs helikopter tender, sem szállítógép tender. Csak beszélünk róla évek óta. Sólyom Airways van.

- 15 hk. és 15 D-20 a valós értékét tekintve továbbra sem hk. zlj. és tüzér zlj. A valóságban századnak is éppen hogy azok.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 670
113
Érdekes ez a légiharc fejtegetés. Bár nem az én asztalom, de azért érdemes elgondolkodni néhány nem elméleti kérdésen. Az előbbiek valószínüleg azt feltételezték, hogy mindenki a levegőben van, tehát előre megbeszélt randevúról volt szó. De vajon mi esélyük lenne a griffeknek egy váratlan támadás esetén a délkeleti irányból (szándékosan írom a legközelebbi határ-távolság miatt).
Nem lehet, hogy mire a levegőbe emelkednek, már a MIG-ek is a látóhatárukhoz érnének? Netán marad még gépük megszórni a repterünket?
A papírforma háborúskodás már sok ember vesztét okozta.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
@ijasz
Attól függ, hogy mit értesz váratlan alatt. Ha olyan a nemzetközi helyzet, akkor nyilván nem két keszis Gripen van, hanem mondjuk hat, amiből kettő a pályán, járó hajtóművel várja az indítást (esetleg Pápán is vannak telepítve gépek) + Kubok és Mistralok a megfelelő helyeken. Persze ez egy délszláv háborús környezetben lenne elképzelhető leginkább. Egy teljesen váratlan, semmiből érkező, mondjuk holnap történő támadás már keményebb dió, valószínűleg nem lenne sok esélyünk. A támadó köteléket látnánk még a határ előtt (a RAT radarok jó mélyen belátnak a szomszédokhoz), de amire ez az infó végigfutna a rendszeren, addigra odaérnek Kecskemétre. A legvalószínűbbnek azt tartom, hogy ahogy a határ közelébe ért a kötelék a NATO parancsnokság a két keszis gépet felküldi, meg elkezdik a többi Gripent összelapátolni. Persze közben égnének a piros telefonok, hogy mi ez a kötelék, mi a célja, ha nincs, akkor miért nincs bejelentve, stb. Hogy ezután mi az eljárást, azt nem tudom, mivel NATO tagok vagyunk, ezért nagy valószínűséggel a környékről elindítanák a többi NATO gépet (olaszok, csehek, lengyelek viszonylag közel vannak, a németek meg elkezdenének áttelepülni a közelbe).