A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 573
79 757
113
Továbbképzik őket,nem ott tanul meg egy Légiós hadnagy szakaszt vezetni...
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
http://www.vg.hu/vallalatok/helikopterek-johet-a-tender-452295

Megvallom a frankót már Én is szkeptikusan kezelem a dolgot, de reméljük van valami valóságalapja :D
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 052
18 755
113
Óvatos duhajként, jobb ha kivárunk és nem örülünk előre. Itt minden megtörténhet, meg az ellenkezője is. :)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 728
113
http://hm.vedelemgazdasagihivatal.kormany.hu/77002-15-72-019-01-1ha-k00

80 milliárd a CURRUS-nak.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Hát kérem akkor vegyük elő a vérnyomáscsökkentőket:
http://magyarhirlap.hu/cikk/28762/Hende_Csaba_Jol_teljesit_az_orszag_a_NATOban
Magyarország kifejezetten jól teljesít az észak-atlanti szövetség tagjaként - jelentette ki Hende Csaba honvédelmi minszter.

<i>A miniszter elmondta: döntés született arról, hogy duplájára növelik a NATO reagáló erőinek létszámát, megkezdték az előretolt integrációs bázisok telepítését a keleti tagállamokba, amilyen a tervek szerint Magyarországon is lesz a NATO erők mozgását és fogadását elősegítendő és felgyorsítandó. </i>

Tehát Mo. se marad ki ebből az egészből. Nem terjeszkedik a NATO ? A békére törekszik ?
Ott van benne feketén-fehéren, hogy <b>kelet</b> felé veszik az irányt....

<i>A miniszter elmondta: a szövetség jó úton jár, levonta a megfelelő következtetéseket az ukrajnai háborúból, és Varsóra már agilisabb és erősebb szövetségként készül. </i>

Lefordítva: fegyverkezni kell - és bizony ne legyen kétségünk, az oroszok ellen irányulóan.

<i>Csütörtökön a szövetségesek az ukrán védelmi miniszterrel egyeztettek. Eszmecserét folytattak a minszki megállapodások megvalósításáról és Ukrajna további támogatásáról. </i>

Ez szintén az oroszellenes lépések <b>NATO általi erősítését</b> valószínűsíti.

<i>Hende Csaba közös multinacionális légi kiképző központ létrehozásáról is megállapodást írt alá. Ebben amerikai segítséggel Csehország, Szlovákia és Horvátország vesz részt, Csehországban jöhet létre, és helikopterpilótákat és szakembereket képeznek majd. Ezen kívül különleges erők légi mozgatására vonatkozó szándéknyilatkozatot is szignált a miniszter.</i>

Helikopter-ügyben ez asszem eléggé determinálja a jövőbeni lehetőségeinket, gondolok itt a beszerzésre majd ...

Nem tudom, ki hogy van vele, de ez például nekem és a környezetemben még számos jobboldalinak nagyon tetszik. Finoman fogalmazva.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
<i>Nem tudom, ki hogy van vele, de ez például nekem és a környezetemben még számos jobboldalinak nagyon tetszik. Finoman fogalmazva.</i>

Jav.: nagyon nem tetszik.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 546
113
Vagyis akkor amcsi kávédarálókat veszünk. Szomorú, de legalább valamit veszünk. Ez az utóbbi másfél hónap eléggé rányitotta a nép szemét arra, hogy milyen állapotban van valójában az MH.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Vagyis akkor amcsi kávédarálókat veszünk. Szomorú, de legalább valamit veszünk. Ez az utóbbi másfél hónap eléggé rányitotta a nép szemét arra, hogy milyen állapotban van valójában az MH.

Az is előfordulhat, hogy "segélyként" "ha jól viselkedünk, mint megbízható szövetséges" nekünk, vagy a horvátoknak ideadnak valamennyit a letárolt, fölösleges vackokból, nyilván némi térítésért, bérleti díjért, ami azért annyira kevés sem lesz, "közös szakmai irányítással", amerikai felügyelettel. Ezzel megoldják a "tendert" a HM szája is be lesz fogva, hogy itt vannak az eszközök, az üres költségvetés ellenére, csak hát milyen úton érkeztünk oda, az más kérdés.
Hát ha ez lesz a jövő, az nagyon szomorú.
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 570
15 504
113
Orbánék - ha igazán jót akarnának - észrevehetnék, hogy Kis Hazánkba nem stadionok meg olimpia kellene, hanem egy - anno - a Győri Programhoz hasonló - masszív haderőfejlesztés. Megvenni néhány licencet és....... a sereg felszívna 10-20 ezer munkanélküli fiatalt, csökkenne a munkanélküliség a fegyvergyártás felfutásával. Gazdaságélénkító hatása lenne. Nem mellesleg erkölcsi-etikai tartást adna a mai fiatalok jó részének. És még sorolhatnám......
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 736
113
Littlejohn

<i>"Orbánék - ha igazán jót akarnának "</i>

Saját maguknak, nem a nemzetnek.

Vannak jó lépéseik más téren, de a haderő terén egy rohadt <b>nagy nullák.</b>
Még hozzá értő, érdeklődő emberük sincs a hadügyminiszteri posztra, nem, hogy valós koncepciójuk, vagy pénzügyi forrásaik-politikai akaratuk.

Szerintem az, hogy nincs önálló, valós nemzetvédelmi politikánk az az ország legnagyobb baja. Közép és hosszú távon iszonyatosan meg fogja bosszulni önmagát, anyagilag is!
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 570
15 504
113
Kedves Fip7
1-et értve Véled, engem nem érdekelne, hogy "haverok" lennének a gyártók. Pénz volna rá..... Csak a vak nem látja, mi folyik itt Európa közép-keleti felén......
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Orbánék - ha igazán jót akarnának - észrevehetnék, hogy Kis Hazánkba nem stadionok meg olimpia kellene, hanem egy - anno - a Győri Programhoz hasonló - masszív haderőfejlesztés. Megvenni néhány licencet és....... a sereg felszívna 10-20 ezer munkanélküli fiatalt, csökkenne a munkanélküliség a fegyvergyártás felfutásával. Gazdaságélénkító hatása lenne. Nem mellesleg erkölcsi-etikai tartást adna a mai fiatalok jó részének. És még sorolhatnám......

Valami azt súgja, hogy ez nem csak általánosságban lenne egy jó biztonságpolitikai döntés, hanem hamarosan nagyon is jól fog jönni, ha különféle fegyveres csoportok ellen a rendőrség és/vagy katonság nem letolt gatyával fog szembenézni, illetve akár más EU-s országoknak is hasonló okokból tudnánk exportálni ezt-azt...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 736
113
Kicsit beszéljünk a lehetséges fejlesztésekről is.
Tudom, nincs pénz, zéró fejlesztés, ez a realitás.

Ettől függetlenül összeszedtem, hogy milyen fegyvertípusok jöhetnének szóba abban az esetben ha:
1. Kétkezes
2. 2000 Joule + tűzerejű (7.62X39;7.62X51;6.5 Grendel;6.8 SPC)
3. És már valahol rendszerben álló fegyver típusok közül választanánk.

Az elméleti tender résztvevői:

1. A-762 (AEK-973-on alapul)
https://en.wikipedia.org/wiki/AEK-971

2. AK-12
https://en.wikipedia.org/wiki/AK-12

3. ACR
https://en.wikipedia.org/wiki/Adaptive_Combat_Rifle

4. ARX-160
https://en.wikipedia.org/wiki/Beretta_ARX_160

5. H&K-417
https://en.wikipedia.org/wiki/Heckler_%26_Koch_HK417

6. FN SCAR-H
https://en.wikipedia.org/wiki/FN_SCAR

7. Galil ACE
https://en.wikipedia.org/wiki/Galil_ACE

Érdekes módon hátsó táras kivitelben nem találtam a kritériumoknak megfelelő fegyvert.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 573
79 757
113
fip7

A 7,62x51-et felejtsd el nem karabélyba való lőszer.Ha nagyon újítani akarsz akkor 6,5 vagy 6,8 ha nem akkor meg 5,56x45 mert NATO tagok vagyunk(nem olyan rossz lőszer az mint sokan hiszik).

