A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 202
113
Nem upgrade-re van szükség,hanem plussz készlet eszközökre! (Bar lehet h te is erre gondoltál..) Mind a 20 gép alkalmas "mindenre is"! (Egyébként ezért is van az (sok előbeépítésnek,előkészítésnek +szenzoroknak,stb...hála) hogy katasztrófális lett a gépek teherbírása! )
Szóval azt mondod, hogy még szoftver upgrade sem kell, kb. "plug and play" lenne ha mind a 20 géppel fegyvert akarunk használni?
(feltéve hogy van 20 gépre elég fegyver)

@Terminator írta talán, hogy 2023 és 25 között jön helikopter fegyverzet még - pl. 70 mm-es FZ rakéták. Az eléggé valószínű, hogy 8 SOF géphez vesznek gépágyút és/vagy rakéta blokkot, talán a H145M-ekre is lesz még beszerezve...

Az lenne szerintem az ideális ha legalább 10-12 felfegyverzett H145M-et tudnánk kiállítani ha kell, elsősorban Spike-kal és lézeres 70-essel. A mostani 5 nagyon kevés...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 202
113
Hitron projekt nekünk nem arról szól, hogy hamar most vmit. Akkor itt a modernizált Fuchs. Elsősorban tudást felépíteni, védelmi ipari fejlesztési pozíciókat szerezni.
Erősebb gazdaság mellett és békésebb időkben igazad is lenne, de azért fordult egyet a világ: pénz is szűkebben van és hamarabb kell elérni a bevethetőséget minden eszköznek, amit veszünk.
Nekem az a benyomásom, hogy a Zrínyi második fázisában a minél előbb legyenek bevethető eszközök cél kerül előtérbe az ipari megfontolásokkal szemben. Ebbe a keretbe nehezebben fér bele a Hitron. Nincs időnk kivárni míg tényleg kiforrott harcjármű les a Hitron, BTR-rel harcba küldeni bárkit már most is árulással ér fel.

