A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Az hogy a szar körülményekre edzed, az egy dolog. Ezt hívják kiképzésnek.
De azt hogy "ha a krumpli tud így utazni a platón hidegben" akkor a katona is, az egy másik...
Svéd ppéldát hoztam fel,a sapka itt van a szekrényben.Baromi meleg,ilyen lanha időben fel se veszem.Utaztam,és vezettem is csapatszállitó teherauton(ZIL,Kraz,Ural).Másképpen kell vezetni,ha üres,ha krumpli,vagy ha a surranotársak vannak a platon.Azt is meg kell tanulni,tapasztalni,gyakorolni.Kell busz a seregnek.De nem mindenhova.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
2018-2020 ig számoljunk:
-10 milliárd radar rendszerre,fejlesztésre ebből a keretből mit lehet kihozni? Durván 33 millió euro vagy 35 millió dollár
-10 milliárd új tűzérségi eszközökre. Ez legfeljebb aknavetőkre meg felújításokra elég. Egy gumis önjáró is 2-3 milliónál ($) kezdődik. Ha időközben nem nyissák ki a bukszát :)
-20 milliárd CG re megyen? Nem hinném hogy mindet CG re fogják elszórni az majdnem 70 millió euró.
-??? összeg egyéni felszerelésekre. Kérdés a kézifegyver cserének a költségvetését hogyan és miképpen akarják megoldani?
-Ruházat,BÉR emelése az az illetmény, laktanya felújítások.
-Mihuk rendbetétele
-Zlin kiképző gépek
Ecetera ez már majdnem 100 milliárdos számla.
És nincsen benne a rámpás szállítógépek, Rosomákok,önjárók Rak Krub?,harckocsik (pt-91? vagy pt-91 re modernizálás),új helik,légvédelem (manpads?) Új vagy felújított teherautók,személyvédelem, Kommunikációs eszközök,stb
Hát ez alsó hangon legalább 300-450 milliárdos tétel. 4 évre is lebontva minimum 75 milliárd évenként. Ha 2020 után számolom akkor 150 milliárd évenként. Ha 26 ig akkor marad a 75 öt. Ja és ebben nincsen benne a légierő. Az legalább szintén több tíz milliárdos tétel.
Félek ha lefut az első kör 2020 ig nem sokk forrásunk lesz a komolyabb programra. Feltéve ha tényleg komolyan gondolják az új eszközök vásárlását az illetékesek. Mivel a BTR el 2026 ig terveznek 2020 ig itt komolyabb Lengyel Rosomák beszerzés nem várható. Tesztek és árkalkulációk várhatóak de tényleges érezhető darabszám vásárlás/szerződés legfeljebb 2019/20 utánra tervezhetünk???. Addig megeshet hogy pár db ot vásárolunk pl Rak ból Kerekes krub ol vagy az előbb említett Rosomakból hogy a látszatot fent tartsák.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 573
79 755
113
Már megbocsáss, de most nagyon nagy hülyeséget írtál le. Nem erről volt szó egyáltalán.
Röviden: így fekvés előtt:az a véleményem, hogy a háború a nagyon szar, és a katonának erre a nagyon szarra kell felkészülnie. Ebbe a nagyon szarra való felkészülésre jó volt mondjuk a Bakony, úgy, ahogy ezt az egy momentumot leírtam. Nem állítottam, hogy bárkit is lerobbant teherkocsin kell edzeni.. Ez csak eszembe jutott a napi téma kapcsán...

Készüljön rá a gyakorlótéren ne akkor amikor elmegy A-ból B-be.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Készüljön rá a gyakorlótéren ne akkor amikor elmegy A-ból B-be.


