A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Jah ott olvastam én is. Egyébként az osztály nem zászlóalj szerintem. Ha jól tudom 12 vagy attól kevesebb gép egy heli század, de tulajdonkepp fogalmam sincs mennyi a NATO standard és ettől hogyan lehet eltérni. De gondolom lehet őket feladatkör szerint is szazadolni, nem tudom lesz -e köztük mentős kivitel mert azt is igen szokták emlegetni hogy fontos. Gondolom az doktor lobbi a seregben. Meg ugye a kutató mentő amit itt is említettük. Meg talán pizsamas taxi is vagy kettő. Mert ezek eltérő feladatkörök a normális rendeltetesutol. Lehet két század lesz, egy Szolnokon egy máshol? Vagy mind tök egyforma lesz nem lesz eu/sar es az alkalomnak megfelelően hol fegyvert tesznek rá hol meg elvisz 8(?) felfegyverzett katonat? Na és mi lesz az új század(ok) neve? Reaktivalnak egy régit? Mert most van 1 aktív még talán egy fantom(?) század? Mert ugye a Mi-24 nem is fel kéne támasztani a régit. Vagy azok egybe lesznek vonva a Mi-17-el egy századba meg ezek is egy század lesznek? Így olcsóbb mert nem kell annyi szdpk meg miegyeb. Passz , de kíváncsi vagyok.
Ha pikirt akarnék lenni, akkor szerintem lesz négy század: a hagyományőrző Mi 24, a terhes Mi 8/17, a bevethető Airbus Heli, meg a makkász Mókus. És mindegyiket vezeti 4 dandártábornok, 2 hadseregtábornok, 1 marsall, meg a kapcsolódó adminisztratív törzsek. Be is kéne őket költöztetni egy jókora pesti irodaházba, hogy jó közel legyenek a Szolnokon, Kecsón, Pápán, Taszáron, Vásárhely-alsón széttelepített alakulatokhoz.:p
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Csak egy durva, gyors osszegzes volt, nem az a lenyeg, hogy melyik hany %-ban van nyitva, stb. Tudom, hogy Papan uzemel C-17 (vagy mi a hivatalos neve) de en ugy ertettem, hogy oda szuperszonikus vadaszbombazot telepiteni, nyilvan az koltseg es munka van vele. De megegyszer, ez csak egy rovid vazlat volt, nyilvan lehet beszelni arrol, ha mondjuk lesz me egy szazad (akar szubszonikus) gep akkor mondjuk Kecskemet is kellene (megtartani...), stb.
Pápára gondolom hatalmas beruházással fel kéne húzni egy Gripen-tároló bódét és átvinni a kiszolgálást. Feltétezhető módon, ahol egy C-17 üzemelhet, ott elfér az országúti üzemre is tervezett vadász is.

Szolnokon amúgy a Tiszától keletre vannak a helikopteresek tudtommal Szandaszőlősön, így a romulán-inváziótól a nyúlfarknyi Tisza nem védi. Ezé' vannak a felvidéki szürkeimport önvedelmi medwék.
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Ha pikirt akarnék lenni, akkor szerintem lesz négy század: a hagyományőrző Mi 24, a terhes Mi 8/17, a bevethető Airbus Heli, meg a makkász Mókus. És mindegyiket vezeti 4 dandártábornok, 2 hadseregtábornok, 1 marsall, meg a kapcsolódó adminisztratív törzsek. Be is kéne őket költöztetni egy jókora pesti irodaházba, hogy jó közel legyenek a Szolnokon, Kecsón, Pápán, Taszáron, Vásárhely-alsón széttelepített alakulatokhoz.:p
Ha megjonnek a Mihu-k es a H145M-ek akkor meglesz a 40 gep kb. 8 evre (csak a 3 Mi-8-as helyett kell majd masik 3-at felujitani ezalatt a 8 ev alatt, mert az 5 Mi-17 az plusz 8 evre kapott papirt) ami azt jelenti, hogy a kovetkezo 2 (!) kormany utan kell majd megvenni a masodik 20-ast mondjuk kozepes szallitobol vagy harci helibol. Azt meg ugye csak remelni lehet, hogy marad kozben a konzervativ-keresztenydemokrata kormany es nem jon vissza a ballib oldal, tehat szerintem a Zrinyi2026 2026-ig tarto resze helikopter fronton kipipalva. Majd ha lesz meg 2 Fidesz-KDNP ciklus akkor kell csak a kovetkezo 20 uj geppel foglalkozniuk. Szoval a szarazfold orulhet, nem lesz mostanaban penz koltve meg 20 uj gepre...
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Pápára gondolom hatalmas beruházással fel kéne húzni egy Gripen-tároló bódét és átvinni a kiszolgálást. Feltétezhető módon, ahol egy C-17 üzemelhet, ott elfér az országúti üzemre is tervezett vadász is.