Szóval mielőbb vegyünk valami működőt, aztán ipari projektként, befektetésként el lehet pöcsölni a Hitronnal mint a 30-as évek harcjárműjével. Lehet hogy így nem mi leszünk az első nagy vásárlók, de teszünk bele időt, némi pénz és tesztelési munkát a magyarországi gyártásért cserébe, ugyanakkor addig is van egy működő 8x8-as járgányunk.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Hitron projekt nekünk nem arról szól, hogy hamar most vmit. Akkor itt a modernizált Fuchs. Elsősorban tudást felépíteni, védelmi ipari fejlesztési pozíciókat szerezni.
Az a problémám, hogy az állandóan emlegetett védelmi ipari fejlesztéssel nem lehet az országot védeni és a koalíciót erősíteni. Ezt úgy az 1990-es évektől cca. 2015-ig el tudom fogadni, mert akkor kvázi oroszország, usa és europa kvázi békében élt egymással. Most nem lehet majdani képességekre támaszkodni. A mostaniak meg minimálisan haladják meg pld. a 2008-ast.. Ahogy akkor most is egyetlen összfegyvernemi zlj-t tudunk kiállítani kifosztva a támogató egységek, alegységek miatt a Honvédség többi alakulatát. Jó lett volna talán több nem annyira modern fegyvert, komplexumot beszerezni, a másik pedig a fogyóeszközök beszerzésére is többet fordítani. Lőszer stb. Ez egyéni véleményem, de a jelen világhelyzetben kurvára örülni kell,hogy nem egy gyenge szövetség nélküli nemzet vagyunk, hanem a NATO tagja, köszönetően az eddigi kormányok tevékenységének (mintkét oldal benne volt, is volt nemzeti konszenzus is, akárcsak az EU csatlakozásnak).
Persze be kell folyni a védelmi ipari fejlesztésekbe, és újjá kell építeni azt. Viszont, hogy minden rendszerbe legalább a névtáblát mi csináljuk, az már talán kicsit anakronisztikus, ahogyan az is, hogy akármilyen szárazföldi fegyverről van szó, akkor bekopogtatunk az RM-hez, hogy ezt is csináltok? Ha igen akkor biztos tőletek veszünk..
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 420
44 074
113
Az a problémám, hogy az állandóan emlegetett védelmi ipari fejlesztéssel nem lehet az országot védeni és a koalíciót erősíteni. Ezt úgy az 1990-es évektől cca. 2015-ig el tudom fogadni, mert akkor kvázi oroszország, usa és europa kvázi békében élt egymással. Most nem lehet majdani képességekre támaszkodni. A mostaniak meg minimálisan haladják meg pld. a 2008-ast.. Ahogy akkor most is egyetlen összfegyvernemi zlj-t tudunk kiállítani kifosztva a támogató egységek, alegységek miatt a Honvédség többi alakulatát. Jó lett volna talán több nem annyira modern fegyvert, komplexumot beszerezni, a másik pedig a fogyóeszközök beszerzésére is többet fordítani. Lőszer stb. Ez egyéni véleményem, de a jelen világhelyzetben kurvára örülni kell,hogy nem egy gyenge szövetség nélküli nemzet vagyunk, hanem a NATO tagja, köszönetően az eddigi kormányok tevékenységének (mintkét oldal benne volt, is volt nemzeti konszenzus is, akárcsak az EU csatlakozásnak).
Persze be kell folyni a védelmi ipari fejlesztésekbe, és újjá kell építeni azt. Viszont, hogy minden rendszerbe legalább a névtáblát mi csináljuk, az már talán kicsit anakronisztikus, ahogyan az is, hogy akármilyen szárazföldi fegyverről van szó, akkor bekopogtatunk az RM-hez, hogy ezt is csináltok? Ha igen akkor biztos tőletek veszünk..
Van itt egy nagy titok, a Mercedes - Audi - BMW - Bosch - Lidl - Aldi - Knorr Bremse etc. etc. tartja el a gazdaságunkat, nem a Renault vagy a Ford.

Ez van mögötte, ne keresd tovább máshol az RM-hez való feltétel nélküli kötődést.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Van itt egy nagy titok, a Mercedes - Audi - BMW - Bosch - Lidl - Aldi - Knorr Bremse etc. etc. tartja el a gazdaságunkat, nem a Renault vagy a Ford.

Ez van mögötte, ne keresd tovább máshol az RM-hez való feltétel nélküli kötődést.
Ennek kvázi kevés köze szerintem az RM dominanciához. Különösen azért, mert lásd a német haderő jelenlegi állapotát, úgy vélem, hogy amennyiben a Bundestag ad le megrendelést a hazai cégnek, akkor az előnyben lesz, és a többi nemzetet meg simán hátratolják a hazai haderő igényinek kielégítése céljából. Minden értelmes nemzet ezt csinálná.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 202
113
Ennek kvázi kevés köze szerintem az RM dominanciához. Különösen azért, mert lásd a német haderő jelenlegi állapotát, úgy vélem, hogy amennyiben a Bundestag ad le megrendelést a hazai cégnek, akkor az előnyben lesz, és a többi nemzetet meg simán hátratolják a hazai haderő igényinek kielégítése céljából. Minden értelmes nemzet ezt csinálná.
Nem rég siránkozott a KMW vezére, hogy ők még szinte semmilyen nagy megrendelést nem látnak a KMW számára a nagy 100mrd-os Scholtz csomagból. A német hadipart is inkább az export tartja el, mint BW. Ezért is készek sokhelyre gyártást telepíteni, mert különben lehúzhatnák rolót. Talán csak az amerikai hadipar képes hazai megrendelésekből megélni.
Nem hiszem hogy meglévő szerződéseket hátrább sorolnak mert a BW füttyent, béke időben ez nem így működik és Németország nem áll hadban.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 420
44 074
113
Ennek kvázi kevés köze szerintem az RM dominanciához. Különösen azért, mert lásd a német haderő jelenlegi állapotát, úgy vélem, hogy amennyiben a Bundestag ad le megrendelést a hazai cégnek, akkor az előnyben lesz, és a többi nemzetet meg simán hátratolják a hazai haderő igényinek kielégítése céljából. Minden értelmes nemzet ezt csinálná.
Nyugtával dicsérd a napot...