Ha összefoglaltad csak, amit leírtam, akkor örülök. Mert én is valami ilyesmit próbáltam kifejteni, csak másoknak sem jött át...De, ha ezt a felhomályosításomra írtad, akkor szomorú vagyok...mert nem tudtam érthető0en leírni, mit gondoltam...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
De így legalább, kicsit hasonlít TRUMP bácsi gépére. Engem nem cseszett volna fel, ha dedikáltan vesznek kormánygépet, de ezzel a festéssel a helyzet elég komikusra sikerült. HUAF One, egy olyan országban, aminek jelenleg nulla hadserege van. És ez 20-25
évig így is fog maradni, minimum. A lengyelek sem azért vannak ott, ahol, mert előbb kidobták az összes használható technikát a A-tók Z-ig, beleértve a HK és a BMP szállító trélereket is...meg minden mást. is, aztán drága pénzen hipp-hopp felszerelték a teljes hadseregüket. Azt Ők se bírják snyagilag, meg mi se. Így borítékolom, hogy 2027-ra nem a térség meghatározó hadereje, hanem csak egy papírtigris leszünk . Katonailag is. És aki gyenge katonailag, annak a külhoni hangja is legfeljebb a hazai médiák szerint lehet mérvadó. Hát igen, MO-n ezt a politikusok nagyon elcseszték, már jó régen...Innen feljönni a jelenlegi fegver árakon, már nem lehet... Igazából a helyzet hosszű távú elcseszése a probléma. KB. olyan ma a hadügyi helyzet, mint TRIANON után, csak a rendszerváltás után saját magunk pacifikáltuk magunkat...
 
  • Tetszik
Reactions: tomsinner

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Készüljön rá a gyakorlótéren ne akkor amikor elmegy A-ból B-be.


Egy kérdés, mert említetted, hogy tudsz fázni a téli ruhában. Nálatok nincsen olyan steppelt vatta nadrág (ha jól emlékszem kantáros volt), meg felső modernebb kivitelben. Mert mikor a Bakonyos sztoriról írtam, akkor mielőtt kimentünk volna, kiosztották a téli ruhát hálózsákostól. Szerencsétek, hogy nincsen manapság mínusz harminc, mert így nem tudtok a földön a felszerelésetekben fekve aludni hóban. Nekem ezt ki kellett próbálnom, és hiába választottam ziszti hálózsákot, csak bóbiskolni tudtam, mert rázott a hideg. Pedig még csaltam is.. Mindezen ruhák alatt még civil vastag férfi harisnyanadrág volt rajtam, meg meleg pulóver. Összesen 100 réteg...A VV-papucsot meg ha lehetett, bár nem nézték addig jó szemmel- míg ezt a viseletet a SZU katonákon nem látták az elöljáróink-, felhúztam a surranó fölé, hogy az ne ázzon be.... a fél méteres hóban...Ti mit csinálnátok -30 fok körül a terepen? Van esetleg erre ruha, elképzelés vagy valami. Vagy bíztok a globális felmelegedésben?
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Készüljön rá a gyakorlótéren ne akkor amikor elmegy A-ból B-be.


Meg még egy hülyén hangzó kérdés. Hosszú gyakorlatokon hogy oldjátok meg a végtermék eltávolítást. Van rá rendszeresített megoldás, vagy mindenki ott, ahol rájön. Nem is táborozás alattra gondoltam, hanem olyan gyakorlatra, amikor mindennap máshol kell éjszakáznod, mert a sereg éppen előre nyomulásban van...Vagy manapság már nem dívik hosszában oda vissza keresztül szántani a Bakony alját.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 543
113
Egy kérdés, mert említetted, hogy tudsz fázni a téli ruhában. Nálatok nincsen olyan steppelt vatta nadrág (ha jól emlékszem kantáros volt), meg felső modernebb kivitelben. Mert mikor a Bakonyos sztoriról írtam, akkor mielőtt kimentünk volna, kiosztották a téli ruhát hálózsákostól. Szerencsétek, hogy nincsen manapság mínusz harminc, mert így nem tudtok a földön a felszerelésetekben fekve aludni hóban. Nekem ezt ki kellett próbálnom, és hiába választottam ziszti hálózsákot, csak bóbiskolni tudtam, mert rázott a hideg. Pedig még csaltam is.. Mindezen ruhák alatt még civil vastag férfi harisnyanadrág volt rajtam, meg meleg pulóver. Összesen 100 réteg...A VV-papucsot meg ha lehetett, bár nem nézték addig jó szemmel- míg ezt a viseletet a SZU katonákon nem látták az elöljáróink-, felhúztam a surranó fölé, hogy az ne ázzon be.... a fél méteres hóban...Ti mit csinálnátok -30 fok körül a terepen? Van esetleg erre ruha, elképzelés vagy valami. Vagy bíztok a globális felmelegedésben?
Nincs több téli ruha a hálózsákból van de kantáros gatya nem igen. Irány a decathlon és túrafelszerelés vásárlás.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Nincs több téli ruha a hálózsákból van de kantáros gatya nem igen. Irány a decathlon és túrafelszerelés vásárlás.
Akkor a katonanak nem buszt kéne venni,hanem olyan gatyát,amiben télen is tud harcolni.Olyan teheratot,amiben télen is tud harcászkodni.Miért fizet a magyar adófizető?Hadseregért,vag üdülőtáborért?Nem is kérek választ.Elég ránézni a HM létszámra,és a ténleges harcoló katona létszámra.....Nyugodj bele,majd a az iróasztalhuszárok mennek a busszal,Airbusal,a ténleges bokorugronak marad a szakadtponyvás,folytonlerohado öreg Ural,hölégbefuvó nélkül
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 573
79 755
113
Meg még egy hülyén hangzó kérdés. Hosszú gyakorlatokon hogy oldjátok meg a végtermék eltávolítást. Van rá rendszeresített megoldás, vagy mindenki ott, ahol rájön. Nem is táborozás alattra gondoltam, hanem olyan gyakorlatra, amikor mindennap máshol kell éjszakáznod, mert a sereg éppen előre nyomulásban van...Vagy manapság már nem dívik hosszában oda vissza keresztül szántani a Bakony alját.

Babapopsi-törlőkendő+gyalásó.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Akkor a katonanak nem buszt kéne venni,hanem olyan gatyát,amiben télen is tud harcolni.Olyan teheratot,amiben télen is tud harcászkodni.Miért fizet a magyar adófizető?Hadseregért,vag üdülőtáborért?Nem is kérek választ.Elég ránézni a HM létszámra,és a ténleges harcoló katona létszámra.....Nyugodj bele,majd a az iróasztalhuszárok mennek a busszal,Airbusal,a ténleges bokorugronak marad a szakadtponyvás,folytonlerohado öreg Ural,hölégbefuvó nélkül


Szerintem itt mi vitatkozhatunk, hogy mi kellene a katonának, de azt hiszem nem járok messze a valóságtól, hogyha leírom: MINDEN. Ruha is kell, teherautó is, busz is, tüzérség is, stb, ...
 

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
2018-2020 ig számoljunk:
-10 milliárd radar rendszerre,fejlesztésre ebből a keretből mit lehet kihozni? Durván 33 millió euro vagy 35 millió dollár
-10 milliárd új tűzérségi eszközökre. Ez legfeljebb aknavetőkre meg felújításokra elég. Egy gumis önjáró is 2-3 milliónál ($) kezdődik. Ha időközben nem nyissák ki a bukszát :)
-20 milliárd CG re megyen? Nem hinném hogy mindet CG re fogják elszórni az majdnem 70 millió euró.
-??? összeg egyéni felszerelésekre. Kérdés a kézifegyver cserének a költségvetését hogyan és miképpen akarják megoldani?
-Ruházat,BÉR emelése az az illetmény, laktanya felújítások.
-Mihuk rendbetétele
-Zlin kiképző gépek
Ecetera ez már majdnem 100 milliárdos számla.
És nincsen benne a rámpás szállítógépek, Rosomákok,önjárók Rak Krub?,harckocsik (pt-91? vagy pt-91 re modernizálás),új helik,légvédelem (manpads?) Új vagy felújított teherautók,személyvédelem, Kommunikációs eszközök,stb
Hát ez alsó hangon legalább 300-450 milliárdos tétel. 4 évre is lebontva minimum 75 milliárd évenként. Ha 2020 után számolom akkor 150 milliárd évenként. Ha 26 ig akkor marad a 75 öt. Ja és ebben nincsen benne a légierő. Az legalább szintén több tíz milliárdos tétel.
Félek ha lefut az első kör 2020 ig nem sokk forrásunk lesz a komolyabb programra. Feltéve ha tényleg komolyan gondolják az új eszközök vásárlását az illetékesek. Mivel a BTR el 2026 ig terveznek 2020 ig itt komolyabb Lengyel Rosomák beszerzés nem várható. Tesztek és árkalkulációk várhatóak de tényleges érezhető darabszám vásárlás/szerződés legfeljebb 2019/20 utánra tervezhetünk???. Addig megeshet hogy pár db ot vásárolunk pl Rak ból Kerekes krub ol vagy az előbb említett Rosomakból hogy a látszatot fent tartsák.