Szolnokon amúgy a Tiszától keletre vannak a helikopteresek tudtommal Szandaszőlősön, így a romulán-inváziótól a nyúlfarknyi Tisza nem védi. Ezé' vannak a felvidéki szürkeimport önvedelmi medwék.
Komolyan, volt egy ilyen erzesem, hogy mar csakazert is a Tisza keleti oldalara tettek a bazist, de mondom csaknem... Amugy a Tisza nem a fantasztikus melysege miatt ved, hanem mert az arteren , belvizen eleg sok technika el tud akadni, es a Romulanok azert nem csucstechnikaval fognak jonni.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 322
113
Igen ez most ilyen, hozzá kell szokni, hogy a kormány kommunikáció ilyen, bejelentés előtti időszakba elkezdik sugalmazni ! Maga a géppel szemben szerinte nem sok kivetni való lehet, nem egy levedlett régi gép úgymond

Csak kár, hogy lényegében még nem létezik.
Amúgy ki szerint nincs sok "kivetni való"?

Ha a helyzez igykivanja igyis szettelepulnek a gepek.

És van elég kiszolgáló berendezés? :)

Ha megjonnek a Mihu-k es a H145M-ek akkor meglesz a 40 gep kb. 8 evre (csak a 3 Mi-8-as helyett kell majd masik 3-at felujitani ezalatt a 8 ev alatt, mert az 5 Mi-17 az plusz 8 evre kapott papirt) ami azt jelenti, hogy a kovetkezo 2 (!) kormany utan kell majd megvenni a masodik 20-ast mondjuk kozepes szallitobol vagy harci helibol. Azt meg ugye csak remelni lehet, hogy marad kozben a konzervativ-keresztenydemokrata kormany es nem jon vissza a ballib oldal, tehat szerintem a Zrinyi2026 2026-ig tarto resze helikopter fronton kipipalva. Majd ha lesz meg 2 Fidesz-KDNP ciklus akkor kell csak a kovetkezo 20 uj geppel foglalkozniuk. Szoval a szarazfold orulhet, nem lesz mostanaban penz koltve meg 20 uj gepre...

Mire leszállítják azt a húsz Eurocoptert, és a harmadik négyes adag Mi-24-et, ha egyáltalán megrendelik, az nem holnap lesz.
A Mi-8 és a Mi-17 váltótípusát éppen ezért el is kéne lassan tényleg keresni, hogy mire elkezdenek kihullani a gépek, addigra legyen mire cserélni.
A Mi-24-nek is valami öt évet adtak. Te sem úgy mész ruhát venni, hogy már csak foszladozó törölközőbe tudod magad csavarni, amikor elindulsz, nem?
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Csak kár, hogy lényegében még nem létezik.
Amúgy ki szerint nincs sok "kivetni való"?



És van elég kiszolgáló berendezés? :)



Mire leszállítják azt a húsz Eurocoptert, és a harmadik négyes adag Mi-24-et, ha egyáltalán megrendelik, az nem holnap lesz.
A Mi-8 és a Mi-17 váltótípusát éppen ezért el is kéne lassan tényleg keresni, hogy mire elkezdenek kihullani a gépek, addigra legyen mire cserélni.
A Mi-24-nek is valami öt évet adtak. Te sem úgy mész ruhát venni, hogy már csak foszladozó törölközőbe tudod magad csavarni, amikor elindulsz, nem?
Mindenki erti ezt Borisz, de akkor is csak 4 evre valasztanak az emberek kormanyt. Es meg ha csak 5 evvel is szamolok, az is meg plusz 2 Fidesz-KDNP ciklust feltetelez, szoval az tuti, hogy most egy idore le van tudva a helikopter flotta (ebben a ciklusban mar csak plusz 3 Mi-8 felujitas lesz, hogy a 40 meg is maradjon, ha a 3 db 2014-es ki is esik idovel).
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Csak kár, hogy lényegében még nem létezik.
Amúgy ki szerint nincs sok "kivetni való"?



És van elég kiszolgáló berendezés? :)



Mire leszállítják azt a húsz Eurocoptert, és a harmadik négyes adag Mi-24-et, ha egyáltalán megrendelik, az nem holnap lesz.
A Mi-8 és a Mi-17 váltótípusát éppen ezért el is kéne lassan tényleg keresni, hogy mire elkezdenek kihullani a gépek, addigra legyen mire cserélni.
A Mi-24-nek is valami öt évet adtak. Te sem úgy mész ruhát venni, hogy már csak foszladozó törölközőbe tudod magad csavarni, amikor elindulsz, nem?
Nagyon úgy néz ki hogy maradnak az airbus vonalnál. Egyrészt mert a H-145 ös Hforce fegyverendszerét "bizonyos mértékben" úgyan úgy rá lehet intregrálni a H-sorozat többi helikopterére is. Valamint több mint valószinűleg a gyártónál ezek után további kedvezményeket tudunk majd elérni.
De az még sok idő legalább pár év mire tényleg megszületthet a döntés az új szállító helikopterekkel kapcsolatban.
Én örülnék ha a későbbiekben természetesen a szárazföld rendbeszedése után maradnának a H-sorozatt szállító gépeinél. Mert egy bevált típusról van szó. Lásd a számtalan alkalmazó országokat.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Mindenki erti ezt Borisz, de akkor is csak 4 evre valasztanak az emberek kormanyt. Es meg ha csak 5 evvel is szamolok, az is meg plusz 2 Fidesz-KDNP ciklust feltetelez, szoval az tuti, hogy most egy idore le van tudva a helikopter flotta (ebben a ciklusban mar csak plusz 3 Mi-8 felujitas lesz, hogy a 40 meg is maradjon, ha a 3 db 2014-es ki is esik idovel).
Pál légyszíves a politikát ne kavard ide!
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 288
113
Az lenne logikus szerintem, ha a hadiipart , az orszagos szintu legvedelmet es a Gripeneket a Duna vonala moge vonnak (Osztrak, Horvat hatarhoz legyenek kozelebb semmint az Ukran, Roman, Szlovak, Szerb-hez), hiszen a Gripen ugyis odaer 0 sec alatt barhova. (Persze mas kerdes, hogy Taszar, Papa ujranyitasa mibe kerule), majd a Mihu-kat es H145M-eket Szolnokra, a Tisza vonala moge, hisz nekik adott esetben tobb ido lenne mig elernek az ukran/roman/szerb hatart. A nehezdandart meg majd Debrecenbe tenni (igen tudom, ez is penz, logisztikai kihivas, hivatasos csaladja mar Tatan el,... nem azt mondom, hogy ezt holnap meg kell lepni, csak azt, hogy mi lenne az idealis a haderoreform vegere) hisz nekik kell majd az elso csapast felfogni, a kozepes es konnyu dandar mehet nyugatabbra. Debrecen azert is logikus nehezdandarnak mert ezzel Szlovakiat is sakkban tartod, ugy, hogy kozben nem vehetik zokon, hiszen nyilvanvaloan Ukrajna vagy Romania ellen vannak ott. Ez az elrendezes vedene a hadiipart, orszagos legvedelmet es a Gripeneket a szerbektol is es a kozepes vagy konnyu dandar Debrecennel delebbre helyezesevel azert orajuk is lehetne figyelni, ugy, hogy azert meg nem lenne provokacio. Ha a Romanok meg provokacionak fogjak megelni, hat akkor vegyek ugy, meg mindig jobb mintha nem lenne keleten ero felmutatva.
A szárazföld el tök mindegy, ha valami cirkusz lenne előtte már időben az adott szakaszra települnek és nem a laktanyában várják a látogatókat. Légierőnél bejatszik a civil repülés is, pl a Liszt Ferenc forgalma. Én inkább a nagyobb loterek gyakorloterek közelébe helyeznem a laktanyát. Elég vicces hogy Debrecenbol meg pl Hodmezovasarhelyrol járnak a Bakonyba harcolni, mikor ott volt Várpalota, Tapolca, Totvazsony, Veszprém, na és pl Hajmasker stb, a gyakorloterek, raktárak, loszergyarak, vasúti csomopontok, üzemanyag raktárak egy helyen. Repulonel kb adott lenne hogy kb közepén, kibeszeltuk már hogy a végére maradt Pápa, Taszar, Kecskemét hármasból miért a legtrehanyabb, legxarabb infrastrukturas Kecskemét lett. Bár egy Tokol-Borgond talán optimalisabb lett volna. Helikoffereknel a szolnoki ejtoernyos-felderito-gyorsreagalasu-kulonleges egységek miatt ésszerű a szállító helikopter, ha már kinyirtak az összes hasonló alakulatot az orszagban. Bár abból hogy évente hányszor ugranak vagy dobnak nekik terhet... Szállító repuloknel kérdés mit szállítanak gyakran és hova. Mert ha fomuftikat Pestről akkor költözzenek oda, ha ellatmanyt akkor az azt kiadó központi raktár közelébe. A bekeidos tevékenység fontosabb tényező mint az esetleges háborús, lásd itthon 1945 óta csend van. Ha még cirkusz van akkor előtte elfoglalja minden egység a kijelölt korletet, lásd a balkáni háborúkat, vagy épp a mostani migrancs inváziót.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and Pal