A németek meg az értelem, mostanában nem feltétlenül jár kéz a kézben, még simán lehet a nagy fellelkesedésüknek az a vége, hogy kitalálják hogy nem is kell nekik annyi fegyver még sem, nehogy rossz kezekbe kerüljön egy esetleges sikeres pl. birodalmi/szélsőjobber puccs után, meg az USA úgy is ott van helyben, majd megvédi őket a következő 70 évben is ha szépen kérik :D!

Nekünk viszont igen jó a német védelmi iparban található cégekkel a viszonyunk, ezer szállal fonódik össze az iparunk az övékkel. Iparilag konkrétan az Ő gyarmatuk vagyunk, minden szinten, szóval én értem a német dominanciát.
 
  • Tetszik
Reactions: BJani

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 019
2 445
113
Kicsit azért fura, hogy a debreceni parancsnok tavaly Lynx demo példányt szeretett volna mutatni a nagyközönségnek. Ebből arra következtettem volna, hogy az egy szem debreceni dandár lövész zászlóalja is Lynx-eket fog kapni. Ebben az esetben a dandár könnyű jellege azt jelentené, hogy "csak" egy zászlóaljnyi Lynx-je van, a többi egyéb jármű.
Igaz, hogy tavaly még egy dandárba tartozott Debrecen és Hódmezővásárhely.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 202
113
A tegnapi előadás hivatalos összefoglalója:


Bár a mai nap nagy részében nekem nem volt elérhető a honvedelem.hu ("kapcsolat időtúllépés") - másnak működik?
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
A tegnapi előadás hivatalos összefoglalója:


Bár a mai nap nagy részében nekem nem volt elérhető a honvedelem.hu ("kapcsolat időtúllépés") - másnak működik?
Bevallom naponta 1x nézem, ma még nem volt hozzá szerencsém... Az hivatalos összefoglaló csak nekem "vérszegény??'
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 202
113
Bevallom naponta 1x nézem, ma még nem volt hozzá szerencsém... Az hivatalos összefoglaló csak nekem "vérszegény??'
Pechemre én még nem tudtam megnézni mert netszolgáltató miatt vagy más okból de nem jön be az oldal.
A rendezvényre rákeresve a linket kidobta a Google, de megnyitni nem tudom egyelőre. Szóval ha neked múködik, akkor meséld el van-e benne olyan ami itt a fórumon esetleg kimaradt! ;)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Hitron projekt nekünk nem arról szól, hogy hamar most vmit. Akkor itt a modernizált Fuchs. Elsősorban tudást felépíteni, védelmi ipari fejlesztési pozíciókat szerezni.

Ez így rendben, a Honvédségének viszont használható harcjárművek kellenek, minél hamarabb, minél több.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Van itt egy nagy titok, a Mercedes - Audi - BMW - Bosch - Lidl - Aldi - Knorr Bremse etc. etc. tartja el a gazdaságunkat, nem a Renault vagy a Ford.

Ez van mögötte, ne keresd tovább máshol az RM-hez való feltétel nélküli kötődést.

Ebben mi gátolt volna bennünket, hogy amikor lehetett ,elfogadjuk az ingyen felajánlott 120 db Leopárd 2-est, valamint vegyünk mondjuk 300 db Mardert ? Illetve Kovács Gyula, bár ő nem mérvadó, de szokta emlegetni, hogy a németek egy komplett M-109-es önjárókkal felszerelt tüzér dandárt is felajánlottak, amit szintén nem fogadtunk el. Ez mind német reláció lett volna akkor is. Most kapkodhatunk, mert szerintem használt német, eladó cucc, nincs jelenleg.