A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

telak

Member
2013. június 26.
367
5
18
<blockquote rel="telak">nem tűnik rossznak, kérdés, hogy a tokfedél feletti sín és annak konzolja mennyi plusz súlyt ad a cucchoz.

Nem hiszem, hogy pont az számítana súlyban. Meg mivel az AMD előagya eleve fémből van, az első szereléksín se dobhat sok pluszat rá, ergó, nem lesz fejnehéz, mint sok más típus. Elvileg jól kilehet egyensúlyozva ez a koncepció, de ebben a formájában sehol sincs rendszerben.</blockquote>

Az az akármi elég bumfordi, és mivel a fegyver oldalán van talán felemás a terhelés a lövőre.
 
M

molnibalage

Guest
Nekem bejött az AMD.
Érdekesség, a "Bazalt 87" gyakorlaton, amikor vasárnap kis pihenő és "irányított szabadidő" volt, a következőre emlékezem.
Vazz, te ott voltál? Nem írsz egy hosszam szösszenetet róla? Hpasp az SG.hu HT topikjába kiposztolt kettőt. Olyan jók, hogy az új HT összefoglalóba be is kerültek kék keretes írásba.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
A szombathelyi dandár adott egy zászlóaljat.
Érdekessége a történetnek, hogy a gyakorlat, augusztusban volt.
Na, ez annyiban játszik hogy leszerelés megvolt, a bevonulás talán, vagy nem. De ennek nincs is jelentősége, mert az újoncok úgysem jöttek volna a gyakorlatra.
Egy harckocsizó és egy lövész zászlóaljat adott a szombathelyi dandár a gyakorlatra.
Ezt akkor úgy oldották meg, hogy minden rendelkezésre álló kötelékből adták össze a szükséges legénységet.
Így lett a lövész zászlóalj összehozva, felderítőkből, komendásnsokból, híradósokból, vegyvédelmisekből, stb.
A gyakorlat előtt kb., 1 hét volt az összekovácsolásra és mentünk.
Meleg volt és a leglátványosabb része a gyakorlatnak, saját támadásunkon kívül, a tüzérségi tűz és a kötelékben folyamatosan támadó 6 harci helikopter akciója volt.
SU-22 gépek is voltak, de ahhoz magasan, hogy testközelben lássuk őket.
Mire lennél kíváncsi ?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Egyébként azt mondják, hogy a rövidített csőhossz miatt más lett a fegyverben a gáznyomás (AMD-65) mint a 63-ban és emiatt többször hajlamos elakadásra. Komoly hátrány még, hogy hosszabb lövöldözés után még a mellső markolat is meg tud olvadni rajta annyira felmelegszik.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Egyébként azt mondják, hogy a rövidített csőhossz miatt más lett a fegyverben a gáznyomás (AMD-65) mint a 63-ban és emiatt többször hajlamos elakadásra. Komoly hátrány még, hogy hosszabb lövöldözés után még a mellső markolat is meg tud olvadni rajta annyira felmelegszik.

Volt szerencsém 5 teli tárral ellőni egymás után (a sorosok éleslövészete után a megmaradt lőszert ellőhettük). Semmi fennakadás nem történt. Én is jobban szerettem az AK-t, de csak az ergonómiája miatt.
Amúgy a válltámasz hajtogatásával én is sokat szenvedtem. Általában a TASZT készlettel nyomtam be a válltámasz kioldóját. A mellső markolatot is alulról fogtam, fekvő tüzelésből nagyon zavaró tudott lenni. Ha ezeket cserélnék teljesen használható fegyvere lenne azoknak a katonáknak, akiknek nem az elsődleges fegyvere (nem lövész és különleges, hanem kezelőszemélyzet, sofőrök, műszakiak ...)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
<blockquote rel="krisss">Egyébként azt mondják, hogy a rövidített csőhossz miatt más lett a fegyverben a gáznyomás (AMD-65) mint a 63-ban és emiatt többször hajlamos elakadásra. Komoly hátrány még, hogy hosszabb lövöldözés után még a mellső markolat is meg tud olvadni rajta annyira felmelegszik.

Volt szerencsém 5 teli tárral ellőni egymás után (a sorosok éleslövészete után a megmaradt lőszert ellőhettük). Semmi fennakadás nem történt. Én is jobban szerettem az AK-t, de csak az ergonómiája miatt.
Amúgy a válltámasz hajtogatásával én is sokat szenvedtem. Általában a TASZT készlettel nyomtam be a válltámasz kioldóját. A mellső markolatot is alulról fogtam, fekvő tüzelésből nagyon zavaró tudott lenni. Ha ezeket cserélnék teljesen használható fegyvere lenne azoknak a katonáknak, akiknek nem az elsődleges fegyvere (nem lövész és különleges, hanem kezelőszemélyzet, sofőrök, műszakiak ...)