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Komolyan, volt egy ilyen erzesem, hogy mar csakazert is a Tisza keleti oldalara tettek a bazist, de mondom csaknem... Amugy a Tisza nem a fantasztikus melysege miatt ved, hanem mert az arteren , belvizen eleg sok technika el tud akadni, es a Romulanok azert nem csucstechnikaval fognak jonni.
A szandai reptértől északra ott a holtág, nyugatra az élő Tisza, délkeletre Kengyelnél meg egy masik hatalmas holtág. Amúgy meg a Nagykunságos büdös semmi úgy Mezőtúrig. Régen ott is volt valami alakulat. Mentem régen Öcsödtől Szolnokra Orosházáról - 30km-eken át a nagy büdös semmiben. Mondjuk idén meg toltunk menetből egy Cegléd-Szolnok-Kunszentmárton-Csongrádot oldalszélben, én ott kiszálltam, mert lapos rétesből ez már nekem is sok volt (kolléga még lement Vásárhelyen át Szegedig, de a hosszabb úton, hogy jó legyen).
Tisza medrében a kelleténél többször álltam már tökig az iszapban (beborultam / más borult be / kiszálltam pössenteni és mégse homok volt). Ami számomra meglepő, hogy a Dunánál nincs ez a gedva Pakstól Dunaszekcsőig, ott simán ki lehet szökelleni.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz and Pal

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Pál légyszíves a politikát ne kavard ide!
Mar bocs, de az miert politika, hogy azon gondolkozunk, hogy mikor lesz a kovetkezo plusz 20-as? Hiszen igy lesz 40 (amit kommunikaltak) es mire ezek szama 40 ala esnenek az meg 5 ev, addigra meg ugye nem biztos, hogy a szandek nem valtozik... Vagy te ugy gondood, hogy politikai akarat nelkul lehet helit venni? Azert nem arrol van szo, hogy a humor vagy a koreai haboru topicot kevertem ide... a topic cimeben szereplo dolgot igenis a penz es a politikai akarat hatarozza meg. Had irjak mar le annyit, hogy mire aktualis lesz a plusz 20 gep addigra mar nem biztos, hogy meglesz a feltetele! Nem arrol van szo, hogy akarki anyjat szidtam mert nem az en kedvenc partomra szavaz...
 
  • Tetszik
Reactions: tomsinner

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Van eleg kiszolgalo berendezes egy attelepuleshez ha mas nem biszik cakli pakli ahonnan kitelepulnek.

Uav gyartasba igen tudnank gyartani... Nem maga az uav megalkotasa a nehez azt te is osszehozhatsz egyet akar a garazsba /komolyan/ egy tapasztaltabb rc epito szerintem egy vitorlazo meretut is osszehozna ha lenne ra penze akarata.

Ami a problemas az az iranyito remdszer jobban mondva az iranyitas kodolasa meg nem akkora kunszt de hogy oda vissza normalis vedett adatkapolat legyen /nagy savszelessegu/ ugye jo minosegu kep elo adasos video repulesi adatok stb... Celzorendszer komunikacioja tavolsagmero ect ect. Az a komoly resze a softwaeres resz a hardver viszomylag egyszeru.
Es mind ezt ertelmes tavolsagba kepes legyen venni es fogadni... Egyebb rendszerek mint onvedelem automatikus hazatepules nagy tabolsagbol stb meg nem is emlizettem./

Ezert van az hogy aki a program reszet megoldja altalaba tobb tuipust is elkeszit. Mert azt mar konnyu
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and sirdavegd

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 703
76 716
113

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
A szárazföld el tök mindegy, ha valami cirkusz lenne előtte már időben az adott szakaszra települnek és nem a laktanyában várják a látogatókat. Légierőnél bejatszik a civil repülés is, pl a Liszt Ferenc forgalma. Én inkább a nagyobb loterek gyakorloterek közelébe helyeznem a laktanyát. Elég vicces hogy Debrecenbol meg pl Hodmezovasarhelyrol járnak a Bakonyba harcolni, mikor ott volt Várpalota, Tapolca, Totvazsony, Veszprém, na és pl Hajmasker stb, a gyakorloterek, raktárak, loszergyarak, vasúti csomopontok, üzemanyag raktárak egy helyen. Repulonel kb adott lenne hogy kb közepén, kibeszeltuk már hogy a végére maradt Pápa, Taszar, Kecskemét hármasból miért a legtrehanyabb, legxarabb infrastrukturas Kecskemét lett. Bár egy Tokol-Borgond talán optimalisabb lett volna. Helikoffereknel a szolnoki ejtoernyos-felderito-gyorsreagalasu-kulonleges egységek miatt ésszerű a szállító helikopter, ha már kinyirtak az összes hasonló alakulatot az orszagban. Bár abból hogy évente hányszor ugranak vagy dobnak nekik terhet... Szállító repuloknel kérdés mit szállítanak gyakran és hova. Mert ha fomuftikat Pestről akkor költözzenek oda, ha ellatmanyt akkor az azt kiadó központi raktár közelébe. A bekeidos tevékenység fontosabb tényező mint az esetleges háborús, lásd itthon 1945 óta csend van. Ha még cirkusz van akkor előtte elfoglalja minden egység a kijelölt korletet, lásd a balkáni háborúkat, vagy épp a mostani migrancs inváziót.
En nem is harcaszati (ahhoz nem ertek ugye) hanem katonadiplomaciaia megfontosabol irtam. Azert ma sem veletlen van Tatan meg Gyorben a sereg egy jo resze, mert ez szlovakianak is uzenet, hisze a fovarosuktol vannak 2 kopesre, a szlovak lakossag kb. fele meg napi szinten azon retteg, hogy mikor tamad Mo, legalabbis a nagy V4 osszeborulas elott ez volt, az atlagember ott nem tudja, hogy a Honvedseg mennyire le (volt) gagyasodva. De ma mar nem Szlovakianak kell uzenni szerintem, csak ezert irtam a fentit, de persze katonai szakmai dologba nem akarok beleszolni.
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 288
113
Ha pikirt akarnék lenni, akkor szerintem lesz négy század: a hagyományőrző Mi 24, a terhes Mi 8/17, a bevethető Airbus Heli, meg a makkász Mókus. És mindegyiket vezeti 4 dandártábornok, 2 hadseregtábornok, 1 marsall, meg a kapcsolódó adminisztratív törzsek. Be is kéne őket költöztetni egy jókora pesti irodaházba, hogy jó közel legyenek a Szolnokon, Kecsón, Pápán, Taszáron, Vásárhely-alsón széttelepített alakulatokhoz.:p
Nana, csak nehogy úgy legyen. :) Volt felettünk soros koromban egy telefonkozpontos század , tiszttel , sorkatonaval együtt valami 10-12-en voltak.
 

