A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 553
113
Lippait személyesen ismerem, Bundeswehr-akadémiát végzett olyan szinten, hogy utána itthon alig találtak neki való beosztást, többször járt külszolgálatban szanaszét a világban (Balkán és még keletebbre), szerintem ő nem szorul rá hogy más írja meg a házi feladatát ...

Megelőztél azzal,hogy nem szorul rá arra,hogy más írja meg helyette.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 553
113
Egyébként félreértés történt!Azt nem gondoltam volna,hogy a németekről ír doktorit.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
OKÉ, csak poénkodtam egyet DUDI felvetésére... De azért lehet, nem volt rá mondjuk ideje...

UI.: ez is poén próbált lenni. Citáld ide a lapra az érintettet, kiváncsian várom a válaszát!
Mit szólnál hozzá, ha valahol máshol a hátad mögött én is így poénkodnék rólad?!! Megírtam a saját véleményemet, ide meg nem citálok senkit nem börtön ez, aki akar az majd jön magától ... az említettnek meg van más dolga is mint neked bármit bizonygatni ...
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Mit szólnál hozzá, ha valahol máshol a hátad mögött én is így poénkodnék rólad?!! Megírtam a saját véleményemet, ide meg nem citálok senkit nem börtön ez, aki akar az majd jön magától ... az említettnek meg van más dolga is mint neked bármit bizonygatni ...


Nem kell mindenem besértődni, de igazad van, nem volt jó poén, vagy ötlet...

Az hogy a hátam mögött ki mit mond rólam, nem érdekel túlságosan, egyenlőre...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Ki kell, hogy ábrándítsalak. Az európai hadművészet, hadvezéri szinten, már a II. VH. előtt meghaladta ezt a szintet. A német tábornokoknak, tiszteknek (szdpk. szinten is!) célokat határoztak meg, de az elérésükhöz az utat ők maguk választhatták meg. Ez az önnállóság jórészt ismeretlen volt az ellenfelek hadseregeiben, de főleg a SZU KA esetében. Azt mondták (a németek), a pk. kap egy menetjegyet, amin szerepel a célállomás, de az átszállási pontokat már mindenki maga határozta meg. Ez a rendszer egészen addig jól működött, amíg Hitler nem avatkozott be kézi vezérléssel a vezérkari munkába, mondván azt a kis semmiséget el tudja látni (azt hiszem talán őrvezető vagy tizedes volt az I. VH-ban).
Paulust is azért kritizálták a háború után, mert nem lépett ki idejekorán ebből a parancs értettem mókuskerékből, bár Ő volt a II. Birodalom legnagyobb seregtestének a pk-ja és elvesztette a hadserege személyi állományát.. Aztán addig halogatták a visszavonulást, hogy már nem volt üzemanyag, muníció és emberi kitartás hozzá. Vele szemben Mannstein-t a mai napig ünneplik, aki felismerte 1942 dec-ben, hogy a 6. n. hds. már menthetetlen, és az agóniája az, ami lehetőséget ad a kaukázusi német hds. visszavonására. De értelem szerűen ő sem állt Paulus mellé a háború után sem, aki páriaként a NDK-ban halt meg, miközben tisztára próbálta mosni a saját emlékezetét. Hát ennyit a parancs-értettem narratíváról.



http://kanadaihirlap.com/2016/07/05/parancsmegtagadas/

A parancsmegtagadásért mindig golyó járt a német haderőben 1945 előtt. A professzionális porosz rendszer éppúgy nem jutalmazta, mint az első világháborús kissé elfajzott nacionalista katonai diktatúra vagy a hitleri párturalom a sereg fölött. Egyedi kivételek voltak csak véletlenszerűen.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
A parancsmegtagadásért mindig golyó járt a német haderőben 1945 előtt. A professzionális porosz rendszer éppúgy nem jutalmazta, mint az első világháborús kissé elfajzott nacionalista katonai diktatúra vagy a hitleri párturalom a sereg fölött. Egyedi kivételek voltak csak véletlenszerűen.


Hadsereg pk. szintrü dolgokról beszéltünk, nem közkatonákról. Azért a németek sem nyakra-főre végezték ki a tábornokaikat. A háború első felében nyugdíjaztak legfeljebb parancsmegtagadó tábornokokat..
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Hadsereg pk. szintrü dolgokról beszéltünk, nem közkatonákról. Azért a németek sem nyakra-főre végezték ki a tábornokaikat. A háború első felében nyugdíjaztak legfeljebb parancsmegtagadó tábornokokat..

Akinek ellenvéleménye volt tábornoki szinten az meg belesétálhatott az ellenséges géppuskatűzbe. Mert igazad van, a protezsálásnak is megvolt a módja köztük.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Nem mondtam,hogy jobb lőszer az 5,56 de ha már karabélyvásárlásra adtuk a fejünk akkor csináljuk meg rendesen.

Emlékeim szerint nem azt mondtad, hogy jobb, hanem valami olyasmit, hogy nem jobb nála a 7.62x39. De már jópár éve volt...

Számomra a legüdvösebb egy valamilyen modern karabély(HK433 az nagyon tetszik és túl sokat könyörögni sem kéne a germánoknak,hogy alakítsák át) 43M lőszerrel lenne HA nem lennénk NATO tagok de azok vagyunk így 5,56.