A H&K417 felejtős mert nem karabély,ACR sehol nincs rendszerben, ne mi teszteljük.

Én továbbra is G36KV párti vagyok(utánajárva az állítólagos hibának nem olyan egyszerű a helyzet.Pl a Spanyolok köszönik szépen jól megvannak a G36-tal pedig ott bőven van extrém meleg...)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 736
113
dudi

Köszi az észrevételeket!
Minden fegyvert felsoroltam ami elérhető az 5.56-hoz képest nagy hatóerejű lőszerrel. Nem alkottam róluk véleményt, hogy melyik milyen.
Én szerintem érdemes lenne tenderre vinni ezeket a fegyvereket.

Az 5.56/5.45 páros szerintem gyenge hatóerejű.
Persze tudom, hogy a NATO LEVEL IV/III mellények a felsorolt lőszerek közül mindet megfogják.
De épp ezért fontos szerintem ezen lőszerek károkozási képessége ennél gyengébben páncélozott <i>(fej, térd, lábszár, alkarvédő</i>) illetve nem páncélozott célpontban, akár 300 méter + távolságból is.

Én a 6.5 mm-s kalibert preferálnám, de arra nincs fegyver, bár felsorolás szintjén néhány típusnál említik. Bár én sose láttam erről videót vagy hasonlót.

A másik amit én preferálnék az a 6.8 SPC.
Abból viszont csak az ACR és az ARX-160 létezik.
Szerintem az ACR egy nagyon jó fegyver, ráadásul könnyen változtatható az 5.56/6.8 mm-s kialakítása a fegyvernek.
(Van róla egy videó a kézifegyveres topikban)
Ez a modularitás jól jöhet a missziós csapataink miatt.
(Ha már NATO...)
Az ARX-160 viszont rendszerben van. Szép fegyver, de én nem bízom az olasz eredetű dolgokban, persze ettől még az ARX-160 lehet kiváló fegyver.

7.62X39-s kivitelben 4 típus is van.
1. ARX-160, erről már beszéltem.
2. Galil ACE, ez szerintem is régi konstrukció, bár azért én nem írnám le.
3. AK-12, hát tudom, hogy sokaknak tetszik, de szerintem nem sokkal jobb, mint egy AK-103/104, én nem tartom előremutató fegyvernek. Az orosz állami teszteken is gondok voltak vele.
4. A-762 vagyis az AEK-973 fejlesztett változata. Nekem nagy kedvencem az AEK, szóval nálam teljesen nyerő. Viszont ez sincs sehol rendszeresítve.

A H&K-417 és a SCAR-H csak 7.62X51-ben elérhető. Viszont ezek rendszeresített és használt fegyverek. Mind kettő minőségi darab, hasonló tulajdonságokkal.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
"Az ARX-160 viszont rendszerben van. Szép fegyver, de én nem bízom az olasz eredetű dolgokban, persze ettől még az ARX-160 lehet kiváló fegyver."

A Beretta vadász- és sportfegyverei megbízhatóak és jó minőségűek. Szerintem a kézifegyvereik mindig az élvonalba tartoztak.
Persze egy kiadós teszt nem ártana előtte :)
Az osztrák és cseh gyártókat sem kellene mellőzni.

Az 5.56-os polgári változatát (forg.: .223 Rem.) kipróbáltam 50-100 m-es futóvad lövészetnél (vaddisznó alakú mozgó céltábla). Könnyebben kezelhető és pontosabb a 7.62x39-nél. Mivel standard NATO lőszer és nagyon elterjedt, alaplőszerként nem érdemes másban gondolkodni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 573
79 757
113
fip7

Még az AK szabályzatában sincs benne az,hogy könnyen páncélozott célok leküzdésére alkalmas pedig annak van a legerősebb lőszere a karabélyok közt.