Mokiengine

Active Member
2018. január 12.
221
243
43
A HMEI zrt már elég régen próbálkozik drónokkal, de nem nagyon akarja őket rendszeresíteni a Honvédség. Inkább drónos szolgáltatásokat vesz igénybe tőlük.

https://www.hmei.hu/hu/robotrepulo.html

Hát igen ez egy ÓRIÁSI hiányossága a Magyar Haderőnek egy nagy fekete folt, pedig nagy potenciál lenne benne.
Anno kb 1961 től 2008 ig jó úton haladtunk (METEOR Program) célrepülőkből szépen lehetett volna egyszerű drónokat fejleszteni...…
De aztán okos ember összejött (Currus utána HMEI) és ment a kukába minden ami volt. (inkább autóbusz gyártásával játszadoztak)
Le sem merem írni mennyit költöttek "fejlesztésre" a HMEInél az elmúlt években amire a HM - teljesen jogosan - azt mondta köszi de nem kell :)

Mi vagyunk az egyedüli V4 és keleti blokk ország ahol nincsen Haderőben rendszeresítve integrálva valamilyen pilóta nélküli erő és
sajnos ki kell jelenteni hogy még saját berkeken belül sem tudtunk értelmes használható eszközt kifejleszteni legyártani.
(bocsánat de a Skylark felett eljárt az idő Kínai webshopból jobbat veszek ha kapok rá pénzt :) )

Nem mint ha nem lennénk képesek rá..... dehogynem! Sőt! Itthon minden adott hozzá és sok elhivatott jó szakember van (még)
Mindenki külön próbálkozik (de minek?)
Csak hát nincs aki összefogná őket.
RGO Nettó a felső vezetés inkopetenciáját látom. Remélem lesz aki felnyitja a szemeket és engedélyt kap rendet vágni.....:-( :)

Nem kell valami soha nem látott új dolgokat gyártani fejleszteni. Jó alaposan körbe kéne nézni (Szerbia, Csehország, Lengyelek stb.)
ők hogyan csinálják milyen szervezeti felépítésben mit használnak stb stb.....
És létrehozni HM en belül egy csapatot ( mint anno a Meteor program volt ) pilótákat képezni gyakorolni fejleszteni stb.
Nem külső szolgáltatót igénybe venni!!!!

órákat tudnék még írni a témáról...….. remélem olvassa "valaki" is :) :)