A listából kimaradt az irányított páncéltörő rakétakomplexum (hordozható).
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
De így legalább, kicsit hasonlít TRUMP bácsi gépére. Engem nem cseszett volna fel, ha dedikáltan vesznek kormánygépet, de ezzel a festéssel a helyzet elég komikusra sikerült. HUAF One, egy olyan országban, aminek jelenleg nulla hadserege van. És ez 20-25
évig így is fog maradni, minimum. A lengyelek sem azért vannak ott, ahol, mert előbb kidobták az összes használható technikát a A-tók Z-ig, beleértve a HK és a BMP szállító trélereket is...meg minden mást. is, aztán drága pénzen hipp-hopp felszerelték a teljes hadseregüket. Azt Ők se bírják snyagilag, meg mi se. Így borítékolom, hogy 2027-ra nem a térség meghatározó hadereje, hanem csak egy papírtigris leszünk . Katonailag is. És aki gyenge katonailag, annak a külhoni hangja is legfeljebb a hazai médiák szerint lehet mérvadó. Hát igen, MO-n ezt a politikusok nagyon elcseszték, már jó régen...Innen feljönni a jelenlegi fegver árakon, már nem lehet... Igazából a helyzet hosszű távú elcseszése a probléma. KB. olyan ma a hadügyi helyzet, mint TRIANON után, csak a rendszerváltás után saját magunk pacifikáltuk magunkat...

Kiemelt résszel én nagyon nem értek egyet. Egyszerűen meg kéne határozni a mit is akarunkot, célokat, koncepciót 10évre lerakni vízfejet lepíteni. Ha ez megvan azután és csakis azután az évi 1%ot szigorúan fejlesztéseketet prioritásként kezelve 2%ra emelni.

1% az 10évre nézve éves szintre lebontva jó kb 2milliárd $, 500milliárd ft. 10éves tervet nézve ez 20milliárd$, 5000milliárd ft. Ha gazdasági növekedés tart akkor pedig mégtöbb.

Ebből néhol sporolva de össze lehet rakni egy ütőképes tényleg modern hadsereget? Bőven.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Kiemelt résszel én nagyon nem értek egyet. Egyszerűen meg kéne határozni a mit is akarunkot, célokat, koncepciót 10évre lerakni vízfejet lepíteni. Ha ez megvan azután és csakis azután az évi 1%ot szigorúan fejlesztéseketet prioritásként kezelve 2%ra emelni.

1% az 10évre nézve éves szintre lebontva jó kb 2milliárd $, 500milliárd ft. 10éves tervet nézve ez 20milliárd$, 5000milliárd ft. Ha gazdasági növekedés tart akkor pedig mégtöbb.

Ebből néhol sporolva de össze lehet rakni egy ütőképes tényleg modern hadsereget? Bőven.


Víztisztító képesség már van, akkor hát vízfejlesszünk....Az is valami... A kritikát köszönöm, én arra gondoltam, hogy belátható időn belül (2026-ig) biztosan nem lesz összfegyvernemi a sereg...