</blockquote>

A fegyvert eredetileg egyébként, légideszantosoknak, harcjárművek kezelőinek, tüzéreknek, egyéb kiegészítő alakulatok katonáinak szánták.
Nem tudom ki döntött, de a csapatpróbák után rendszeresítették a Néphadsereg teljes állományánál.
Így, a gépesített lövész alakulatoknál is.
Elakadás nálam soha nem volt, pedig kb., 1500 lövést adhattam le a másfél éves szolgálatom alatt vele.
Nagyon megbízható volt a működését illetően.
A válltámaszt úgy oldottam meg, hogy kicsit fellazítottam a kioldót, ami okán kicsit lötyögött behajtva.
Viszont kihajtása egy pillanat alatt megvolt. :)
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Ezt láttátok? Jelentősége nagyon nincs, de érdekes.
index.hu/tech/2016/02/15/atlegozva_szuletik_ujra_a_magyar_kalasnyikov/
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
Ezt láttátok? Jelentősége nagyon nincs, de érdekes.
index.hu/tech/2016/02/15/atlegozva_szuletik_ujra_a_magyar_kalasnyikov/

Ami volt még munkásőrben, MN-nél, abból a zömét eladták, tehát alapanyag se nagyon vóna. A fakabátoknál van elvileg a rendszerben, kérdés mennyi.
Elég régen, huszonéve - volt a kezemben, emlékeim szerint az AK-val pontosabbat lőttünk, mint az AMD-vel. A válltámasz az rohadt kényelmetlen volt.
Nem tudom bull-pupban mit mutatna a szóráskép :)
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
De ez nem valami kamu? Vagy mégis, hogy kell elképzelni ennek használatát? Egy kézzel?

Nézegess képeket az OC-14 Grozáról (külföldiül OTs-14) és minden választ megkaphatsz arról, hogyan néz(het)ne ez ki készen!
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 359
22 889
113
<blockquote rel="zotyek78">De ez nem valami kamu? Vagy mégis, hogy kell elképzelni ennek használatát? Egy kézzel?

Indexes "hozzáértés" a cikk, hülyeség.</blockquote>

Steiner felé konverzió, sportlövészeknek

http://www.shootingpress.com/hu/amd-subcompact-bullpup/

Nekem ez jobban tetszik
http://www.shootingpress.com/hu/amd-subcompact/

https://youtube.com/watch?v=lR8Qx3WVp0k
A cég oldla
http://www.steinerscenics.hu/index.php
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Inkább egy AKS-74U ha rövid kell, vagy a CZ-2000.

Ezek egyikével se nagyon lennénk kisegítve. Ha a 90-es évekre bejönnek, és máig itt vannak, azt mondom, jó, de fölösleges már ilyenek beszerzésén gondolkodni. Gondolom mindannyiunk közt konklúzió van abból a szempontból hogy egy új beszerzésű karabélynak alapból "vasútnak" kell lennie /(szerelék)sínesnek/.

Viszont ha felhoztad az AKS-74U-t, ember legyen a talpán, ha valaki rájön, az után minek találták ki a 105-öt, és minek rendszeresítették a helyébe?
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Aktuális hűbérurunknak kell az ország támaszpontként a nemlétező orosz veszélyre hivatkozva, de, pénzügyileg nem támogatnak minket, mert nem áldoznánk fel magunkat önként és dalolva az USA (és nem a NATO vagy az EU) érdekeinek oltárán.
http://mno.hu/belfold/amerika-nem-ad-katonai-tamogatast-1328944
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 359
22 889
113
Aktuális hűbérurunknak kell az ország támaszpontként a nemlétező orosz veszélyre hivatkozva, de, pénzügyileg nem támogatnak minket, mert nem áldoznánk fel magunkat önként és dalolva az USA (és nem a NATO vagy az EU) érdekeinek oltárán.
http://mno.hu/belfold/amerika-nem-ad-katonai-tamogatast-1328944

és akiknek ad pénzt, azok jól járnak???
2-6 millió dollár ugyan mire elég? Egy harckocsi ára, vagy egy "jól felszerelt" Humvee-é :)
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
„Korszerű hadviselés, korszerű vezetői felfogás” I. – Összefoglaló Lippai Péter ezredes előadásáról az MH ÖHP-n.

http://biztonsagpolitika.hu/cikkek/korszeru-hadviseles-korszeru-vezetoi-felfogas-i-osszefoglalo-lippai-peter-eloadasarol-az-mh-ohp-n

http://biztonsagpolitika.hu/cikkek/korszeru-hadviseles-korszeru-vezetoi-felfogas-i-osszefoglalo-dr-porkolab-imre-dandartabornok-eloadasarol-az-mh-ohp-n
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 000
113
Aktuális hűbérurunknak kell az ország támaszpontként a nemlétező orosz veszélyre hivatkozva, de, pénzügyileg nem támogatnak minket, mert nem áldoznánk fel magunkat önként és dalolva az USA (és nem a NATO vagy az EU) érdekeinek oltárán.
http://mno.hu/belfold/amerika-nem-ad-katonai-tamogatast-1328944

Részemről kiegyeznék azzal, hogy egy büdös centet se adjanak, soha semmikor, feltéve ha távol maradnak az országtól.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 587
5 190
113
http://honvedelmibeszerzes.kormany.hu/download/0/ba/41000/R%C3%A9szv%C3%A9teli%20felh%C3%ADv%C3%A1s%20%283%29.pdf

5 Mi-17 nagyjavítás. Így valószínüleg se helitender, se új orosz gépek nem lesznek még.