Fent nagyon messziről és egyszerűen leírtam a ktgvetési helyzetet. Ez nem segíti a beszerzeseket. De szándéknyilatkozatokat aláírni, vagy egy 2030 után kezdődő F-35 szállításra leszerződni simán lehetne.
Amiért a pénz mellett semmi nem történik, annak az oka az, hogy a háború óta elvesztettük a geopolitikai orientációnkat. Egyrészt összeomlott az európai erőegyensúly, Oroszország egyoldalúan direkt NATO katonai válasz nélkül tudott lépni Ukrajnában.
Másrészt a NATO és Uniós szövetségeseink mindegy milyen okból, de politikailag és részben gazdaságilag ellenségesen viselkednek. Ez utóbbi nemcsak az Uniós pénzek, hanem az európai döntéshozatalban Magyarországnak direkt károkat okozó lépéseknél ignorálják a magyar érdekeket, sőt legutóbb Brüsszelben már Ukrajnát biztatták a Lukoil csap elzárására, hogy növeljék rajtunk a nyugati nyomást.
De Washington se jobb. Oroszország és az USA között a mai napig fennáll a kettős adóztatás elkerülését szolgáló adoegyezmeny, addig az USA Magyarország viszonylatában megszüntette.
Tehát a magyar NATO orientáció ha nem is kimondva, de a felszín alatt megkérdőjeleződött. És minden katonai beszerzés minimum 10, de légierős beszerzés inkább 20 év elköteleződésről szól.
Ezt figyelembe véve mit szereztünk, mi történt be 22 óta?
L-39NG. Ami részben hazai beszerzés.
HETO drónok. Ez izraeli, nem NATO beszerzés, a stratégiai magyar hadiipari partnerünkhöz kapcsolodva.
Talán még a DND gyár, bár ez korábban indult. De ez is izraeli cég, bár német engedélyek szükségesek a gyártáshoz.
Nem akarom az idegeket borzolni, de egyéni felszerelések és béremelés. Bár nagyrészét az infla megette és a jelentősebb az csak célzott új vasakra.
Talán amit láttunk az új rendeletben számok oktoberre pár lépcsőben valósággá válnak.
Illetve volt még 4 Gripen. De az a beszerzés, pont a vadászgépekkel kapcsolatos döntés elhalasztásáról szólt a szememben. A jelenlegi helyzet konzerváláa a döntésig.
Van 2 út. Trump és egy erőteljesebb amerikai orientáció a fegyverbeszetzések téren. Akár a rakétatüzérségtől a légvédelmen át a vadászgépekig.
A másik, nem Trump, és az USA továbbra sem lesz partnerünk a haderőfejlesztésben. Akkor marad a nem NATO vonal. Izraeli, török (tudom NATO, de nem úgy), esetleg Korea. Illetve a fű alatt a NATO-ból mindig kikacsongató Franciaország. Persze az örök joker RM, már alapból itt van, ők mindig mindenben játszanak.
Ha ezen is őrlődünk a pénz mellett, akkor valóban nem lesz semmi komoly döntés novemberig.