Ó, a 433-as... Nekem is jelenleg az a kedvencem. Legalábbis kinézetre, mert túl sok teszteredmény még nincs róla.
Amúgy a Bren 2 is nagyon tetszene (külsőre is elég hasonló a két fegyver, meg képességeikben is), csak arról a rövidebb cső alkalmazhatósága miatt "lespórolták" a tok elejéből azt a kb. 6- 7 centit, ami a 433-asnál megvan. Vajon miért lehet ennyire fontos nekik, hogy még 8 inch/20 cm-es csövet is lehessen használni, miért nem elég a 11 inch/28 cm-es minimális csőhossz egy karabélynál? Hiszen nem géppisztoly az. Így viszont szerintem túl rövid lett a tok alsó része a tár előtt.

Red dotnál mindegy az.

Nekem nagyon nem szimpi az, ha az optika/dot 40 centire van a szememtől. De hát embere válogatja...
Szerintem ez az infrabakos, meg első markolatrészre applikált optikás baromkodás nem frankó. A lötyögős tokfedél meg ugye a konstrukció miatt adott. Ezért is gondolom úgy, hogy felesleges (volt) pénzt (és jó sokat) ölni egy ennyire elavult platformba.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 553
113
Emlékeim szerint nem azt mondtad, hogy jobb, hanem valami olyasmit, hogy nem jobb nála a 7.62x39. De már jópár éve volt...



Ó, a 433-as... Nekem is jelenleg az a kedvencem. Legalábbis kinézetre, mert túl sok teszteredmény még nincs róla.
Amúgy a Bren 2 is nagyon tetszene (külsőre is elég hasonló a két fegyver, meg képességeikben is), csak arról a rövidebb cső alkalmazhatósága miatt "lespórolták" a tok elejéből azt a kb. 6- 7 centit, ami a 433-asnál megvan. Vajon miért lehet ennyire fontos nekik, hogy még 8 inch/20 cm-es csövet is lehessen használni, miért nem elég a 11 inch/28 cm-es minimális csőhossz egy karabélynál? Hiszen nem géppisztoly az. Így viszont szerintem túl rövid lett a tok alsó része a tár előtt.



Nekem nagyon nem szimpi az, ha az optika/dot 40 centire van a szememtől. De hát embere válogatja...
Szerintem ez az infrabakos, meg első markolatrészre applikált optikás baromkodás nem frankó. A lötyögős tokfedél meg ugye a konstrukció miatt adott. Ezért is gondolom úgy, hogy felesleges (volt) pénzt (és jó sokat) ölni egy ennyire elavult platformba.

A red dotnak az a lényege,hogy ne legyen közel a szemedhez.Optikánál más azoknak van optimis betekintési távolságuk.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
A red dotnak az a lényege,hogy ne legyen közel a szemedhez.Optikánál más azoknak van optimis betekintési távolságuk.

Az addig oké, na de kb. 40 centire? Én még soha nem is láttam ekkora távolságban semmilyen felül végig Picatinny-s fegyveren, ahol pedig olyan messzire pakolod, amennyire akarod.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 251
68 007
113
  • Tetszik
Reactions: tonyo

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
[QUOTE="antigonosz, post: 450109, member: 1103". Nem beszélve rola ahány ország annyi féle húznak, ki lesz a főnök, kinek az érdekeit veszik majd előbbre? Nem beszélve hogy ha ez megvalósulna szépen beszorulnank egy gyenge európai sereggel a jóval erősebb USA és orosz seregek közé.[/QUOTE]
Sehol sincs az törvényben leírva, hogy egy közös európai hadseregnek gyengének kell lennie!! Létszám/emberanyag van, gazdasági háttér van, saját ipari-technológiai háttár megvan, a legfontosabb kérdés, hogy az EU hogyan és mit akarna ezekkel kezdeni, egyáltalán szándékában áll-e kiváltani vagy legalább csökkenteni az USA európai katonai jelenlétét?!!
 
  • Tetszik
Reactions: endre

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Azert ne hajitsuk mar ki a 43M ez amikor az amcsik evtizedek ota keresik a valtotipusat. 6.5 6.8 grendel 300 whisper es blackout stb.

Attól, hogy az 5.56x45 már nem felel meg pár szempontból, a 7.62x39 még nem lesz jó-jobb. Az is egy elavult lőszer, ha így nézzük.

A 6.8 SPC, de különösen a 6.5 Grendel már lényegesen felülmúlja mindkét lőszer teljesítményét nagyobb távolságon.

Az 5.56 ellen tul sok minden szol.
5.56 al bizonyos (eleg sok) korulmenyek mellett maximum az oklodet razhatod az iranyukba.

Mi minden szól ellene és mi lenne az a sok körülmény?

Mert én nem látok túl sok különbséget, de pláne előnyt a 7.62x39 javára így hirtelen.

https://www.hornady.com/ammunition/rifle/7-62x39-123-gr-sst-steel-case#!/

https://www.hornady.com/ammunition/rifle/5.56-nato-62-gr-fmj-frontier#!/

https://www.swggun.org/5-56-vs-7-62/
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo